توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 494382
با افزایش ۵۰۸ واحدی؛ سبزپوشی بورس ادامه دارد/رونق بازار سهام در ترافیک مجامع
تاریخ انتشار : شنبه ۳۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۵
روزهای سبز پوشی بورس همچنان تداوم دارد، شاخص هر روز قد می‌کشد؛ این موضوع در آخرین روز تیرماه هم ادامه داشت و امروز نه تنها حجم معاملات افزایش پیدا کرد بلکه شاخص 508 واحد رشد را ثبت و در ارتفاع 80 هزار و 670 واحد ایستاد.

به گزارش الف؛ بورس تهران این روزها و با آغاز گرمای تابستان در اواسط تیر ماه گرم شد و این گرما تحت تاثیر بهبود نسبی وضعی شرکت‌ها در فصل بهار، تحولات گروه پالایشی و تزریق نقدینگی، شرایط نامناسب نظام بانکی، شرایط مناسبی تجربه می‌کند. بازار سهام در این روزهای پرترافیک برگزاری مجامع و تقسیم سود، بر مدار رشد قرار گرفته است، به طوری که در هفته گذشته شاخص کل بورس شاهد افزایش ۶۵۳ واحدی (۸/0 درصد) بود.

کارشناسان بازار در شرایط کنونی دلایل متعددی را برای این رشد بیان می‌کنند؛ اصلی‌ترین دلایل از نظز کارشناسان، بهبود نسبی وضعیت شرکت‌ها در گزارش‌های سه ماهه قرار دارد که بهتر از انتظار معامله‌گران بوده است. در همین حال رشد قیمت فولاد و دیگر فلزات در حرکت گروه فولادی موثر بود. پالایشگاه‌ها نیز گروهی بودند که گزارش‌های سال ۹۵ آنها پس از کش و قوس فراوان مثبت ارائه شد. همچنین با پررنگ شدن و احتمال کاهش سود بانکی، پیش بینی میشود بخش از نقدینگی از سمت بانک‌هاب به بازارهای دیگر مانند بورس سوق پیدا کند.
 
براسا این گزارش، شاخص کل بازار سهام و اوراق بهادار در معاملات امروز، شنبه آخرین روز تیر ماه 95 شاهد داد و ستد بیش از 693 میلیون سهم و حق‌تقدم به ارزش بیش از 437 میلیارد تومان در 43 هزار و 727 نوبت بود که در پایان شاخص با رشد 508.31 واحد به 80 هزار و 670 واحد رسید.
 
شاخص های منتخب بورس تهران نیز همگی روزی مثبت را پشت سر گذاشتند؛ به طوری که شاخص کل هم ‌وزن با افزایش 128 واحد به 17 هزار و 669 واحد؛ شاخص سهام آزاد شناور با افزایش 592 واحد به 88 هزار و 802 واحد، شاخص بازار اول با افزایش 526 واحد به 56 هزار و 106 واحد و شاخص بازار دوم با افزایش 165 واحد به 178 هزار و 124 واحد رسید.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های معدنی و صنعتی گل گهر با 192 واحد، معدنی و صنعتی چادر ملو با 87 واحد و گسترش نفت و گاز پارسیان با 44 واحد افزایش بیشترین تاثیر را در رشد شاخص را داشتند؛ اما نما معاملاتی شرکت‌های تاپیکو با 17 واحد، مخابرات ایران با 10 واحد و پتروشیمی فجر با 6 واحد تاثیر منفی، مانع رشد بیشتر شاخص شدند.

بیشترین حجم معاملات برای نمادهای شپلی با 46.8 میلیون سهم، وخارزم با 36 میلیون سهم، ورنا با 20.9 میلیون سهم، پارسان با 16.1 میلیون سهم و چکاپا با 15.6 میلیون به ثبت رسید. امروز گروه های شیمیایی، فلزات و رایانه با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر جدول برترین گروه های صنعت قرار گرفتند.

بیشترین رشد قیمت هم به به نمادهای فباهنر، حتاید، کگل، سراب، کچاد، غچین، وتوصا اختصاص یافت؛ و در نمادهای کدما، شپاکسا، مرقام، تکنو، دتماد، بشهاب و دیران نیز با بیشترین کاهش قیمت در انتهای جدول معاملات نشستند.

