نظر منتشر شده
۶۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 339103
آخرین اخبار حوادث چهارشنبه سوری در کشور؛
پرتاب نارنجک به داخل خودرو در حال حرکت/ پرتاب نارنجک به آتش‌نشانی/ نخستین قربانی چهارشنبه سوری ۹۴/ دست یک جوان قطع شد
بخش خبری الف، 25 اسفند 94
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۳۷
در این گزارش اخبار حوادث تلخ و ناگوار چهارشنبه سوری سال 94 اطلاع رسانی می‌شود.
 
انفجار در خانه 2 طبقه 4 مجروح بجای گذاشت/ پرتاب خونین نارنجک به داخل منزل مسکونی
 
انفجار مواد محترقه در ساختمان مسکونی در ابوذر /ساعت 16:15

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران، گفت: ساعت 16:15 انفجار در منزل مسکونی در خیابان ابوذر به ستاد آتش نشانی اعلام میشود که سریعا یکی از اکیپ‌های مستقر در خیابان به محل حادثه می‌روند.
 
وی افزود: این حادثه در منزل مسکونی دو طبقه بود که یک جوان 20 ساله در حال درست کردن مواد محترقه باعث این حادثه می‌شود که خودش از نواحی مختلف بدن دچار سوختگی می‌شود. 
 
ملکی خاطر نشان کرد: پدر و مادر جوان 20 ساله در طبقه دوم به دلیل شکسته شدن شیشه‌ها دچار اسیب دیدگی و یک خانم 50 نیز که در مقابل خانه مورد نظر زندگی می‌کرد به دلیل ایجاد صدای بلند دچار شوک زدگی می‌شود که همگی مجروحان به عوامل اورژانس تحویل داده می‌شوند.
 
پرتاب خونین نارنجک به داخل منزل مسکونی /ساعت 17:11
 
سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران در گفتگو با خبرنگار ما، گفت: ساعت 17:11 در خیابان سیزده آبان خیابان رضازاده به علت پرتاب کردن نارنجک از بیرون به داخل منزل و شکسته شدن شیشه ها جوانی حدودا 20 ساله دچار اسیب دیدگی می‌شود که توسط عوامل اورژانس به بیمارستان منتقل می‌گردد.
 
گفتنی است، آتش نشان‌ها محل را پس از ایمن سازی تحویل صاحب ملک دادند.
 
انفجار خونین بمب دست ساز در منطقه تجریش /ساعت17:30

مدیر روابط عمومی مرکز اورژانس تهران از انفجار دو بمب دست ساز در دو منطقه شمالی و جنوبی تهران خبر داد و گفت: این حوادث منجر به مصدومیت شدید دو نوجوان شده است.
 
حسن عباسی افزود: حوالی ساعت ۱۵ امروز وقوع دو انفجار به مرکز اطلاع رسانی اورژانس تهران اعلام شد.
 
به گفته وی، دریکی از این حوادث که در منطقه تجریش روی داد، یک نوجوان 15 ساله دچار مجروحیت از ناحیه اندام های مختلف شد.
 
عباسی افزود: این مصدوم توسط عوامل اورژانس به بیمارستان شهدای تجریش منتقل شد.
 
مدیر روابط عمومی مرکز اورژانس تهران در خصوص دومین حادثه که مربوط به انفجار یک بمب دست ساز در مناطق جنوبی تهران است گفت: دراین حادثه نیز نوجوان مصدوم توسط عوامل اورژانس به بیمارستان منتقل شد.
 
19 مصدوم چهار شنبه سوری راهی بیمارستان شدند /ساعت 18:30

خالدی سخنگوی اورژانس کشور در گفتگو با خبرنگار ما گفت: تاکنون 19 مورد مصدوم چهارشنبه سوری 94 داشتیم که 18 مورد آن مرد و یک مورد آن خانم هستند.
 
وی افزود: همچنین 12 مورد سوختگی گزارش شده است که بیشترین گزارشات مربوط به دو استان تهران و فارس است.
 
خالدی ادامه داد: میانگین سنی آسیب‌دیدگان زیر 20 سال است و بیشترین آسیب‌ها مربوط به صورت، چشم و دست‌ها است و تاکنون در کل کشور فقط یک مورد مصدوم بدحال داریم.
 
پسر بچه 13 ساله تحت مداوا در بیمارستان سوانح سوختگی /ساعت 18:56
 
مصطفی دهمرده‌نی رئیس مرکز سوانح سوختگی شهید مطهری، اظهار داشت: از بعد از ظهر امروز دو مصدوم ناشی از حوادث چهارشنبه آخر سال به بیمارستان شهید مطهری منتقل شدند که یکی از آنها به صورت سرپایی درمان و مرخص شد. این فرد از ناحیه دست دچار حادثه شده بود.
 
وی افزود: انفجار مواد محترقه نیز سبب آسیب به صورت یک پسربچه 13 ساله شده و این فرد در حال حاضر تحت مداوا قرار دارد و به احتمال زیاد حداقل برای 6 ساعت در بیمارستان بستری خواهد شد.
 
وقوع 68 حادثه در پایتخت/ساعت 19:00

بر اساس ارسال گزارش آتش نشانی به باشگاه خبرنگاران جوان، تا ساعت 19 امشب 68 مورد حادثه مرتبط با چهارشنبه سوری رخ داده که 6 مورد آن مربوط به آتش سوزی منازل، 6 مورد آتش سوزی درخت و فضای سبز، 18 مورد آتش سوزی ضایعات، 28 مورد آتش سوزی سطل زباله، 4 مورد آتش سوزی وسیله نقلیه، 6 مورد نیز حریق سایر اماکن و دو مورد حادثه نیز ناشی از انفجار ترقه بوده است.
 
