نظر منتشر شده
۸۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 473862
برنده اصلي انتخابات
محمد کاظم انبارلویی/30 اردیبهشت96
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۹

انتخابات دوازدهمين دوره رياست جمهوري همزمان با انتخابات شوراهاي اسلامي برگزار شد و از نخستين ساعات بامداد ديروز حتي قبل از اينكه مسئولين ناظر و مجري در محل اخذ راي مستقر شوند، مردم در صفوف فشرده اشتياق زايد‌الوصفي براي مشاركت نشان دادند. نزديك به 4 دهه از پيروزي انقلاب اسلامي مي‌گذرد.

حضور مردم در پاي صندوق‌هاي راي و مشاركت وسيع آنها در امر تعيين سرنوشت كشور ستودني است چراكه طراوت و سرزندگي و بالندگي خود را حفظ كرده است. ظهور مردم‌سالاري ديني در عصرما پاسخي به پرسش‌هاي بي‌جواب فيلسوفان سياسي در باب دموكراسي است. يكي از مشكلات يا بهتر بگوييم اندوه فيلسوفان سياسي غرب در باب حكمراني خوب همين كاهش روزافزون سطح مشاركت سياسي است.

انتخابات در ايران شبيه يك جشن ملي است، چراكه مردم با حضور گسترده خود امنيت و اقتدار ملي را تحكيم مي‌بخشند و نشان مي‌دهند به نظام سياسي خود پايبندند.

انضباط برگزاري انتخابات و دقت مجريان و ناظرين در حفظ امانت براي مردم هم از مختصات مردم‌سالاري ديني در ايران است. قانون انتخابات و آيين‌نامه‌هاي مربوط به گونه‌اي است كه احتمال تقلب را به كمترين حد خود كاهش مي‌دهد و مردم با خيال راحت با علم به اينكه امانت آراي آنها محفوظ مي‌ماند در انتخابات شركت مي‌كنند.

اين دوره از رقابت‌ها 6 نامزد ديدگاه‌هاي خود را در معرض داوري مردم قرار دادند. دو تن از آنها ترجيح دادند به نفع دو تن ديگر كه يكي رئيس‌جمهور مستقر و ديگري نامزد تازه‌نفس و معتقد به تغيير بود، كنار بروند. انتخابات با حضور 4 نفر نامزد برگزار شد، اما رقابت اصلي بين دو تن كه يكي معتقد به عدم تغيير و تداوم وضع كنوني و ديگري معتقد به تحول و تغيير براي رسيدن سريعتر به اهداف چشم‌انداز و برنامه پنجساله ششم و ديگر هدف‌گذاري‌هاي نظام در حوزه اقتصاد، فرهنگ و مشكلات اجتماعي بود.

بايد به انتخاب مردم احترام گذاشت ضمن اينكه به ديدگاه‌هاي هر طرف رقابت هم احترام نهاد.رئيس‌جمهور هر كس كه باشد، بايد در درجه اول امنيت و اقتدار ملي را پاس بدارد و در جهت همبستگي ملي و انسجام اسلامي گام بردارد. فصل پس از انتخابات، فصل برادري و رفاقت است با فصل قبل از انتخابات كاملا متفاوت است. فصل پس از انتخابات با سوگند رئيس جمهور مبني بر پاسداري از مذهب رسمي و قانون اساسي شروع مي‌شود و در ادامه ترويج دين، اخلاق و پرهيز از خودكامگي را دربر مي‌گيرد.

رئيس‌جمهور مستقر اگر راي آورد، بايد به اين سوگند وفادار باشد. اگر هم راي نياورد، با توجه به همين سوگند بايد قدرتي كه ملت به عنوان امانتي مقدس به او سپرده به منتخب بعدي بسپارد.رئيس‌جمهور مستقر اگر راي آورد، بايد ديدگاه‌هاي مشفقانه انتقادي رقيب را در دور دوم به كار ببرد و مشكلات مردم را حل كند و به مطالبات توده‌هاي ميليوني مردم كه عمده در حوزه معيشت است، پاسخ مثبت دهد.اگر رقيب رئيس‌جمهور مستقر مورد اعتماد ملت قرار گرفت، بايد وعد‌ه‌هايي كه داده و اميدهايي كه آفريده، پاسخگو باشد.

