توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 374367
بان‌کی‌مون: برجام باید برای ملت ایران منافع ملموس داشته باشد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۳۴
دبیر کل سازمان ملل از قدرتهای جهانی خواست اطمینان حاصل کنند توافق تاریخی هسته‌ای با ایران «برای مردم ایران منافعی ملموس ایجاد کند.»

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ خبرگزاری رویترز گزارش داد: بان کی مون دبیر کل سازمان ملل روز چهارشنبه از قدرتهای جهانی خواست اطمینان حاصل کنند توافق تاریخی هسته‌ای با ایران «برای مردم ایران منافعی ملموس ایجاد کند.»

وی این اظهارات را بعد از آن عنوان کرد که ایران تاکید کرد از کاهش تحریم‌ها به طور کامل منفعت نبرده است. بان در نخستین سالگرد تصویب قطعنامه‌ای در شورای امنیت در تایید برجام از همه طرفهای این توافق خواست پیگیر تعهدات خود در اجرای این توافق باشند.

وی در بیانیه‌ای گفت: «اهمیت فراوان دارد که برجام برای همه شرکت‌کنندگان آن کار کند و از جمله منافع ملموسی برای ملت ایران داشته باشد.»

خبرگزاری رویترز نوشت: اکثر تحریم‌های سازمان ملل در ماه ژانویه هنگامی که تهران تعهدات خود را براساس این توافق انجام داد برداشته شد. اما ایران هنوز هم مشمول تحریم تسلیحاتی سازمان ملل و دیگر تحریم‌هاست.

بان کی مون در نخستین گزارش دوسالانه خود به شورای امنیت درباره اجرای تحریم‌های باقی مانده گفت ایران معتقد است هنوز از برداشته‌شدن تحریم‌ها نفعی نبرده است. دبیرکل سازمان ملل به شکایت ایران از محدودیتهای صدور روادید و توقیف دارایی‌های بانک مرکزی ایران در آمریکا اشاره کرد.

ایران از آمریکا خواسته است برای روشن‌شدن حدود کاهش تحریم‌ها و تشویق توافقات تجاری کار بیشتری انجام دهد.

بانکهای اروپایی که شماری از آنها به خاطر نقض تحریم‌های ایران مجازات شده‌اند نسبت به ازسرگیری روابط تجاری با ایران اکراه دارند مگر این که به آنها تضمین دهند دوباره مجازات نخواهند شد.

جان کری وزیر خارجه آمریکا گفته است بانکها مادامی که کنترل مناسب را درباره طرف تجاری خود دارند نباید به خاطر ازسرگیری تجارت با ایران از چیزی بترسند.
 
کلمات کلیدی : بان کی مون ، سازمان ملل ، برجام ، توافق هسته ای ، ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.