توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 504362
دبیر ستاد تنظیم بازار: ابلاغ دستور العمل حذف قیمت گذاری کالا عجولانه نبود
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۹
دبیر ستاد تنظیم بازار کشور گفت: ابلاغ دستور العمل حذف قیمت‌گذاری کالا از سوی وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت یک تصمیم عجولانه نبوده بلکه مبتنی بر کار کارشناسی دقیق و طولانی مدت بوده است.

به گزارش تسنیم، محسن بهرامی ارض اقدس در مصاحبه با رادیو ضمن اشاره به این جمله که طرح حذف قیمت‌گذاری کالا قانون نیست بلکه یک دستور العمل است، افزود: این طرح با هدف رقابتی کردن فضای بازار و دستیابی به نقطه تعادل عرضه و تقاضا کالا در جامعه تهیه و ابلاغ شده است.

وی همچنین اقلام مشمول طرح در فاز نخست را شامل انواع بیسکویت، شیرینی، کیک، شکلات، چیپس، اسنک و محصولات صنایع سلولزی و بهداشتی برشمرد و اظهارداشت: این کالاها سهم و نقش قابل توجهی در سبد هزینه ای خانوارها ندارند.

دبیر ستاد تنظیم بازار در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه شبکه نظام خرده فروشی کشور نیازمند بازنگری و اصلاح اساسی است، گفت: در حال حاضر سهم واحدهای فروشگاهی زنجیره ای در نظام توزیع کالا (خرده فروشی) بسیار کم است که بایستی افزایش پیدا کند.

وی با بیان اینکه توزیع کالا باید در مملکت نظام مند شود، افزود: در حال حاضر تعداد واحدهای صنفی بدون پروانه در ایران بسیار زیاد است و متاسفانه بخش عمده ای از تخلفات در این حوزه صورت می گیرد. بهرامی بر ضرورت تجهیز نظام خرده فروشی به صندوق های مکانیزه در جامعه تاکید کرد و اظهارداشت: اجرای این طرح در شفافیت اطلاعات اقتصادی، تحقق عدالت مالیاتی، حذف چرخه عرضه کالای قاچاق در شبکه رسمی توزیع و همچنین کاهش هزینه قیمت تمام شده کالا برای اصناف با حذف واسطه های غیرضروری بسیار حائز اهمیت است.

محمد آقاطاهر رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی نیز با اشاره به ابلاغیه وزیر صنعت، معدن و تجارت در رابطه با طرح حذف قیمت گذاری کالا از سوی تولید کنندگان گفت: این طرح به صورت آزمایشی روی برخی از کالاهای خاص اجرا می شود بنابراین اگر موفقیت آمیز بود «تداوم» و در غیر این صورت طرح «متوقف» می شود.

وی همچنین با اعلام اینکه در حال حاضر قیمت اجناس در بازار بالا و در عین حال از سودهای سرشاربرخوردار است، افزود: در شرایط فعلی با حذف قیمت، رقابت در ارزان فروشی افزایش خواهد یافت که این موضوع به نفع مصرف کنندگان تمام می شود. رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی ضمن اشاره به بحث تخفیف 50 تا 60 درصدی کالا از سوی برخی واحدهای فروشگاهی به مصرف کنندگان تصریح کرد: تمامی آحاد مردم به نکته واقفند که کسی از جیب خود تخفیف نمی دهد و موضوع مورد نظر موید بالا بودن قیمت اجناس در بازار است.

وی در ادامه یادآورشد: بدون شک با اجرای طرح حذف قیمت گذاری کالا همگان شاهد کاهش قیمت ها در جامعه خواهند بود.
 
کلمات کلیدی : نعمت زاده+دستور عجیب+حذف قیمت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.