توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 431100
ترامپ چاره ای جز اجرای برجام ندارند
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۲
برجام مطلوب طرف‌های مذاکره کننده نبود اما تنها راه خروج از بحران بود. معتقدم در سال 2017 نیز برجام به قوت خود باقی خواهد ماند.
 
حسن بهشتی‌پور، تحلیلگرمسائل بین الملل در گفت‌وگو با نامه‌نیوز در خصوص وضعیت توافق هسته‌ای در سال 2017 گفت: برجام یک سند بین المللی است و کشورهای 1+5 نیز متعهد به اجرای آن هستند و نمی‌توانند کاری غیر از توافق انجام دهند.
 
وی ادامه داد: ترامپ علی رغم شعارهای که می‌دهد اما ملزم به اجرای برجام است زیرا هیچ راه حل جایگزینی برای آن ندارد.

برای رسیدن به این توافق تلاش بسیاری صورت گرفته است و همه می‌دانیم که برجام مطلوب گروه‌ها نبود اما تنها راه حل خروج از بحران و تحریم‌ها بود. سخنان اوباما را شنیدیم که خواهان باز کردن تمام پیچ و مهره‌های صنایع هسته ای ایران بود اما به عدم توانایی اذعان کردند.
 
بهشتی پور با بیان اینکه با برجام تحریم‌های ایران لغو شد، خاطرنشان کرد: پس از توافق هسته ای ایران متعهد شد که زیر نظر آژانس و با محدودیت خاصی به فعالیت غنی سازی بپردازد. برجام مطلوب طرف‌های مذاکره کننده نبود اما تنها راه خروج از بحران بود. معتقدم در سال 2017 نیز برجام به قوت خود باقی خواهد ماند.
 
این کارشناس با اشاره به وضعیت ایران در اقتصاد بین‌الملل ، تصریح کرد:  مهمترین اولویت ایران بانکداری جهانی و شفافیت مالی است. بخشی از مشکلات مربوط به تحریم‌ها و بخشی دیگر مربوط  به آیین نامه‌‌ی مقرارتی بانک‌ها است. طبیعتا اجرایی شدن این مقرارت زمان بر است اما باید اجرایی شود و شفافیت مالی داشته باشیم.
 
بهشتی پور ادامه داد: نکته دیگری که ایران باید به آن توجه داشته باشد پیوستن به سازمان تجارت جهانی است. اکنون 146 کشور عضو این سازمان هستند و ایران نیز اگر می‌خواهد وارد اقتصاد دنیا شود باید حتما عضو شود.قطعا با پیوستن به این سازمان، ایران  بنیادهای اقتصادی خود را  بدون هیچ مشکلی بالا می‌برد.
 
این تحلیلگر با بیان اینکه عضو شدن در سازمان تجارت جهانی هیچ خدشه ای به استقلال کشور وارد نمی‌کند، خاطرنشان کرد: این سخنان همگی توجیح است  کوچکترین ضربه ای به استقلال کشور وارد نمی‌کند.عضویت در این سازمان باعث می‌شود تولید و بهره‌وری کشور در یک فاصله زمانی بالا برود.
 
حسن بهشتی‌پور، کارشناس مسائل بین‌الملل به روابط ایران با همسایگان خود در سال جدید میلادی اشاره کرد و گفت: ما با کشورهای مانند عراق روابط دوجانبه بسیار خوبی را داریم، مشکل ما با کشورهای جنوب خلیج فارس از جمله عربستان، بحرین،امارات و کویت است. ما نمی‌توانیم که دست روی دست بگذاریم تا همین وضعیت ادامه پیدا کند و ایران هراسی از سوی کشورهای جنوبی خلیج فارس ادامه پیدا کند.
 
وی ادامه داد: باید بپذیریم که کشورهای منطقه همسایه خود را انتخاب نمی‌‌کنند، نا امنی در یک کشور باعث بروز نا امنی در سایر کشورهای منطقه نیز می‌شود. ما باید به دنبال اعتماد سازی با کشورهای عرب همسایه باشیم و برخی مسائل منطقه ای مانند سوریه و بحرین را مانند مسئله لبنان حل و فصل کنیم. بلاخره باید عادی سازی روابط را شروع کنیم.
 
کلمات کلیدی : انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا+ترامپ+پیروزی ترامپ+ برجام
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته