توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 408403
نامه رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان به روحانی
تاریخ انتشار : يکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۳۷
رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان در نامه ای به رئیس‌جمهور لغو انتخابات شورای فرهنگی اجتماعی زنان را «توهین به آرای حاضرین» و «بدعتی نامیمون» دانست.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، پس از برگزاری انتخابات ریاست شورای فرهنگی اجتماعی زنان و انتخاب خانم آیت اللهی به عنوان رئیس جدید این شورا، این انتخابات از سوی جریانی خاص و منتسب به دولت زیر سوال رفت و حاشیه های زیادی را برای کشور به وجود آورد.

 

در همین راستا خانم خزعلی رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان، ابتدا گزارش اجمالی جلسه انتخاباتی این شورا و سپس نامه به رئیس‌جمهور را منتشر کرد و در ان، خواستار رسیدگی به این وضعیت شد که متن این گزارش اجمالی و نامه به شرح زیر است:

 

با سلام و احترام

ما گروهی از اعضای شورای فرهنگی ـ اجتماعی زنان و خانواده که در جلسه 781 مورخ 27/6/95 حضور داشته و دارای اکثریت رأی انتخابات در جلسه مذکور هستیم.

 

سالهاست که با احکام متعدد از ریاست محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی وقت مشغول خدمت در عرصه سیاستگذاری و برنامه­ریزی در امور زنان و خانواده بوده و هستیم و محصول تلاش خود را تصویب سیاست­ها و برنامه­های کلان و مثمرثمر می­دانیم که در صورت اجرا و نظارت تا تحقق عینی این برنامه­ها، جامعه مسیر رشد و تعالی را طی خواهد کرد. در سال اخیر نیز اکثراً با معرفی و تأکید بر ابقاء در مأموریت خود مجدداً به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی شده­ایم لذا نسبت به زمزمه­هایی مبنی بر تغییر مصوبه جلسه 27/6/95 و ابطال انتخابات این شورا که همه مراحل دقیق قانونی را طی کرده است اعتراض داریم.

 

از آنجا که علت عدم دعوت از برخی نمایندگان طی مراحل قانونی بوده است، علاوه بر اینکه نسبت به دستگاه­هایی که مراحل قانونی انتصاب به مشاغل حساس و مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام را رعایت نکرده­اند معترضیم منصفانه و عادلانه نمی­بینیم که کوتاهی برخی مسئولین و نهادها به حضور قانونی ما و تداوم کار متقن شورای زنان و خانواده لطمه­ای وارد سازد.

 

لذا جهت رفع ابهام درخصوص قانونی و رسمی بودن تصمیمات جلسه مورخ 27/6/95 شورای فرهنگی ـ اجتماعی زنان و خانواده نکات زیر به عرض می­رسد:

 

1- اعضای شورای فرهنگی اجتماعی زنان بر اساس آئین نامه داخلی این شورا 27 نفر می­باشند و براساس تبصره 1ماده 4 آئین نامه داخلی شورای عالی انقلاب فرهنگی (که طبق بند 5 آئین­نامه شورای فرهنگی ـ اجتماعی زنان و خانواده)، می­بایست از آن تبعیت شود، اعضایی که غیبت طولانی دارند در حد نصاب رسمیت جلسات لحاظ نمی­شوند؛ به همین دلیل اعضای فعلی شورا 21 نفر اعلام گردیده است.

 

2- در جلسه 27/6/95 تمامی 21 نفر اعضای شورای فرهنگی ـ اجتماعی زنان، طبق روال همه جلسات شورا و شورای عالی دعوت شدند (مستندات موجود است) و طبق بند 10 آئین­نامه موظف و متعهد به حضور هستند. لذا اکثریت مطلق که 14 نفر بودند در جلسه حضور یافته و بر اساس ماده 4 آئین نامه شورای عالی انقلاب فرهنگی جلسه با حضور اکثریت مطلق اعضاء رسمی بوده و مصوبات مورخ 27/6/95 مبنی بر «انتخاب ریاست شورای فرهنگی ـ اجتماعی زنان و خانواده» کاملاً مستند و قانونی می­باشد.

 

3- لازم به ذکر است، سرکار خانم مولاوردی درخواست خارج کردن موضوع «انتخابات ریاست شورا» از دستور جلسه را داشتند که پیشنهاد مذکور به رأی گذاشته شد و رأی نیاورد (به استناد تبصره 3 ماده 11 آئین نامه داخلی شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر لزوم کسب رأی اکثریت مطلق اعضای حاضر، جهت قانونی بودن هرگونه تغییر در دستور جلسه) جلسه روال قانونی خود را پشت سر گذاشت و انتخابات برگزار گردید و ایشان نیز در همه مراحل همکاری کردند و حتی فرد غایب در جلسه را کاندید کردند. لذا ایشان به عنوان فردی آشنا به حقوق، رسماً جلسه را تأیید و در مصوبه مشارکت جدی نمودند.

