توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 473906
بازتاب پیشتازی روحانی در رسانه های افغانستان
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۳
رسانه های افغانستان، نتایج شمارش اولیه آرای دوازدهیم دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران را در بخش های مختلف خبری بازتاب دادند و افزودند که حسن روحانی رئیس جمهوری ایران از مجموع حدود 25 میلیون رای، 56.5 درصد و ابراهیم رئیسی 39 درصد آراء را به خود اختصاص داده اند.

به گزارش ایرنا، شبکه «یک» تلویزیون افغانستان روز شنبه اعلام کرد که براساس نتایج اعلام شده روحانی بیش از 14 میلیون رای و ابراهیم رئیسی 10 میلیون رای کسب کرده اند.

این شبکه خبری افغانستان افزود که «سید مصطفی میرسلیم» و «سید مصطفی هاشیمی طباء»، هر دو در مجموع کمتر از یک میلیون رای به دست آورده اند.

شبکه خبری «طلوع نیوز» افغانستان نیز در بخش های مختلف خبری خود به زبان های پشتو و فارسی، نتایج شمارش اولیه آرای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران را اعلام کرد و افزود: تازه ترین گزارش ها، حاکی از پیشتازی حسن روحانی در این انتخابات است.

این شبکه پرمخاطب افغانستان افزود: روحانی بیش از 14 میلیون و 600 هزار رای از مجموع 25 میلیون رای شمارش شده را از آن خود کرد و نفر بعدی در این انتخابات حدود 10 میلیون رای به دست آورده است.

طلوع نیوز شرکت مردم ایران را در انتخابات روز گذشته (جمعه) چشمگیر دانست و افزود: به دلیل حضور گسترده مردم و صف های طولانی زمان رای گیری تا ساعت 24 تمدید شد.

خبرگزاری صدای افغان (آوا) نیز روز شنبه نوشت که انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری ایران با حضور گسترده و حیرت آور مردم ایران، پس از 16 ساعت به پایان رسید.

این خبرگزاری افزود که انتخابات ریاست جمهوری ایران به علت حضور گسترده مردم در پای صندوق های رای، در جهان بی نظیر بود و مشارکت مردم در این انتخابات بیش از 70 درصد اعلام شده است.

رادیو آزادی نیز با انتشار گزارشی از پشتازی نامزد اصلاح طلبان در مقابل اصول گرایان در انتخابات ریاست جمهوری ایران، نوشت: حسن روحانی پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری ایران است.

پیشتازی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ایران در شبکه های اجتماعی افغانستان نیز بازتاب گسترده داشته است.

شش نامزد مورد تائید شورای نگهبان در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران پا به عرصه رقابت گذاشتند، اما در روزهای پایانی تنها «حسن روحانی»، رئیس جمهوری فعلی ایران، «سید ابراهیم رئیسی»، تولیت آستان قدس رضوی و «سیدمصطفی هاشمی طبا» و «سیدمصطفی آقامیرسلیم»، باقی ماندند و دو تن دیگر انصراف خود را اعلام کردند.

براساس اعلام وزارت کشور حدود 40 میلیون نفر در این انتخابات شرکت کردند و مطابق با شمارش اولیه آرا از مجموع 25 میلیون و 182 هزار و 310 رای، حسن روحانی 14 میلیون و 619 هزارو 848 رای و ابراهیم رئیسی، 10 میلیون و 125 هزارو 855 رای کسب کرده اند.
 
کلمات کلیدی : نتایج انتخابات + نتیجه انتخابات ریاست جمهوری + انتخابات ریاست جمهوری + انتخابات ۹۶ + شمارش آرا + نتیجه نهایی انتخابات + پیروزی روحانی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.