او نبايد فراموش كند كه چهار سال بعد تمام وعده‌ها و سخنراني‌هاي او را مردم در برابرش قرار مي‌دهند و فرياد مي‌زنند وعده‌هايي كه داديدچه شد؟راي بي‌سابقه اين دوره كه اغلب نظرسنجي‌ها قبلا آن را برآورد كرده بودند، نشان مي‌دهد ابعاد مردمسالاري ديني، اندازه‌هاي مشاركت، پهنا و ژرفاي دموكراسي در ايران فوق‌العاده است و مي‌تواند مورد مطالعه و بررسي دپارتمان‌هاي علوم سياسي در دانشگاه‌هاي معتبر جهان قرار گيرد.

اساس و بنيان تئوري مردمسالاري ديني در ايران پاسخگوي پرسش‌هاي بي‌جواب آنها در باب فلسفه سياسي است.دين مي‌تواند چارچوب‌هاي درست و حقيقي دموكراسي را صيانت كند. فقط خداست كه هم به فكر اقليت است و هم به فكر اكثريت!وقتي كسي رئيس‌جمهور شود، بايد از فرداي راي‌گيري خود را رئيس‌جمهور اقليت هم بداند و نمي‌تواند آنها را به عناوين ناروا بنوازد.

آفتاب كه هر روز طلوع مي‌كند، بر همه چيز و همه كس مي‌تابد. نور، روشنايي و انرژي خود را از هيچ كس دريغ نمي‌كند.با اين ديدگاه است كه گفته مي‌شود: هر كس كه راي بياورد، برنده اصلي انتخابات، نظام و ملت ايران هستند. به همين دليل صندوق‌هاي راي ديروز شاهد حضور همه‌ گونه سليقه و گرايش فكري، سياسي و اجتماعي بود.
 
 
 
کلمات کلیدی : نتایج انتخابات96+انتخابات 96+رای نامزدها+ اخلاق شکست+اخلاق پیروزی
 
جواد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۰۹:۵۱:۰۷
اول مردم
دوم روحانی :) (4373916) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۲:۲۴:۵۷
و سوم آقای رییسی که با یک رقابت جانانه 15- 16 میلیون نفر رو به مشارکت فعال در انتخابات کشوند و باعث شور و هیجان انتخابات شد. (4374985) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۲:۳۱:۴۷
ما طرفدارن رئیسی یعنی منتقدان روحانی بیشماریم. بگذریم که اونایی که سفید دادن هم درواقع به تفکر روحانی رای ندادن. (4375028) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۰۹:۵۴:۰۰
دولت اخلاق را باخت. (4373936) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۲:۴۱:۰۰
چرا؟ به چه علت؟
چون دربرابر هجمه ها و دروغها و تهمت ها، کمی (فقط کمی) از خودش دفاع کرد؟؟؟ (4375105) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۲:۴۱:۴۴
هر طرفی که تهمت میزد و راست راست تو دوربین دروغ میگفت اخلاق رو باخت (4375111) (alef-2)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۰۹:۵۸:۳۷
میشه شما درباره رئیس جمهور ما نظر ندین؟؟؟؟؟؟؟ میشه ؟؟؟؟؟ (4373970) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۲:۲۶:۰۸
نه...ما 17 میلیونیم پس نظر میدیم. (4374992) (alef-2)
 
saeed
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۲:۴۰:۴۱
الان 15 میلیون شد 17؟!
نه داداش اصلا 20!!
اصلا بیا پاستور دولت تشکیل بده کی به کیه!!! (4375104) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۳:۲۰:۴۶
حداقل 10 میلیون بخاطر یارانه به رییسی رای دادن (4375380) (alef-13)
 
