نظر منتشر شده
۵۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 206308
بسته پیشنهادی ایران به ۱+۵ در دوره سعید جلیلی
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۱۶
این بسته پیشنهادی توسط سعید جلیلی دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی به نمایندگان گروه ۱+۵ ارائه شد.

خبرگزاری مهر ضمن انتشار متن بسته پیشنهادی ایران در روز ۲۱ شهریور ماه ۱۳۸۸ نوشت: متن کامل بسته پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران به گروه ۱+۵ که چهارشنبه ۱۸ شهریور به نمایندگان این گروه در تهران تحویل داده شد به این شرح است:

متن بسته پیشنهادی ایران در سال ۸۸
تردیدی نیست که امروز جهان در آستانه ورود به دوران جدیدی است. دوره سخت استیلای امپراطوری ها و سیطره شبکه های پیوسته رسانه ای و وزن کشی بر اساس قدرت تهاجمی و تسلیحات متعارف و نامتعارف رو به پایان بوده و دوران جدیدی با رویکرد فرهنگ و اندیشه و احترام به حقیقت خدا مدار انسانی در حال رشد و شکوفایی است. بسیاری از معضلات امروز جهان از جمله بحران بی سابقه اقتصادی، بحران فرهنگ و هویت، بحران های سیاسی و امنیتی و رشد تروریسم، جنایات سازمان یافته و مواد مخدر دستاورد دوران رو به پایان حاکمیت تفکر غیر خدایی بر مناسبات جهانی و نیز میراث نحص برای امروز و فردای بشریت است.

حل این مشکلات و برپایی دنیایی سرشار از معنویت، دوستی، رفاه، سلامت و امنیت مستلزم سازماندهی جدید و فراهم آوردن فرصت مناسب برای مشارکت عمومی در مدیریت جهانی است. سازوکارهای موجود قادر به پاسخگویی به نیازهای امروز بشر نبوده و ناکارآمدی آنها در قصاد، سیاست، فرهنگ و امنیت به وضوح قابل مشاهده است. این سازوکارهای ناشی از مناسبات قدرت و سلطه گری است در حالی که جهان امروز نیازمند سازوکار برآمده از تفکر الهی و رویکرد سنتی بر ارزش های انسانی و نیز لطف و محبت است. سازوکاری که زمینه های رشد و شکوفایی همه ملت ها و استقرار صلح و امنیت پایدار جهانی را فراهم نماید.

ملت ایران با تاکید بر ظرفیت های ذاتی ملی و نیز توانمندی های منطقه ای و بین المللی خود و با التزام اصولی، اعتقای و تاریخی به بهره گیری از این ظرفیت ها و توانمندی ها در جهان بر قراری صلح، آرامش، ثبات پیشرفت و رفاه ملت های منطقه و جهان آمادگی دارد تا بر اساس اصول و ارزش های الهی و انسانی از جمله به رسمیت شناختن حقوق ملت ها، احترام به حاکمیت کشورها، رعایت مردم سالاری و حق آزاد انتخاب برای ملت و نیز پرهیز از فشار و تهدید و بر اساس بنیان های محکم عدالت و قانون و از طریق گفتگو و مذاکره مسیر مناسب برای دستیابی به صلح پایدار و ثبات درون رای منطقه و جهان و نیز پیشرفت مستمر و رفاه فراگیر ملت های منطقه و جهان را فراهم آورد.

در این راستا جمهوری اسلامی ایران معتقد است در چارچوب رعایت اصول عدالت محوری، مردم سالاری و چندجانبه گرایی طیف گسترده ای از موضوعات امنیتی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در سطح منطقه ای و جهانی را می توان در بستر گفتگو و با هدف همکاری سازنده به محورهای رشد و تعالی ملت ها و برقراری صلح و ثبات در منطقه و جهان تبدیل کرد.

همانطور که در بسته پیشنهادی سال گذشته نیز تاکید شده جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که درس گرفتن از اشتباهات گذشته و عدم اصرار بر مسیرهای بی نتیجه و بن بست، شرط ضروری موفقیت در مذاکرات فرا رو بوده و از این رو التزام همه طرف های درگیر به اولا، تدوین چارچوب نوینی از تعاملات در سطح بین المللی که به دور از اشتباهات گذشته باشد و یقینا پر از حسن نیت همه طرف ها در قول و عمل، پایبندی به احترام متقابل عدالت و قانون می تواند مرحله جدیدی از مذاکرات برای تحقق همکاری های بلند مدت در جهت تحکیم صلح و امنیت پایدار در منطقه و جهان را در پی داشته باشد.

