توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 430408
رئیس جمهور چین: به هیچکس اجازه نمی‌دهیم درباره قلمرو ما آشوب به پا کند
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۶
رئیس‌جمهوری چین در پیامی به مناسب سال نوی میلادی گفت، چین هرگز اجازه نخواهد داد تا کسی درباره حاکمیت ارضی و حقوق دریایی آن "آشوب و هیاهو" به پا کند. در همین حال مقام ارشد چین در امور روابط تایوان نسبت به خطرات پیش رو در سال ۲۰۱۷ هشدار داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، تلاش‌های ادامه‌دار چین در راستای ادعاهای ارضی در دریای مورد مناقشه چین جنوبی از جمله ساخت جزایر مصنوعی موجب نگرانی کشورهای همسایه آن شده است.

شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین تاکید کرد: ما خواستار توسعه صلح‌آمیز و قطعا حفاظت از تمامیت ارضی و حقوق دریایی و منافع خود هستیم. مردم چین هرگز به هیچکس اجازه نخواهند داد تا در این مساله آشوب و هیاهو به راه بیندازد.

چین روی بیشتر مناطق دریای چین جنوبی ادعا داد. کشورهای همسایه آن شامل برونئی، مالزی، فیلیپین، تایوان و ویتنام نیز ادعاهایی دارند.

گرچه شی جینپینگ در سخنانش به تایوان اشاره‌ای نکرد اما رئیس سیاستگذاری چین در امور تایوان در پیام سال نوی میلادی‌اش گفت، سال ۲۰۱۷ شاهد بی‌ثباتی خواهند بود. ژانگ ژیجون گفت: با نگاه به سال ۲۰۱۷ متوجه می‌شویم که شرایط تنگه تایوان پیچیده و جدی است و توسعه روابط با عوامل پرخطرناک و بی‌ثبات‌کننده‌ای روبروست.
 
کلمات کلیدی : آمریکا + رئیس جمهور تایوان + چین
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.