17 میلیونی ها
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۲:۳۰:۰۱
ما بهش رای ندادیم اما چه شما بخواین و چه نخواین چه او بخواهد و چه نخواهد رییس جمهور ما 17 میلیونی ها هم هست و باید صدایمان را بشنود برایمان آزادی قایل باشد و با احترام سخن بگوید و برایمان شغل درست کند (4375019) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۵:۰۶:۰۱
۱۷ میلیون ??!!! الان ۱۵ میلیون شد ۱۷ میلیون ?!! اولا شما تو این ۴ سال به اندازه کافی چوب لا چرخه دولت گذاشتین لازم نکرده الان بگی راس جمهوره من هم هست دوما همونطور که رییس جمهور فرمودن الان وقته اینکه شما تشریف بیارین سر میز حساب (4375958) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۰۳:۰۶
جناب 17 میلیونی بله جناب روحانی رئیس جمهور شما هم هست چون شم هم ایرانی هستی و هموطن من هستید و لذا عزیز و محترمید، اما شما 17 میلیون نیستید (4378251) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۲:۳۴:۱۰
انحصار طلبها . او دیگر تنها رییس جمهور شمایی که به او رای داده اید نیست رییس جمهور همه ملت است (4375052) (alef-2)
 
سمندرپور
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۰:۰۰:۵۵
جناب آقای انبارلویی این انتخابات هم مثل همه انتخابات پیشین آمد و رفت و انتخاب های دیگر هم می آیند و می روند ولی چقدر بد است که برخی افراد و برخی نهادها مثل صدا و سیما در این زمینه بد کردند. چقدر خوب است که به انصاف و عدل ایمان داشته باشیم چقدر خوب است که به دیگران توهین نکنیم و از دایره انصاف خارج نشویم. به قول معروف حکایت زمستانی است که می آید و می رود و حکایت روسیاهی است که به زغال می ماند. خودتان بهتر می دانید چه می گویم (4373986) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۰:۰۱:۳۹
جناب انبارلویی از این که تلویحا شکست را پذیرفتید جای امیدواری دارد اما اینکه پیروزی اصلاح طلبان را نادیده گرفنه اید و از کنار مردمی که به تفکر شما و کیهان و پایداری ها نه گفتند به سادگی عبور کردید جای تاسف دارد
الف جان منتشر کن اگرچه خلق تان تنگه امروز (4373993) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۰:۰۳:۳۶
خوشبختانه جناب آقای انبارلویی ادبیاتشان تغییر یافته است.امیدوارم که همیشه با چنین ادبیاتی به داوری بنشینند. (4374007) (alef-2)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۰:۰۳:۴۷
برنده اصلی، جریان تحول‌خواه و اصلاح‌طلبی برای حرکت به سمت دموکراسی واقعی بود. مردم تغییر می‌خواهند و جریان اصولگرایی قادر به همزبانی با مردم در این زمینه نیست، زیرا که در این صورت باید به نقد افراد تندرو درون خود بپردازد که از قضا آدم‌های اصلی این جریان را تشکیل می‌دهند. تاکید بر مسائل اقتصادی نیز چیزی جز فریبکاری نیست مردم ایران نشان داده‌اند که حتی در شرایط بد اقتصادی نیز، که اساسا چیز تازه‌ای نیست، موضوعاتی چون آزادی‌های فردی و اجتماعی و به رسمیت شناخته شدن حریم خصوصی‌شان برایشان بسیار اهمیت دارد. (4374008) (alef-2)
 
سعیدیان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۰:۰۴:۵۱
برنده انتخابات مردم اعتدالگرا بودن و دولت اعتدالگرا.
البته آقای روحانی باید در دولت دوازدهم یه سری افراد ناکارآمد رو کنار بزنه. از جمله نعمت زاده و سیف که واقعاً عملکرد ضعیفی داشتن و دولت رو هم زیر سوال بردن.
اگه چند تا جوون هم بیاره توی کابینه، کفر نمیشه! (4374017) (alef-2)
 
