نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 482466
نامه ۸۰ نماینده به رئیس جمهور برای تسریع در تعیین تکلیف موسسات مالی غیرمجاز
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۸
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: بی توجهی به وجود موسسات مالی غیرمجاز یا مجازی که تابع قانون نیستند تبعات بسیاری برای کشور به همراه خواهد داشت.

محمد عزیزی نماینده مردم ابهر و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به بلاتکلیفی مالباختگان موسسات مالی غیر مجاز در کشور، اظهار داشت: بیش از 80 نماینده برای تسریع در تعیین تکلیف این موسسات خبر داد نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور را امضا کرده‌اند چرا که تخلف این موسسات مشکلات عدیده ای برای مردم ایجاد کرده است.

وی افزود: بی توجهی به وجود موسسات مالی غیرمجاز یا مجازی که تابع قانون نیستند تبعات بسیاری برای کشور به همراه خواهد داشت؛ تجمع های گسترده مالباختگان این موسسات مقابل مجلس و نهاد ریاست جمهوری و همچنین بانک مرکزی زنگ خطری است که باید هر چه سریع تر وضعیت آن ها مورد بررسی واقع شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی  همچنین تصریح کرد: وضعیت مالباختگان موسساتی همچون آرمان و کاسپین و دیگر موسسات بسیار بحرانی است در صورتی که به وضعیت این موسسات خارج از نوبت رسیدگی نشود این موضوع به یک بحران ملی تبدیل می شود.

عزیزی ادامه داد: بنده و نمایندگان امضا کنندگان این نامه خواهشمندیم با قید فوریت، موضوع این نوع موسسات در جلسه سران قوا و یا در شورای امنیت ملی مطرح و در خصوص حل مشکل مردم تصمیم گیری شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، از ارسال رونوشت نامه مذکور به ریاست قوه قضاییه، وزرای کشور، اطلاعات، اقتصاد، فرماندهی محترم نیروی انتظامی و روسای کمیسیون های اقتصادی و امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خبر داد.

به گزارش فارس،‌متن این نامه به شرح زیر است؛

جناب آقای دکتر حسن روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم

با احترام و آرزوی موفقیت برای جنابعالی در خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران پیرو تذکرات متعدد اینجانب و سایر نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در خصوص رسیدگی به وضعیت موسسات مالی و اعتباری؛ متأسفانه، هیچ مقام مسئولی پاسخگوی وضعیت نابسامان به وجود آمده نیست و مردم عزیزی که کمترین سرمایه خود را جهت کمک هزینه خود سپرده‌گذاری کرده بودند، هم اکنون به مالباختگانی تبدیل شده‌اند که امنیت زندگیشان به خطر افتاده است؛

جناب آقای رئیس جمهور، شایسته و زیبنده دولت تدبیر و امید نیست که وزیر اقتصاد اعلام کند موضوع به وزارت اقتصاد و دارایی مرتبط نیست، رئیس کل بانک مرکزی هم که پاسخگوی مجلس نیست، پس پاسخگوی وضعیت نابسامان اقتصادی به وجود آمده چه کسی می باشد؟

جناب آقای دکتر روحانی، مردم با هزاران امید و آرزو به جنابعالی که شعارتان تدبیر و امید بود رأی دادند، الان هم بخش قابل قابل توجهی از جامعه که سپرده‌گذاران موسسات مالی و اعتباری مخصوصا کاسپین، آرمان و ... هستند، با هزاران امید از جنابعالی انتظار تدبیر دارند.

اجازه ندهید به مردم مظلوم ظلم مضاعف شود؛

جناب آقای رئیس جمهور، آیا از وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی خود پرسیده‌اند که تاکنون چه اقدامی در این خصوص کرده است؟ آیا از آقای سیف پرسیده‌اید اگر اینها مجوز فعالیت داشتند پس چرا نظارت لازم انجام نشده است؟ و اگر مجوز نداشتند که وامصیبتا

 جناب آقای دکترروحانی! جنابعالی رئیس شورای امنیت میل کشور هستید بنده و نمایندگان امضاء کننده به عنوان خادمین مردم تأکید می کنیم اگر سریعا به موضوع رسیدگی نشود این مسئله به یک بحران ملی تبدیل خواهد شد؛

لذا، خواهشمندم، دستور فرمایید، با قید قوریت، موضوع در جلسه سران قوا و یا در شورای امنیت ملی مطرح و در خصوص حل مشکل مردم تصمیم گیری گردد.

قبلا از بذل توجه و عنایت جنابعالی سپاسگزارم.
 
کلمات کلیدی : نمایندگان مجلس + موسسات مالی غیرمجاز
 
سعیدیان
Italy
۱۳۹۶-۰۳-۲۳ ۱۳:۰۲:۴۸
از این نمایندگان شریف ممنونیم.
بانک مرکزی واقعاً اطمه روانی شدیدی در این 9 ماه به من و خانواده ام زده. انشالله که ریشه ظلم و ظالم کنده شود. (4424616) (alef-3)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۳ ۱۴:۵۳:۰۹
باسلام وآرزوی قبولی طاعات وعبادات

لطفا" گزارشی از صرافی هانیز تهیه نمایید. زیرا این صرافی ها غالبا برروی تابلو وسربرگشان نوشته اند دارای مجوز ازبانک مرکزی ودراین قالب بی قانونی های زیادی راانجام می دهند. بطور مثال برای ارسال ارز بصورت حواله برای دانشجویان ویاکارهای ضروری که لازم است افرا انجام دهند دو واژه رابکار می برند حواله سیاه وحواله سفیدوبرای تفاوت آن نیز به ازاء هر دلار یا یورو ویاپوند ویا... حداقل 200 تا 400 تومان اضافه می گیرند تاحواله سفید بفرستند ولیکن متاسفانه بعلت عدم نظارت برکاراین صرافی هاازطریق بانک مرکزی، حواله های سیاه ازطریق صرافی هابه خارج ارسال می شود بااینکه ازفرستنده وخریدار، پول حواله سفید گرفته شده است. حواله سیاه یعنی پولی واریزی فاقد مبداء مشخص است ودراصطلاح خارج ازکشور این پول که بصورت نقدی به حساب فرددرخارج واریز می شود ازنوع پولشوئی بحساب می آید. پس از واریز این پول سیاه که واریز کننده آن نامعلوم است حساب فرد درخارج ازکشوریابلوکه می شود ویادرلیست سیاه قرارمی گیرد وشما دستت به هیچ جابند نیست. بامراجعه به صرافی هم مطابق سایرامورهیچگونه جوابگوئی وجود ندارد وبادلایل واهی وانکارموضوع مسئله شما لوث می شود وجائی برای شکایت نیز وجودندادر. بدین ترتیب خسارات زیادی به افراد درخارج ازکشوروارد می آید. مشخص نیست این مجوزی که بانک مرکزی به این صرافی ها داده است فقط برای این پولشوئی است وخود بانک به این مسئله واقف است که حتما" واقف است. ازنظرصنفی نیز صرافی ها دارای یک اتحادیه می باشند که فقط برای پاسخ دادن برهرسئوال درخواست پول می نماید مثلا" شما برای رفع مشکلی که صرافی باپولشوئی برای شماایجاد کرده است می خواهید یک سری گواهی تایید کنید وترجمه کنید. دارالترجمه هابرای ترجمه می گویند بایستی اتحادیه صرافی ها این نامه راعلاوه برمهرصرافی مهرمجدد کند تاترجمه صورت گیرد. برای هر مهر اتحادیه صرافان 100 هزارتومان ازشما طلب می کند وشماعملا" هزینه خطای صرافی وبانک مرکزی راکه مجوز به این صرافی داده است راپرداخت می نمایید. بهرحال عدم پاسخگوئی بانک مرکزی ونبود قوانین برای برخوردباصرافان مشکلات بسیاری رابرای مردم ایجادکرده است که مناسب است دریک بررسی خبری تحلیل شود. شاید گوش مسئولان مرتبط نسبت به این مسئله شنواشود.ویاحداقل صرافی های خوشنام مجوز بانک مرکزی رادریافت کنند تامردم باانتخاب این صرافی ها حداقل کمتربامشکل مواجه شوند. این مجوزهای فله ای بانک مرکزری به صرافان مشابه مجوزی است که به مراکز مالی اعتباری های متعدد داده است وامروزه مردم رابامشکلات عدیده ای مواجه نموده است. درصورت نیاز می توان بااسناد ومدارک حداقل یکی ازاین صرافی ها راکه مشکل برای بنده ایجادنموده است رامعرفی نمود. باتشکرکمالی (4424736) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.