نظر منتشر شده
۱۲۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 436204
اظهارات روحانی به مناسبت یک سالگی برجام/ از واکنش به کاندیداتوری درسال96 تا تشریح نتایج برجام، ایجاد اشتغال، خروج از رکود/ ترامپ نمی داند برجام به نفعش است
بخش خبری الف، 28 دی 95
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۴۲
رئیس‌جمهور گفت: اگر برجام اجرا نمی‌شد، تحریم‌ها به حالت قبلی باقی می‌ماند و تصاعدی پیشرفت نمی کرد درآمد نفتی امسال ما به حدود ۳۳ هزار میلیارد تومان می‌رسید اما با اجرای برجام تا پایان این سال درآمد نفتی ما حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود و اگر این پول را نداشتیم حقوق اقشار مختلف جامعه را از کجا باید تامین می‌کردیم؟
 
به گزارش ایسنا حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در نهمین نشست خبری رئیس‌جمهور با رسانه های داخلی و خارجی که به مناسبت سالگرد اجرای برجام عصر امروز در سالن شهید بهشتی ساختمان ریاست جمهوری برگزار شد، با اشاره به خدمات شایان توجه آیت‌الله هاشمی نسبت به انقلاب، نظام و کشور اظهار کرد: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با صبر، متانت، بیان آرام در مسائل مهم سیاسی، روش اعتدالی، عقلانیت، خرد، حوصله  و سعه صدرشان و همچنین سکوتشان در هر جا که برای نظام لازم دیدند به ما نشان دادند که بهترین روش برای اداره کشور و تعامل با افکار مختلف کدام است.

رئیس‌جمهور ضمن تشکر از مردم قدرشناس، فهیم و زمان شناس ایران برای حضور در مراسم وداع با پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی افزود:‌ مردم با حضور و اشک و آه و حرکت پرشورشان در مراسم تشییع، بدرقه و ترحیم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نشان دادند که قدرشناس بزرگان و خادمان تاثیرگذار برای کشور و استقرار نظام و همچنین توسعه آبادانی کشور هستند.روحانی با بیان اینکه امروز آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در میان ما نیست و ما نمی‌توانیم مستقیم از افکار آن مرد بزرگ برای آینده مان بهره بگیریم، تصریح کرد: شیوه راه و روش و نصایح او  و هر آنچه از نوشته و آثار صوتی برایمان به یادگار گذاشته اند و باید مورد بهره برداری قرار دهیم و راه اعتدال، خرد، صبر و حوصله را برای حل معضلات کشور در پیش بگیریم.

وی ضمن تشکر دوباره از حضور مردم در مراسم های بدرقه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی افزود: از همه فعالان سیاسی نیز خواهش می کنم که این فضا را ادامه دهند نه فقط برای امسال بلکه برای سال‌های پیش رو نیز همین شیوه را برای آرمان های کشور ادامه دهند.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: مهمتر از همه چیز آن است که در یک فضای آرام و اعتدالی فرمان الهی و دستورات خداوند و اخلاق زیر پا گذاشته نمی شود. پس نکند به خاطر برخی مسائل فردی، گروهی و جناحی بخواهیم راستی و درستی و اخلاق حسنه را به دست فراموشی بسپاریم.

وی با تشکر از مردم به خاطر حمایت هایشان از دولت خدمتگزار خود، گفت:‌ اگر ما در فضای سیاسی، فرهنگی، علمی و اقتصادی دستاوردهایی داشته‌ایم همه به خاطر حضور، تلاش، کمک، ایستادگی، استقامت و صبر و امید  مردم به آینده کشور و نظام بوده است.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه در بسیاری از زمینه های پیشرفت‌های خوبی داشتیم و در زمینه‌های دیگر نیازمند تلاش بیشتر هستیم، خاطر نشان کرد: راه ما هم، سپاس و شکر به درگاه خداوند نسبت به کارهای انجام گرفته است و هم تلاش و پیگیر برای دستیابی به اهدافی است که هنوز به آن‌ها نرسیده‌ایم.

روحانی با ابراز خوشحالی از تحقق وعده‌ای که به مردم داده بود در زمینه دستیابی به رشد ۵ درصدی، گفت:‌ از کارآفرینان و فعالان اقتصادی و خدمتگزاران مردم و همه مقامات و قوا سپاسگزارم که همه دست به دست هم دادیم تا امروز شاهد رشد بیش از ۵ درصد در کشور باشیم.

رئیس جمهور در ادامه نشست خبری خود با بیان اینکه ما رشد ۷.۴ درصدی داشته‌ایم، گفت: در منطقه چنین رشدی را نمی‌شناسیم و در حال حاضر در سطح جهان هم با توجه به شرایط رکود اقتصادی نمونه‌های خیلی زیادی از این رشد وجود ندارد.

البته باید از مردم و کارآفرینان تشکر کنیم که توانستیم در اشتغال قدم بزرگی برداریم گرچه تا مقصد نهایی و مطلوب فاصله داریم.

روحانی اضافه کرد: اینکه در طول یک سال بیش از ۷۰۰ هزار شغل خالص درکشور ایجاد شده نظایر زیادی ندارد و تنها ۶ کشور هستند که در این سال‌ها بالای ۶۰۰ هزار شغل به طور متوسط ایجاد کرده‌اند. البته برای کشور ما به خاطر انباشت مسایل گذشته نیاز به اشتغال بیشتر است.

وی به مذاکرات هسته‌ای و برجام اشاره کرد و یادآور شد: موفقیت ما در برجام متعلق به دولت یازدهم یا شخص خاصی نیست، بلکه ازآن ملت بزرگ ایران،‌ رهبری مقتدر کشور، شهیدان و شهدای هسته‌ای و دیگر فداکاران است و تعلق به استقامت یک ملت دارد و یک دستاورد بزرگ ملی است.

روحانی همچنین تصریح کرد: کسی فکر نکند به خاطر انتخابات سال آینده باید نسبت به برجام بیش از حد سخن بگوید یا کمتر از حد لازم حرفی بزند. برای ما از برجام مهم‌تر حق و موفقیت یک ملت است؛ چرا که در پیشگاه خدا باید نسبت به موفقیتمان شاکر باشیم. البته هیچ کس مدعی موفقیت ۱۰۰ درصد در هیچ کاری نیست و باید برآیند کار را در نظر گرفت که جمع این کار موفقیت بزرگ برای ملت عزیز و بزرگ ما بود.

وی اضافه کرد: ما در برجام در اخلاق پیروز شدیم. ما به دنیا گفته بودیم که به دنبال سلاح هسته‌ای و کشتار جمعی نیستیم و آنچه که نسبت به دولت و حکومت ایران درباره سلاح کشتار جمعی گفته می‌شود دروغ است. ما در برجام به اثبات رساندیم که نظام ایران راستگو است و آنها که علیه نظام ما به ناروا سخن گفتند در تاریخ جهان و پیشگاه اخلاق باید سرافکنده باشند.

رئیس دولت یازدهم در ادامه یادآور شد: کمتر تحلیلگری فکر می‌کرد مسأله PMD حل شود و آژانس رسماً اعلام کند مسائل هسته‌ای گذشته ایران پایان یافته و نسبت به آینده کار را ادامه می‌دهیم. پایان این پرونده به معنی موفقیت اخلاق ملت ایران بود. ما در برجام از نظر سیاسی موفق شدیم چون به دنیا گفتیم ایران نظامی نیست که بتوان با آن رفتار امنیتی کرد و کشوری است که می‌تواند
رئیس‌جمهور با بیان اینکه آنهایی که نقد می‌کنند، لوکس نقد می‌کنند و نقد لوکس خیلی جایگاه ندارد، خاطر نشان کرد: کسانی که نقد می‌کنند باید به مردم بگویند اگر برجام نبود چه می شد؟
به عنوان بازیگر فعال در صحنه باشد و غیبت ایران در صحنه‌های جهان یک خسارت برای همه جهانیان بود.وی اضافه کرد: ما خواستیم به دنیا بگوییم ایران هراسی نادرست است و از ایران نترسید. ایران به دنبال صلح و امنیت در جهان است و استحقاق آن را ندارد که تحت فصل هفت سازمان ملل به عنوان کشوری که صلح و امنیت جهان را به خطر انداخته،قرار گیرد. ما از نظر سیاسی پیروز شدیم و قطعنامه‌های ظالمانه را به دست همان‌ها که آن را وضع کرده بودند لغو کردیم.

