نظر منتشر شده
۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 177564
كابينه دهم در يك‌قدمي راي اعتماد مجدد از بهارستان
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۰۷:۴۲
يكي از نمايندگان مجلس با يادآوري بركناري وزير كار،تعاون و رفاه اجتماعي در جلسه يكشنبه مجلس گفت: دولت ۱۸ وزارتخانه دارد كه در حال حاضر ۹ وزير تغيير كرده‌اند اما فعلا دولت از حد نصاب نيفتاده و نيازي به راي اعتماد مجدد از مجلس ندارد. 

ايرج نديمي نماينده مردم لاهيجان در مجلس در گفتگو با خبرنگار پارلماني باشگاه خبرنگاران با اشاره به بركناري وزير كار در جلسه دیروز مجلس و برخي شائبه‌ها مبني بر از حد نصاب افتادن دولت گفت: با وجود ۱۸ وزارتخانه موجود باید ۱۰ وزیر تغییر کند تا کابینه از مجلس رای اعتماد مجدد بگیرد و تغییر ۹ وزیر نقطه مرزی این اقدام محسوب می‌شود كه امروز اين اتفاق افتاد.

وي در ادامه افزود: بر اساس اصل یکصد و سی و ششم قانون اساسی رئیس جمهور می‌تواند وزرا را عزل کند و در این صورت باید برای وزیر یا وزیران جدید از مجلس رای اعتماد بگیرد و در صورتی که پس از ابراز اعتماد مجلس به دولت، نیمی از هیئت وزیران تغییر نماید باید مجددا از مجلس شورای اسلامی برای هیئت وزیران تقاضای رای اعتماد کند.

عضو كميسيون اقتصاي بهارستان تصريح كرد: بر اين اساس تغییرات کابینه دهم باید بیش از نصف باشد تا هیئت دولت دوباره از مجلس رای اعتماد بگیرد و در این میان نیازی به استفساریه از شورای نگهبان نیست.

گفتني است  نادر قاضی‌پور نماينده مردم اروميه در مجلس، درجلسه علنی یکشنبه پیش از طرح استیضاح شیخ‌الاسلام و با استناد به ماده ۱۸۶ آیین‌نامه داخلی گفت:‌ در شرایطی امروز استیضاح یکی از وزرای کابینه در دستور کار مجلس است که اگر این استیضاح رای مثبت را از مجلس بگیرد آنگاه دولت ساقط می‌شود و مجلس باید مجددا به کل کابینه رای دهد.
کلمات کلیدی : کابیه دهم+رای اعتماد مجدد
 
ذاکری
United States
۱۳۹۱-۱۱-۱۶ ۰۹:۱۸:۵۹
برای کشور چه فاجعه ای از این سنگین تر که رییس جمهورش در مجلس چنین فضای مسمومی بر کشور تحمیل کند .وا اسفا (1118969) (alef-10)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۱-۱۶ ۰۹:۱۹:۴۸
طبق اصل 136 اگرنیمی ازوزرا تغییر نماید . خب الان که 9 نفراز18 نفرتغییر کرده .
نیم یعنی چقدر؟ (1118972) (alef-10)
 
۱۳۹۱-۱۱-۱۶ ۱۰:۱۱:۱۲
هر وزيري كه كارش رو خوب انجام داد و به وظايفش عمل كرد توسط احمدي نژاد عزل شد! وزرايي كه به احمدي نژاد چشم گفتند توسط مجلس استيضاح شدن!
اينجا چه خبره؟ نكنه رئيس دولت قانون گريزه؟!! (1119046) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۱-۱۱-۱۶ ۱۴:۴۴:۳۴
با سلام
اولا وای از این مسئولان کشور که به جای حل مشکلات مردم توی این برهه زمانی اینطوری به جان هم می افتن گرو کشی تسویه حساب های شخصی شون رو به این صورت علنی انجام میدن، با توجه به اینکه هنوز دو هفته از توصیه های رهبری به این جمع نگذشته که دقیقا نهی از این رفتار رو تاکید داشتن.
دوما کجای اصل یکصد و سی و ششم قانون اساسی از واژه ای استفاده شده که معنای تغییر بیش از نیمی از وزرای کابینه از اون برداشت می شه!!!!؟؟؟
چرا مسئولین ما هرطوری که دوست دارن قانون رو می خونن و اجرا می کنن،
متن اصل یکصد و سی و ششم قانون اساسی دقیقا به این صورته: "... و در صورتي كه پس از ابراز اعتماد مجلس به دولت نيمي از هيات وزيران تغيير نمايد بايد مجددا از مجلس شوراي اسلامي براي هيات وزيران تقاضاي راي اعتماد كند"
با توجه به اینکه در مطلب فوق بیان شده که 9 نفر از 18 نفر تغییر کرده پس در نتیجه نیمی از وزرای دولت تغییر کرده و دولت مجددا باید از مجلس تقاضای رای اعتماد کنه. مشخص نیست این واژه "بیش از" نیمی از هیات وزیران رو از کجا در آوردن. الان فعالیت دولت غیر قانونی هست و مجلسی که این جنجال رو به پا کرده اگه دنبال اجرای قوانینه این مطلب رو هم پیگیری کنه. لطفا.
((الف جان نگو که این کامنت هم غیر قابل پخشه؟؟)) (1119565) (alef-10)
 
پوریا
۱۳۹۱-۱۱-۱۶ ۱۶:۵۲:۳۱
دیگه خجالت بکشید به قول ابوعلی سینا اگر برای یک اشتباه 1000دلیل بیاوری 1001 اشتباه مرتکب شده ای . (1119901) (alef-10)