 

4- در خصوص افراد معرفی شده به شورای فرهنگی ـ اجتماعی زنان و خانواده بلافاصله پس از اعلام دبیر محترم شورا جناب آقای دکتر مخبر، مبنی بر ضرورت اقدام شورای فرهنگی ـ اجتماعی زنان و خانواده جهت دعوت بدون انتظار بیشتر برای احکام، این شورا بدون تعلل و تأخیر نسبت به انجام روند عضویت اعضاء و وظایف دبیرخانه از جمله اخذ استعلام مبادرت نموده و روشن است این شورا نسبت به دعوت به همکاری نمایندگان معرفی شده از دستگاه­ها ابتدا از خود دستگاه­ها استعلام نمود که بی­پاسخ ماند، لذا رأساً اقدام به تکمیل پرونده نمود زیرا پیش از استعلام، تکلیف و مستند قانونی برای دعوت نداشته است.

 

5. به نظر حضرتعالی آیا در صورتی که بعد از رأی­ گیری عدم صلاحیت چند نفر مشخص شود برای حفظ حقوق اعضا و سلامت انتخابات رعایت عدالت چگونه عمل ­شود؟ آیا امکان تفکیک آراء اعضاء از غیر عضو در حالیکه می­بایست غیرعلنی و مخفی باشد میسر است؟

 

لذا از آن مقام خواستار رعایت شأن و جایگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای فرهنگی ـ اجتماعی زنان و خانواده و نیز شأن اعضای این شورا که نقش بسیار حساس و خطیر در فرایند سیاستگذاری دارند، هستیم و در یک کلام می­پرسیم که با کدام ضابطه و قانونی جلسه­ای دارای حدنصاب، برای عدم دعوت از افرادی که صلاحیت عضویت آنها احراز نشده است معطل می­ماند و آیا اگر دعوت می­شدند توجیه قانونی داشت؟

 

لذا از آن مقام بزرگوار درخواست رعایت حق اعضای امضاکننده ذیل این نامه را داریم.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر روحانی

ریاست محترم جمهور و ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی

با سلام و عرض تسلیت ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین (ع)

 

پیرو عنایت بزرگوارانه آن مقام محترم در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی مورخ 95/7/13 مبنی بر اعلام حمایت از اجرای دقیق مر قانون و کمک در تعجیل دریافت نتایج استعلام کلیه اعضای شورای فرهنگی ـ اجتماعی زنان و خانواده که پیشتر به مراجع ذیربط و ذیصلاح ارسال گردیده بود. به استحضار می‌رساند علیرغم ادله مثبته این شورا در انجام انتخابات آزاد و قانونی برای تعیین رئیس شورای فرهنگی ـ اجتماعی زنان و خانواده به تاریخ 95/6/27، حسب‌الامر حضرتعالی و تدبیر آقای دکتر مخبر، جلسه‌ای در تاریخ 95/7/24 و با حضور کلیه اعضای معرفی شده، استعلام شده و نشده و نیز با حکم و بدون حکم تشکیل گردید.

 

در این جلسه دو ساعت و نیمه، نظرات اعضا بررسی شد که عمدتاً محور اکثر مباحث پیرامون ضرورت استعلام و غیبت یا عدم حضور برخی از افراد در روز رأی‌گیری بود.

 

این در حالی است که نظر و تصریح آن مقام بر انجام استعلام برای همه و نیز حمایت و دستور برای تسریع دریافت پاسخ استعلام‌ها در صحن شورای عالی فصل‌الخطاب است که اعضای شورا حاضر در انتخابات جلسه 95/6/27 برای ابراز نهایت حسن نیت و پرهیز از هر گونه مواجهه، تشکیل هیئت نظارت بر بررسی صحت قانونی انتخابات را پذیرفتند با این تصریح که لغو انتخابات مورخ 95/6/27 توهین به آرای حاضرین و نیز بدعتی نامیمون برای هر حرکت قانونی است. (نامه اعضای شورا پیوست است)

 

به پیوست ضمن تقدیم گزارش اجمالی جهت استحضار حضرتعالی از دعوت‌ها، روند انتخابات، دلایل صحت و قانونی بودن انتخابات، نظرات معترضین به انتخابات و پاسخ آنها بر اساس قانون، تقاضای حمایت بزرگوارانه در اجرای دقیق قانون از همه جهات آن و احترام به آراء و تلاش مسئولانه همه اعضا را خواستاریم.
کبری خزعلی
رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده
 
کلمات کلیدی : شورای فرهنگی اجتماعی زنان+روحانی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.