روحانی با بیان اینکه ما در برجام برای احقاق حقوق ملی موفق شدیم، اظهار کرد: ما غنی‌سازی را حق ملت ایران می‌دانستیم و می‌گفتیم مثل هر کشور دیگری حق تلاش در زمینه صلح آمیز هسته‌ای را داریم. این موفقیت حقوقی ما بود که آژانس فعالیت ما را به رسمیت شناخت.

وی با اشاره به موفقیت برجام در زمینه اقتصادی، بیان کرد: ما به مردم گفتیم که زمانی توافق را می‌پذیریم که همه تحریم‌های هسته‌ای را دولت‌های مذاکره کنند بالمره کنار بگذارند و آماده نیستیم که تحریم‌ها را قدم به قدم کنار بگذارند. یعنی یک روز پتروشیمی، یک روز نفت، یک روز فلزات گرانبها، یک روز حمل و نقل، یک روز بیمه و یک روز روابط بانکی را آزاد کنند، بلکه گفته بودیم تحریم‌ها باید بالمره برداشته شود.

روحانی همچنین تأکید کرد: به ملت بزرگ ایران می‌گویم همه تحریم‌های هسته‌ای بعد از اجرا شدن برجام در ۲۷ دی سال گذشته برداشته شد. ما امروز در نفت، گاز، حمل‌ و نقل و بیمه تحریمی نداریم و مسائل بانکی ما با دولت‌ها و بانک‌های بزرگ دنیا به صورت عالی است. البته بانک‌هایی که دارای سهام خصوصی‌اند گاهی ‌احتیاط‌های بیش از حدی را انجام می‌دهند و برخی کشورهای بزرگ به ویژه آمریکا در اجرای برجام سنگ‌اندازی می‌کنند، توقع ما هم اینچنین بود چون وقتی یک دولت خصم است طبیعی است که از همه توان خود استفاده نکند.

رئیس‌جمهور گفت: مردم باید بدانند در توافقات جهانی و حتی توافق با کشورها ممکن است در اجرا مشکلاتی پیش بیاید و برخی موارد به دلخواه پیش نرود اما نباید صبر و حوصله مان را از دست بدهیم بلکه باید همچنان منافع ملی را مدنظر قرار دهیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی در ادامه نشست خبری با بیان اینکه توافق بزرگی که با شش کشور جهان انجام شد آثار جهانی دارد، اظهار کرد: طبیعی است در این توافق بزرگ برخی مشکلات پیش بیاید اما در برابر بدعهدی ها با قدرت ایستادگی می کنیم.

وی تاکید کرد: مردم مطمئن باشند مقتدرانه عمل کردیم و عمل خواهیم کرد اما عجولانه کاری نکردیم و نخواهیم کرد چرا که برای ما منافع ملی اصل است.

رئیس‌جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه شهروند مبنی بر اینکه دستاوردهای برجام برای حاشیه نشینان و فقرای جامعه چیست و پاسخ شما به نقدهایی که دستاوردهای برجام را لوکس عنوان می‌کنند چه خواهد بود؟ گفت:‌برجام متعلق به همه ملت از جمله اقشار مستضعف جامعه است.

وی افزود:‌ اگر برجام بیست و هفت دی ماه سال گذشته اجرا نمی شد و تحریم‌ها نیز به حالت قبلی باقی می ماند و تصاعدی پیشرفت نمی کرد درآمد نفتی امسال ما به حدود ۳۳ هزار میلیارد تومان می رسید اما با اجرای برجام تا پایان این سال درآمد نفتی ما حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود و اگر این پول را نداشتیم حقوق اقشار مختلف جامعه را از کجا باید تامین می‌کردیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه آنهایی که نقد می‌کنند، لوکس نقد می‌کنند و نقد لوکس خیلی جایگاه ندارد، خاطر نشان کرد: کسانی که نقد می‌کنند باید به مردم بگویند اگر برجام نبود چه می شد؟

روحانی تصریح کرد: در زمستان سرد امسال که البته برخی موارد به خاطر مسائل شرکتی گاز قطع شد، بیش از هفتصد میلیون مترمکعب در روز گاز مصرف کردیم که اگر نتوانیم سرمایه گذاری انجام دهیم چطور می توانیم زندگی مردم را تامین کنیم.

وی به دستاوردهای برجام برای حاشیه نشینان اشاره کرد و گفت:‌ حاشیه نشینان را بیمه کردیم و یازده میلیون نفر حاشیه نشین که بسیاری از آن‌ها بیمه نداشتند امروز تحت پوشش بیمه قرار گرفتند و بهداشت و درمان به آن‌ها خدمات می دهد پس برجام و آثار آن متعلق به همه مردم است و موضوع برجام یک موضوع ملی است.

رئیس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه اینکه گوشه هایی از اجرای برجام مورد نقد قرار بگیرد طبیعی است و اشکالی ندارد اظهار کرد: برجام تنها موضوع مربوط به دولت نیست که کسی فکر کند اگر می خواهد با دولت مقابله کند باید با برجام مقابله کند چون راه های دیگری نیز برای نقد های تند نسبت به دولت وجود دارد.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه برجام موضوعی ملی است اظهار کرد: اگر کسی بخواهد آثار برجام را کوچک نشان دهد یعنی کار ملت را کوچک نشان داده است و معنای آن واضح است.

روحانی افزود: برجام را همه نهادهای عالی کشور تصویب کردند و برجام تنها متعلق به دولت نیست بلکه متعلق به نظام و ملت است و امیدوارم مسئولان بتوانند خدمات خود را نسبت به مردم در مصاحبه‌ها و برنامه هایشان بیشتر تشریح کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی در بخش دیگری در نشست خبری خود در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر راه‌حل دولت برای جلوگیری از تندروی‌هایی چون ایجاد زمزمه‌هایی مبنی بر رد صالحیت رئیس جمهوری در انتخابات آتی و جلوگیری از حضور شخصیت‌هایی چون سیدمحمد خاتمی در مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی چیست؟ اظهار کرد: آیت‌الله هاشمی یک شخصیت بزرگ نظام ما بودند و جای خالی ایشان به نظر من هیچ وقت پر نمی‌شود، ایشان مصداق روایات دینی ما هستند که می‌گوید وقتی یک آدم بزرگ از دنیا برود جای او هرگز پر نمی‌شود.

وی افزود: از لحاظ شخصیتی جای آیت‌الله هاشمی چون شهید بهشتی و شهید مطهری خالی است، اما امیدواریم همه تلاش کنیم که تا حدی که ممکن است در راه آن مرد، کوشا باشیم.

روحانی در پاسخ به بخش دیگری از سوال ایلنا مبنی بر وجود زمزمه‌هایی برای رد صلاحیت رئیس جمهوری در انتخابات 96، اظهار کرد: ما را با شورای نگهبان دعوت نیاندازید. روابط ما با شورای نگهبان خوب بوده و خوب است. اینها شایعات است و انتخابات یک فرآیندی دارد که تا رسیدن به آن نیز فرصت فراوانی باقی مانده است. امروز باید برای خدمت به نظام و جامعه کمربندهایمان را محکم کنیم.

رئیس جمهوری ادامه داد: مردم در هر حادثه‌ای نشان می‌دهند که چه عظمتی دارند از جمله در حادثه رحلت آیت‌الله هاشمی عظمت خود را نشان دادند و ما نیز باید نسبت به چنین مردمی خدمت‌گزار باشیم و برایشان کار و تلاش انجام
روحانی افزود: برجام را همه نهادهای عالی کشور تصویب کردند و برجام تنها متعلق به دولت نیست بلکه متعلق به نظام و ملت است و امیدوارم مسئولان بتوانند خدمات خود را نسبت به مردم در مصاحبه‌ها و برنامه هایشان بیشتر تشریح کنند.
دهیم. واقعاً مهم‌تر از همه چیز حتی انتخابات و مسائلی که شما به آن اشاره کردید خدمت به نظام و مردم است که اهمیت دارد به صورتی که ما تا روز آخر باید کار کنیم و همیشه در خدمت مردم باشیم. هرچند که من امیدوارم نگرانی‌هایی که به آن اشاره کردید روز به روز کاسته شود و فضای وحدت ملی که در رحلت آیت‌الله هاشمی نمود خوبی داشت و از جناح‌ها، تفکرات و گرایش‌های مختلف در کنار هم قرار گرفتند حفظ شود.

