توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 465762
جدیدترین موضع گیری «حمد بن جاسم» درباره ایران
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۳۴
حمد بن جاسم آل ثانی وزیر خارجه سابق قطر با اشاره به اینکه واکنش کشورهای حاشیه خلیج فارس در قبال تحولات فعال و مناسب نبوده به مواضع ایران در این زمینه پرداخت.

به گزارش مهر به نقل از سی ان ان عربی، حمد بن جاسم آل ثانی وزیر خارجه سابق قطر مدعی شد: ایران استفاده کننده بزرگ از جنگ عراق و سقوط صدام در سال ۲۰۰۳ و انقلاب های بهار عربی ایران بود. ایران از این حوادث به نفع خود بهره برد.

وی اعلام کرد که واکنش کشورهای حوزه خلیج فارس به این حوادث فعال و به اندازه کافی جدی و همسو با تحولات عرصه های بین المللی و منطقه ای نبوده و تنها در حد محکوم کردن و بدون ایفای نقش قوی برای خاموش کردن آتش یا مهار آن بوده و اوضاع کنونی سوریه نشانه درماندگی و عجز کشورهای عربی است.

نخست وزیر سابق قطر اوضاع سوریه را آیینه واکنش های غیرتاثیرگذار کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس دانست و اعلام کرد که امنیت کشورهای حوزه خلیج فارس به طور ریشه ای با کشورهای عربی گره خورده است و مفهوم آن تاثیر پذیری امنیت خلیج فارس از حوادثی که در جهان عرب می گذرد، است.

وی خواستار برقراری روابط جدید و تغییر روابط میان کشورهای عربی و ایران از تنش و برخورد به سوی همکاری در چارچوب احترام به حاکمیت کشورها و عدم دخالت در امور داخلی آنها شد.
 
کلمات کلیدی : حمد بن جاسم آل ثانی+قطر +بهار عربی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.