دايي رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۰:۰۸:۴۳
البته نبايد از عدم حضور درصد قابل توجهي از مردم پاي صندوقها به سادگي عبور كرد . هيچوقت اينها آسيب شناسي نشد . تنها پاسخي كه طي اين سالها از هر دوطرف ماجرا يعني حاكميت وتحريم كنندگان شنيديم اين بوده كه اين گروه اصول حاكميت موجود را قبول ندارند . چرا و به چه علتش مهم است . آقاي روحاني شما عنوان نموديد كه رييس جمهور 100 درصد ايرانيان هستيد .چه ما بعنوان حاميتان . چه حاميان كانديداي رقيب .چه آنها كه با صندوقها سالهاست كه قهر كرده اند . (4374045) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۲:۲۶:۱۷
در هیچ انتخاباتی صد در صد مردم رای نمیدن...متوسط هفتاد درصد هست (4374995) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۰:۱۶:۴۱
بدانیند که صندوق رای دمکراسی و مردم سالاری نمی اورد
صندوق رای اگر سالم برگزار شود فقط ادمها را عوض میکند
بدست اوردن دموکراسی گامی قبل تر از صندوق رای است (4374104) (alef-13)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۰:۱۷:۳۹
برنند اصلی همیشه مردم ازادی خواه هستند--و بازنند شما (4374112) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۰:۱۸:۲۹
برنده اصلی همه مردم هستند.
اصولا ما مردم با هم مشکلی نداریم هر چند که با هم اختلاف نظر داشته باشیم. این چند روز میتونستید تو کوچه و خیابون رابطه خوب بین مردم با نظرات مختلف رو ببینید.

مشکل اصلی شما سیاستمدارا هستید که بین مردم خط کشی میکنید و چند قطبی می کنید جامعه رو.
یکی میگه ۴ درصدی، یکی میگه نبات بگیر و ... (4374119) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۰:۱۹:۳۹
اقاي انبار لوئي اينها رو نگين چي بگين .مرد ومردانه تبريک بگو. (4374125) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۲:۲۴:۳۲
تبریک به 22 میلیون موافق دولت
و 17 میلیون مخالفش.

ما هستیم و ناظر دولت.

روحانی دیگه نمیتونی این 17 میلیونو ساکت کنی.
ما بیشماریم. (4374982) (alef-2)
 
جواد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۰:۲۳:۱۲
سلام برنده اصلي ملت ايرانه ولي گوش شنوايي نيست صداي اين ملت رو بشنوه
و هر كسي از ميل خود. ميشود حرف ملت !!!! (4374147) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۰:۲۳:۱۳
به برنده اصلی انتخابات کاری ندارم
ولی قطعا بازنده اصلی انتخابات جریان اصولگرا هستند که دیگه مقبولیتی ندارند.توی این دوره تمام توانشونو چه از تخریب چه از وعده های غیر واقعی و چه از انتخاب یه چهره گذاشن=تند اما بازم مغلوب شدن.زمان تفکر فرارسیده (4374148) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۰:۲۳:۱۵
وقتی شکست می خورید هم روتون کم نمیشه (4374149) (alef-2)
 
سید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۱:۵۴:۴۳
روحانی که برای بار دوم انتخاب شده باید بدونه حدود 17 میلیون به رقیبش رای دادن . و از این به بعد با این 17 میلیون و اون 14 میلیونی که اصلا رای ندادن مودب تر رفتار کنه و خطابشون کنه . مطمینم اینکارو میکنه چون دیگه انتخاباتی در کار نیست (4374819) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۲:۰۷:۲۶
با این حساب و کتاب جنابعالی شماها 41 میلیون رای دارید؟کی میخواهید دست از این حساب سازی ها بردارید؟ (4374889) (alef-2)
 