موضوعات سیاسی - امنیتی، اقتصادی و بین المللی از جمله محورهایی هستند که نگرانی های مشترکی را در منطقه و جهان برای دولت ها و ملت ها ایجاد کرده است. جمهوری اسلامی ایران اعتقاد راسخ دارد که بر اساس اصول و مبانی ذکر شده در بالا شرایط کنونی بین المللی نیز اقتضاء دارد تا همه دلسوزان به سرنوشت بشریت و طرف های ذی ربط با تبدیل نگرانی های مشترک به تعهدات دسته جمعی، زمینه موثر همکاری های موثر منطقه ای و بین المللی را فراهم آورند.

بر این اساس جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای ورود به مذاکرات همه جانبه فراگیر و سازنده با هدف دستیابی به چارچوب مشخص همکاری ها از طریق التزام همه طرف ها به تعهدات دسته جمعی اعلام داشته و آینده ای عاری از بی عدالتی و توام با رفاه و پیشرفت و به دور از استانداردهای دوگانه را برای تمامی کشورهای جهان و منطقه در پرتو این همکاری ها پیش بینی می کند. در ادامه متن بسته پیشنهادی ایران آمده است: بر اساس اولویت های منطقه ای و بین المللی محورهای مذاکرات برای صلح و رفاه را می توان در سه محور سیاسی - امنیتی، بین المللی و اقتصادی لحاظ نمود.
۱- محور سیاسی - امنیتی
۱.۱ - حفظ کرامت انسانها، احترام به فرهنگ ملت ها و تامین حقوق آنها
۱.۲ - تقویت ثبات و تحکیم صلح عادلانه، توسعه گستره مردم سالاری و پیشرفت دمکراسی و ارتقاء رفاه ملت ها در مناطقی که از بی ثباتی، نظامی گری، خشونت و تروریسم رنج می برند بر مبنای:

اول: احترام به حقوق ملت ها و منافع ملی کشورها

دوم: تحکیم حاکمیت ملی کشورها در چارچوب روش های مردم سالارانه

سوم: پرهیز از خشونت و نظامی گری

چهارم: مقابله ریشه ای با تروریسم

نقاطی در جهان به ویژه خاورمیانه، بالکان ، بخش هایی از آفریقا و آمریکای جنوبی و شرق آسیا از جمله مناطقی هستند که در اولویت باید مورد توجه قرار گیرند. تعامل مشترک برای کمک به ملت فلسطین برای تدوین طرحی جامع، مردم سالارانه و عادلانه برای دستیابی ملت فلسطین به حقوق اساسی خود می تواند نمونه ای از این همکاری ها باشد.

۱.۳- مبارزه با تهدیدهای امنیتی مشترک از طیق مقابله اساسی، همه جانبه و موثر با عوامل ایجاد کننده و تقویت کننده تهدیدهای امنیتی از جمله تروریست، مواد مخدر، مهاجرت های غیر قانونی، حمایت های سازمان یافته و دزدی دریایی

۲. مسائل بین الملل

۲.۱ - اصلاح ساختار سازمان ملل و شورای امنیت و ارتقای کارکرد آنها بر مبنای مردم سالاری و عدالت

۲.۲ - ارتقای وزن و جایگاه موضوعات زیست محیطی در مسائل بین المللی و مشارکت عمومی در مدیریت مسائل زیست محیطی

۲.۳ - تعریف و تدوین عادلانه حقوق فضا و سهیم شدن همه دارندگان فناوری فضا در مدیریت و بهره برداری عادلانه از آن

۲.۴ - تعریف و تدوین حقوق مربوط به تبادل فناوری های نو و پیشرفته

۲.۵ - توسعه نظارت قانونمند و عادلانه آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایجاد سازوکار لازم برای بهره برداری همگانی از انرژی پاک هسته ای در زمینه کشاورزی، صنعت، پزشکی و تولید نیرو

۲.۶ - جهان شمولی معاهده NPT و سازماندهی عزم جهانی و اعمال برنامه واقعی و اساسی برای خلع سلاح کامل و جلوگیری قاطع از هر گونه توسعه و اشاعه تسلیحات هسته ای، شیمیایی و میکروبی

۲.۷ - ارتقاء ملاحظات اخلاقی و انسانی و حاکمیت کامل آنها در سازوکارها، مناسبات و رویه های بین المللی

۳. محور اقتصادی

۳.۱ - انرژی و امنیت آن در عرصه های تولید، عرضه و انتقال و مصرف

۳.۲ - تجارت و سرمایه گذاری

۳.۳ - ظرفیت سازی برای ارتقاء رفاه عمومی، فقر زدایی از جهان و کاهش فاصله طبقاتی و فاصله شمال جنوب

