توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 376185
«عملیات فریب»؛ مرتضی قاضی؛ روایت فتح
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۳۱
«عملیات فریب»
نویسنده: مرتضی قاضی
ناشر: روایت فتح، چاپ اول ۱۳۹۴
۳۴۴ صفحه، ۲۲۰۰۰ تومان

شما می‌توانید کتاب «عملیات فریب» را تا یک هفته پس از معرفی با ۱۰ درصد تخفیف از فروشگاه اینترنتی شهر کتاب آنلاین خرید کنید.

****

عملیات والفجر هشت، شاهکار رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس است که هنوز بخش‌هایی از آن برای فرمانده‌هان نظامی دنیا مورد سوال و تحقیق است و بسیاری از ابتکارات آن در دانشکده‌های دفاعی و نظامی تدریس می‌شود. کتاب عملیات فریب مبنایی داشت از دست نوشته‌های شهید اسدالله قاضی از این عملیات بزرگ و پیروزمندانه و ماندگار است که برادرش مرتضی قاضی آن را جمع آوری کرده و با افرادی که در متن‌های یادگاری برادر بود مصاحبه کرده و در کتاب با فرمی متفاوت ارائه کرده است.

مرتضی قاضی در حوزه تاریخ شفاهی دفاع مقدس و انقلاب اسلامی تلاش‌های زیادی داشته است و آثاری نیز از ایشان منتشر شده است. از جمله پژوهش‌های داستانی که از قاضی دیده‌ام، کتاب روایت زندگانی دانشمند شهید مصطفی احمدی روشن به روایت همسر ایشان است که توسط انتشارات روایت فتح منتشر گردید. لذا بر خلاف عادت، در این یادداشت بیش از کتاب و نویسنده آن، از جمع‌آوری کننده و کوشش‌گری آقای قاضی گفتم تا قدردانی از این جوان پژوهشگر حوزه دفاع مقدس و تاریخ انقلاب اسلامی باشد. مر تضی قاضی در این کتاب که باز هم توسط انتشارات روایت فتح منتشر شده است، سعی کرده فرم و ساختار معمول خاطرات را بشکند و در قالبی جدید و مورد پسند نسل‌های چهارم و پنجم انقلاب اسلامی مطالب را فصل بندی و طراحی کند. روایت کتاب نیز از عملیات و اتفاقات نویسنده کاملا مستند است با حضور شهید اسدالله قاضی و نه داستانی.

مرتضی قاضی نویسنده عملیات فریب در مقدمه کتاب توضیح می‌دهد:
مبنای این کتاب، ارزشمندترین یادگاری من از برادر شهیدم است. دفترچه کوچکی که او زمستان سال ۱۳۶۴ در جبهه جنوب همراه خود داشته و بعد از عملیات، خاطراتش را در آن یادداشت کرده است. من افرادی را که نامشان در دفترچه آمده بود، یک یک پیدا کردم تا با خاطرات آنها دفترچه را تکمیل کنم. می توانستم متن دفترچه را برای کتاب نهایی، تایپ کنم تا خواننده سریعتر آن را بخواند، اما سرعت، لذت خواندن متن اصلی را از او می‌گرفت. پس متن دفترچه را تایپ نکردم تا مخاطب را هم با خودم در لذت خواندن یک متن دست اول از رزمندهای که صحنه عملیات را از نزدیک تجربه کرده، سهیم کنم. باید دقت کرد که بدون خواندن متن دفترچه مطالب قبل و بعد کتاب از هم گسیخته خواهند بود. در واقع دفترچه، نه تنها بخشی از کتاب است، بلکه استخوان‌بندی و محور خاطرات و اتفاقات آن است. مطمئناً دفترچه‌هایی از این دست کم نیستند. کتاب «عملیات فریب» تلاش من برای گویا کردن یکی از این دفترچه‌هاست. دفترچه‌هایی که بکرترین اسناد جنگ‌اند و گوشه خانه‌هامان خاک می‌خورند.
 
کلمات کلیدی : نشر روایت فتح
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
«عملیات فریب»؛ مرتضی قاضی؛ روایت فتح