سید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۲:۱۷:۱۵
داداش ریاضیاتت هم که ضعیفه میشه 31 میلیون .
بله از 56 میلیون واجد رای 31 میلیون به روحانی رای ندادن (4374950) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۲:۲۷:۴۷
چقدر خوبه كه اون 14 ميليون و به حساب خودتون واريز مي كنيد. اصلا ذره اي شك نداشته باشيد كه بالاي نود درصد اون 14 ميليون بميرن هم به يك اصول گرا راي نميدن. فكر كنم بهتر از من بدونيد چرا اون 14 ميليون نفر راي ندادن. (4375006) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۲:۳۹:۰۳
اره چون نمی خواستم نه به روحانی و نه رئیسی رای بدن...حالا شما دوس داری فقط بخش رئیسی رو ببینی میل خودته...
ببین چرا نخواسته به دولت مستفر رای بده! (4375093) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۲:۵۶:۱۴
شما يه نگاهي به ميزان مشاركت سال 88 باشيد (85%) مي تونيد متوجه شيد كه خواسته ي اين گروه وعده هاييست كه تو سال 88 بود اما تو سال 92 خبري ازش نبود.
پس قبول كنيد اگر اين گروه روزي مجبور به راي دادن بشن به آقاي روحاني راي خواهند داد. چراكه وعده هاي اقاي روحاني تا حدودي نزديك به وعده هاي سال 88 بود.
اگر اندكي تامل بفرماييد متوجه خواهيد شد كه سبد راي شما در بهترين حالت همين 17 ميليون هست چراكه تو اين 17 ميليون هستند افرادي كه بخاطر وعده ي يارانه به آقاي رئيسي راي دادن.
اميدوارم توضيحاتم شفاف باشد. (4375232) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۲:۳۲:۴۵
اگه اینجوریه که 31 میلیون به روخانی رای ندادن پس میشه گفت 38 میلیون هم به رییسی رای ندادن قربونت (4375037) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۲:۳۳:۵۸
حق با شماست اقا سید.ببخشید (4375050) (alef-2)
 
شریف زاده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۲:۰۹:۵۴
حدود 17 میلیون رای برای رییسی اونهم مقابل یک رییس جمهور دور دومی و دولتی که با تمام امکاناتش به صحنه آمده تا به هر قیمتی پیروز بشه رای خیلی خوبی است . اقای رییسی به شما هم تبریک میگم (4374913) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۲:۲۱:۳۰
عالی بودی هموطن.

ما به دولت روحانی انتقاد داریم و کوتاه هم نمی یایم. (4374968) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۲:۲۳:۲۰
ما به 17 میلیون رای نمیگیم باختن..

مابردیم چون نشون دادیم مخالفا 17 میلیونن...

عاااااااااالی

دوستتون دارم هموطنای عزیزم.

ما ناظر دولت خواهیم بود. (4374977) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۰:۲۶:۵۶
برنده ی اصلی اعتدال عقلانیت و شکست افراط گرایی و ریاکاریه. (4374180) (alef-13)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۰:۲۶:۵۷
آقایونی که میگفتید بر اساس سند 2030 روحانی قراره به کودکان ... بیاموزد و ... را آزاد کند و ....
هنوز هم سر حرفهاتون هستید. یعنی اکثریت مردم طرفدار چیزهایی اند که شما به دروغ به سند 2030 و روحانی نسبت دادید...
فکر نکنم از آب و صابون کاری بر بیاد... (4374181) (alef-13)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۰:۲۹:۵۷
برنده اصلی انتخابات تفکر اصلاحات و اعتدال و روابط بین المللی همراه با احترام بود (4374203) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۰:۳۰:۴۶
یادمه هفته پیش یکی از شماها گفته بود که روحانی اگر برنده هم باشد در اصل بازنده است!!!!ادم تو کار و حرفاتون میمونه.اگر واقعا ببرید میگین برد قاطع و اگر هم ببازید هم هزاران توجیح میکنید و خودتون رو برنده قلمداد میکنید!!!!پس کی قراره که به شکست اعتراف کنید؟؟؟؟ (4374209) (alef-2)
 
آمین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۲:۰۱:۱۲
به نظرم روحانی در رقابت برنده شد و در اهانت و بی اخلاقی بازنده. انشاالله خداوند از گناهان همه و ایشان بگذرد (4374846) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۲:۲۰:۳۶
روحانی باخته..