وی همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا مبنی بر برنامه‌های دولت برای ایجاد اشتغال برای فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها، اظهار کرد: همه متولدین دهه 60 باید در دهه 80 برایشان کار ایجاد می‌شد. اما متأسفانه از نیمه دوم دهه هشتاد روند اشتغالزایی متوقف شد و اشتغال خالص از سال‌های 84 به بعد چیزی نیست و در حدود صفر به شمار می‌آید. میزان اشتغال در آن دوره 14 هزار شغل در سال بوده است و این در حالی است که در آن سال‌ها وضع فروش نفت ما بسیار خوب بود اما به جای ایجاد اشتغال، واردات افزایش پیدا کرد که آثارش نیز همچنان وجود دارد.

روحانی با بیان اینکه ما باید آثار رویه قبلی را در اداره جامعه جبران کنیم، اظهار کرد: از طرفی فضای دانشگاهی در سال‌های اخیر با رونق گرفتن و ایجاد دانشگاه‌هایی چون پیام نور،‌ علمی کاربردی و... افزایش و توسعه یافت و این دانشگاه‌ها جوانان را جذب کردند تا حدی که امروز جمعیت دانشگاهیان ما به حدود 5 میلیون نفر رسیده است و این دانشجویان به ترتیب فارغ‌التحصیل می‌شوند به شکلی که سالیانه تقریباً 800 هزار نفر فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌ها خارج می‌شوند و از تابستان پارسال تا تابستان امسال بیش از 1 میلیون و 200 هزار نفر فارغ‌التحصیل شده‌اند که این آمار، آمار کم‌سابقه‌ای است.


وی ادامه داد: در حالی که تعداد متقاضیان شغل به بیش از 1 میلیون و 200 هزار نفر رسیده است ما توانسته‌ایم تنها 700 هزار شغل ایجاد کنیم و 500 هزار نفری که برای اشتغال وارد بازار شده‌اند بیکار مانده‌اند و از طرفی جمعیت بیکاران گذشته نیز همچنان باقی مانده است و حتی اگر ما 1 میلیون و 200 هزار شغل هم ایجاد می‌کردیم تنها می‌توانستیم بیکاری را ثابت نگه داریم.

رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه یکی از اهداف بزرگ ما در موضوع برجام ایجاد اشتغال برای جوانان بود، اظهار کرد: ما کوشیده‌ایم تا بخش‌های مختلف اقتصادی را فعال کنیم و از هفت، هشت ماه گذشته تاکنون بخش کشاورزی و صنعت رشد خوبی داشته است به شکلی که وقتی من در سال گذشته و در همین روزها مصاحبه‌ای کردم تا تلاش کنیم که جنس‌های مانده در انبار را به فروش برسانیم امروز انبارهایمان تقریباً از جنس‌های باقیمانده خالی شده است.

روحانی ادامه داد: به آنهایی که می‌گویند در کشور رکود وجود دارد و می‌گویند ما چیزی در راستای رونق اقتصادی نمی‌بینیم می‌گویم که عینکی برای خود تهیه کنید یا خود را درمان کنید. حداقل بروید و وضعیت صنعت را در سال گذشته و از جمله در ذوب آهن ببینید و با امروز مقایسه کنید. البته من نمی‌گویم که در همه جا توفیق حاصل شده است چرا که هنوز بخش‌های غیرفعال در اقتصاد ما بسیار است و ما نیز نمی‌توانیم تسهیلات را به طور کامل در اختیار همه بخش‌ها قرار دهیم.

رئیس جمهوری با اشاره به اینکه استانداران مختلف کشور در ماه‌های اخیر گزارش وضعیت استان‌هایشان را به وی ارائه کرده‌اند، گفت: در ماه‌های اخیر تقریباًَ همه استانداران کشور به تهران آمده‌اند و گزارشی از وضعیت استان‌های خود داده‌اند و از کمبودهایشان گفته‌اند اما کمبودها آنقدر زیاد است که هنوز به طور کامل جبران نشده است. ما در سال 93،‌ 3 درصد رشد داشته‌ایم و در سال 92، 2 درصد که نهایتاً 5 درصد می‌شود. اما ما هنوز نتوانسته‌ایم چاله‌های موجود را پر کنیم ولی آثار رونق را در همه جا می‌توان مشاهده کرد و به لطف خدا امسال حرکت‌های خوبی انجام شده است که ادامه نیز خواهد یافت.

 حسن روحانی در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به پرسش خبرنگار شبکه الجزیره در خصوص خروج از بحران سوریه و برگزاری اجلاس آستانه گفت:‌ مسئله منطقه ما و به ویژه سوریه مسئله بسیار مهمی است که درگیری‌های پنج ساله در آن کشتار زیادی داده است و اکنون خوشحال هستیم که بین دولت و برخی گروه های مسلح به غیر از داعش و جبهه النصره آتش بس صورت گرفته است.

وی با تاکید بر حفظ این آتش بس افزود: پیش از این مذاکرات برای حل بحران سوریه این بود که عده ای خارج نشین می‌نشستند و صحبت می کردند اما امروز مذاکره میان دولت سوریه و گروه های مسلح در صحنه است که می‌تواند مذاکره‌ای واقعی و جدی باشد.
رئیس‌جمهور کشورمان خاطر نشان کرد: سه کشور ایران، ‌روسیه و ترکیه نیز در اجلاس آستانه تلاش می‌کنند که اساس مذاکرات سوری سوری باشد. همه تلاش ما این است که قدم اول در آستانه، قدم پایانی نبوده بلکه آغازی برای پایان یافتن مسائل سوریه باشد.

روحانی همچنین تصریح کرد: مسائل زیادی همچون مسئله کردها و نیروهای خارجی در سوریه مطرح است که باید همه آن‌ها با مذاکره حل شود و تلاش جمهوری اسلامی ایران این است که مسئله سوریه به صورت سیاسی و با مذاکره حل شود اما اینکه آینده سوریه چه می‌شود و رئیس‌جمهور چه کسی خواهد بود، مردم سوریه هستند که باید تصمیم بگیرند و رای و نظرآنها ملاک است.

رئیس‌جمهور کشورمان همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار روسیه الیوم در خصوص رابطه ایران و عربستان سعودی و بحث هایی مربوط به میانجی گری کویت و عراق برای حل این مسئله، گفت: اساس سیاست جمهوری اسلامی ایران و به خصوص  دولت یازدهم برقراری رابطه نزدیک با همسایگان و به ویژه کشورهای اسلامی است.

وی ادامه داد: در میان کشورهای شورای هماهنگی خلیج فارس نیز مستثنی وجود ندارد و همیشه تلاش بر روابط بهتر است. عربستان بود که مشکل با حمله به یک کشور همسایه که هیچ مبنا نداشت و ندارد، شروع کرد و اکنون به نفع عربستان است که حملات به یمن و مداخله در بحرین را پایان دهد.

روحانی یادآور شد : ما با عربستان از نظر روابط دو جانبه مشکلی نداریم که حل کنیم  و مشکلات به مداخلات این کشور در بحرین، حمله به یمن و مداخله در مسائل منطقه بر می گردد. در موضوع حمله به سفارت عربستان نیز، این کشور به صورت یک جانبه روابط خود را قطع کرد که از همان زمان کشورهای مختلفی خواستند بین ایران و عربستان میانجی گری کنند، کویت، عراق و مسئولان حدود هشت کشور دیگر در این رابطه صحبت کردند. ما امیدواریم ریشه های مسئله حل شود چون ما می خواهیم در منطقه صلح و ثبات برقرار شود.

