توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 501365
در اعتراض به عدم کاهش نرخ سود بانکی؛
اردوغان به بانکهای ترکیه هشدار داد/کسب سودهای نامتعارف ممنوع!
بخش اقتصادی الف؛ 22 مرداد 96
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۴
رئیس جمهور ترکیه به بانکهای این کشور نسبت به کسب سودهای نامتعارف در شرایطی که اقتصاد این کشور تحت فشار قرار دارد، هشدار داد.

به گزارش مهر به نقل از المانیتور، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه از بانک های این کشور به دلیل عدم کاهش نرخ بهره بانکی انتقاد کرد و آنها را  به تلاش برای کسب درآمد بالا  از طریق دریافت نرخ بالای بهره بانکی متهم کرد.

وی گفت: بانک های ترکیه ای از فضای اقتصادی این کشور در جهت رسیدن به سود هنگفت سوءاستفاده کرده اند؛ ضمن اینکه در جهت صحیح بانکداری حرکت نمی کنند و زمانی که اعلام می کنیم نرخ بهره بانکی را کاهش دهند، مقاومت نشان می دهند و از سپرده گذاری ها همچون ابزاری برای کلاه برداری از مشتریان خود استفاده می کنند.  

رئیس جمهور ترکیه گفت: سود بانک ها، معنی دار است و در سال گذشته پس از پشت سر گذاشتن بحران سیاسی، سود بانک ها ۴۰ درصد و این رقم برای امسال تقریبا به ۲ برابر افزایش خواهد یافت که این یک فاجعه است و نشان می دهد که یک مشکلی وجود دارد.

نرخ بهره بانکی و سوددهی بانک ها همواره یک موضوع  مشکل ساز در اقتصاد ترکیه بوده و انتقاد کارشناسان اقتصادی را به دنبال داشته است. اردوغان همچنین گفت: بر این باور هستیم که بانک مرکزی و بانک های دولتی باید به این رویه پایان دهند.  

طی ۲ سال گذشته، مسئولین ترکیه ای بانک های این کشور را فعالانه تشویق به اعمال نرخ پایین بهره بانکی کرده اند تا از این طریق اقتصاد ترکیه از رویارویی با بحران فاصله بگیرد.  

 از ۱۵ سال پیش، دولت ترکیه بر اساس نقشه راه نظام سرمایه داری غرب، برای پویایی رشد اقتصادی خود حرکت می کند و رسیدن به این هدف هزینه بر خواهد بود و یک عامل بازدارنده در این مسیر عدم کاهش نرخ بهره بانکی و لابی کردن بانک ها است.  

 بعنوان یک واقعیت غیر قابل انکار می توان گفت که اقتصاد ترکیه به تزریق سرمایه خارجی، وابستگی قابل توجهی دارد و نقش بانک ها بعنوان یک واسطه بمنظور افزایش نقدینگی در این کشور بسیار کلیدی است؛ اما در حال حاضر بانک های ترکیه ای از موسسات مالی خارجی وام دریافت و از پول آن برای دادن وام با بهره بالا به مشتریان خود استفاده می کنند. 
 
 
کلمات کلیدی : نرخ سود بانکی+اردوغان +ه بانکهای ترکیه +کسب سودهای نامتعارف
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.