اولین قربانی یک مرد 45 ساله/ ساعت 19:25
 
مجتبی خالدی سخنگوی اورژانش کشور اظهارداشت: متاسفانه تاکنون 27 شهروند شامل 24 مرد و 3 زن که دچار صدمه شده بودند، توسط عوامل اورژانس به بیمارستان منتقل شدند.
 
وی با اشاره به اینکه یک پسر جوان در مراغه از ناحیه دست قطع عضو شده است، گفت: یک مرد 45 ساله در منطقه رباط کریم نیز بر اثر هیاهو چهارشنبه سوری دچار ایست قلبی شد و قبل از رسیدن به بیمارستان جان سپرد.
 
به گفته خالدی بیشترین مصدومان چهارشنبه سوری 94 ، از ناحیه صورت و دست دچار آسیب دیدگی شده اند.
 
۱۰۷ آتش‌سوزی در چهارشنبه آخر سال پایتخت / ساعت 19:30
 
بر اساس ارسال گزارش آتش نشانی،  تا ساعت 19:30 ، 107 مورد حوادث شامل 11 مورد آتش‌سوزی منازل، 17 مورد آتش‌سوزی درخت و فضای سبز، 25 مورد آتش‌سوزی ضایعات، 38 مورد آتش‌سوزی سطل زباله، 6 مورد آتش‌‌سوزی وسیله نقلیه، 9 مورد سایر اماکن و 3 مورد نیز انفجار ترقه رخ داده است.
 
گفتنی است، در جریان این حوادث 8 نفر شامل 5 مرد و 3 زن دچار آسیب دیدگی شدند گه به مراکز درمانی انتقال یافتند.
انتقال 12 مصدوم پایتخت به بیمارستان /ساعت 20:00
 
حسن عباسی سخنگوی اورگانس تهران در خصوص آخرین وضعیت حادثه دیدگان  چهارشنبه سوری پایتخت گفت: تاکنون (ساعت 20:00 ) براساس آمار وا‌حد‌های فعال اورژانس، 13 پایتخت نشین شامل 12 مرد و یک زن دچار مصدومیت شدند که تنها یک نفر از این افراد به صورت سرپایی در محل درمان و مابقی روانه بیمارستان شدند.
 
عباسی اذعان داشت: مصدومین پایتخت بیشتر از ناحیه دست و صورت (چشم) دچار سوختگی و جراحت شده اند.
 
آمار مصدومان چهارشنبه سوری 94 به 45 نفر رسید/ ساعت 20:15

طی گزارش تلویزیونی از شبکه خبر و از اتاق کنترل و فرماندهی اورژانس اعلام شد که تاکنون و تا ساعت 20:15 امشب سه شنبه 25 اسفند بالغ بر 45 نفر دچار مصدومیت شدند که 26 نفر دچار سوختگی از ناحیه سر و صورت، چشم و سر و گردن شده‌اند و یک نفر نیز وضعیت جسمی‌اش بسیار بدحال گزارش شده است.
 
پرتاب نارنجک به داخل خودرو در حال حرکت / ساعت 20:30
 
دقایقی پیش یک مصدوم حادثه چهارشنبه‌سوری در حال به بیمارستان فارابی تهران مراجعه کرد که از ناحیه چشم و گوش رنج می‌برد.
 
بر اساس اظهارات فرد حادثه‌دیده وی در حال رانندگی در جاده ساوه بوده که ناگهان یک نارنجک به داخل خودروش پرتاب می‌شود.
 
سردار ساجدی نیا: تاکنون 40 مصدوم به مراکز درمانی منتقل شدند/ ساعت 20:30
سردار حسین ساجدی نیا درحاشیه بازدید از قرارگاه امنیتی و انتظامی پلیس پایتخت ضمن رصد اقدامات انجام شده یگان های مستقر در شهر تهران بیان داشت: برابر گزارش های دریافتی و رصد دوربین های سطح شهر خوشبختانه تا کنون حادثه خاصی در سطح شهر تهران نداشتیم.
 
وی در ادامه گفت: براساس بررسی و اعلام نمایندگان نهادهای امدادی مانند اورژانس و آتش نشانی مستقر در قرار گاه تهران بزرگ تاکنون 40 مصدوم به مراکز درمانی منتقل شده اند که 19 مصدوم مربوط به شهر تهران و مابقی مربوط به شهرستان های استان تهران بوده است.
 
به گفته وی با توجه به آمار موجود هرساله شاهد آسیب دیدگی کودکان ونوجوانان هستیم که بودن توجه به آسیب مواد محترقه سلامت خود و خانواده  را به خطر می اندازند. لازم است در این خصوص خانواده ها ضمن کنترل و نظارت فرزندان آنها را از خطرات مواد آتش زا آگاه کرده و از بازی با این مواد خطرزا بر حذر دارند. همچنین از جوانان و نوجوان  می خواهیم به صورت کوچه محوری آسایش و آرامش خود و شهروندان را حفظ کنند.
 
137حادثه در تهران / ساعت: 20:31

به گزارش ستاد فرماندهی آتش نشانی تهران، بر اساس اعلام آخرین آمار سازمان آتش نشانی تهران تعداد آتش سوزی ها و حوادث شب چهارشنبه آخر سال در نقاط مختلف کلان شهر تهران تا ساعت 20به 137 مورد رسید که بدون تلفات جانی بود.
 
شمار حوادثی که تا ساعت 20 امشب به ستاد فرماندهی سازمان آتش نشانی تهران گزارش شد به 134مورد آتش سوزی و 3 حادثه انفجار ناشی از ترقه بازی رسید که 18مورد آن آتش سوزی در منازل، 26مورد آتش سوزی فضای سبز، 32مورد آتش سوزی ضایعات، 41مورد آتش سوزی سطل زباله، 11 مورد آتش سوزی وسیله نقلیه و نیز 10مورد سایر اماکن بوده است.
 
در جریان ۳ حادثه انفجار ترقه در 3 نقطه از شهر تهران9  نفر شامل 5 زن و 4 مرد دچار آسیب دیدگی جسمی شدند که به مراکز درمانی انتقال یافتند
 
اولین مصدوم در شب چهارشنبه سوری در قزوین / ساعت 20:32
 
یک جوان سی ساله مواد محترقه در دستش منفجر و مصدوم شد.
 
این فرد که دچار پارگی و سوختگی دست شده بود، پس از اعزام به مرکز  مورد درمان قرار گرفت.
اولین قربانی چهارشنبه سوری در رباط کریم جان سپرد/ قطع دست پسر جوان در مراغه/وقوع 107 حادثه در پایتخت
 
وضعیت وخیم دو مصدوم پایتخت در بیمارستان فارابی / ساعت 20:35

براساس صحبت‌های علی طباطبایی رئیس بخش اورژانس بیمارستان فارابی تاکنون(ساعت 20:35) حدود 47 نفر به بخش اورژانس این بیمارستان مراجعه کرده و 5 تن از این افراد در بیمارستان بستری شدند.
 
همچنین وی از وخامت حال دو مصدوم خبر داد که هرکدام به شدت از ناحیه چشم دچار جراحت شدند و احتمال نابینا شدن آنان وجود دارد.
 
آتش چهارشنبه سوری دامن خبرنگار را گرفت / ساعت 20:45

خبرنگار قزوین در حال تهیه گزارش از چهارشنبه سوری دچار حادثه و به بیمارستان شهید رجایی منتقل شد، هم اکنون این خبرنگار تحت درمان است و خوشتبختانه در شرایط مناسبی به سر می‌برد.
یک جوان به شدت دچار سوختگی در تهران شد/ ساعت 20:50

یک جوان به شدت دچار سوختگی از ناحیه دست و صورت و پا شده بوده به بیمارستان شهید مطهری مراجعه کرد و هم اکنون تحت درمان است.
 
اولین قربانی چهارشنبه سوری در رباط کریم جان سپرد/ قطع دست پسر جوان در مراغه/وقوع 107 حادثه در پایتخت

۴۶ مصدوم در حوادث چهارشنبه سوری پایتخت / ساعت 21:15
 
دکتر رضا پایدار در حاشیه بازدید از بیمارستان سوانح سوختگی شهید مطهری، در جمع خبرنگاران گفت: تعداد مصدومان ناشی از حوادث سوختگی مراسم چهارشنبه‌ در تهران تاکنون ۴۶ مورد بوده است.
 
وی افزود: ۲۴ نفر به بیمارستان سوختگی شهدای یافت‌آباد مراجعه کرده و ۱۷ مورد سوختگی در بیمارستان فاطمه زهرا(س) گزارش شده است.
 
پایدار گفت: تعداد مصدومان انتقالی به بیمارستان سوختگی شهید مطهری نیز تاکنون ۵ مورد بوده و خوشبختانه تاکنون کسی در این زمینه جان خود را از دست نداده است.
 
مصدومیت 4 تن در مراسم چهارشنبه سوری بابل/ ساعت 21:16
 
مهدی غلام نیا روش با اعلام این خبر اظهار داشت : اورژانس 115 بابل با 13دستگاه  آمبولانس و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس و چهار دستگاه امبولانس پشتیبان و 45 پرسنل فوریت های پزشکی ار مسیر پرتردد و مکان شلوغ که بیشترین اتفاقات چهارشنبه سوری سالهای قبل در این مکانها  رخ داده ، مستقر شده است .
 
وی افزود : این مراسم تاکنون چهار موردحادثه داشته ، که دو زن 45 و  53ساله و زن باردار35 ساله و مرد 71به علت صداهای انفجارهای مواد منجره دچار شوک عصبی  وقلبی شده است . 
 
برخورد نارنجک به صورت مامور نیرو انتظامی / ساعت 21:20
 
دقایقی پیش یک مامور انتظامی تهران بزرگ در حین انجام وظیفه دچار حادثه شد.
 
یک منبع آگاه این خبر را تایید کرد.
 
تکمیلی: 
پرویز نمازی اظهار داشت: لحظاتی پیش یک نفر نیروی پلیس که از ناحیه دست و صورت به دلیل پرتاب نارنجک دچار حادثه شده بود به اورژانس بیمارستان مطهری منتقل شد. 
 
وی افزود: این فرد در میدان هفت‌حوض دچار حادثه شده و پرتاب نارنجک دستی به سمت وی سبب آسیب به‌دست و صورت او شده است. 
 
مسئول روابط عمومی بیمارستان شهید مطهری با اشاره به اینکه مأمور پلیس دچار سوختگی 15 درصد شده است، خاطرنشان کرد: این مصدوم در حال حاضر تحت درمان قرار گرفته و در بیمارستان بستری می‌شود.
برخورد نارنجک به صورت مامور نیرو انتظامی پایتخت/اولین قربانی چهارشنبه سوری در رباط کریم جان سپرد+تصاویر
 
انتقال ۱۰۵ مصدوم پاتیخت به بیمارستان فارابی/ ساعت 22:00
 
جباروند رئیس بیمارستان فارابی، در خصوص آخرین وضعیت مصدومان حوادث چهارشنبه سوری امسال گفت: تا این لحظه 105 مصدوم به بیمارستان فارابی منتقل شده‌اند.
 
وی افزود: 13 نفر از این مصدومان آسیب‌جدی دیده‌اند،‌ البته چشم آنها تخلیه نمی‌شود، ولی آسیبی که به چشمشان وارد شده  جدی است و نیاز به‌عمل‌های دوم و سوم دارد.
 