رئیس‌جمهور کشورمان تاکید کرد: ایران قصد دخالت در مسائل داخلی عربستان را ندارد و نمی خواهد این کشور در منطقه حذف شود.
روحانی در پاسخ به بخش دیگری از سوال ایلنا مبنی بر وجود زمزمه‌هایی برای رد صلاحیت رئیس جمهوری در انتخابات 96، اظهار کرد: ما را با شورای نگهبان دعوت نیاندازید. روابط ما با شورای نگهبان خوب بوده و خوب است. اینها شایعات است و انتخابات یک فرآیندی دارد که تا رسیدن به آن نیز فرصت فراوانی باقی مانده است. امروز باید برای خدمت به نظام و جامعه کمربندهایمان را محکم کنیم.
اما وقتی به کشورهای همسایه خود حمله و مداخله می‌کند و تروریسم ها از منابع آن‌ها استفاده می‌کنند مشکل ایجاد می‌شود. بنابراین اگر عربستان تصمیم هایی اتخاذ کند ما نیز حاضریم به عربستان کمک کرده و در کل منطقه ای با ثبات و وحدت بیشتر ایجاد کنیم.

در تلاش برای تحقق همه سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی هستیم
به گزارش ایسنا، رییس جمهور در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار صدا و سیما در مورد اقدامات ویژه و جهشی دولت در سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل، در زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی توضیح داد:‌ اقتصاد مقاومتی برای همه کشور حائز اهمیت است و در تلاش برای تحقق همه سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی هستیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه مسئله برجام فضای فعالیت را برای اقتصاد مقاومتی آسان تر کرده است، تصریح کرد: برجام یک سرمایه گذار یا تولیدگر نیست بلکه برجام فضا راآماده می‌کند و موانع را بر می دارد و همه باید در چنین فضایی دست به دست هم دهیم و تلاش کنیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به نام گذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری با عنوان اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل خاطر نشان کرد: موضوع نفت و گاز امسال بسیار مورد توجه قرار گرفت و در شرایط برجام توانستیم تولید نفت را از دو میلیون بشکه به سه میلیون برسانیم . همچنین صادرات نفت از یک میلیون و 100 هزار بشکه به بالای دو میلیون رسید که کار آسانی نبود و صنعت نفت در این زمینه اقدامات بزرگی انجام داد.

وی همچنین به جهش های انجام شده در حوزه پتروشیمی و افتتاح پروژه های پتروشیمی اشاره کرد و گفت:‌اقتصاد مقاومتی به معنی بالای رفتن تولید، صادرات و اشتغال است و در این راستا در حوزه کشاورزی تحولات بسیار خوبی داشتیم و به خودکفایی در تولید گندم رسیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه تولیدات کشاورزی از 95 میلیون تن به 117میلیون تن رسیده است که جهش بزرگی به حساب می آید افزود: در صنعت ماشین سازی و تولید خودرو جهش هایی در ماه های اخیر داشتیم و خودروهایی با مشارکت شرکت های داخلی و خارجی تا پایان اسفند به تولید خواهد رسید که 30 درصد آن صادر خواهد شد.

رئیس‌جمهور با اشاره به اقدامات خوب انجام گرفته در حوزه گردش گری اظهار کرد: خرید هواپیما در حوزه گردشگری بسیار تاثیرگذار خواهد بود و برای همه مردم از جمله رانندگان تاکسی، هتل داران، مغازه دار ها و همه کسانی که به نحوی با حوزه گردشگری ارتباط دارند نتیجه بخش خواهد بود.

روحانی باتاکید بر اینکه صنعت هوایی از پایه های گردشگری است، گفت:‌ در سال بالای 4 میلیارد دلار پول به شرکت های هواپیمایی کشورهای همسایه می دهیم و چه اشکال دارد  این پول را شرکت های داخلی به دست آورند.

رئیس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه چه اشکال دارد مردم ما یک هواپیما سالم و تمیزسوار شوند گفت: انگار برخی می خواهند هواپیمای کهنه سوار شوند خب کهنه اش را هم داریم ، آن‌ها سوار شوند.

رئیس‌جمهور همچنین به اتصال ریل به پنج استان کشور تا پایان امسال و سال آینده گفت: به نظرم اقدامات خوبی در زمینه اقتصاد مقاومتی انجام شده و باید تلاش هایمان را بیشتر کنیم تا به اهداف مدنظر مردم و رهبری دست یابیم.

رئیس دولت یازدهم در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه ابتکار در مورد منشور حقوق شهروندی و ضمانت اجرایی آن و همچنین عدم تحقق برخی مفاد آن از جمله جلوگیری از حضور محمد خاتمی در مراسم آیت‌الله هاشمی به عنوان یک حق شهروندی گفت:‌ حقوق شهروندی از وعده های من در سال 92 بود که در صد روز اول فعالیت دولت متن ابتدایی آن را منتشر کردیم و با دریافت نظرات مختلف منشور خوب و جامعی حاصل شد که البته ممکن است بعدها کامل تر هم بشود.

روحانی با اشاره به اینکه منشور حقوق شهروندی متکی به قانون اساسی و به خصوص فصل سوم قانون اساسی است خاطر نشان کرد: منشور حقوق شهروندی را به تک تک دستگاه های اجرایی ابلاغ خواهم کرد البته نکته ای که وجود دارد این است که حقوق شهروندی تنها به دستگاه اجرایی تعلق ندارد و اگر دولت آن را اجرا کند قوای دیگر نیز باید در این مسیر به دولت کمک کند  و امیدواریم دو قوه دیگر در کنار قوه مجریه در اجرای حقوق شهروندی همراهی لازم را داشته باشد.

روحانی افزود: اینکه در مقام عمل برخی از موارد حقوق شهروندی امروز هنوز عملیاتی نمی شود، متاسف هستم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: به عنوان رئیس جمهور همواره مسائل حقوق شهروندی را دنبال می کنم و با وزیر دادگستری که پیوند بین قوه قضاییه و مجریه هستند به طور کتبی و شفاهی همواره این موارد را به طور منظم دنبال می کنم.

رئیس دولت تدبیر و امید اظهار کرد: برخی مسائل وجود دارد که حل آن زمان بر است اما ما همه تلاشمان را می کنیم وحتی می خواهیم برخی از امور همین امشب اجرا شود و نه فردا اما در عین حال تلاش و توان ما در حدی است که نیازمند به کمک دیگران هستیم و در برخی موارد نیز نیازمند به اجماع نظام هستیم و من بسیار به آینده امیدوار هستم که همه تلاش هایمان به ثمر بنشیند.

رئیس‌جمهور در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه بلومبرگ که پرسید آمدن ترامپ چه تاثیری بر انتخابات ایران می گذارد و آیا تائید می کنید که برای انتخابات آینده حضور می یابید یا نه، اظهار کرد: راجع به قسمت آخر سوال جواب دادن سخت است.

وی ادامه داد: وجود رئیس‌جمهور جدید در کاخ سفید تاثیر خاصی در انتخابات آینده ایران نخواهد داشت و ایران روند خودش را دارد. مردم تلاش خودشان را انجام میدهند و آنچه خواست مردم ایران باشد در انتخابات انجام می‌شود.

روحانی در پاسخ به این سوال که اگر ترامپ تصمیم بگیرد درباره برجام مجدد مذاکره کند واکنش شما چیست؟ تاکید کرد: آقای ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور منتخب آمریکا تا به حال اظهاراتی درباره برجام کرده که خوشحال نیست یا این توافق خوبی نیست و غیره. اینها بیشتر شعار است و بعید می دانم در مقام عمل وقتی وارد کاخ سفید شود، اتفاقی بیفتد چون این توافق دو جانبه نیست.
وی در ادامه تصریح کرد: مذاکره مجدد که اصلا معنا ندارد. مذاکرات  مقدمه ای برای توافقی بوده و سالها طول کشیده از سال 82 شروع شده و مذاکرات مختلف در این دولت هم حدود دو و نیم سال به طول انجامیده که بر سر بند بند و کلمه کلمه توافق بحث شده است مثل اینکه کسی بگوید پیرهنی که داریم می خواهیم تبدیل به پنبه کنیم و دوباره ریسندگی شود و از ابتدا خیاط بدوزد.
روحانی همچنین گفت:‌ بازگشت و ارتجاع که معنی ندارد. هیچ گونه مذاکره در مورد برجام در کار نخواهد بود؛ چرا که مذاکرات انجام، تکمیل و درشورای امنیت سازمان ملل تائید شده است وب ه صورت یک سند بین‌المللی در آمده و توافق دو جانبه نیست بلکه چند جانبه است.