حالا کم کم متوجه میشی. (4374962) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۰:۳۸:۰۸
باید ببینیم روحانی چی گفت که پیروز شد ؟
این مسئله خیلی مهمه (4374258) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۲:۰۲:۲۰
فکر میکنم ایشون تز دکتراش پوپولیسم بوده (4374851) (alef-2)
 
نسیم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۲:۱۵:۲۳
وعده اب رسانی برق رسانی گاز رسانی به روستا ها ، افزایش سه برابری یارنه ها، دادن پول به دهداران ،وعده سهام عدالت ، پرداخت مطالبات فرهنگیان دم انتخابات تهمت به رقیبان . و رقیب هراسی . ترساندن مردم از جنگی دروغین و.... بازم بگم (4374943) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۰:۳۸:۲۳
خوب معلومه مردم ، اصلاحات ، روحانی (4374259) (alef-13)
 
دادورز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۰:۳۸:۵۵
قالیباف نباید کنار می رفت
رئیسی باید به نفع قالیباف کناره گیری میکرد (4374267) (alef-2)
 
آزاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۲:۱۳:۳۲
قالیباف بود کل آراء اصولگرایان به شش میلیون هم نمی رسید. (4374930) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۲:۴۶:۱۱
قالیباف کار بزرگی کرد و به نوعی فداکاری از خودش نشون داد و محبوبتر شد (4375149) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۴:۱۲:۵۵
من که یک اصلاح طلب دو اتشه هستم اگر فقط بین قالیباف و رییسی حق انتخاب داشتم قطعا ریبسی رو انتخاب میکردم (4375647) (alef-13)
 
ناراحت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۰:۳۹:۴۲
پیروز واقعی روحانی است . از واقعیت فرار نکنیم (4374270) (alef-2)
 
واقع بین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۰:۴۲:۱۰
در یک مسابقه ورزشی ؛ یا A برنده است و یا B
نمیتوان گفت تماشاچی و تدارکات زمین بازی برنده است !
اینجا هم روحانی برنده شده (4374284) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۰:۴۸:۲۹
انبارلويى جان خيلى بهت تسليت ميگم. يادآورى ميكنم كه نصف بيشتر آراى رئيسى هم براى وعده يارانه بيشتر است، نه به گفتمان اصولگرايى.
قسمتى از آراى رئيسى هم مال تتلوست (4374314) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۰:۴۹:۰۳
برنده ی اصلی گفتمان اصلاح طلبیست. (4374319) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۰:۵۵:۱۲
والا شما هروقت می بازید همین رو می گید سال 76 78 80 92 94 96 (4374347) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۰:۵۶:۱۵
الان برای اینکه کم نیارید مدام از پیروزی ملت صحبت می کنید !!
این اعتماد به نفس واقعا مثال زدنی است
درست است شما مردم را دعوت کردید و مردم هم پای صندوق رای آمدند !
جشن پیروزی هم بگیرید !!!!! (4374355) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۲:۳۱:۳۸
اصولا اینا به دموکراسی اعتقاد ندارن
دموکراسی واسه اینا بلیه غربه
مگه بزرگانشون نمیگن
ولی ملت به راهتون میاره به راه نیایید از راه بیرونتون میکنه
ملت رو دست کم نگیرید (4375027) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۶:۵۱:۱۹
آره مثل وقتی که تیم مورد علاقمون شکست میخوره و میگن چیزی از ارزشهای ما کم نشده.کلا دوستان بازنده استاد توجیه هستند (4376476) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۰:۵۶:۱۸
انچه در مورد روحانى و دولت گفتى و شكست خوردى يادآورى ميكنم:
ركود، بيكارى، فساد دولت، مديران اشرافى، وزراى پير و خسته، حقوق هاى نجومى،...