جباروند تصریح کرد: در حال حاضر 8 تخت جراحی بیمارستان فارابی فعال بوده و پزشکان مشغول جراحی هستند.
 
رئیس بیمارستان فارابی خاطرنشان کرد: مصدومان و همراهان آنها پس از وقوع حادثه و مصدومیت به هیچ عنوان محل آسیب‌دیدگی را دستکاری نکنند و زخم را به هیچ عنوان شستشو ندهد.
 
وی افزود: بهترین اقدام پس از آسیب‌دیدگی، بستن چشم مصدوم با یک پد محافظ و انتقال سریع او به بیمارستان است.
 
انفجار هولناک ترقه در دستان جوان 20 / ساعت: 22:05
 
سخنگوی مرکز مدیریت اورژانس 115 مازندران در گفتگو با خبرنگار ما(مازندران) گفت: وقوع انفجار ترقه در دستان جوان 20 ساله دقایقی قبل به مرکز پیام اورژانس 115 آمل اطلاع داده شد ،که بلافاصله کارشناسان فوریتهای پزشکی از پایگاه ایزشهر به محل حادثه اعزام شدند.
 
اشکپور افزود: این حادثه که در ایزد شهر اتفاق افتاد باعث آسیب شدید دو انگشت این جوان شد.
 
وی گفت: مصدوم پس از اقدامات درمانی اولیه به بیمارستان امام خمینی نور منتقل شد.
 
برخورد نارنجک به صورت مامور نیرو انتظامی پایتخت/اولین قربانی چهارشنبه سوری در رباط کریم جان سپرد+تصاویر
 
دو مصدوم بد حال وارد بیمارستان مطهری تهران شدند/  ساعت 22:30
 
گزارشات دریافتی مردمی حکایت از آن دارد که دو مصدوم بدحال که حدودا 20 تا 25 سال سن دارند به همراه خانواده‌شان جهت مداوا وارد بیمارستان شهید مطهری تهران شدند.
 
گفته می‌شود، این مصدومان از ناحیه صورت و دست و قفسه سینه دچار سوختگی شده‌اند که هم اکنون تحت درمان هستند.
 
برخورد نارنجک به صورت مامور نیرو انتظامی پایتخت/اولین قربانی چهارشنبه سوری در رباط کریم جان سپرد+تصاویر
 
آمار مصدومین چهارشنبه سوری کشور به 160 تن رسید / ساعت 22:30

براساس گزارشات اورژانش کشور ، شمار مصدومين حوادث چهارشنبه سورى كه در بيمارستان هاى سراسر كشور تحت مراقبت هستند به ١٦٠ نفر رسيد(از این تعداد 144 نفر مرد و 16 نفر خانم هستند)
 
خالدی سخنگوی اورژانس کشور گفت: در شهرهای مراغه، قزوین، ایزدشهر مازندران و تهران 6 نفر دچار قطع عضور شدند که 3 نفر از این افراد پایتخت نشین بودند.
 
وی افزود: در میان افراد قطع عضو شده یک دختر بچه 3 ساله نیز به چشم می‌خورد که چند انگشت خود را از دست داده است.
 
سخنگوی اورژانس کشور تاکید کرد: تهران ، قزوین و کرمانشاه رکوردار حوادث چهارشنبه سوری هستند و تاکنون به آمار فوت شدگان اضافه نشده است.
 
برخورد نارنجک به صورت مامور نیرو انتظامی پایتخت/اولین قربانی چهارشنبه سوری در رباط کریم جان سپرد+تصاویر
وقوع 240 مورد آتش سوزی در پایتخت/ ساعت 23:00
 
سعید شریف زاده مدیر عامل سازمان آتش نشانی تهران در ستاد فرماندهی آتش نشانی پایتخت در رابطه با آمار صدمات چهارشنبه سوری امسال در جمع خبرنگاران گفت: از ساعت 17 تا 22 امروز 240 مورد آتش سوزی به این سازمان اعلام شد که سال گذشته 247 مورد آتش سوزی اتفاق افتاده بود و امسال آتش سوزی ها ۷ مورد کاهش داشته است.
 
وی افزود: پارسال در این مدت 4 مورد انفجار به سازمان آتش نشانی اعلام شد که امسال یک مورد کاهش یافته است.
 
وی در رابطه با آمار تلفات و مجروحین نیز گفت: سال گذشته از ساعت 17 تا 22 سه شنبه پایان سال 9 نفر در حوادث مصدوم و یک نفر کشته شد که امسال تعداد مصدومان به5 نفر کاهش یافت و خوشبختانه تا ساعت 22 فوتی نداشتیم.
 
شریف زاده گفت: این کاهش حوادث و تلفات حاصل همکاری خوب هموطنان است و نشان می دهد اصول ایمنی در مردم نهادینه شده است. برخلاف حوادث تلخ چهارشنبه سوری های قبل شاهد کاهش حوادث و تلفات بودیم که انفجارهای روزهای گذشته نشان داد مواد محترقه روی دست تولیدکنندگان مانده و مردم تمایلی به استفاده از مواد محترقه دست ساز ندارند.
 
به گفته وی؛ نمایندگان دستگاه های امدادی و پلیس در ستاد فرماندهی سازمان آتش نشانی حضور داشتند.
 
آمار قربانیان چهارشنبه سوری به 2 نفر رسید/ آمار مجروحین 198 نفر / ساعت 23:35
 
مجتبی خالدی به آخرین وضعیت مصدومان کشور اشاره کرد و گفت: تاکنون (ساعت 23:00) آمار مصدومان چهارشنبه سوری به 198 نفر رسید که در این تعداد 180 تن مرد و مابقی زن هستند.
 
