نظر منتشر شده
۲۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 447861
عبدی و سلیمی‌نمین در گفتگو با الف مطرح کردند
احمدی نژاد و تیمش اجازه نخواهند داد تا وحدتی میان اصولگرایان شکل بگیرد/ ورود بقایی با آن پرونده قضایی جای شگفتی دارد
بخش سیاسی الف، 4 اسفند ۹۵
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۹
در روزهایی که احمدی‌نژاد از کاندیداتوری نهی شد و نام برخی نزدیکان او چون غلامحسین الهام به عنوان کاندیدای جریان منسوب به رییس دولت سابق بر سر زبان‌ها بود، حمید بقایی با صدور یک بیانیه رسما خود را وارد بازی انتخابات ریاست جمهوری کرد.

آنها بیشتر از این نمی توانستند منتظر تحولات در عرصه سیاسی انتخابات سال ۹۶ باشند و از همین رو حمید بقایی نامزد انتخابات 96 شده است؛ نزدیکترین فرد به محمود احمدی‌نژاد.

پیش از این احمدی نژاد طی نامه‌ای اعلام کرد که از هیچ نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری حمایت نخواهد کرد. وی در این نامه به ظاهر نشان داد که در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده نقشی نخواهد داشت.

اما در همین راستا خبرنگار الف، به سراغ کارشناسان مسائل سیاسی رفته و در این مورد به گفتگو پرداخته است که به شرح زیر است:

عباس عبدی تحلیلگر مسائل سیاسی در گفتگو با خبرنگار سیاسی الف، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه هدف از جریان وابسته به احمدی‌نژاد و اعلام کاندیداتوری بقایی و حاجی بابایی را چگونه ارزیابی می کنید، اظهار داشت: انتخابات بهار سیاست است از این رو طبیعی است که هر فرد یا گروه سیاسی خود را برای فعال شدن در این برنامه آماده کند؛ در غیر این صورت به حاشیه خواهد رفت. در ایران فعال شدن در انتخابات انتخابات منافع فردی هم دارد زیرا شهرت به نسبت مجانی و نوعی سرمایه سیاسی را برای فرد به ارمغان می آورد بنابراین هر دوعلت گفته شده می تواند توجیه کننده حضور چنین افرادی به عنوان نامزد انتخابات باشد.
 
وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد اینکه آیا احمدی نژاد در انتخابات فعال خواهد بود یا کاملا ساکت و منفعل عمل خواهد کرد، گفت: طبیعی است که در این مورد باید قدری منتظر ماند ولی به نظر من خودش فعال نخواهد شد، زیرا خودش را سرمایه‌ای تلقی میکند که صرف هیچ کس دیگری نمیکند زیرا این کار را ائتلاف این سرمایه میداند.
 
عبدی همچنین در مورد اینکه آیا میتوان اینطوری استنباط کرد که حضور اینها برای کاهش رای اصولگرایان خواهد بود، افزود: این حضور میتوان دلایل گوناگونی داشته باشد ولی این یک دلیل اصلی دارد اینکه احمدی نژاد و تیم او اجازه نخواهند داد که درمیان اصولگرایان وحدتی شکل بگیرد، هرچند زمینه شکل گیری این وحدت فعلا وجود ندارد ولی او نیز با شکل گیری آن در غیاب خودش مخالف است از این روز حضور این افراد می تواند به معنای بهم زدن این بازی نیز باشد.
 
وی در پاسخ به این سوال که آیا امکان حضور افراد دیگری از نزدیکان ایشان برای کاندیداتوری وجود دارد، گفت: نمیدانم، ولی حلقه ای که کاملا مورد وثوق او باشند و او را نمایندگی کنند، افراد محدودی هستند و سایر نزدیکان به وی نیز معلوم نیست خود را با طناب دار او به داخل چاه بیندازند.
 
این فعال اصلاح طلب با اشاره به اینکه احمدی نژاد اعلام کرده بود که از هیچ کاندیدایی حمایت نخواهد کرد، افزود: برداشت شخصی بنده این است که احمدی نژاد به دو دلیل ترجیح می دهد که نامزدهای اصولگرا در برابر روحانی رای نیاورند. یک دلیل این است که گمان میکند با وجود روحانی، اصولگرایان همچنان دنبال وحدت در مقابل او هستند و این بهترین فرصت برای احمدی نژاد است و خودش را همچنان میدان دار احتمالی چنین وحدتی بداند. بعلاوه چهار سال دیگر دوره روحانی تمام میشود و یک شانس مجدد برای بازگشت مجدد او فراهم میشود. در حالی که اگر این دوره یک نامزد اصولگرا در برابر روحانی پیروز شود این شانس مجدد به 8 سال بعد موکول میشود که زمان زیادی است و حوصله تحمل این زمان طولانی را ندارد.
 