پيشنهاد ميكنم كانديداى اصلاح طلبان در سال ١٤٠٠ آقاى انبارلويى را استخدام كند در سايت الف و بقيه سايتهاى دلواپس به او بدگويى و توهين كند. واقعا رأى آورى داره (4374356) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۱:۰۴:۰۶
به این سوال هم جواب بدید که: بازنده واقعی انتخابات چه کسانی هستند؟ (4374404) (alef-2)
 
نعیمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۲:۰۶:۴۵
یه بخشش اونایی که نیومدن رای بدن . یه بخش دیگرش دشمنان این ملت . و بخش سوم خبیثانی مثل بی بی سی و من و تو (4374879) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۱:۰۴:۴۸
خیلی باحالی الف

یادم نمیره هفته پیش .... (4374409) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۱:۰۸:۳۸
برنده اصلي انتخابات قطعا مقام معظم رهبری ،مردم و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران می باشد. (4374443) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۱:۰۹:۱۰
من همیشه مقاله هایی که منتشر می شد را می خواندم اما ترسیدم اینبار متن مقاله را بخونم ، چون فکر می کنم می خواهید بگید 4 درصدی ها فلان ........ فتنه 88 ......... تخلفات و فقر گسترده در جامعه ........ (4374449) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۱:۰۹:۲۹
رییس جمهور مستقر اگر رای بیاورد ؟؟؟؟؟!!!!!!
اهان یعنی شما خبر ندارین که روحانی عزیز ما رای اورده بمیرم قبول شکست سخته (4374451) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۱:۱۲:۳۴
بیخود رای مردم رو مصادره نکنید! رای مردم به روحانی یک نه بزرگ به تفکر رقیب و تمام همراهان و حامیان اون جریان است (4374479) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۲:۱۹:۲۱
نکنه اون 15 میلیونو نمی بینی؟!!
البته شما عادت دارید به ندیدن.

ما اما عادت نداریم به دروغ شنیدن.
میشینیم میبینیم که چه خواهید کرد.

اما اینبار کوتاه نمییایم. (4374956) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۲:۴۳:۲۴
مثلا میخوای شهر رو شلوغ کنی؟بچسب به کار و زندگی اقاجون.از عراق و سوریه عبرت بگیر (4375133) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۳:۰۳:۴۵
نه عزیزم،
ما ولایتمداریم.

شهرو شلوغ نمیکنیم. کسای دیگه شلوغ میکنن و عذرخواهی نمیکنن.

اگه کاری باشه حتما میچسبیم به کار.
تا دولت روحانی چی تدارک ببینه.

ما منتظر کاریم. (4375279) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۱:۱۶:۳۵
با خاتمه پروسه انتخابات و پیروزی مردم در آن سایت الف هم به احتمال بسیار دوباره به محدود سازی نظرات روی خواهد آورد . اما الف جان کارشناسی که همه نظراتش اشتباه بوده و می باشد یا کارشناس نیست یا مغرض است و در جایگاه کارشناسی نیست. این آقایان مقاله نویس در یک ماه اخیر که در سال شما هم قلم را و هم روح ما را فرسودند شایسته انتشار نیستند (4374521) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۱:۱۸:۵۹
برنده ملتی بود که نه به پوپولیسم گفت
برنده روستایی بود که نه به گداپروری گفت
برنده ملتی بود که به ازادی توجه کرد نه فقط نان
که ازادی نان با خود میاورد ولی نان ازادی نمیاورد
درود بر ملت فهیم ایران
درود بر رئیس جمهور منتخب دوست داشتنی که حالا صادقانه باید به ملتی خدمت کنه که صادقانه کنارش بودن
اقای روحانی تا دیروز از تو دفاع میکردم از محاسنت از کارهایت
از فردا منتقد تو هستم در برابر تک تک رایهایی که با دل ونه چیز دیگه برات به صندوق ریختیم مسئولی قدر بدان از امروز دیگر مطالبه گرم که رای به تویی دادم که خواستی مطالبه گر حرفهایت باشم بازویت را مردم قوی کردند همواره قوی بمانی
تبریک به تک تک مردم با هر تفکر و رایی
تبریک به تک تک طرفداران روحانی که خوب میدانم عاشقانه قدم در راه گذاشتند
مردم ایرام مبارکتان (4374547) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۱:۳۳:۵۸
برنده انتخابات مردم هستند هیچ شکی نیست ولی بازنده انتخابات اصولگرایان هستند که هم به رقیب باختند و هم به اخلاق (4374685) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۱:۳۷:۳۴
آفتاب آمد گواه آفتاب (4374705) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۲:۲۲:۵۶
برنده اول دکتر روحانی است برنده دوم نیز طرفداران دکتر روحانی و برنده سوم کل ملت ایران است (4374974) (alef-13)
 