سخنگوی اورژانس کشور افزود: با مرگ یک جوان 20 ساله در شهر رشت ، آمار قربانیان به 2 نفر رسید.
 
به گفته وی ،‌تهران همچنان در صدر تلفات چهار شنبه سوری قرار دارند و تاکنون نیز آمار افراد قطع عضو شده به 15 تن افزایش پیدا کرده است.
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۵ ۲۳:۵۶:۳۹
خودمون رو با این مثلن جشن چهارشنبه سوری مسخره کردیم. (3606512) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۰۰:۵۷:۲۳
سوالی که امشب برایم پیش آمده این است که مرز زیر پا گذاشتن حقوق دیگران کجاست ؟
حق کودکی که از صداهای مهیب انفجار هراسان می شود
حق رهگذری که انفجار بمب در جلوی پایش او را شوکه می کند
حق پیرمرد و پیرزنی که از صداهای گوشخراش آسایش ندارند
حق خانواده این مامور آسیب دیده و هزاران مامور شریف نیروی انتظامی و اورژانس و شهرداری که نگران سلامت عزیزانشان هستند.
این سوال باید برای همه مهم باشد و رعایت حقوق دیگران مانند تمام جوامع توسعه یافته به اولویت اول همه تبدیل شود.
متاسفانه در مراسم چهارشنبه سوری حقوق اغلب افراد جامعه پایمال می شود و این مراسم به مظهر تضیع حقوق دیگران تبدیل شده است و البته شکی نیست بدون رعایت حقوق دیگران هیچ چشم انداز روشنی برای توسعه وجود ندارد. (3606569) (alef-11)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۸ ۰۹:۵۶:۲۳
بدون شك دچار مشكلات روحي و رواني هستن و حتما بايد به روانپزشك مراجعه كنن يا به عبارتي ساده آدم هاي ديوانه و بدون عقل هستن ............ ولي نه احتمالا وحشي هستن........ شايد هم حيوان صفت... هر چي به ذهن آدم ميرسه بهشان ميخوره (3609689) (alef-11)
 
یک ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۰۱:۱۴:۱۸
یک جستجوی ساده در اینترنت (اگر بلدید) به آشنایی شما با آداب راستین چهارشنبه سوری آشنا می کند. (3606578) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۰۱:۱۸:۲۳
عزیزم شما هم مثل من تحقیق کن ببین درستش چی بوده، اونو انجام بده.
یاد 4 نفر هم که بدی، ترقه های وارداتیِ "برادرانِ زحمت کش" میمونه رو دستشون.
بشین تو خونه، یه جشن ساده با خانواده و نزدیکان، شادی کن. (3606581) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۰۱:۵۶:۱۴
هر کشوری هم ایین سنتی و هم مذهبی دارد و اگر بخواهیم هر کدام را نفی کنیم میشود همینی که میبینیم. (3606601) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۰۹:۰۷:۲۲
به جشن با شکوه ایرانی ها توهین نکن...اگر آموزش بود این جشن باستانی به بهترین شکل برگزار میشد. (3606787) (alef-11)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۱۵:۴۴:۳۵
این شکوهت! همه رو کشته....کشته مرده ترق و توروق این شکوهتم...با شکوه (3607541) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۲۱:۳۶:۰۹
وقتی نمی دونی شکوهش در چیه، حرف نزنی بهتره. (3608027) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۷ ۱۲:۵۲:۲۴
دوست من هرکسی نظری داره قرار نیست ب خاطر نظر مخالف دیگران بهشون توهیین کنیم
همین شکوهی که شما داری ازش صحبت میکنید الان میدونی چند نفرا کور کرده .یه جوون دیگه تا آخر عمرس نمیتونه ببینه یه نفر دیگه دست نداره .....
اون مامور نیروی انتظامی که مجبوره شب چهارشنه گشت باشه چه گناهی کرده که باید کور بشه آیا وقعا اینا شکوهه... (3608644) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۰۹:۰۸:۲۱
اگر جشن های باستانی ایران زمین را محترم می شمردند و آموزش داده میشد..و دائم ان را نفی نمیکردند شاهد این مسائل نبودیم. (3606791) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۱۱:۳۳:۱۳
چه جشن باستانیی؟!! چرا اینقدر تعصب روی یک جشن باستانی دارید. بعضی ها آنقدر روی جشن های باستانی تعصب به خرج می دهند که می توان آنها را داعشی های طرفدار ایران باستان دانست. ایران باستان مهمتر است یا جان انسانها؟؟؟ کدام ایران زمین؟ دوست عزیز ایران کنونی با ایران دوران هخامنشی خیلی فرق می کند، اصلا یک ایران دیگر است. نژادهای دیگری، با فرهنگهای دیگری در آن زندگی می کنند. داستان عبور سیاوش از آتش تنها یک اسطوره است و از این اسطوره ها در دنیا خیلی زیاد است و فقط ایرانی ها اسطوره ندارند!!! همه اقوام اسطوره دارند. اما فقط یک اسطوره است، حالا این روز را گرامی هم نداشتیم اصلا مهم نیست. مبارزه پلیس با چهارشنبه سوری مبارزه با اسطوره ها نیست. اسطوره برای ایده گرفتن برای نمایش فیلم نامه و سریال است نه برای آتش بازی وسط خیابان.
الان شب یلدا به عنوان یک جشن باستانی، نوروز به عنوان یک جشن باستانی در این کشور با حمایت صدا و سیما برگزار می شود. در مدارس آموزش و پرورش در کنار اعیاد قربان و غدیر، جشن شب یلدا و تزیین سفر هفت سین انجام می شود
کجا جشن های باستانی محترم شمرده نشده؟؟

چه عیبی دارد اگر یک نسل بفهمد که یک جشن باستانی برایش ضرر دارد و آن جشن را از فرهنگش حذف کند. چرا باید تعصب داشته باشیم؟ می گویید قبل از اختراع طرق و نارنجک نداشته، ولی حالا که دارد.
پیشنهاد پرویز پرستویی جواب نداد، بیاییم کمپین حذف چهارشنبه سوری را راه بیندازیم.

