توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 388966
«توحید و جبر و اختیار در قرآن کریم»؛ آیت الله سیدجعفر سیدان؛ دلیل ما
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۲۱
«توحید و جبر و اختیار در قرآن کریم»
نویسنده: آیت الله سیدجعفر سیدان
ناشر: دلیل ما، چاپ اول ۱۳۹۵
۳۶۰ صفحه، ۱۷۰۰۰ تومان

شما می‌توانید کتاب «توحید و جبر و اختیار در قرآن کریم» را تا یک هفته پس از معرفی با ۱۰ درصد تخفیف از فروشگاه اینترنتی شهر کتاب آنلاین خرید کنید.

***

از فیلسوفی پرسیدند که فلسفه چیست؟ فیلسوف پس از تاملی پاسخ داد: فلسفه سعی دارد به سوالاتی پاسخ دهد که کودکان از بزرگترهای خود می‌پرسند.

و به راستی دغدغه فلسفه چنین است و امروز مدافعان فلسفه اسلامی از این سبب برای پاسخ به سوالات بنیادین بشر در منابع دینی اسلامی تلاش می‌کنند. همه ما در دوران کودکی تا جوانی که کمی بیشتر از دوران میان‌سالی اهل کنجکاوی و پرسش‌گری بودیم، با خود می‌اندیشیدیم که خدا کجاست؟ ما که هستیم و از کجا آمده‌ایم؟ به کجا خواهیم رفت؟ مرگ چیست؟ صفات خداوند کدام است؟

عقل آدمی از پاسخ دادن به این سوالات عاجز و نیازمند راهنمایی الهی است. منابع دینی بهترین و غنی‌ترین ذخیره برای تامل و پاسخ چنین سوالات اساسی هستند و امروز متاسفانه با بزرگ نمایی تهاجم فرهنگی و رسانه‌ای غرب به جوامع اسلامی، از مسائل و اصول اساسی دین همچون توحید غافل مانده ایم.

این روزها بسیاری از دوستان و آشنایان اهل مسجد خود را می‌بینیم که مشکلات و سوءتفاهم‌های زیادی در مسائل توحیدی و خداشناسی دارند و با همین باورهای غلط در ذهن، به نماز می‌ایستند. این روزها غرب‌شناسی و اطلاعات در مورد فلان گروه شیطان‌پرستی میان جوانان مذهبی بیشتر از اطلاعات توحیدی و خداشناسی رواج دارد. از این رو خواندن کتابی در زمینه توحید و خداشناسی بر مبناب تعالیم قرآن کریم می تواند گزینه مناسبی برای هریک از ما باشد.

کتاب «توحید و جبر و اختیار در قرآن کریم» از درس گفتارهای آیت الله سیدجعفر سیدان که کتاب مناسبی برای شناخت مسائل توحیدی است. نویسنده در این کتاب با بهره‌گیری از آیات قرآن و احادیث، به سوالاتی که در زمینه جبر اختیار می توانند مطرح شوند پاسخ داده است.

مولف فصل اول کتاب را به توضیحی درباره نسبت و ربط میان احادیث و قرآن ارائه اختصاص داده است و با این مقدمه خواننده را آماده ورود به بحث با استناد به منابع قرآنی قرار داده است. اگرچه در این بین احادیث معتبر را نیز از یاد نمی برد.

جبر و اختیار نیز از همان دست از مسائلی است که در اذهان ما همواره وجود دارد که سخت گاهی ما را در فکر و با خود درگیر می‌کند. آیا ما مجبور به این دنیا آمده‌ایم؟ چاره‌ای جز زیستن نداریم؟ آیا ما مختار هستیم که هر آنچه را که می‌خواهیم و اراده کرده ایم اختیار کنیم؟

ندانستن یا نداشتن پاسخی برای این سوالات مشکلی در امور روزمره ما در نگاه مادی ایجاد نمی‌کند، اما دانستن آن موجب نگاه درست به جهان و در پی آن زندگی می‌شود که با کوچکترین اتفاق از پا درنیاییم و یا آنچه که دغدغه ناخودآگاه ماست را آرام و قرار دهیم.

کتاب «توحید و جبر و اختیار در قرآن کریم» اثری است که با رویکردی کم و بیش تخصصی به موضوع نگاه می کند، بنابراین دانشجویان علوم قرآنی و حدیث، فلسفه، فقه و هم چنین طلاب حوزوی مطالعه آن را سودمند یافته و پاسخ سولات گوناگون خود را در آن خواهند یافت. با این حال آن دسته از علاقمندان کتابهای علوم دینی که نگاهی جدی به این حوزه دارند نیز می توانند از آن بهره‌مند شوند.
 
کلمات کلیدی : نشر دلیل ما
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
«توحید و جبر و اختیار در قرآن کریم»؛ آیت الله سیدجعفر سیدان؛ دلیل ما