وی در مورد اینکه آیا بقایی تایید صلاحیت میشود، خاطرنشان کرد: هرچند منطق روشنی در تایید و صلاحیت ها وجود ندارد و به شدت وابسته به رویکردهای سیاسی و راهبردهای موجود است. ولی اگر راهبرد اصلی در مقابله با روحانی تعدد نامزدها باشد تا مثل سال 80، حدود 10 نفر را تایید کنند تعدادی از این افراد تایید خواهند شد. البته حتی در این صورت هم گمان نمیکنم افرادی مثل بقایی را تایید کنند.
 
*سلیمی نمین: احمدی نژاد به دنبال کاهش و تخریب اصولگرایان است
 عباس سلیمی نمین، تحلیلگر مسائل سیاسی در گفتگو با خبرنگار سیاسی الف، در مورد روی کار آمدن برخی جریان‌های متصل به احمدی نژاد هستند، اظهار داشت: بسیاری از افراد در کابینه احمدی نژاد بودند که هم احمدی‌نژاد آنها را دفع کرد و هم آنها دیگر حاضر به همراهی با وی نبودند و برخی افرادی هم که ادعای کاندیداتوری کردند جزو این دسته هستند اما کاندیداتوری بقایی جای تاسف و بحث دارد. آقای احمدی‌نژاد ادعاهای زیادی دارد اما در عمل افرادی را در کنار خود قرار میدهد که فاقد تایید صلاحیت هستند و اینکه بقایی پرونده قضایی دارد مشخص و بدیهی است و اینکه احمدی‌نژاد با این همه ادعا بقایی را بر روی صحنه بیاورد جای تعجب و شگفتی دارد.
 
وی در پاسخ به این سوال که آقای احمدی نژاد در انتخابات فعال خواهد بود یا پشت پرده و منفعل عمل خواهد کرد، گفت: احمدی‌نژاد در تلاش است تا به اصولگرایان ضربه بزند و تمام تلاش خود را برای تخریب شخصیت‌های اصولگرایی به کار گرفته است و در این انتخابات نیز همانند انتخابات قبلی این کار را خواهد کرد.
 
سلیمی نمین تاکید کرد: تلقی ایشان این است که اگر شخصی لایق، از جانب اصولگرایان سکان را به دست بگیرد، ایشان برای همیشه از اذهان محو میشود که البته هم اکنون جامه شناخت بسیار بالایی نسبت به این مسایل پیدا کرده است.
 
وی خاطرنشان کرد: یکسری از سایت ها هستند که مشخص است توسط احمدی نژاد یا نزدیکانش اداره میشود که جهت گیری خاصی هم دارد و علت جهات گیری ها هم کاملا آشکار است.
 
این تحلیلگر سیاسی در پاسخ به این سوال مبنی براینکه آیا میتوان اینطوری استنباط کرد که این افراد برای کاهش رای اصولگرایان دست به چنین اقداماتی میزنند، اظهار کرد: آنچه مسلم است احمدی نژاد بیشتر تقش تخریبی ایفا میکند تا مثبت، بعید به نظر میرسد مبحث بقایی از طرف آنها جدی باشد چراکه میدانند بقایی چهره‌ خوش نامی نیست و مشکل قضایی دارد و تنها شانتاژی است که بر روی صحنه بیاید و این قضیه تداوم نخواهد یافت و اینکه بقایی ایفای نقش کند جدی نیست.
 
سلیمی نمین خاطرنشان در پاسخ به این سوال که آیا افراد دیگری هم از نزدیکان وی کاندید خواهند، گفت: بیشتر این اقدامات تخریبی است تا وزن خود را مشخص کند و اگر کسی احمدی نژاد را نمیخواهد وزنش مشخص شود.
 