۳.۴ - ریشه یابی عوامل بحران اقتصادی و مالی جهانی و جلوگیری از وقوع جنبه های دیگر بحران در عرصه اقتصادی جهان و طراحی سازوکاری جدید وعادلانه

۳.۵ - مبارزه با اقتصاد زیر زمینی، مفاسد اقتصادی، جرایم مالی و جنایات سازمان یافته علیه امنیت اقتصادی.
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۷:۲۸:۱۰
همش موعظه بوده که جامعه جهانی حق داشته نپذیره چون به همه چی شباهت داره جز بسته پیشنهادی !!!! (1798835) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۲۱:۲۷:۵۶
بیشتر شبیه جزوه فلسفه بود از موعظه هم رد کرده بود!

بهتره بجای بسته پیشنهادی و مذاکره ایران با 1+5 بگیم:

کلاس فلسفه نام استاد: دکتر سعید جلیلی ظرفیت کلاس: 1+5 محل تشکیل کلاس: مقر سازمان ملل تاریخ تشکیل: توافقی (1799559) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۲۳:۴۱:۳۴
چرا آخرش ننوشته: اين بود انشاى من؟! (1799907) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۷:۴۰:۲۸
ببخشید این بسته پیشنهادی که شبیه بیانیه های 22 بهمن هستش دقیقا چی پیشنهاد کرده؟من که هرچی خوندم به جز کلی گویی هیچ بندی رو پیدا نکردم که برای حل مسئله هسته ای ایران پیشنهاد عملی و کاربردی ارائه بده.من موندم طرف مقابل به چه امیدی چند سال میومد پای میز مذاکره؟این بیانیه دادن ها هم نتیجه اش این شد که تو این چند سال فشار تحریم ها هر روز بیشتر شد. دوستانی که انتقاد میکنن به توافق نامه ژنو چشمشون رو روی برخی حقایق بستن.من خودم هم شخصا خیلی راضی نیستم از تعلیق 20 درصد و غیره ولی حقیقت اینه که امروز دست ما در قیاس با 4 سال پیش خالی تر بود.تیم مذاکره در شرایطی جلو رفت که بحران اقتصادی و فشار تحریم ها ما رو ضعیف تر از 4 سال پیش کرده بود و بدبختانه اونها هم به این قضیه واقف بودن.کشوری که از هر نظر قدرتمند باشه میتونه برگای برنده بیشتری داشته باشه و مدیریت ضعیف سال های قبل خیلی از برگ های برنده از ما گرفت.با چنگال که نمیشه به جنگ تانک رفت.بپذیریم واقعیت ها رو .ما باید ایرانی قدرتمند بسازیم و اونوقته که میتونیم روبروی قدرتهای دنیا بشینیم و حرفمونو به کرسی بنشونیم.یا حق. (1798879) (alef-10)
 
مصطفی
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۷:۴۱:۰۸
این متن چه ربطی به موضع مشکلات اتمی کشور داشته؟ واقعا قرار بود با این گونه مذاکرات پرونده هسته ای کشور را حل نمایند اقایان؟ ده دوره مذاکره که هیچ یک قرن هم اینگونه مذاکره میشد مسئله حل نمی شد واقعا دیپلماسی این بوده ؟ (1798881) (alef-10)
 
داریوش
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۷:۴۶:۰۸
قصه تعریف کرده (1798897) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۷:۴۶:۴۸
خداییش تو این بسته چیه؟!شاخص اجراش چیه؟! (1798899) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۲۳:۵۸:۱۰
متوجه نيستي ديگه، بهش ميگفتن "بسته" يعني كاربرد اصليش بستن كار بوده، نياز به شاخص اجرايي نداره! (1799947) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۲۳:۵۹:۱۶
احتمالا توقع داشته بعد از قرائت اين قطعنامه، كاترين و دوستاش تكبير بگن! (1799951) (alef-13)
 
arman
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۷:۵۲:۲۲
با این پیشنهاد تا قیامت به نتیجه نمی رسیدیم.
درود بر ظریف (1798921) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۷:۵۹:۱۶
چی بگم والله !!!!!!!!!!!!1 (1798949) (alef-10)
 
باطبي / قم
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۸:۰۶:۵۱
اي كاش 8 سال پيش ظريف ميشد مسئول تيم مذاكرات هسته اي ايران . (1798981) (alef-10)
 
بسيجي خالص
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۲۱:۳۸:۲۳
اتفاقا" كسايي مثل اين حضرات !!! بايد باشند تا قدر انسان هاي فرهيخته اي چون ظريف نمايان شود . (1799601) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۲۳:۵۶:۴۳
خوب شد نيومد، هشت سال زجر كشيديم ولي الان به همه ثابت شد كه اونا اينكاره نبودن، اگه هشت سال پيش حل شده بود امروز زبونشون دراز بود (1799943) (alef-13)
 