در معاملات امروز بورس تهران سهامداران برای شرکت تازه وارد به پرداخت ملت بیشترین تقاضا و سنگین ترین صف خرید به حجم 93 میلیون تشکیل دادند و گروهی دیگر برای خروج از برخی نمادهای گروه سیمانی بیشترین عرضه ها و سنگین ترین صف های فروش را ثبت کرند که می توان به صف فروش سخزر، سمازن و سصفها اشاره کرد، با این حال در مجموع گروه سیمانی امروز مثبت و سبزپوش بود.

در پایان معاملات امروز پلی اکریل با 46.8 میلیون حجم و مس شهید باهنر با 6.8 میلیارد ارزش معامله صدرنشین در حجم و ارزش معاملات در بین شرکتهای بورسی بودند.

امروز شاخص گروه خودرو و ساخت قطعات در نبود نمادهای اصلی، تحت تاثیر جو مثبت بازار معادل ۵۰ واحد رشد کرد و در مدار ۱۸ هزار و ۵۳۹ واحد قرار گرفت. خودرویی ها تعداد 46 میلیون سهم به ارزش 6.4 میلیارد تومان در 4 هزار نوبت معاملاتی دست به دست کردند.
 
رفت و آمد نماد‌ها
در پایان معاملات امروز بورس تهران، نماد معاملاتی گروه تولیدی مهرام، معدنی و صنعتی گل گهر، شهد ایران، معدنی و صنعتی چادرملو، صنایع مس شهید باهنر، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، کشتیرانی دریای خزر، دامداری تلیسه نمونه و شرکت جوش و اکسیژن ایران پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه به تالار شیشه‌ای بازگشتند.

همچنین نماد معاملاتی فولاد خوزستان با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم، کارخانجات تولیدی شیشه دارویی رازی جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه به منظور انتخاب اعضای هیات مدیره، شرکت بین المللی توسعه ساختمان جهت برگزاری مجمع عمومی فوق العاده به منظور تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه، سرمایه‌گذاری مسکن شمالغرب با توجه به اطلاعات دریافتی مبنی بر تغییر با اهمیت در اطلاعات پیش بینی، شرکتهای نوسازی و ساختمان تهران، قند هکمتان با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم و شرکتهای سیمان سفیدنی ریز و پتروشیمی پردیس با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هرسهم نیز در روزجاری متوقف شدند.

رشد 3 واحدی آیفکس در آخرین روز تیرماه
فرابورس در آخرین روز معاملاتی تیرماه 96 در نخستین روز از هفته جدید را با سبزپوشی آیفکس و معامله 110 میلیون ورقه بهادار به ارزش بیش از 869 میلیارد ریال پشت سر گذاشت.

در معاملات امروز شاخص کل فرابورس (آیفکس) با تجربه رشد بیش از 3 واحدی، در نزدیکی پله 924 واحدی ایستاد که عمده رشد آن از جانب نماد «زاگرس» متعلق به شرکت پتروشیمی زاگرس رقم خورد.

به ترتیب نمادهای «زاگرس»، «دماوند» و «میدکو» تا سقف 1.5 واحد تاثیر مثبت بر آیفکس داشتند در حالی که در مقابل نمادهای «بمپنا» و «خراسان» با بیشترین تاثیرگذاری منفی، از رشد بیشتر این نماگر جلوگیری کردند.
 
معاملات بازارهای اول و دوم فرابورس نیز امروز به دادوستد 66 میلیون سهم به ارزش 221 میلیارد ریال منتهی شد. در مجموع این دو بازار نماد شرکت گروه صنایع کاغذ پارس بیشترین حجم و ارزش معاملات را در اختیار گرفت.

نگاهی به معاملات تابلو اوراق تسهیلات مسکن نیز نشان می‌دهد اغلب نمادهای این بازار با افت قیمت روبه‌رو شده‌اند. تسه‌ها در این تابلو در بازه قیمتی 747 تا 780 هزار ریال نوسان کردند که بیشترین قیمت آن‌ها به تسه خرداد 96 و کمترین آن به تسه مرداد 94 اختصاص داشت. در نهایت 58 هزار ورقه تسهیلات مسکن به ارزش بیش از 44 میلیارد ریال در این تابلو مورد معامله قرار گرفت.
 
 
کلمات کلیدی : بورس+بازار سهام+ر شد بازار سهام+اقتصاد ایران+معاملات بورس+فرابورس
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.