توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 395002
نقدهای فراستی ضد مصالح نظام است؟
تاریخ انتشار : شنبه ۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۸
شهاب اسفندیاری منتقد،‌ مستندساز و پژوهشگر با حضور در برنامه «هفت» با برشمردن چند ویژگی از نقدهای مسعود فراستی تاکید کرد بعضی نقدهای او ضد مصالح جمهوری اسلامی است.

به گزارش خبرآنلاین، برنامه تلویزیونی «هفت» جمعه شب دوم مهرماه روی آنتن شبکه سوم سیما رفت. بهروز افخمی مجری برنامه در ابتدا به این موضوع تاکید کرد که به دلیل درخواست مردم و انتخاب فیلم «فروشنده» به کارگردانی اصغر فرهادی برای نمایندگی ایران در مراسم اسکار، برنامه این هفته به نقد فیلم فرهادی اختصاص پیدا کرده است.

او با اشاره چند باره به این موضوع که فشار زیاد روی سعید قطبی‌زاده، منتقدی که در برنامه هفته گذشته در موضع منفی درباره «فروشنده» صحبت کرده بود، مانع از حضور او در برنامه دوم مهرماه شده است، از مسعود فراستی و شهاب اسفندیاری به عنوان منتقدان این هفته نام برد.

اسفندیاری سخنان خود را چنین آغاز کرد: «اولا لازم است برخلاف تصور غلطی که از فراستی وجود دارد، برخی نوشته‌های او را یادآور شوم و تاثیر سازنده او در نقد بعد از انقلاب ستایش کنم. کمتر کسی به یاد می‌آورد وقتی ابراهیم حاتمی‌کیا هنوز حاتمی‌کیا نبود و کسی او را تحویل نمی‌گرفت فراستی با ستایش او کمک کرد تا جایگاهی بیابد. فراستی کتاب «زیر نور ماه» را در آورد و کمک کرد تا میرکریمی در این جایگاه بنشیند.»

او در ادامه به نوشته‌های اخیر فراستی اشاره کرد و گفت: «در نقدهای اخیر مسعود، نقد «ایستاده در غبار» و «چ» هم دیده می‌شود که احساس نمی‌شود او در این نوشته‌ها قصد دارد فیلمساز را بزند. نقد درست و دقیق است و عقلانیت در آن دیده می‌شود.»

اسفندیاری انتقاد خود را به عملکرد فراستی در جریان نقد فیلم‌ها چنین بیان کرد: «به دلیل همین نگاه و پیشینه و توانی که در نگارش مسعود هست، می‌خواهم این را بگویم که گاه «هفت» فضای عقلانی را در نقد از بین می‌برد؛ به گونه‌ای که طرفداری و غیرطرفداری از یک فیلم تبدیل به بی‌ناموسی و ناموس‌داری می‌شود. بعضی نقدهای مسعود نقد نیست، عملیات ترویستی است. او نقد خود را مانند بمب ساعتی نزدیک یک فیلم می‌گذارد و یک انفجار رخ می‌دهد و عده‌ای بر سر خود می‌زنند و یک عده شادمانی می‌کنند.»

او با اشاره به اینکه نقد آنان از رسانه ملی پخش می‌شود، گفت:‌«مشکل اصلی، رسانه شماست. چون شما در تلویزیون جمهوری اسلامی نقد می‌کنید، برخی فکر می‌کنند نقدهای شما نتیجه جلساتی است و به شما گفته می‌شود که فلان فیلم را بزنید. کلماتی که مسعود استفاده می‌کند، مانند وطن‌فروشی و بی‌ناموسی خیلی حساسیت برانگیز است، و جوانان ساده‌ای داریم که هنوز مسعود شمشیر را درنیاورده، ‌آنان می‌روند سر را در طبق می‌گذارند و می‌آورند.»

اسفندیاری در این بخش از برنامه با اشاره به مصاحبه‌هایی که فراستی در مورد پیشینه خود داشته است،‌ گفت: «چون تصور می‌شود حرف‌های مسعود موضع حکومت و افراد پشت پرده است، برداشت‌هایی برای دیگران ایجاد می‌کند. این می‌شود که عده‌ای فکر می‌کنند، هنوز مسعود باید برای اثبات وفاداری خود به برخی، فیلم و کارگردانی را می‌کوبد. بعضی از نقدهای مسعود ضدمصالح جمهوری اسلامی است. این شبهه برای خود من به وجود می‌آيد که کسی از مسعود می‌خواهد این کار را انجام دهد؟»

فراستی در پاسخ به این سخنان گفت: «نقدهای من همواره یک خط روشن هنری را دنبال می‌کند که فرم است و خط دیگر که جهان من است. من به گونه‌ای کارم را انجام مي‌دهم که وقتی در آینه نگاه کنم پشیمان نباشم و بتوانم به خودم بگویم من روی نظراتم ایستاده‌ام و خسارتش را هم می‌دهم. من فقط حرفم را محکم و مستدل می‌گویم و روی این حساب تا این لحظه مسیرم را حفظ کرده‌ام.»
 
کلمات کلیدی : برنامه هفت+نقد فیلم
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.