نظر منتشر شده
۱۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 274188
فقط به خاطر هجده هزار تومان
بخش تعاملی الف - وحید دهقان بهابادی
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۴۹
حکایت گران شدن بنزین این روزها نقل هر محفلی می باشد. در این میان انواع و اقسام تحلیل ها هم شنیدنی است. از اینکه مردم را بیچاره کرده اند تا اینکه یاد دولت قبل به خیر باد و اینکه باید منتظر موج گرانی ها نشست.

به نظر می آید ماجرای گران شدن بنزین در واقع گل به خودی دولت بود! دولتی که می داند زیر ذره بین منتقدان قرار دارد نباید به این سادگی برای خود بحران سازی کند . در واقع مشخص است گرانی ناشی از آزاد شدن نرخ بنزین جنبه روانی دارد و نه جنبه اقتصادی. اگر صادقانه نگاه کنیم در می یابیم نرخ بنزین برای اکثر ما ماه هاست که همان هزار تومان است. به برکت مصرف بالای خودروها و ترافیک شهرها بنزین سهمیه ای در بسیاری از موارد به هفته دوم ماه نیز نمی رسید . با تک نرخ سازی نرخ بنزین برای شهروندان عادی تنها هجده هزار تومان تفاوت ایجاد شده است و طبیعی است مثلا یک پارچه فروش حق ندارد به بهانه این هجده هزار تومان گرانفروشی کند.

برای تاکسی ها هم موضوع همین گونه است . برای یک تاکسی بنزین سوز که قبلا ۵۰۰ لیتر سهمیه بنزین داشت اکنون در ماه صدوپنجاه هزارتومان اختلاف ایجاد شده است که هرچند ممکن است زیاد به نظر بیاید اما اگر آنرا به حدودا ۲۵ روز کاری سرشکن کنیم به معنای افزایش شش هزارتومانی در هر روز است . شما قضاوت کنید برای کسب شش هزارتومان بیشتر در هر روز باید کرایه ۱۵۰۰ تومانی به ۲۰۰۰ تومان مبدل گردد؟

در بدترین حالت تاکسی های برون شهری که ۷۵۰ لیتر بنزین سهمیه ای داشتند ماهیانه ۲۲۵۰۰۰ تومان افزایش هزینه دارند که با محاسبه قبلی روزانه مبلغ نه هزارتومان به هزینه شان افزوده شده است. البته به بهانه تک نرخی شدن بنزین وسایر سوختها هزینه قطعات یدکی و سایر خدمات نیز احتمالا افزایش خواهد یافت اما مسلما این مسئله هم فقط جنبه روانی دارد. در این شرایط دولت می بایست با سخت کردن نظارت ها امکان سو استفاده به کسانی که از این آب گل آلود ماهیگیری می کنند را ندهد.

فضای ایجاد شده فعلی که اجازه افزایش قیمت ها به صورت روانی را به برخی ها داده است نیز به دلیل اشتباه دولت در نحوه اطلاع رسانی است . دولت می توانست به سادگی در پایان ماه قبل از طریق صداوسیما با مردم مستقیما گفتگو کند و دلیل تک نرخی شدن سوخت را توضیح دهد. علاوه بر این می توانست هشدار دهد با هر افزایش بی دلیل قیمت ها برخورد قاطعی می کند . اما با بی سلیقگی که صورت گرفت جو روانی بدی در جامعه ایجاد شد و در این بین برخی از رانندگان و به خصوص تاکسی های شخصی اقدام به افزایش بی دلیل کرایه ها نموده اند.
۱۳۹۴/۱۱/۱۸ ۰۷:۱۷
 
۱۳۹۴/۰۳/۳۰ ۱۰:۵۵
 
۱۳۹۳/۰۶/۲۵ ۱۱:۵۵
 
۱۳۹۳/۰۶/۱۸ ۰۸:۱۶
 
۱۳۹۳/۰۶/۰۹ ۱۲:۵۵
 
۱۳۹۳/۰۶/۰۹ ۱۲:۱۵
 
۱۳۹۳/۰۵/۲۱ ۱۱:۰۵
 
۱۳۹۳/۰۵/۰۶ ۱۰:۱۴
 
۱۳۹۳/۰۴/۲۹ ۱۳:۴۳
 
۱۳۹۳/۰۴/۰۹ ۰۹:۳۱
 
 
کلمات کلیدی : وحید دهقان بهابادی
 
۱۳۹۴-۰۳-۱۲ ۱۳:۴۴:۱۴
دلیل تک نرخی شدن سوخت واقعا چیست؟ (2935009) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۳-۱۳ ۱۲:۳۱:۲۶
البته سئله به این سادگی ها هم نیست ... خیلی از اقشار دیگه مثل کشاورزها که محصول خودشون رو با وانت نیسان جا به جا میکردند ،و یا کارگرانی که با موتور تردد میکردند و... روی این بنزین رایانه ای حساب میکردند و همه اینها با یک شوک افزایش هزینه روبرو شدند . اقتصاد یک چیز به م پیوستست نمیشه فقط از دید یه آدم عادی و یا راننده تاکسی بهش نگاه کرد و گفت که فقط 6 ه.ت تومان افزایش داشته ! (2936548) (alef-11)
 
وحید دهقان
۱۳۹۴-۰۳-۱۴ ۰۰:۰۱:۲۵
حرف شما کاملا متین هست و مسلما تورم منتطقی رو باید شاهد باشیم ، منتهی مثال مطرح شده بیشتر به این خاطر بود که افزایش قیمت های بی دلیلی مثل تاکسی ها و مشاغل بی ربط که از جو موجود سواستفاده میکنند رو نقد کنیم (2936962) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۳-۱۵ ۲۰:۳۴:۱۰
به نظر من دولت بهترین کار را کرد. (2940146) (alef-3)
 
يك شهروند
۱۳۹۴-۰۳-۱۶ ۰۸:۵۴:۱۵
با سلام و احترام آيا عدم حذف يارانه ثروتمندان عليرغم تكليف قانوني مجلس را نيز به همين صورت توجيه مي فرماييد ، خداوند كمي انصاف و قدرت فكر كردن عنايت فرمايد به همه ما انشاءا... نظر شما را به نامه 6 اقتصاد دان مجلس در اين خصوص جلب مي نمايم ، (2940811) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۱ ۱۹:۵۴:۰۳
چطور وقتی دولت قبلی یه ریال کالایی رو افزایش میداد فریاد وامصیبتا ملت به خاک سیاه نشست یه عده بلند میشد حالا همون افراد دم از بی اهمیت بودن افزایش قیمتها میزنن؟ (2957382) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۲ ۱۵:۰۶:۱۹
ببخشید فقط یک ریال یا یک ریال با چندان صفر بی ارزش جلوش (2958556) (alef-11)
 
شاهد
۱۳۹۴-۰۳-۲۳ ۱۲:۴۲:۲۷
دقیقاً مشکل همین اختلاف 18000 تومانی است؟
چرا باید کسی که صرفه جویی می کرد و به اندازه سهمیه اش استفاده می کرد فقط 18000 تومان کمتر هزینه کند
باید بنزین آزاد را 1800 تومان می کردند (فوب خلیج فارس)، آنگاه اختلاف هزینه 66000 بود عزیزم. و کسی که دو سه برابر سهمیه استفاده می کردند اختلاف هزینه شان در صورت استفاده دو برابر 132000، سه برابر 198000 و همینطور بیشتر می شد
نه اینکه الان کسی که دو برابر یا سه برابر یا چهار برابر استفاده کند اختلافی با کسی که صرفه جویی کند در مبلغ لیتر بنزین نداد (2960763) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۷ ۱۶:۳۱:۱۰
تحریمیم ، می فهمی ؟ (2972852) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۳-۲۹ ۱۳:۳۱:۴۷
یعنی اگر همه چیزها را گران کنیم تحریمها برطرف میشه! پس نقش

مذاکرات چیست (2977031) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.