من از اینکه در دبستان برای فرزندم جشن یلدا می گیرند خوشحال می شوم، از اینکه در دبستان برای فرزندم سفره هفت سین می اندازند خوشحال می شوم، ولی از اینکه چهارشنبه سوری را به عنوان یک جشن برایش معرفی کنند نگران می شوم. (3607087) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۰۹:۳۱:۳۳
نه عزيزم از اول كه اينجوري نبود در دهه هاي گذشته اينقدر بي دليل به اين مراسم گير دادن و سختگيري بي مورد كردن كه كار به اينجا كشيد (3606824) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۱۱:۰۷:۱۷
این رسم احمقانه در دوران جنگ تا حد زیادی به فراموشی سپرده شده بود
و صداوسیمای دهه هفتاد حتی توی برنامه های کودک هم با ذوق تبلیغشو میکرد تا دوباره زنده بشه (3607034) (alef-11)
 
فروغ
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۱۲:۱۶:۵۷
احمقانه نیست. (3607170) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۷ ۰۳:۵۳:۲۰
خرافات است، و خرافات احمقانه است. (3608251) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۱۳:۴۴:۱۳
خدا لعنتشون کنه که تو هرکاری افراط و تفریط دارن. ما از خونه اصلا بیرون نیومدیم. عین میدون جنگ هست. واقعا باید قانون با کسانیکه که ترقه استفاده میکنند برخورد کنه. قدیم که این چیزها نبود که بیشتر خوش میگذشت. یک مشت روانی اجازه دارن تا با مواد منفجره هرکاری بکنند (3607334) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۲۱:۴۱:۴۷
دقیقا. ..... اجازه دارن . (3608038) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۷ ۱۵:۲۲:۴۳
لطفا اول مثلا رو درست بنویس انگاه در مورد رسوم یک ملت کهن مثلن اظهار نظر کن ببخشید (3608796) (alef-3)
 
محمدرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۰۰:۰۴:۴۷
کاش مسولین و رسانه به جای ارائه گزارش های ناراحت کننده از چهارشنبه سوری و حذف کردن این آیین سنتی، مثل آقای پرستویی فرهنگ صحیح این آیین رو ترویج میدادید و جایی رو برای برگزاری این آیین تعیین می کردند. (3606522) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۰۰:۱۱:۳۹
فرهنگ 3000 ساله ! (3606525) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۱۴:۰۹:۳۱
خودمون رو با ادعای فرهنگ چند هزار ساله مسخره کردیم. اینکه الان چی داریم مهمه (3607385) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۲۱:۴۳:۰۴
کاش بویی از این فرهنگ برده بودیم.
خرابش کردند. (3608041) (alef-11)
 
اسد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۰۰:۳۰:۴۳
هموطن عزیز آیا با این همه ادعا که ما فرهنگ و تمدن داریم این است فرهنگ و تمدن ما، قبول کنیم که ما ایرانیها خیلی چیزها باید از غرب بی دین ! یاد بگیریم که حداقل به حقوق اجتماعی یگدیگر احترام قائل شویم بنده فک نمیکنم در گاو بازی اسپانیا سالیانه یک پنجم مصدومین چهارشنبه سورری ایرانیها مصدوم داشته باشند. (3606544) (alef-11)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۰۰:۴۶:۴۵
با سلام
به نظر من نقس اصلی در سیستم پلیس هست، باید ماه ها قبل تولید کنندگان و توزیع کنندگان به دقت تحت نظر باشند تا از توزیع این مواد خوداری شود و همچنین پلیس در این شب با برخودر جدی مثلا اجازه زدن با باتون به پا و دست افراد هنجار شکن، بازداشت و روش های دیگه کنترل کنه
امشب ما از پست پنجره در اهواز منطقه کیانپارس واقعا شاهد جنگ تمام عیار شهری بودیم و متاسفانه به تعداد زیادی از خودروهای پارک شده و افراد پیاده خسارت های جدی وارد شد.
پلیس کم کاری می کنه و از اون بدتر قوه قضایی که معلوم نیست نقش چی رو در اداره قبل و در حین این مراسم داره.
این مراسم به این شکل پیش بره عواقب جبران ناپذیری برای جامعه در پی خواهد داشت.
تشکر (3606559) (alef-11)
 
مهندس
United States
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۱۴:۰۹:۱۰
نمیدانم شما ( اقای محمد ) چند ساله هستید اما عمل به همین روشهای پیشنهادی جنابعالی در دهه 60 بود که کار را به اینجا رسانید و یک مراسم زیبا و
لطیف را به این روز تاسف انگیز انداخت.
راه حل هر چیزی میتواند باشد جز اعمال زور و خشونت...... (3607384) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۰۰:۴۹:۳۴
کلا ما ایرانی ها عادت کردیم شور همه چی رو در بیارم، زمینه اش هم برامون فرقی نمیکنه، چه سیاست باشه چه ورزش چه فرهنگ....
یک مراسم باستانی که اگر با متنانت انجام می شد قابلیت تبدیل به یک نماد فرهنگی رو داشت تبدیل کردیم به یک وحشی بازیه بی منطق.... (3606563) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۰۱:۱۵:۳۰
اینا همونا هستند که توی فضای مجازی صبح تاشب دارن از فرهنگ مشکل داره بقیه مردم میگن و خود را خیلی بافرهنگ و قربانی فرهنگی میدونن..فقط ادعا (3606579) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۰۱:۲۵:۱۳
توحش تاوان دارد (3606588) (alef-11)
 
