توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 330167
سقوط آزاد ذخایر ارزی چین
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۳۵
اقتصادنیوز به نقل از بلومبرگ نوشت: آمارهای جدید نشان می‌دهد ذخایر ارزی خارجی چین به پایین‌ترین سطح خود از سال ۲۰۱۲ میلادی تاکنون رسیده است.

حجم ذخایر ارزی خارجی چین به ۳ تریلیون و ۲۳۰ میلیارد دلار تنزل یافته که این کمترین سطح ذخایر ارزی چین از سال ۲۰۱۲ میلادی محسوب می‌شود و نشان می‌دهد بانک مرکزی این کشور موسوم به بانک خلق، برای کاهش فشار ناشی از افت ارزش یوآن به کمترین سطح خود در پنج سال گذشته، دست به فروش گسترده دلارهای خود زده است.

به‌گزارش بلومبرگ، ذخایر بزرگترین اندوخته ارزی جهان در ماه ژانویه ۹۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار کاسته شده و به ۳ تریلیون و ۲۳۰ میلیارد دلار رسیده است. با این حال، این کاهش بسیار کمتر از برآوردهای واحد مطالعاتی بلومبرگ است که پیش‌بینی کرده بود ذخایر ارزی چین ۱۲۰ میلیارد دلار کاهش یابد. بدین ترتیب، ذخایر ارزی چین در سال ۲۰۱۵ میلادی، بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار کاهش یافته که این اتفاق برای نخستین بار می‌افتد.

سیاستگذاران پولی چین در تلاش هستند تا در بحبوحه کندی رشد اقتصادی و افزایش فرار سرمایه، با آتش زدن ذخایر ارزی خود، از سقوط ارزش یوآن جلوگیری کنند. این روند پس از آنکه بانک خلق چین با اقدام ناگهانی و غافلگیر کننده خود در ماه آگوست ۲۰۱۵، مبنی بر کاهش عمدی ارزش یوآن، تشدید شد و در همان ماه ذخایر ارزی چین ۹۴ میلیارد دلار تنزل یافت.

افزایش فرار سرمایه
در ماه دسامبر، میزان فرار سرمایه از چین، به ۱۵۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار افزایش یافت که این بالاترین رقم از ماه سپتامبر سال گذشته محسوب می‌شود؛ بدین ترتیب، جمع کل فرار سرمایه از چین در سال گذشته، به یک تریلیون دلار می‌رسد که این رقم هفت برابر سال ۲۰۱۴ است.

بانک خلق چین، تلاش‌های مداخله‌جویانه‌ای را به کار گرفته و ماه گذشته پس از آنکه ارزش مبادلات خارجی یوآن در مقایسه با نرخ مبادله آن در بازارهای داخل، به میزان تاریخی ۲.۹ درصد کاهش یافت، به مداخله در بازارهای هنگ‌کنگ پرداخت. نهاد مرجع پولی و مالی چین، جدای از فروش ذخایر دلاری خود، همچنین دستور‌العمل‌هایی را به برخی وام‌دهندگان چینی ارائه کرد تا برای جلوگیری از ارزان فروشی، از دادن اعتبارات به یوآن اجتناب کنند که این اقدام منجر شد تا در تاریخ ۱۲ ژانویه، میزان وام‌‌های بین بانکی به میزان تاریخی ۶۶.۸ درصد افزایش یابد.

چشم‌انداز یوآن
میانگین برآوردها در نظرسنجی‌های انجام شده ازسوی واحد مطالعاتی بلومبرگ حاکی از آن است که تا پایان سال جاری ارزش یوآن برابر دلار ۶.۷۶ درصد افت کند. در این بین، پیش‌بینی گروه بانکی «رابوبانک» از همه بدبینانه‌تر است چراکه این بانک میزان کاهش ارزش یوآن به دلار را ۷.۵۳ درصد برآورد می‌کند.

از ابتدای سال تاکنون، ارزش یوآن در برابر دلار ۱.۲۴ درصد کاهش یافته و در پایان مبادلات روز جمعه بورس شانگهای هردلار آمریکا ۶.۵۷۵۵ یوآن مبادله شده است. درحال حاضر بازارهای مالی چین به دلیل فرا رسیدن سال نو قمری چینی تعطیل هستند.
 
کلمات کلیدی : ایران و چین، چین ، نرخ ارز، ارز
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.