توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 454061
کلک عربستان به بازارهای جهانی
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۹
 یک کارشناس اقتصادی گفت:«عربستان بخشی از تولید خود را به پالایشگاهی در آمریکا می فرستد و درباره کاهش تولید جهت عرضه به بازارهای بین الملل منطبق با توافق اوپک درواقع کلک زده است.»

محمود خاقانی، کارشناس اقتصادی در گفت و گو با خبرآنلاین با اشاره به تعیین قیمت نفت 50 دلاری در بودجه سال آینده، اظهار داشت:«15 سال پیش کاهش های قیمت نفتی که این سالها اتفاق افتاد پیش بینی شده بود؛ در سال 2010 تلاش کردیم دولت نهم و دهم را متوجه کنیم که قیمت های نفت سقوط خواهد کرد اما متاسفانه کسی به این موضوع توجه نکرد.»

وی افزود:«اخیرا قیمت نفت خام سقوط کرده  و انتظار می رود که همان طور که درسال 2010 پیش بینی شد، درسال 1396 نیز قیمت ها به حدود 35 یا 40 دلار افت کند . بنابراین ، باید منتظر درآمد های کمتر هم در بازار نفت بود.»

این کارشناس اقتصادی با اشاره به توافق کاهش تولیدات اوپک در بازار گفت:« عربستان برای کاهش تولید نفت خام  با هدف تقویت قیمت نفت در بازار های بین المللی ،کلک زد. در واقع این کشور تولید خود را جهت عرضه به بازار کم کرد،اما از حجم تولید این کشور کاسته نشد.»

خاقانی بیان کرد:«اگرچه عربستان ادعا می کند که تولید نفت خود را کم کرده اما این کشور پیش از این با خرید سهام پالایشگاه موتیوا در آمریکا تولید اضافه خود را برای پالایشگاه متعلق به عربستان در آمریکا می‌فرستد و از حجم تولید خود جهت عرضه به بازار کم کرده است. »

وی ادامه داد:«کارشناسان معتقدند که قیمت ها در طول چند ماه آینده کاهش بیشتری خواهد یافت به ویژه اگر بانک مرکزی آمریکا هم نرخ بهره دلار را بالا ببرد. از همین رو به دولت توصیه می شود که در رابطه با هزینه کردن، درآمد های نفتی در سال 1396 دقت بیشتری بعمل آورد.»

 
 
کلمات کلیدی : نفت ،کاهش تولید نفت، قیمت نفت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.