 
کلمات کلیدی : انتخابات ریاست جمهوری، بقایی، احمدی نژاد
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۴ ۱۲:۱۳:۴۰
بقايي هم با احمدي نژاد كارد كرده واعتماد به نفس از ايشان به ارث برده (4172118) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۴ ۱۳:۰۲:۰۰
سیاست اعلامی او همان نامه‌ای است که نوشت اما سیاست اعمالی او نامزدی بقایی و احتمالا افراد دیگر برای انتخابات ریاست جمهوری است. تقریبا همه فکر می‌کردند نه احمدی نژاد و نه احمدی نژادی‌ها نقشی در انتخابات سال آینده نخواهند داشت. حالا بقایی آمده است تا نشان دهد این تحلیل اشتباه بود. (4172188) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۴ ۱۳:۰۲:۰۸
احمدی نژاد می‌خواهد بازی انتخاباتی اصول‌گرایان و روحانی را برهم بزند. حضور بقایی و نامزدهای دیگر که نماد تفکر احمدی نژاد هستند اما با اعلام استقلال وارد صحنه می‌شوند، نشان می‌دهد که جریان احمدی نژاد می‌خواهد ذهن جریان‌های سیاسی را درگیر خود کنند. (4172189) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۴ ۱۹:۳۰:۵۶
فوقش 200 هزار رای بیاره این میزان رای تاثیری در انتخابات ونتیجه آن ندارد ! (4172758) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۴ ۱۹:۳۳:۰۰
احمدی نزاد می خواهد اعتبار خودش در بین مردم را محک بزند ! (4172761) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۶ ۱۲:۰۳:۲۱
یعنی اصولگرایان قبلا وحدت داشتند؟
پس چرا انتخابات 92 و انتخابات 94 نتیجش اون شد؟ (4174591) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۷ ۰۹:۴۱:۲۸
بابا اینقدر خودتون رو اذیت نکنید مگه بقایی تایید میشه؟ (4175482) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۷ ۱۰:۵۹:۱۸
اوضاع یه جوری شده که هر لحظه ممکنه بابک زنجانی هم برای ریاست جمهوری اعلام کاندیداتوری کنه. (4175591) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۴ ۱۲:۱۸:۰۸
احمدی اگر میامد کولاک میکرد، همه ما اقشار متوسط به پایین به او رای میدادیم چون از مدیران نجومی و رانتی و وزیران لیبرال و باج به دشمنان خسته شده ایم. (4172131) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۴ ۱۳:۰۲:۱۷
از امروز دو جریان سیاسی حاضر در انتخابات ریاست جمهوری باید خود را آماده مقابله با احمدی نژادی‌ها کند. دوران 8 ساله احمدی نژاد نشان می‌دهد او به سادگی از مسائل سیاسی به ویژه مسائلی که فکر می‌کند در آن حقی دارد بگذرد. (4172190) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۴ ۱۳:۰۸:۳۷
البته ما از دکل دزدی و زمین خواری و کوه خواری و ... امثال بابک زنجانی و تورم صعودی و هزاران بلا و مصیبت خیلی راضی بودیم و دچار دلتنگی ان روزها شدیم (4172202) (alef-13)
 
حقیقت جو
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۲-۰۴ ۱۳:۱۸:۲۴
ما هم اقشار متوسط به پائین هستیم
ولی هرگز به احمدی نزاد و اطرافیانش رای نمی دهیم
زیرا بزرگترین عامل تخریب اقتصادی کشور و فقیر شدن ما هستند (4172219) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۴ ۱۳:۴۶:۳۴
والا الان که کشور تحریم فلج کننده هم نیست اوضاع بدتر از قبل شده، همین چند روز قیمت پرتغال نجومی شده (4172262) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۷ ۰۱:۲۸:۳۴
درود بر احمدی نژاد کبیر و تفکرش
درود بر طرفداران احمدی نژاد (4175302) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۴ ۱۳:۴۴:۲۴
خوبه قشر متوسط رو به پایین عاشق بازگشت تورمه! پراید بشه 100 میلیون!! عاشق فساد سیستماتیکه! عاشق زمین های قشمه! الهی بمیرم واسه این قشر متوسط! (4172257) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۴ ۱۴:۵۹:۱۵
پس اون دزدی های نجومی مال منه.پرونده هاش مال منه.بیدار شو برادر .مملکت رو غارت کردن. تو خواب موندی. (4172379) (alef-13)
 