مصطفی
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۰۱:۵۸:۰۳
نباید مقابله کرد..بایدمدیذیت کرد... (3606602) (alef-11)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۰۳:۵۷:۱۵
ولله اصابم به هم ریخت اشکم دراومد. مصدومیتهای بدی بوده. این جنگ خیابانی کی به سنتهای ما اضافه شده؟ مقصر کیه؟ (3606628) (alef-11)
 
Canada
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۰۴:۵۰:۲۶
اینجور جاهاست که باید عقل و هوش و درایت ایرانی رو از خودمون (مردم عادی) تا مسولین رو واقعگرایانه ارزیابی کنیم ببینیم چقدر فاصله داریم با اون چیزایی که به عنوان یک ایرانی بهش افتخار میکنیم! شرم آور ونا امید کننده هست این تصاویر. (3606634) (alef-11)
 
تبریزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۰۵:۱۳:۴۳
چه جالب. تا ساعت دو نصف شب هوا خوب بود و صدای انفجار همه جا رو پر کرده بود نمی تونستم بخوابم حالا هم که ساعت 5 صبحه که باید برم مدرسه سر کار بارون شدید گرفته تا تو این هوا برم مدرسه و سرما بخورم. بمب افکن ها هم توی رخت خواب گرم و نرمشون الان تو خواب ناز به سر می برن. (3606637) (alef-11)
 
شیرزاد
Romania
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۰۶:۰۱:۴۲
آیا هیچ عاقلی به اسم جشن به خود و اطرافیانش آسیب می زند ؟ پس این جشن دیوانگان است که آن را در شب چهار شنبه آخر هرسال در ایران برگزار میکنند . (3606645) (alef-11)
 
Sweden
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۰۶:۰۲:۵۲
اگر برایشان محلهائی برای این نوع کارها در نظر گرفته شود به این فجایع دچار نمیشوند (3606647) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۰۶:۵۰:۲۲
خیلی ببخشید. امیدوارم به کسی برنخوره. ولی خیلی ملت عقب مانده ای هستیم. رفتارهای بیخردانه هنوز برای ما قباحت نداره. (3606664) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۰۶:۵۹:۰۰
فقط ادعای تمدن ایران باستان دارین ، کاش فرهنگش رو هم داشتیم. (3606667) (alef-11)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۰۷:۰۰:۰۵
كي ميخان آدم شن
بي فرهنگ ها (3606669) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۲۱:۵۹:۴۵
راست میگی بخدا.
ایرانیای با فرهنگ تو خونه و در کنار خانواده با آرامش جشن میگیرن. (3608056) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۰۷:۰۱:۴۰
واقعا برای انسان عاقل جای تاسف داره (3606670) (alef-11)
 
K
United States
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۰۷:۱۴:۴۶
این دیگر چه جشنی است که تبدیل به ازار و اذیت خود و دیگران شده ،اقایانی که خیلی به اتش بازی علاقه دارند ،برن با داعش بجنگمد که یک فایده ای داره و اتش بازیش هم هست (3606678) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۰۷:۳۴:۴۴
وقتی جایی از دنیا حمله تروریستی صورت می گیره، اخبار اینجوریه : در اثر انفجار بمب 2 نفر کشته و 20 نفر مجروح شدند. حالا ما ملتی هستیم که در یک شب در اثر انفجار 2 نفر کشته و 198 نفر مجروح شدند.
واقعا جا نداره با این افراد مثل همون تروریست ها برخورد بشه؟ آرامش و امنیت از آدم گرفته میشه ... یک مشت اراذل و اوباش با رفتارهای خطرناک موجبات رعب و وحشت عمومی را فراهم می کنند آن وقت ما دست روی دست می گذاریم و نگاهشان می کنیم اسمش را هم می گذاریم جشن !!

اون زن بارداری که داغ بچش به دلش می مونه ... اون فرزندی که پدرش ایست قلبی کرده و فوت شده ... اون بیچاره ای که نارنجک انداختن توی ماشینش یا اون سرباز بیچاره که نارنجک پرت کردن سمتش ... اینها اقدام به قتل نیست؟ اقدام به قتل آن هم با سلاح گرمه... باید این افراد را مثل تروریست ها از دم تیغ گذراند تا درس عبرت بشود برای بقیه اراذل (3606687) (alef-11)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۰۷:۴۷:۱۲
بهتره به جای تقبیح شادی های چهارشنبه سوری و منع جوانان از شادی با فرهنگ سازی درست ضمن تزریق شادی به جامعه و تخلیه هیجان های جوانان از حوادث اینچنینی بکاهیم. آیا هیج عملی با اعلام منع و یا تقبیح آن توسط مسئولین از جامعه رخت بسته؟!!!! (3606694) (alef-11)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۰۸:۱۲:۵۸
ضررهاش به مردم سودش برای چینی ها و تجار و واسطه ها (3606717) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۰۸:۱۶:۳۸
بخدا دبشب از بس صدای مواد منفجره شنیدیم دیوان شدیم! آخه این چه زندگییه که ما ایرانیهابرای خودمان ساخته ایم ! (3606725) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۰۸:۲۲:۰۹
به این نمیگن چهارشنبه سوری !؟ این چهارشنبه سوزی هست.
ما ایرانی ها تستاد افراط و تفریط هستیم (3606729) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۰۸:۴۰:۱۶
دیشب تو خونه خودمون چند نفر از اقوام دور هم جمع شدیم شام کوکو سبزی و اش خوردیم فرش رو کنار زدیم با بیست شمعتو شمعدونی رو سرامیک یک منظره خوشگل درست کردیم دور شعله های اتیش شمع رقصدیم و از روی شعله های شمع هم پریدیم شعرها رو هم خوندیم خیلی هم این جشن خوش گذشت بدون خطر به خدا گفتند از روی شعله اتیش بپرید دیگه نگفتند که اتیش نیم متری باشه یا انفجار (3606751) (alef-11)
 