سالار كيا
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۸:۰۷:۴۱
اين متن شبيه همه چيز هست الا پيشنهاد براي مذاكرات هسته اي . (1798984) (alef-10)
 
حسين
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۸:۱۳:۰۶
اين متن ، اصلا" به اين موضوع توجه نكرده كه بابا ملت ايران دارن زير بار تورم ناشي از تحريم ها له ميشوند . (1799008) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۸:۱۹:۴۹
حالا فهمیدم قیافه کاترین بعد از جلسات با جلیلی چرا آنقدر مات زده و گنگ بود؟؟؟ (1799033) (alef-10)
 
رزيدنت سال 4 اعصاب و روان
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۲۱:۴۸:۳۳
خانم اشتون اگه 2 جلسه ديگه ادامه ميداد ، بايد در بخش روان بيمارستان اتحاديه اروپا مستقر در برلين آلمان بستري ميشد . (1799623) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۸:۲۰:۳۰
اگر پرونده هسته اي ما رو 50 بار ميفرستادن سازمان ملل جاي شك و ترديد نبود . (1799037) (alef-10)
 
احسان
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۸:۲۱:۱۷
اي خدااا ما رو نجات بده از دست اينا

سر خوندن اين پيشنهاد از بس حرص خوردم پنج كيلو كم كردم

نه خداييش از "تن تاك" بهتر نيست؟ (1799042) (alef-10)
 
0912
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۸:۲۱:۴۵
سر درد گرفتم .
آخه چه ربطي داشت به مذاكرات هسته اي ؟! (1799043) (alef-10)
 
مصطفی
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۸:۲۵:۲۴
خب کو پیشنهادها؟ من که بندی در مورد تعهدات دو طرف ندیدم. دقیقا چی پیشنهاد شده بوده؟ (1799062) (alef-10)
 
علی
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۸:۳۰:۴۰
همین بود که مذاکرات به هیچ جا نمیرسید. (1799081) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۸:۳۱:۱۱
ديپلماسي ؛ فقط حمل كيف دستي شخصي توسط خود شخص نيست . (1799084) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۸:۳۲:۴۰
لابد در انتهاي اين متن ، اعضاي گروه 1+5 بايد پرتغال فروش رو پيدا ميكردند . (1799088) (alef-10)
 
حسام
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۸:۳۹:۱۸
این مصداق بارز عبارت از هر دری سخنی بود....در مورد هسته ای اشارات خیلی کوچکی داشته. (1799104) (alef-10)
 
مجید
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۸:۴۶:۳۶
الف جان مطمئنی این چیزا بسته پیشنهادی ایران بوده؟
من این رو چند جا تو شبکه های اجتماعی دیدم فک کردم بچه ها شوخی شون گرفته. سرسری به نگاه کردم و رد شدم. گفتم محاله این بسته پیشنهادی باشه.
هنوزم میگم! از منبعش مطمئنی الف جان؟ (1799130) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۸:۴۸:۱۹
بحث فلسفي است به جاي مذاکره و بسته!!! (1799133) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۸:۴۸:۴۸
عجب کلاس درسی؟!!! (1799135) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۸:۴۹:۲۴
واقعا به قول دکتر ولایتی در مناظره حوزه دیپلماسی با کلاس درس فلسفه فرق می کند!
عجب بسته پیشنهادی عالی بوده! خوبه با این بسته ما را بیشتر از این تحریم نکرده اند! (1799140) (alef-10)
 
بهروز
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۸:۵۸:۱۷
اگر کسی متوجه اصل کلام و پیشنهاد شده لطفا به من هم توضیح بده. خدارو شکر 8 سال کلی گویی تموم شد. (1799163) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۹:۱۲:۳۸
در مورد انرژی هسته ای بوده؟ (1799206) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۹:۱۳:۴۰
بسته پیشنهادی یا مقاله (1799209) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۹:۱۴:۰۸
سلام

اینا که تو این بسته می خواستن کل مشکل دنیا رو حل کنن. (1799213) (alef-10)
 
سین
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۹:۳۴:۱۰
این بسته بود یا کتاب فلسفه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟بهتر بود میگفتن بسته فلسف ایرانی (1799265) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۹:۳۶:۳۵
بعد در مورد چی داشتند مذاکره می کردند؟ (1799270) (alef-10)
 