فرشید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۴ ۱۵:۰۳:۳۶
من جزو اقشار متوسط جامعه بودم که در دوران احمدی نژاد وارد طیف فقیر جامعه شدم ولی افتخار میکنم که از همون سال 84 احمدی نژاد رو شناخته بودم و بهش رای ندادم. (4172392) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۴ ۱۲:۲۷:۴۷
شما که احمدی نژاد اصولگرا نمیدانستید (4172140) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۴ ۱۳:۰۲:۴۳
این حضور نامزدها باعث می‌شود بخشی از انرژی جریان‌های سیاسی معطوف به این نامزدها شود. بعید به نظر می‌رسد بقایی و برخی از چهره‌های نزدیک به احمدی نژاد به دلیل حاشیه‌هایی که در دولت نهم و دهم داشته‌اند بتوانند از سد شورای نگهبان عبور کنند. اما تا زمان اعلام نظر شورای نگهبان این افراد می‌توانند بازی سیاسی اصول‌گرایان و اصلاح طلبان را برهم بزنند. این افراد قطعا در فضای انتخابات به هر دو جریان سیاسی ایران حمله خواهند کرد. آنها را ناکارآمد نشان خواهند داد. احمدی نژاد و احمدی نژادی‌ها را بهترین تفکر برای اداره کشور می‌دانند. (4172191) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۴ ۱۳:۰۲:۵۴
محمود احمدی نژاد بعد از ماجرای نهی، باید برای آینده سیاست ورزی اش تصمیم می گرفت. او جامعه شناسی را خوب آموخته؛ می داند که نبودش اگر همراه شود با یک «این همانی» توسط چهره های دیگر معنایی جز این نخواهد داشت که او را تبدیل به یک رییس جمهور اسبق صرف یا به قول خودش «رییس دولت های نهم و دهم» خواهد ساخت. این که معنای حذف از دنیای سیاست رسمی را دارد برای او سخت است. نکته همین جاست، در میانه عدم دریافت اجازه ورود به انتخابات و هراس از شیفت آرا، او یک تصمیم گرفته؛ باید فردی را روانه میدان کند که آرا او را لااقل تا آنجا که امکانپذیر است محفوظ نگه دارد در عین حال که نباید این تصویر ایجاد شود که این فرد نماینده اوست. پس قبل از معرفی این فرد باید یک بیانیه پیش دستانه صادر شود قبل از اینکه نوک انتقادات به سوی او نشانه رفته شود . (4172193) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۴ ۱۳:۴۵:۲۰
جامعه شناسی را خوب اموخته :
" از ساعت چند ؟!! 7 ؟!! 8 ؟ .... !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (4172259) (alef-13)
 
احسان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۴ ۱۳:۱۳:۲۷
درست نوشتید اتفاقا : احمدی نژاد وتمیش...
چون احمدی نژاد نمیتواند تیم بسازد
آدمهایی میخاهد که تاییدش کنند (4172213) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۴ ۱۳:۴۰:۲۶
الان ما باید به روحانی رای بدهیم یا به بقایی رای ندهیم؟
هر آدمی باید بر اساس عرضه و لیاقت خود اگر دارد به جایی برسد نه با حذف رقیب و امداد از دیگران (4172252) (alef-3)
 
میرمحسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۴ ۱۴:۰۴:۱۱
احمدی نژادها , در طول 8 سال به میزان 80 سال به ایران , آسیب وارد کردند. (4172286) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۰۴ ۲۰:۵۴:۲۴
دوره این حرفها تموم شده (4172869) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۲-۰۴ ۱۴:۰۷:۱۱
اين موضوع ربطي به احمدي ناد ندارد ،
مشهور ترين چهره هاي اصولگرا در سال 92 با هم آمدند و آن نتيجه را رقم زدند ، حال اينبار قرار است با چهره هاي درجه دو همان داستان تكرار شود ،
چه معني دارد افرادي كه توان راي آوري در انتخابات مجلس را هم ندارند نامزد شوند ؟
آيا فهم اين تكته خيلي سخت است كه حضور با بيش از يك نامزد يعني شكست ؟

اين آرزو كه با شلوغ كردن زمين بازي انتخابات به دور دوم رود هم شدني نيست. (4172288) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۵ ۰۲:۱۹:۳۳
من نمیدونم دشمنی الف با احمدی نژاد در کی ادامه خواهد داشت، یعنی واقعا شعار رسانه بی طرف سزاوار شماست شما که به همین راحتی تریبون دست مخالفان احمدی نژاد میدید آیا تا حالا شده فرصت جواب دادن به این همه تهمت به خودش یا اطرافیانش بدید ایشون گفتن در انتخابات دخالت نمیکنم و نامزدی نزدیکان من هم به من ارتباطی ندارد، وسلام حالا شما به زور میخوای مساله سازی کنی اون بحثش جداست (4173131) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته