توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 176862
جریمه مک دونالد برای دروغ درباره ساندویچ حلال
تاریخ انتشار : شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۸:۵۷
احمد در شکایت نامه اش خواستار دریافت غرامت برای جبران آسیب های روانی، معنوی و سختی هایی شد که پس از آگاهی از خوردن غذای غیرحلال به او وارد شده بود.

به گزارش عصر ایران به نقل از روزنامه انگلیسی ایندیپندت، یکی از شعبه های رستوران زنجیره ای فست فود "مک دونالد" در شهر دیربورن آمریکا در تبلیغات خود گفته بود وعده های غذایی حلال ارائه می کند اما یکی از شهروندان مسلمان با ارائه شکایتی، مدعی شد این موضوع صحت ندارد.

"احمد احمد" از اهالی شهر دیربورن در ایالت میشیگان آمریکا در سپتامبر ۲۰۱۱ شکایتی را علیه مک دونالد ارائه کرد. احمد در شکایت نامه اش خواستار دریافت غرامت برای جبران آسیب های روانی، معنوی و سختی هایی شد که پس از آگاهی از خوردن غذای غیرحلال به او وارد شده بود. این شهروند مسلمان آمریکا گفت: از یکی از فروشگاه های مک دونالد ساندویچ مرغ خریداری کردم ولی به سرعت متوجه شدم که گوشت این ساندویچ حلال نیست.

وکیل احمد هم گفت: این شعبه مک دونالد وقتی گوشت های حلال به پایان می رسید از گوشت های غیرحلال برای تهیه محصولات خود استفاده می کرد. احمد و وکیلش توانسته بودند این اطلاعات را از طریق منابعی به دست بیاروند. براساس این گزارش، مبلغ جریمه باید برای تمامی مشتریان مسلمانی که از ابتدای افتتاح این شعبه رستوران تاکنون به آن مراجعه کرده اند، پرداخت شود ولی از آن جایی که شناخت مشتریان و دسترسی به آنها سخت است قرار شد این پول به نهادهای خیریه و غیرانتفاعی شامل مرکز فرهنگی علمی "موزه ملی مردم عرب آمریکا" در شهر دیریون، مرکز پزشکی الهدی در دیترویت (ارائه کننده خدمات مجانی به فقرا و افراد فاقد بیمه پزشکی)، وکلای شاکی و احمد احمد پرداخت شود.

مک دونالد در این باره با رد پذیرش هر گونه مسؤولیتی، همزمان خارج از دادگاه با وکلای احمد درباره پرداخت جریمه به توافق رسید. مک دونالد اعلام کرد: حل این اختلاف به سود منافع ماست.

براساس متن منتشر شده در ویکی پدیا، "مک‌دونالد"بزرگترین رستوران زنجیره‌ای جهان است که با بیش از ۳۳ هزار شعبه در ۱۱۹ کشور، روزانه به ۶۴ میلیون مشتری سرویس می‌دهد. این شرکت در سال ۱۹۵۵ میلادی توسط تاجری به‌نام ری کراک بنیان نهاده شد و دفتر مرکزی آن در آمریکا قرار دارد. درآمد مک‌دونالد در سه ساله منتهی به سال ۲۰۰۷ ، با رشدی ۲۷ درصدی به ۲۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار رسید.
 
کلمات کلیدی : مک دونالد+حلال