علیرضا
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۹:۳۸:۱۷
این ظرفیتش منو کشته... (1799276) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۹:۴۰:۱۴
اینکه انگار انشاء دوره راهنمایی ما بوده (1799281) (alef-10)
 
سید روح الله
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۹:۵۶:۴۹
مقایسه ی منصفانه ی متن این بسته ی پیشنهادی با متن توافقنامه ی اخیر، نشان می دهد که میان سطح دیپلماسی دولت گذشته با سطح حرفه ای دیپلماسی دولت جدید، تفاوت از زمین تا آسمان است.
امیدواریم که عقب ماندگی ها به سرعت جبران شود. (1799327) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۱۹:۵۹:۴۷
جلیلی دیگه تموم شــــــــــــــــــــــــــــــــــــد (1799334) (alef-10)
 
رضا
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۲۰:۰۵:۱۲
چه رویای زیبایی!!!
پس بحث اصلی درکجا بیان شده،احتمالا درپشت صفحه بوده کسی آنرا ندیده!!!! (1799347) (alef-10)
 
حسین
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۲۰:۰۶:۱۳
بنده خداها باید هم به این بسته محل نمیذاشتن !!!!! چون باید اینجور مکاتبات صریح و با پیشنهاد مشخص باشد! ذکر یکسری اصول کلی که دردی را دوا نمیکنه! (1799352) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۲۰:۰۶:۲۵
این بسته پیشنهادی هست یا نصیحت پیشنهادی (1799353) (alef-10)
 
بیژن
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۲۰:۰۸:۱۸
عجب بسته توپیه. چرا پس 1+5 قبول نکرده اینا. تصور کنید با این بسته این 1+5 چقدربه ریش ما خندیدند (1799357) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۲۰:۰۸:۲۹
گرفتی ما رو !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1 (1799359) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۲۰:۰۹:۲۲
خود همين متن نسون ميده تفاوت كجا تا به كجاست. انگار چون ما ١٠٠ كيلو اورانيوم ٢٠ درصد داريم دنيا ميشينه با ما در مورد حل ريشه اي تروريسم و نا برابري و اصلاح ساختار سازمان ملل و كرامت انساني و حتما علت كشتن هابيل توسط فابيل با ما مداكره كنه! (1799361) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۲۰:۱۲:۰۷
این که بیشتر شبیه مدیریت جهانی میمونه! (1799369) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۲۰:۱۸:۲۱
این که قطعنامه است نه موافقتنامه! (1799396) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۲۱:۴۰:۵۱
به قول آقای ولایتی مذاکره محل بیانیه خواندن و فلسفه بافی نیست. این آقا تا صد سال هم به نتیجه نمیرسید و ما را خانه خراب میکرد. همان مثالی که آقای ولایتی در مناظره ها زد که فروشنده میگوید قیمت فلان چیز 100 تومان است. وقتی شما به عنوان مشتری میگویی حاضرم 2 تومان بخرمش معلومه دنبال معامله نیستی و همه و خودت را سرکار گذشته ای. (1799607) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۲۳:۳۶:۰۱
با این فلسفه بافی ها خوبه 1+5 نزدن به سیم اخر حمله کنن اخه اینم شد مذاکره دلم واقعا اتیش گرفت (1799893) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۲۳:۳۶:۱۱
واقعا متاسف شدم.....چه کسانی نمایندگان ملت بزرگ ایران بوده اند؟چرا سرنوشت ملت را دست اینها دادند؟؟؟؟؟؟؟پاسخ این چراها راچه کسی باید بدهد؟؟ (1799894) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۲۳:۳۶:۴۰
دوستان توجه کردید هیچکدام از آقایون مخالف اینجا کامنت نگذاشتن (1799895) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۲۳:۳۸:۳۵
بخدا باورم نميشه. اين كجاش يسته پيشنهادي بود آخه؟ اين كه مثل متن سخنراني تو اجلاس سران و سازمان ملل و ... بود. يعني واقعا تو 8 سال گذشته يه نفر نبوده بگه آخه اين چيه شما داريد ميبريد تو مذاكرات؟واقعا جاي گريه داره نه خنده. بخدا اگه من ميرفتم شايد 4 تا راه كار پيشنهاد ميدادم يعني اين تيم مذاكره كننده قبلي اندازه من هم نبودند؟ حتما نبودند ديگه (1799900) (alef-13)
 
معلم
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۲۳:۴۱:۴۰
کجای این بسته به نفع ما بوده؟؟؟؟! (1799908) (alef-13)
 
شهاب
۱۳۹۲-۰۹-۰۴ ۲۳:۴۲:۰۵
به نظر شما ايشون نبايد الان تو مجلس توضيح بدن؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (1799909) (alef-13)