توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 455104
انتقاد لاوروف به کمک اتحادیه اروپا به کشورهای آسیای مرکزی
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۳
وزیر خارجه روسیه با اشاره به توجه کشورهای اروپایی به آسیای مرکزی گفت: کمک کشورهای اروپایی به کشورهای منطقه با هدف سیاسی و پیدا کردن بازاری برای فروش کالاهای خود است.

به گزارش فارس، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک با کشورهای آسیای مرکزی روابط این کشورها را با مسکو نزدیک خواند.

وی ادامه داد: در طی یک چهارم قرن، کشورهای آسیای مرکزی با روسیه دارای روابط نزدیک و استراتژیک بوده اند و در این مدت بین این کشورها بیش از 900 توافق‌نامه بین دولتی و قراردادهای دوجانبه وجود دارد.

لاوروف با اشاره به این‌ که رویکرد‌های کشورهای منطقه و روسیه نسبت به مسائل اصلی منطقه‎ای و بین المللی با هم مطابقت دارد، اظهار داشت: ما در 11 نوامبر سال 2013 با قزاقستان پیمان حسن هم‌جواری و هم پیمایی به امضا رساندیم.  

وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به وجود روابط تجاری- اقتصادی هماهنگ شده، بین کشورهای مذکور ادامه داد: طبق نتایج سال 2016 حجم تبادل کالا بین کشورهای منطقه و روسیه بیش از 18.5 میلیارد دلار را تشکیل داد.  البته این اندازه نسبت به شاخص‌های سال گذشته کمتر است که مربوط به نوسان‎های نرخ ارز است، اما در کل پویایی با ثباتی حفظ شده است.

وی عنوان کرد: در حال حاضر در منطقه بیش از 7.5 هزار شرکت روسی یا مشترک در حال فعالیت است.

وزیر خارجه روسیه با بیان این‌ که ادعاهای غرب مبنی بر این ‎‌که مسکو درصدد کنترل کامل کشورهای عضو سابق اتحادیه شوروی است، کاملا بی‌اساس است و اظهار داشت: کرملین همیشه به انتخاب کشورهای شوروی سابق به استقلال سیاسی احترام  گذاشته  و همکاری با این کشورها را با اصل برابری و در نظر گرفتن منافع طرفین پیشبرده است.

لاوروف اظهار داشت: همکاری روسیه با کشورهای منطقه چه در سطح دوجانبه و چه در چارچوب اتحادیه‌های همگرایی مانند اتحادیه کشورهای مستقل همسود، پیمان امنیت جمعی، اتحادیه اقتصادی اوراسیا و سازمان همکاری شانگهای در حال توسعه است و در همکاری امنیتی و دفاعی نیز بر تقویت همکاری تأکید داریم.

این مقام بلند پایه روسی با اشاره به کمک مالی مسکو به کشورهای آسیای مرکزی، تصریح کرد: در طی 10 سال گذشته کرملین به آسیای مرکزی 6.7 میلیارد دلار کمک مالی ارائه کرده که بیش از 4 میلیارد دلار بلاعوض بوده است، این کمک‌های مالی از طریق برنامه‌ها سازمان ملل متحد، بانک جهانی و اتحادیه اقتصادی اوراسیایی ارائه شده است.

وی با اشاره به فعالیت کاری تعداد زیادی از مهاجرین آسیای مرکزی در روسیه، بیان داشت: طبق آمار رسمی سال گذشته در خاک روسیه تقریبا 3.8 میلیون شهروند کشورهای آسیای مرکزی زندگی و کار می‌کنند. آن‌ها نه فقط  با ارسال پول به کشورهای منطقه از خانواده‌های خود حمایت مالی می‌کنند.

لاوروف با بیان این‌ که روسیه برای توسعه کشورهای آسیای مرکزی از طریق برنامه‌های سازمان ملل متحد توجه دارد، ادامه داشت: مسکو کمک به بیش از 10 پروژه بزرگ مالی  در منطقه را در نظر دارد که هدف‌ ما کاهش فقر، مرگ و میر، مبارزه با بیماری‌ها، توسعه بخش‌های مشخص در حوزه آموزشی، اکولوژی، و.. می‌باشد. ما برای سال‌های 2013-2016 برای نیازهای تاجیکستان و قرقیزستان به بنیاد برنامه خوراکی جهانی سازمان ملل متحد 65 میلیون دلار را ارائه دادیم.

لاوروف با اشاره به این‌ که کشورهای اتحادیه اروپا اخیرا به کشورهای آسیای مرکزی بیشتر توجه دارند، اما کمک آن‌ها بیشتر جنبه سیاسی دارد، بیان کرد: اگر برنامه‌ها و پروژه‌هایی که اتحادیه اروپایی در کشورهای آسیای مرکزی پیش می‎برند به حل مشکلات اجتماعی و اقتصادی این منطقه مساعدت کند می‌توان از اقدامات اروپا استقبال کرد. اما هدف این کشورها پیداکردن بازاری برای فروش کالاهای خود است.

وزیر خارجه  روسیه با اشاره به موفقیت‌های اخیر اتحادیه اقتصادی اوراسیا، گفت: هدف اصلی ما از نزدیک شدن کشورهای منطقه و ثبات در این کشورها  در همه زمینه ها می‌باشد.
 
کلمات کلیدی : لاوروف + اتحادیه اروپا + آسیای مرکزی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.