رئیس‌جمهور در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به این سوال خبرنگار روزنامه رسالت که نه تنها تحریم‌ها برداشته نشد بلکه ISA هم اعمال شد پس چطور اسناد برجام را امضا کردید، ‌گفت:‌ فکر می کردم می خواهید بگویید تحریم‌ها بیشتر هم شده است. مقصود ما از آنچه که در برجام آمده تحریم های هسته‌ای است و راجع به بقیه تحریم‌ها مذاکره نکردیم.

وی ادامه داد: تحریم های هسته‌ای هم با اجرایی شدن برجام در بخش های دولتی تقریبا اجرا شده است. ما در نفت و گاز و تولید و فروش و نقل و انتقال پول نفت مشکلی نداریم و در سرمایه گذاری نفت شاید یکی از قراردادهایی که به زودی نهایی شود نزدیک به ۵ میلیارد دلار است. مثلا در حمل و نقل و تجهیزات پزشکی هم مشکلی نداریم. وزرا برای مردم توضیح
دانشجویان به ترتیب فارغ‌التحصیل می‌شوند به شکلی که سالیانه تقریباً 800 هزار نفر فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌ها خارج می‌شوند و از تابستان پارسال تا تابستان امسال بیش از 1 میلیون و 200 هزار نفر فارغ‌التحصیل شده‌اند که این آمار، آمار کم‌سابقه‌ای است.
بدهند که بعد از برجام چه مشکلاتی رفع شده است. من از وزیر نفت در این زمینه پرسیدم که گفت بعضی تجهیزات قیمتشان یک دهم شده است.

روحانی افزود:‌ ما برخی داروها و تجهیزات پزشکی را ناچار بودیم از بعضی جاهایی بگیریم که صد درصد ایده آل نبود اما اکنون راه باز شده است. در مسائل بانکی بخشی از امور حل شده و بخشی هنوز حل نشده که عمدتا به غیر از برجام مربوط است. پس تحریم‌ها برداشته شده اما اینکه آمریکا بدعهدی کرده درست است. درباره ISA بیان شما رسا نبود چرا که این تحریم جدید نیست و اجرا هم نشده بلکه تمدید یک تحریم است که البته اگر اجرا می شد از نظر ما نقض برجام است.

وی با اشاره به سخنرانی خود در ۱۶ آذر یادآور شد:‌ گاهی صدا و سیما جملات ما را خلاصه می‌کند و معنا دقیق مشخص نمی‌شود. من در آن سخنرانی گفتم اگر آمریکایی‌ها تمدید ISA را بلااثر نکنند این نقض فاحش برجام است که صدا و سیما برای خلاصه کردن، فقط این بخش آخرش را پخش کرد.

رئیس‌جمهور اضافه کرد:‌ دولت آمریکا باید دو کار می کرد که با فشارهای جمهوری اسلامی ایران به آمریکا و ۱+۵ انجام شد. اول اینکه قانون تمدید ISA را -که توسط کنگره انجام شد- رئیس‌جمهور امضا نکرد، هر چند نمی گویم به وظیفه اش که وتو کردن بوده عمل کرده اما این اتفاق امضا نکردن هم خیلی نمی‌افتد. دوم اینکه بلافاصله این قانون را بلااثر کردند که اگر این کار را نمی کردند ما این جا آرام نمی نشستیم و خیلی برنامه ها داشتیم.

روحانی همچنین بیان کرد: ما در برابر آن تخلف اقدام کردیم و من دستوراتی را به وزیر امور خارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی دادم که یکی اجرا شده و دیگری در حال اجرا است. قدم ها نسبت به ISA برداشته شده است البته ممکن است در آینده بدعهدی هایی را شاهد باشیم. این توافق چارچوبی داشته و مکانیزمی دارد که اگر کسی تخلف کرد طبق آن عمل شود.

وی در ادامه اظهار کرد: برخی اجرائیات برجام را هم خودمان تازه دیروز تمام کردیم چرا که وقت داشتیم و مثل شب امتحانی‌ها در روزهای ‌آخر اجرا کردیم مثل بخشی از فردو و یک بخش دیگر که دیروز اجرا شده است. به هر حال تحریم‌ها برداشته شده البته آمریکایی‌ها هم بدقلق و هم بد عهد هستند و ما باید آماده باشیم ولی من نسبت به آینده امیدوارم.


رئیس دولت یازدهم افزود:‌ برجام چیزی نیست که یکی که انتخاب شده بگوید از آن خوشم نمی‌آید. این برای آمریکا خیر است و آن‌ها نمی‌فهمند. برجام فضای جدیدی در دنیا ایجاد کرده که به ضرر کسی نیست. رئیس‌جمهور منتخب آمریکا هم فعلا این گونه است ولی برجام چیزی نیست که دولت یا کسی به راحتی  آن زیر پا بگذارد. ما باید تدبیرمان را به کار ببندیم.

روحانی در ادامه تصریح کرد: بعضی‌ها شب که می خوابند منتظرند صبح برجام به هم بخورد. این خواب‌ها چه خاصیتی دارد؟ هی هر روز مقاله می‌نویسند که پایه برجام سست شده است. عده‌ای در طول این ده، بیست سال بوده‌اند که هر چه پیش بینی کرده‌اند بر عکس شده ولی باز هم پیش بینی می‌کنند و من نمی‌دانم این پیش بینی‌ها چه خاصیتی دارد اما به هر حال در برجام حواسمان باید جمع باشد و جمع خواهد بود و بهتر است به جای این بحث‌ها از فضای ایجاد شده استفاده کنیم.

رئیس جمهوری در بخش دیگری از نشست خبری خود در پاسخ به پرسش خبرنگار شبکه خبر سیما مبنی بر اینکه مهمترین اقدام دولت در ماه‌های باقیمانده تا پایان فعالیتش چه خواهد بود، اظهار کرد: آنچه که در هفت ماه باقیمانده از دولت باید انجام شود پروژه‌هایی است که در دست داشته‌ایم و لازم است تا آنها را تکمیل کنیم.

روحانی ادامه داد: البته منظور من پروژه‌های عمرانی نیست که روند خودشان را طی می‌کنند و انجام می‌شوند. در واقع دولت تلاش کرده است تا یک محیط شاداب و آرام اقتصادی به وجود آورد و همچنین تلاش کرده است که تورم را کنترل کند و این روند تک‌رقمی بودنش را که البته کار راحتی نیست و نیازمند مراقبت روزانه است، ادامه دهد.

وی افزود: ما در دولت به دنبال خروج از رکود بوده‌ایم که این اتفاق نیز در کلیت اقتصاد ما افتاده است و از رکود خارج شده‌ایم اما نه در تمام بخش‌ها. ما هنوز در بخش‌هایی مثل مسکن مشکلاتی داریم اما در زمینه اشتغال حرکت خوبی را آغاز کرده‌ایم و در هر سال تقریباً 800 هزار شغل به وجود آورده‌ایم که باید بتوانیم این راه را ادامه بدهیم و نیز در راستای اجرایی‌تر کردن اقتصاد مقاومتی که رهبری نیز بر آن تأکید دارند، حرکت کنیم.

روحانی با بیان اینکه باید بتوانیم از فضای پسابرجام به خوبی استفاده کنیم، اظهار کرد: ان‌شاءالله ملت ما از این فضا استفاده می‌کند و البته سرمایه‌گذاری‌های خوبی هم از زمان توافق برجام در کشور انجام شده که باید ادامه یابد. از جمله اینکه در ساخت لوکوموتیو، خودرو و نظایر آن با شرکت‌های خارجی مشارکت می‌کنیم و خرید هواپیما را نیز انجام داده‌ایم و در نهایت بنادر ما هم توسعه خوبی در سال‌های اخیر پیدا کرده است که تا پایان دولت بخش‌های جدیدی از بنادر نیز افتتاح خواهند شد.

وی با بیان اینکه دولت به دنبال وحدت و اتحاد بیشتر در جامعه است، اظهار کرد: ما معتقدیم که جامعه باید شاداب باشد و شکاف‌ها و اختلاف‌ها کم شود. دولت در زمینه مسائل قومی تلاش‌های بسیاری کرد تا پیوستگی ادیان، مذاهب و قومیت‌های مختلف را در کشور و در کنار یکدیگر بیشتر کند و همچنین تلاش کردیم تا فضای علمی کشور را گسترش دهیم که این امر با توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان که در حال حاضر حدود 20 هزار میلیارد درآمد آنهاست به خوبی محقق شده است.

