نظر منتشر شده
۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 306984
کریمی قدوسی: ۲۰۰ سانتریفیوژ فردو جمع‌آوری شده/ توقف جمع‌آوری دستگاه‌ها از دیروز
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۲
عضو کمیسیون امنیت‌ملی مجلس گفت: بالغ بر ۲۰۰ سانتریفیوژ با زیرساخت‌های آن تا این لحظه در فردو جمع‌آوری شده است.

جواد کریمی‌قدوسی نماینده مردم مشهد و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست‌خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با  تسنیم، در خصوص اقدامات صورت گرفته در سایت‌های هسته‌ای نطنز و فردو برای جمع‌آوری سانتریفیوژ‌ها اظهار داشت: آقای عراقچی و کمالوندی روز یکشنبه در کمیسیون امنیت ملی اعلام کردند که سانتریفیوژی در سایت‌های هسته‌ای جمع نکردیم و در حال آماده‌سازی مقدمات آن هستیم.

وی ادامه داد: بنابراین برداشت ما این بود که تهیه مقدمات یعنی اینکه پرسنل این سایت‌ها توجیه شوند، پیمانکار انتخاب شود و برای نحوه نگهداری سانتریفیوژها پس از جمع‌آوری در حال برنامه‌ریزی هستند اما یک روز پس از این جلسه، با پیگیری‌های صورت گرفته متوجه شدیم که زیرساخت‌ها را در فرود و نطنز در حال جمع‌آوری هستند.

این نماینده مجلس تصریح کرد: با تحقیقات صورت گرفته، خبر موثق داریم که زیرساخت‌ها و سانتریفیوژها در سایت‌های هسته‌ای فردو و نطنز در حال جمع‌آوری هستند؛ یعنی جمع‌آوری لوله‌ها، سنسورها، رادارها، شیرآلات و سیستم‌های برق و اتوماسیون هوشمند را شروع کردند و در حال جمع‌آوری دستگاه‌های سانتریفیوژ هستند لذا با پیگیری‌های صورت گرفته متوجه شدیم همه این کارها صورت گرفته است.

کریمی قدوسی با بیان اینکه در سایت فردو دو یال شمالی و جنوبی داریم، گفت: در یال شمالی مجموعه‌ای از سانتریفیوژ‌ها و زنجیره‌هایی است که در حال غنی‌سازی هستند و در یال جنوبی همه این ماشین‌ها وجود دارد اما گاز به ماشین‌ها تزریق نشده است.

وی در تصریح نحوه جمع‌آوری سانتریفیوژها گفت: اینها جمع‌آوری سانتریفیوژها و دستگاه‌ها را از یال جنوبی شروع کردند و اخباری که امروز به دست آوردیم، نشان می‌دهد که در این یال زیرساخت‌ها و ماشین‌های یک آبشار را به طور صددرصد جمع‌آوری کرده‌اند و در یک آبشار دیگر نیز ۵۰ درصد ماشین‌ها و زیرساخت‌ها را جمع کردند و پیچ‌ها و شیرهای ۵۰ درصد دیگر را هم باز کرده‌اند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس بر همین اساس تاکید کرد: بنابراین بالغ بر ۲۰۰ دستگاه سانتریفیوژ با زیرساخت‌های آن تا این لحظه در فردو جمع‌آوری شده است و اتصالات و پیچ‌های مابقی سانتریفیوژها باز شده البته از دیروز که آن تذکر داده شد، دستوری از یک جایی برای توقف این اقدامات صادر شده است بنابراین فعلا این اقدامات متوقف شده است.

کریمی قدوسی افزود: در یال شمالی هم که ماشین‌ها در حال غنی‌سازی بودند، از روز عاشورا تزریق گاز به این سانتریفیوژ‌ها و زنجیره‌ها را قطع کرده‌اند یعنی بر اساس برجام که باید در فردو هزار سانتریفیوژ باشد اما خالی بچرخد و گاز به آنها تزریق نشود، این اقدام را از روز عاشورا آغاز کردند و تزریق گاز را به سانتریفیوژها قطع کردند.

وی در مورد سایت نطنز نیز گفت: در نطنز وضعیت از فردو گسترده‌تر و وسیع‌تر است و در حال کسب اطلاع در مورد آمار دقیق آن هستیم بنابراین مواضع آقای عراقچی و کمالوندی را به شدت رد می‌کنیم چراکه آقای عراقچی شب گذشته هم اعلام کرد که سانتریفیوژی جمع نکردیم و تنها مقدمات جمع‌آوری آنها صورت گرفته که این کذب است.

"علت اصلی این اقدام پیش‌دستانه و توام با تعجیل سازمان انرژی اتمی فشار شخص آقای روحانی به سازمان انرژی اتمی است و اخبار موثق داریم که ایشان بیش از همه فشار می‌آورد. در حالی که نامه مقام معظم رهبری خطاب به ایشان نوشته شده است".

این نماینده مجلس براین اساس تصریح کرد: سمت دیگر آقای روحانی ریاست شورای عالی امنیت ملی است لذا بلافاصله پس از نامه مقام معظم رهبری، ایشان موظف بود جلسه‌ای در شورای عالی امنیت ملی برگزار کند و برای اجرای این نامه تصمیم بگیرد به خصوص در مورد اجرای بند ۹ این نامه که مقام معظم رهبری در آن تاکید کردند رصد، نظارت، تدبیر و تحقق برجام به دست یک هیئتی که شورای عالی امنیت ملی آن را مصوب کند، سپرده شود.

کریمی قدوسی گفت: بر اساس تصریح مقام معظم رهبری، آقای روحانی،‌ آقای صالحی، آقای کمالوندی و آقای عراقچی هیچ‌کدام به تنهایی حق هیچ‌گونه اجرا و تصمیم‌گیری در مورد برجام را ندارند و تنها می‌توانند گزارشات خود را به آن کمیته بفرستند لذا آن کمیته جزو ضروری‌ترین اقداماتی بوده که رئیس جمهور باید انجام می‌داد اما تا جایی که ما اطلاع داریم، هنوز این کمیته تشکیل نشده است.

وی اضافه کرد: اقدامات صورت گرفته در نطنز و فردو بر خلاف نظر بسیاری از کارشناسان سازمان انرژی اتمی به سرعت در حال انجام است و دقت لازم هم در جمع‌آوری سانتریفیوژها صورت نمی‌گیرد تا از لحاظ فنی آسیبی نبینند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در پایان گفت: ما در کمیسیون امنیت ملی مجلس در حال تشکیل یک کمیته خاص برای این موضوع هستیم چراکه طبق قانون کمیسیون امنیت ملی باید هر سه ماه یک بار به صحن گزارش دهد لذا ما در حال تشکیل این کمیته هستیم تا هم نظارتی بر اقدامات صورت گرفته انجام شود و هم با کمیته‌ای که قرار است، در شورای عالی امنیت ملی تشکیل شود، مرتبط باشد.
 
کلمات کلیدی : کریمی‌قدوسی
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۲ ۱۳:۳۶:۲۸
جمعشون کنید تموم شه بره ! (3296589) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۲ ۱۳:۳۷:۰۴
ما موافق عمل رئیس جمهور در جمع آوری سانتریفیوژها هستیم ! (3296591) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۲ ۱۳:۳۷:۵۳
سنگ اندازی ها در اجرای برجام شروع شد ! (3296593) (alef-3)
 
نمکدون
۱۳۹۴-۰۸-۱۲ ۱۸:۵۲:۲۹
آقای کمالوندی اظهارات شما را تکذیب کرد. یا شما دروغ میگویی یا ایشون! (3297428) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۲ ۱۹:۰۶:۴۸
من موافقم تموم کنید این بازیها رو (3297462) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.