Totti
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۲:۲۵:۲۷
برنده انتخابات مردمی بودن که اسیر جو سازی های شما نشدن و یه نه جانانه به شما گفتن (4374988) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۲:۲۹:۰۰
معلومه که پیروز مردم هستند، مردمی که شما همیشه سعی میکنید نظرشون رو نادیده بگیرید، مردمی که حداقل اختیار رو هم براشون قایل نیستی، رای مردم بیشتر نه به شماست، تا آری به روحانی (4375012) (alef-13)
 
Alireza
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۲:۵۴:۴۶
جریان اصولگرا و از جمله سایت شما باید بشینند و فکر کنند که چکار کردن که طبقه متوسط تا این حد از آنها می ترسد و از ترس آنها به دامن هرکسی که قدری شعار علیه اصولگراها بدهد می افتن.

تا کی قرار هست صحبت غالب جریان اصولگرا صرفا پخش یارانه و بی توجهی باشه؟ (4375213) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۳:۰۳:۴۷
مردم در این انتخابات نشان دادند که دیگر به احساسات هیجانی برای بهبود زندگی خود باور ندارند امید است که اقای روحانی که حمایت قشر متوسط و فقیر را بدست اورد در جهت بهبود وضعیت اقتصادی انان راه حلهای قاطعانه ای را به اجرا گذارد (4375280) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۳:۲۶:۱۸
ﺑﻪ ﺟﺎﻱ اﻳﻦ ﺣﺮﻓﻬﺎﻱ ﻛﻠﻴﺸﻪاﻱ ﻳﻚ ﺩﻭﺳﺖ اﺻﻮﻟﮕﺮا ﺑﻴﺎﻳﺪ ﭘﺎﺳﺦ ﺩﻫﺪ و ﺗﺤﻠﻴﻞ ﻛﻨﺪ ﻛﻪ ﭼﻪ ﻛﺮﺩﻧﺪ ﻛﻪ 24 ﻣﻴﻠﻴﻮﻥ ﻧﻔﺮ اﺯ ﺑﻪ ﻗﺩﺭﺕ ﺭﺳﻴﺪﻧﺸﺎﻥ ﻣﻲﺗﺮﺳﻨﺪ (4375418) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۴:۱۶:۰۳
راستی کجان اون 96 درصد؟ :)) (4375682) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۴:۴۷:۴۲
بازنده اصلي هم کسانيکه بودند که هم اخلاق را باختند هم انتخابات را.
کسانيکه شب نامه پخش کردند، مردم را با وعده پول فريفتند، سياه نمايي کردند و پوستين وارونه پوشيدند و از هيچ منکري براي کسب 4 راي اجتناب نکردند. (4375878) (alef-13)
 
حسين
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۱۷:۵۰:۴۷
امروز به إيراني بودنم بيشتر افتخار مي كنم (4376742) (alef-13)
 
از سار کاشان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۲۳:۲۶:۵۹
آشتی ملی بر قهر و انتقام پیروز شد (4377441) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۸:۴۹:۲۳
اصولگرایان دست از غرور بردارید این خودشیفتگی موجب حذف شما از صحنه خواهد شد در همین نوشتار مشخص است می خواهید به نوعی غرور شکست خورده خود را تسلا بخشید (4378165) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.