توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 504560
ادامه اعتراض فرهنگیان بازنشسته به سفره معیشت/ فقط شعار تحویل گرفتیم
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۵۷
تسنیم نوشت: اعتراضات فرهنگیان بازنشسته به وضعیت معیشتی در قالب برگزاری تجمعاتی مقابل مجلس همچنان ادامه دارد اما تجمعات و دیداربا مسئولان مختلف در رونق گرفتن سفره معیشت آنها تأثیری نداشته است.

فرهنگیان بازنشسته بارها در تجمع مقابل مجلس شورای اسلامی و سازمان برنامه و بودجه نسبت به وضعیت معیشتی خود معترض هستند و خواسته اصلی آنها همسان سازی حقوق بازنشستگان و شاغلان است.

علاوه بر تاخیر در پرداخت پاداش پایان خدمت، بخش دیگری از اعتراضات فرهنگیان بازنشسته به وضعیت معیشتی در این دوران مربوط است. به گونه‌ای که طبق گفته آنها میانگین دریافتی حقوق فرهنگیان بازنشسته تفاوت قابل توجهی را با شاغلان دارد.

تعداد بازنشسته‌های آموزش‌وپرورش 750 هزار نفر است و افرادی که در دهه 80 یا 70 بازنشسته شده‌اند با افرادی که به تازگی بازنشسته می‌شوند فاصله حقوقی بسیاری دارند به همین دلیل نمایندگان کانون‌های بازنشستگان دیدارهایی را با برخی نمایندگان مجلس و اعضای سازمان برنامه و بودجه داشتند که در این دیدارها بحث همسازی سازی و نزدیک کردن حقوق بازنشستگان با شاغلان مطرح شد.

البته مسئولان دولت و مجلس، وعده‌هایی را در رابطه با بهبود وضعیت معیشت معلمان سرداده‌اند و در این رابطه می‌توان به سخنان علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در دیدار با فرهنگیان بازنشسته اشاره کرد که بر لزوم توجه به همسان‌سازی حقوق بازنشستگان با شاغلان  تاکید داشت اما از این جمله نیز غافل نشد که «اصطلاحاً عائله دولت زیاد شده و منابع مالی کشور محدود است بنابراین در رسیدگی به مشکلات بازنشستگان مسائلی ایجاد شده است.»

اخیرا نیز فرهنگیان بازنشسته تجمعی را در اعتراض به وضعیت معیشتی خود مقابل مجلس شورای اسلامی داشتند و بر رفع تبعیض در حقوق و ارائه بیمه مناسب تأکید کردند.

سیدی یکی از فرهنگیان بازنشسته در این رابطه به تسنیم گفت: قانون مدیریت خدمات کشوری در سال 86 مصوب اما اجرا نشده است. خواسته اصلی فرهنگیان بازنشسته اجرای این قانون است و با توجه به موادی از آن باید حقوق بازنشستگان با شاغلان همتراز شود چرا که اختلاف حقوق میان فردی که سال سی‌ام خدمت اوست با یک معلم بازنشسته حدود یک میلیون تومان است.

وی افزود: فرهنگیان بازنشسته دهه 70 حداقل حقوق یعنی یک میلیون 100 تا یک میلیون 300 هزار تومان دریافت می‌کنند و با توجه به نرخ تورم و هزینه زندگی این حقوق بسیار اندک است.

سیدی با اشاره به اینکه فرهنگیان در بحث درمان نیز مشکلاتی دارند، گفت: بیمه تکمیلی خدمات قابل توجهی ارائه نمی‌دهد در حالیکه فرهنگیان در این سن با بیماری‌های مختلفی مواجه می‌شوند و نیاز به بیمه تکمیلی مناسبی دارند.

به اذعان این فرهنگی بازنشسته، جلسات زیادی از سوی آنها با نمایندگان مجلس و معاونان آقای نوبخت برگزار شده است اما فقط به ما وعده دادند و گفتند که فرهنگیان تاج سر ما هستند.

برای حل معیشت بازنشستگان مزایا و امکانات رفاهی در قوانین برنامه توسعه لحاظ شده است اما بسیاری از این قوانین در مرحله اجرا مسکوت می‌مانند.ارائه مساعدت‌های اجتماعی، بیمه‌های اجتماعی پایه و بیمه‌های مکمل،  طبق قوانین باید به بازنشستگان تعلق بگیرد اما اجرای آنها به خوبی انجام نشده است.

بازنشستگان فرهنگی پس از 30 سال فعالیت، حال که زمان فراغتشان فرا رسیده دغدغه تامین معیشت را دارند و حقوق دریافتی آنها کفاف هزینه‌های زندگی را نمی‌دهد در این بین نیز تجمعات و دیدارها با مسئولان مختلف در رونق گرفتن سفره معیشت آنها تأثیری نداشته است.


 
 
کلمات کلیدی : اعتراض فرهنگیان+فرهنگیان بازنشسته+معیشت+مجلس
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.