مودی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۰۸:۵۰:۵۰
تا وقتی همون چهار شنبه سوری سنتی و قدیمی ایرانی بود ؛ چهار شنبه سوری بود ولی از وقتی تبدیل به آتش بازی و ترقه بازی و درترکوندن بمب و نارنجک شد شده محملی برای تخریب فرهنگ غنی و آرامش و بخش و متمدن ایران .....
در مواریث فرهنگی و سنت های برخی کشورهایی که ادعای تمدن و فرهنگ شان گوش فلک را کرده است فقط گاوبازی و فوتبال آنچنانی و ورزشهای خشن و و همراه با خونریزی وجود دارد ؛ ولی سنت ها و آیین های ملی و مذهبی ما که سراسر شادی و آرامش و نشاط است را با دست خودمان و در مقابل لبخندها و تمسخر بیگانگان داریم به همان سمتی میبریم که مانند بعضی ها شویم.... (3606767) (alef-11)
 
بابک
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۰۹:۰۸:۵۹
نفوذ فرهنگ وحشیانه برخی کشورهای همسایه به فرهنگ ایرانی!!!!! (3606792) (alef-11)
 
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۰۹:۲۳:۴۶
واقعا که. اونایی که میگن واسه ما چیزی نمیشه ، ببینن که اینها هم مردم هستند از جنس خودتان .

به عبارت دیگر "شاید برای شما هم اتفاق بیافتد"

قدیما یادش بخیر آتش روشن میکردیم (نه این هوا) از روشمیپریدیم. واسه همسایه ها شال مینداختیم (راستش فارسیش رو نمیدونم ما میگیم شال ساللاما)

الان چی؟ واقعا برا خودم متاسفم. (3606812) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۰۹:۲۹:۵۳
یک مشت اوباش

ای کاش همش دسته جمعی میسوزند و ما راحت میشویم! !! (3606821) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۰۹:۴۱:۰۰
ببخشيد هزينه ها كسى كه خودش مقصر است چرا بايد ملت پرداخت كند (3606843) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۰۹:۴۲:۲۹
کجاي دنيا شادماني و جشن به اين صورت برگزار مي شود که آن روز بايد همه در حالت ترس تشويش باشند (3606847) (alef-3)
 
مرادی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۰۹:۴۸:۰۵
تمام دنیا برا جشن های ملی شون برنامه از پیش تعیین شده دارند الا کشور ما....تا کی باید مردم رو به حال خودشون رها کرد؟؟؟؟چرا مسئولین این مملکت یکبار برای همیشه این مراسم ها رو ساماندهی نمیکنند؟؟؟؟از ماست که بر ماست (3606856) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۰۹:۵۱:۳۳
آیا واقعا به اسم زنده نگه داشتن مراسم پیشینیان باید اینقدر کشته و کشتار هر ساله بشود؟؟ یعنی نمیشود فقط شادی کرد و آتش سوزی ایجاد نکرد؟ یک نوجوان باید تا آخر عمرش بدون دست بشود؟؟ یا تمام پوست صورتش اب بشود؟؟ (3606863) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۱۰:۰۱:۱۰
اول: عده ای فرق جشن و شادی را با آشوب و خرابکاری درک نمیکنند و شادیشان بیشتر به وحشیگری شبیه است.
دوم:مسئولین در سراسر کشور حاضر نیستند در یک مراسم حساب شده و مدیریت شده جشن چهارشنبه سوری را برگذار کنند، مانند آنش بازی و ....

حدودا 7 سال پیش کتبا به شهرداری پیشنهاد کردم قبل از سال نو اعلامیه صادر کند و از کسانی که علاقه به انجام آتش بازی و نورافشانی داردند دعوت کند، تا با هزینه شخصی خود مواد لازم را تحت نظارت خریداری و استفاده کنند و برای تشویق به بهترین مراسم هم جایزه ای تعلق گیرد ، بدین صورت بدون هزینه از جیب دولت و بیت المال مراسم منظم و حساب شده ای در سراسر شهر انجام میشد و مسلما از میزان ترقه بازیها هم کاسته میگشت.
ا (3606885) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۱۰:۴۳:۲۷
مسئولین باید پاسخگویی وضعیت فرهنگی کنونی باشند (3606983) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۱۰:۵۳:۳۷
به نظر من حتی حیوانات هم تا حدودی اموزش پذیر هستند ولی بعضی از افراد هرگز (3607001) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۱۱:۳۲:۴۷
اکثر مردم با اين ترقه یازيهاي احمقانه و وحشیانه و بدوي مخالف هستند ولي يک اقليت خيلي کم هستند که اين کارهاي رو ميکنند. بايد به نظر من با اينخا برخورد قانوني بشه (3607086) (alef-3)
 
مازندرانی
۱۳۹۴-۱۲-۲۶ ۱۱:۴۹:۳۳
چی میکنه این فرهنگ :::: (3607116) (alef-3)
 
Czech Republic
۱۳۹۴-۱۲-۲۷ ۰۴:۴۳:۳۱
یه چند روز قبل از چهارشنبه سوری اینستاگرام پر شده بود از عکس یک مشت پسر بچه دبیرستانی با ترقه های کوچیک و بزرگ دست ساز خودشون که بهش افتخار میکردن و با هم کل کل میکردن که بمب کی بزدگتر و خطرناکتره والبته یه عده دختر بچه هم تهییجشون میکردن!خدا عاقبتمونو به خیر کنه با این نسل جدید...الف جان لطفا این یکیو منتشر کن (3608259) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.