رئیس جمهوری ادامه داد: ما در فضای آرام اقتصادی و توأم با رشد و ایجاد اشتغال و پیگیری سیاست خارجی موفق این راه را ادامه می‌دهیم و می‌کوشیم تا اخلاق حسنه‌ای که باید در جامعه توسعه یابد و از ابتدا نیز شعار دولت ما بوده است، محقق شود.

روحانی در بخش پایانی این نشست خبری و در پاسخ به پرسش خبرنگار شبکه 24 فرانسه مبنی بر اینکه مذاکرات آستانه تا چه حد می‌تواند منجر به ایجاد آتش‌بس در سوریه شود، اظهار کرد: همانطور که خودتان اشاره کردید با تلاش ایران، سوریه و ترکیه آتش‌بس در سوریه برقرار شده است پس اگر این سه قدرت قادر هستند در حلب و کل سوریه میان گروه‌هایی که مشغول جنگ هستند آتش‌بس ایجاد کنند نشان از آن دارد که چنین اقداماتی می‌تواند منجر به موفقیت شود.

وی افزود: آنچه مهم است این است که گروه‌هایی که همچنان در سوریه فعال هستند بتوانند با دولت در گام‌های نخست به توافق برسند و اگر مذاکرات آستانه نیز در گام اول در این زمینه موفقیت‌آمیز باشد، باید ادامه پیدا کند تا نتیجه نهایی را حاصل کند و صلح در سوریه برقرار شود.

رئیس جمهوری در پایان اظهار کرد: اگر لازم است جنگ با گروه‌هایی مثل جبهه النصره و نظایر آن باید ادامه پیدا کند تا سوره به ثباتی برسد که در بستر آن بتوان در یک فضای آرام انتخاباتی برگزار کرد.
 
 
کلمات کلیدی : روحانی+ نشست خبری، رسانه ها
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۶:۴۶:۰۸
از جمله اقای سیف ، رییس بانک مرکزی که دستاورد ها را ندید و فرمود « تقریبا هیچ»!! (4122145) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۷:۲۸:۲۲
بزرگ‌ترین دستاورد دولت یازدهم پس از سه سال تلاش بی‌وقفه، دریافت یک فروند هواپیمای فرانسوی ایرباس!! با قیمتی گزاف و قیودی مثل اجاره به شرط تملیک و احتمال مصادره و... می‌باشد. (4122221) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۷:۳۰:۴۰
دل خود را نباید به این نشست‌ها خوش کرد. تاکنون چنین بوده و بعد از این هم این رویه ادامه دارد که ملت و کشور باید بابت ضعیف و مرعوب بودن برخی مسئولان دولتی هزینه بپردازد. مگر اینکه در آینده فرجی حاصل شود و جلوی این همه خسارت گرفته شود. (4122229) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۰:۵۳:۲۱
دولت شرمساریها (4122637) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۲:۱۶:۴۹
چشم آقای رئیس‌جمهور روشن! اوباما رئیس جمهور آمریکا در واپسین روزهای دولت خود که دیگر تبلیغات انتخاباتی و مصرف داخلی هم معنی ندارد خیلی خوب جواب اعتماد ایشان به آمریکا را داد و اعلام کرد ایران از دید آمریکا تهدید همیشگی است. (4122734) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۲:۱۷:۲۵
از جشن ارسال ماهواره به هوا تنزل کردیم به جشن خرید هواپیمای مرجوعی و باد کرده روی دست فرانسوی‌ها!! جشن خودکفایی و مبهوت کردن دنیا کجا و جشن وابستگی کجا؟! (4122736) (alef-13)
 
نراقی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۲:۱۸:۲۲
تقلای دولتی‌ها و رئیس‌جمهور برای احیای پیکر مرده برجام، گرفتار شدن در باتلاقی است که هر چه تقلا بیشتر شود امکان نجات کمتر می‌شود. آنچه برای مردم اهمیت دارد حفظ هویت و عزت و اقتداری است که خون‌های بسیاری پای آن ریخته شده که متأسفانه با سبک‌سری برخی، در پای پلکان ایرباس فرانسوی مرجوعی این عزت و اقتدار به بازی کودکانه گرفته شد. ظاهراً برخی در این ماه‌های آخر قصد دارند تا همه چیز را با خود به کما ببرند و یا به باد فنا دهند و کاری هم به سفره مردم که روز به روز کوچک‌تر می‌شود ندارند! (4122741) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۲:۱۹:۲۰
برجام حاصلی نداشت حالا هم که باید دولت به خصوص تیم مذاکره‌کننده پاسخگوی انتظارات مردم باشند تاب شنیدن نقدها را ندارند! درک این موضوع که نقد می‌تواند راه را برای ادامه مسیر هموار کند می‌تواند کلید موفقیت باشد نه این که با پشت کردن به اصل واقعیت برجام درصدد تبرئه و بزک کردن آن با یک فروند هواپیما باشید. مردم دستاورد برجام را زمانی احساس می‌کنند که تأثیر آن را در جیب خانواده و نبودن دغدغه افزایش قیمت‌های ناگهانی داشته باشند. (4122746) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۷:۳۱:۰۱
شرکت فرانسوی پژو با فروش خودرو به ایران رکورد 6 سال گذشته را شکسته و ده‌ها هزار شغل برای فرانسوی‌ها ایجاد کرده است، ایرباس هم در همین مسیر حرکت می‌کند. برجام به جای اینکه برای جوانان ایرانی اشتغال ایجاد کند مشکل بیکاری خارجی‌ها را فراهم کرده است. (4122230) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۲:۱۷:۰۸
با 450 میلیارد تومان پول یک فروند هواپیمای ایرباس می‌توانستیم مشکل مسکن هزاران نفر شهروند بی‌سرپناه را حل کنیم یا با اصلاح راه‌های کشور و توسعه خط ریلی آمار بالای کشته‌های جاده‌ای را درحد قابل توجهی کاهش دهیم ولی کو گوش شنوا. (4122735) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۲:۱۷:۵۱
وقتی ایران موشک ماهواره بر ساخت و با موجود زنده به فضا فرستاد، برخی روزنامه‌های زنجیره‌ای از روی بغض و کینه آن را عادی جلوه داده و از کنار آن به سادگی گذشتند ولی به خاطر یک هواپیمای مستعمل فرانسوی مرجوعی از اسپانیا آبروی ایران و ایرانی را بردند! (4122738) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۲:۱۹:۰۰
دولت تکلیف ما مردم را روشن کند که آیا از برجام توقع بهبود اقتصادی داشته باشیم یا خیر؟ وقتی صحبت از ضرورت برگشت اموال بلوکه شده ایران می‌شود می‌گویند از برجام توقع اقتصادی نباید داشت ولی با ورود یک هواپیمای خریداری شده تبلیغات گسترده راه می‌اندازند و صحبت از گشایش اقتصادی می‌کنند. (4122744) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۰۷:۲۲:۵۱
می فرمایید چه کار کنیم؟ ۴۰ سال از انقلاب گذشته نتونستیم کاری کنیم. حداقل صنعت مان را نوسازی کنیم شاید بشه با صنعت هوایی جدید حداقل مسافر جذب کنیم (4122974) (alef-13)
 
فرزاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۷:۵۸:۳۵
تو تمام برهه های زمان تو کشور رئیس جمهور با رای مستقیم مردم انتخاب شده و مردم کسی را که دوست داشتند انتخاب کردن . ولی یادومون باشه سال 84 آقای احمدی نژاد با چه شعار هایی اومد سر کار و چه بلایی سر کشور اورد! بیایم منصفانه قضاوت کنیم. سال 92 کشور تو آستانه ور شکستگی بود رکود(رشد 6-%) تورم 45% و... (4122279) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۱:۰۲:۵۷
خجالت خوب چیزیه، روحانی روی احمدی نژاد را در خراب کردن مملکت سفید کرده است !!!!!
قیمت نان، بنزین، گوشت ، برنج، ماست، پنیر، کرایه اتوبوس ،تاکسی، بلیط هواپیما ، بیش از دو برابر شده یارانه ۴ میلیون نفر را قطع کردند، تورم و رکود و بیکاری و رشد نقدینگی بیداد میکنه ، فقط ۱۰٪ در صد به حقوق ها اضافه شده، حالا با چند برگ کاغذ به اسم حقوق شهروندی ، و با، خرید یک فروند ایرباس ، سریال تبلیغاتی برای انتخابات از الآن به راه انداخته اند
جناب آقای روحانی مگر ۵۱٪ درصد آراء را در خواب ببینی، همه سرمایه اصلاح طلب ها و اعتدالی ها همین روحانی است، در مرحله اول مثل روز روشن است که ۵۰٪ درصد به علاوه یک آراء را نمی آورد در مرحله دوم هم همه رقبای روحانی یک دست می شوند و برگه خروج از پاستور را به روحانی تقدیم می کنند. (4122653) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۲:۱۸:۳۷
دستاورد مالی برجام و اعتماد به غرب را مردم می‌بینند! مانند: تحریم‌های جدید و تمدید تحریم‌های قدیمی، رکود بازار و تعطیلی مشاغل گوناگون و... آن قدر این دستاوردها زیاد است که اکثر مردم هر روز آن را لمس می‌کنند. (4122743) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۰۰:۰۶:۵۴
من نمیدونم اگر دولت آقای احمدی نژاد نبود طرفداران اصلاحات و دولت چه بهانه ای برای ناکارآمدی دولت آقای روحانی داشتند در ضمن مطالعه کنید ببینید دلیل رکود و تورم چی بود دلیلش فتنه 88 بود که آقایان اصلاح طلب و حامیان امروز دولت راستگویان به پا کردند و باعث شدن که شدیدترین تحریمها بر علیه ایران وضع بشه این حنا دیگه پیش مردم رنگ نداره (4122858) (alef-13)
 
سلام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۰۰:۵۸:۲۵
سال 84 کشور بر روی آتشفشان سیاسی قرار داشت.
پلمپ تاسیسات هسته ای بدست آقایان ظریف و روحانی در پی شکست مذاکرات سعدآباد و بروکسل!
اولین تحریم ذیل فصل هفتم شورای امنیت پس از آن اتفاق افتاد! (4122893) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۸:۱۳:۴۱
رویترز:
گروه خودروسازی فرانسوی رنو گزارش داد: به لطف رشد افزایش فروش در اروپا و بازارهای نظیر ایران و هند میزان فروش این شرکت خودروسازی در سال 2016 رکورد زده و انتظار رشد بیشتر در سال جاری نیز وجود دارد.
این هم ایجاد اشتغال (4122298) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۹:۵۳:۱۷
البته اشتغال برای کسانی که پارتی در دستگاه های دولتی دارند (4122511) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۹:۵۸:۵۶
متشکریم روحانی بابت نجات مملکت از نابودی (4122519) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۱:۰۱:۱۴
واقعا منم ممنون بابت نجات،ولی ای کاش ارج و آزمایش و نیلو و 1000 کارخانه تعطیلی بعد از برجام را از قلم نمی انداختن!!!! (4122650) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۰:۱۶:۰۸
تنها وزیر کاربلد و موفق کابینه روحانی، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی است. (4122550) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۲:۱۹:۵۵
وزیر راه و شهرسازی گفته است که حتی یک روز با آقای احمدی‌نژاد همکاری نکرده‌ام! پس اگر صداقت دارید بفرمایید با حکم چه کسی در شورای رقابت عضو شدید؟! (4122747) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۲:۳۷:۴۸
امضا
ستاد هواداران وزیر مسکن ب ای جلوگیری از استیضاح (4122766) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۲:۴۱:۲۹
فکر کنم خود آقای آخوندی این کامنت رو گذاشته.....داداچ بحث رو اشتباهاتی گرفتی (4122777) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۰۴:۵۵:۱۴
آره والا كه اينم زد جان چندين مسافر راه آهن رو گرفت (4122941) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۰:۳۳:۱۹
این نیز بگذرد (4122590) (alef-3)
 
Australia
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۱:۰۱:۰۶
دولت شعار واقعا" خسته نشدین اینقدر شعار دادین!!!!! (4122649) (alef-13)
 
مشکین نقاب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۳:۴۴:۲۱
من موندم آفای روحانی با چه رویی میاد با ملت حرف میزنه؟ (4122838) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۰۹:۲۲:۱۶
نه پس تحریم بود خوب بود!!!! البته شاید برای شما و دوستانتان خوب بود!!!! (4123143) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۱۳:۴۰:۲۷
اقا خیلی بود من حال ندارم بخونم میشه یکی خلاصشو بگه (4123764) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۶:۴۷:۰۱
خوش به حال عینک فروش ها، ۶۰ میلیون عینک خواهند فروخت.!! (4122150) (alef-3)
 
تبریزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۰:۰۶:۵۴
به خدا ما عینکی ها هم چیزی نمی بینیم. آقای رئیس جمهور جیبشون چون پره فکر می کنن کمتر بالا رفتن قیمت کالاهای گرون که به خاطر کاهش قدرت خرید مردم و رکوده به معنی کاهش تورمه! خبر نداره مایحتاج اولیه و خدمات همه افزایش 30-40 و حتی 50 درصدی داشتن! (4122531) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۰:۲۵:۱۵
دستاوردهای برجام شده اون لباس پادشاه که هیچکی نمیدید (4122574) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۰۷:۲۵:۱۰
اگر انصاف داشتید که چی تحویل روحانی داده شده و واقعیت های جامعه و ظرفیت ها رو می دیدید می فهمیدید که کار شده. ولی شما انتظار معجزه داری. مثل اینه که خونه آوار شده تحویل بدی بعد ۶ ماه بگی ما که خونه ای ندیدم. خوب خونه ساختن طول می کشه. شما روند کشور رو ببین که در مسیر بهتری نسبت به قبل قرار داره. (4122977) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۰۱:۴۶:۵۹
یه بنده خدایی از یه گروه 10 نفره گم شده بود
می گفت 9 تا از دوستام گم شدن دارم دنبالشون میگردم!!! (4122914) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۶:۴۷:۳۵
چشم... (4122151) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۶:۴۹:۳۱
بنده مهندس معمار الان شش ماه است بدلیل رکود در مسکن بیکار هستم و رانندگی آژانس زندگی می گذرانم و خرج زندگی را در میاورم...الان هم متوجه شدم که کور هم هستم (4122156) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۷:۲۰:۵۱
همه جای دنیا میدونن معماری نرخ اشتغال پایینی داره (4122210) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۷:۳۳:۱۶
ممنون بابت اطلاع رسانی شما اما همه جای دنیا می دانند که دلالی و رانت فقط در ایران نرخ اشتغال بالایی دارد (4122233) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۷:۵۵:۴۶
آیا همه جای دنیا رشته مهندسی معماری را بصورت فله ای می گیرند؟ (4122275) (alef-3)
 
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۹:۵۰:۰۷
یعنی چون به قول شما مهندسی معماری فله ای داده می شود باید بیکار باشند؟؟ مگر این هموطن همین جوری بی جهت و از سر دل سیری و قاچاقی مهندسی معماری گرفته است که این گونه پاسخ می دهید؟؟ بالاخره دولت هایی که جز هشت سالش بقیه دست همین افراد دولت فعلی بوده اند برنامه ریز تحصیلی و دانشگاهی و تربیت افراد بوده اند چطور این ها قابل انتقاد نیستندو جوری رفتار می کنند و می کنید کانه اینها تازه در ایرن به منصبی رسیده اندو از همه چیز بی اطلاعندذ و اصلا بی کاری مشکل این دولت نیست؟؟؟ (4122505) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۸:۳۸:۵۵
شما شغلت خیلی موفقه که مدافع دولت هستی (4122346) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۱:۴۵:۰۷
برای ایران که بافت فرسوده خفن داره فرق داره! (4122706) (alef-13)
 
فرهاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۷:۵۹:۵۸
خود دولت هم به رکود تو بخش ساختمان اشاره کرده ولی تمام اقتصاد مربوط به ساختمان نمیشه و رشد اقتصادی پارامترهای دیگه هم داره (4122282) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۸:۱۹:۰۶
دوست عزیز به برکت دانشگاه ازاد انقدر مهندس عمران ومعمار اونم ازنوع ارشدش تو این 5 ساله اخیر تولید شده که اگه نرخ رشد اقتصادی 20درصد هم بشه باز در صد بالایی از مهندسان بیکار خواهند بود. (4122308) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۰۰:۰۵:۴۱
یعنی احتمال نداره که احیانا بیکاری شما مربئط به توانایی هات باشه؟؟؟ مهندس بودن که الان همه دارن. (4122857) (alef-13)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۰۰:۵۳:۱۷
نه مهندس عزیز ، یک جو انصاف ، کیست که نداند مشکل رکود مسکن را باید در دولت قبل جستجو کرد . وقتی هزینه سایر دستگاهها را خرج ساخت مسکن مهر کردند و جیب پیمانکاران هم خط خود را پر وهمه هم چه چه و به به میزدند باید فکر خارج شدن مسکن از بورس خرید وفروش را می کردند . (4122890) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۰۹:۲۶:۴۲
وقتی دانشگاه آزاد و پیام نور سالی 100 هزار تا معمار تولید می کنند می خواید اینا کجا مشغول شن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (4123147) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۶:۵۰:۱۰
پس خواهشا به اندازه پول عینک یارانه این ماه را افزایش بده (4122158) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۶:۵۵:۲۲
دیروز آقای زنگنه ، رسما اعلام کردند در آمد نفتی‌ ایران امسال به ۴۱ میلیارد دلار خواهد رسید، ولی‌ آقای روحانی گفت امسال ما ۷۰ میلیارد دلار درمد نفتی‌ داریم!!!!!!... مانند معاون وزیر راه که میفرماید ما قرار داد ۲۷ میلیارد دلاری را با تخفیف، به ۱۰ میلیارد دلار رساندیم!!!!!!!.... شفافیت کولاک می‌کند! (4122168) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۲:۴۳:۵۷
روحانی کفت تومان نه دلار. (4122781) (alef-13)
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۳:۱۰:۲۹
هفتاد هزار میلیارد تومن آیکیو. نه هفتاد میلیارد دلار! (4122813) (alef-13)
 
احسان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۰۰:۱۱:۱۱
مجید دلبندم.!
رئیس جمهور فرمودن درآمد نفتی ما در سال 94 شده 70 هزار میلیارد تومان. آقای زنگنه هم برای امسال پیش بینی 41 میلیارد دلار درآمد نفتی کردن. 94 با 95 فرق داره ها!! دلار هم با تومان فرق داره دیگه نه؟!!! (4122864) (alef-13)
 
P
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۰۶:۴۱:۳۹
بعضی وقتها با صبت برخی مسعولین به گوشام نگاه میکنم نکنه فرمش عوض شده برخی مسعولین به ما اینجوری اطلاعات میدن ..و فکر میکنن قابل باوره (4122960) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۶:۵۶:۱۳
روحانی در نشست خبری، به منتقدان کنایه می زند که بروید عینک‌ بزنید ، بروید هواپیمای کهنه سوار شوید! هییت دولت یکپارچه ، تشویق کردند!!!!! (4122171) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۷:۰۰:۵۶
همه چیز گل و بلبل است. (4122178) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۷:۰۲:۲۴
خدا پدر نیروهای انقلابی را بیامرزد که ایران را هسته ای کردند شما توانستید با ان یک هواپیما بگیرید پس در اینجا هم شما کاری نکردید با داشته های دیگران معامله کردید (4122181) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۷:۰۳:۴۰
روحانی: وزرا دستاوردهای برجام را برای مردم بگویند.
وزرا متعجبانه به هم نگاه می کردند!!! که چی بگیم؟ (4122183) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۷:۰۴:۴۲
رشد :))) (4122184) (alef-3)
 
کاظم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۷:۱۱:۴۸
لطفا از ان عینک هایی که شما میزنید به ملت هم بدهید تا همه با هم خوش به حالمون بشه.! (4122195) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۷:۲۸:۵۸
کاش دنیای واقعی هم مانند دنیای مجازی و تخیلی بود !! (4122225) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۷:۳۴:۰۷
درود بر روحانی
درست کردن خرابی های دولت قبل سالها وقت لازم داره (4122235) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۷:۴۸:۱۳
وعده صد روزه کجا رفت برجام هم که این وضعیتشه تقصیره احمدی نژاده (4122264) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۸:۱۸:۲۲
ببخشید خراب کاری های احمدی نژاد نبود اصلا برجام لازم نداشتیم!
امار کشور در سال 84 با سال 92 مقایسه شود لطفا! (4122307) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۰۷:۲۷:۵۶
شما انتظار داشتی توی صد روز مشکلات صد ساله حل بشه؟؟؟؟؟؟؟ اون وعده صد روزه برای تغییر روند بود که انجام شد شما از صد روز چیز اشتباهی فهمیدی (4122979) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۷:۵۵:۳۲
تعصب (4122273) (alef-3)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۷:۵۵:۵۹
حرفهای کهنه. (4122276) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۸:۰۰:۵۰
خواهشا افرادی که نمی دونن چه حرفی بزنن حداقل شعور ساکت شدن داشته باشن.
آقا اگه میدونستی خرابه است، خب احساس تکلیف نمی کردی و اون همه وعده رو به مردم نمیدادی (4122284) (alef-3)
 
کواکبیان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۸:۰۵:۵۶
خرابکاری های دولت روحانی، روی خرابکاری های دولت قبل را سفید کرده، جناب آقای روحانی،شما نمی بینی تقصیر منتقدان چیست، لطفا عینک بزنید تا ببینید (4122286) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۲:۲۵:۳۲
شما ادبیات سخیف روحانی به منتقدا نسبت نده نماینده دولت. (4122754) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۸:۴۳:۵۵
ایشان خرابی ها را مطالعه کرده بودند یا خیر که وعده 100 روزه دادند.
اگر با مطالعه قول دادندکه متاسفانه موفق نشدند
اگر وعده انتخاباتی وبرای اخذ رای بود که وا مصیبتا. (4122362) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۸:۴۴:۳۶
ادبیات رئیس جمهور محترم کمی بهتر شده . (4122367) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۰۰:۰۶:۵۵
نسبت به ادبیات احمدی نژاد چطور بود؟؟؟ (4122859) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۷:۳۵:۱۱
عجب!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1 (4122239) (alef-3)
 
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۷:۳۶:۴۷
فکر کنم سوالها رو خو د دولت طرح میکنه! آخه این چه سوالهایی است که میپرسن.بنده هم مثل اون دوستمون به خاطر رکود در صنعت ساختمان دارم زیر هزینه های زندگی له میشم .نه تنها من بلکه تمامی اصنافی هم که من باهاشون سرو کار دارم هم همینطور هستن.تمامی کارها خوابیده. و ادعای کاهش تورم رو دارن.یکی از آقای روحانی بپرسه حقوق و مزایای خودش چقدره ؟ (4122244) (alef-3)
 
محمدجعفر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۷:۵۹:۳۰
نمرت 20 . خداییش من که خوبیهاتون رو فراموش نمیکنم. یادم نمیره زمان احمدی نژاد داروی شیمی درمانی برای یکی از اقوام دیگه پیدا نمیشد! حتی دارو تحریم بود.خدا خیر بده به روحانی. (4122281) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۸:۱۱:۲۸
بنده دارای دکترای مکانیک با رزومه پر. یکسال و نیم هست بیکارم. دلیل: کاهش جذب هیات علمی از 3000 نفر به 50 نفر در سال. جذب شرکت گاز و نفت و نیروگاه هم کامل قطع شده. دقیقا این شغل ها کجا ایجاد شده الله اعلم. (4122292) (alef-3)
 
رضا
Slovakia
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۱:۲۹:۰۹
دکتری مکانیک که نشسته یه جای دولتی استخدام شه همون بهتر که بیکار باشه (4122689) (alef-13)
 
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۰۴:۲۱:۲۵
جناب دکتر مهندس با رزومه پر!!!! شما دیگه چرا بیکار میگردی؟ یعنی اگر بهت میز زیر کولر با پرستیژ بالا ندن خودت نمیتونی با این همه درس و رزومه یه کسب کار راه بیاندازی؟ خجالت داره واقعا ... یکم فکرتونو بزرگ کنید .... یکم خلاقیت داشته باشین... (4122939) (alef-13)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۸:۱۵:۵۳
روحانی مچکریم
همچنان مثل کوه پشت هستیم (4122301) (alef-3)
 
جامعه شناس
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۰:۲۸:۱۴
ایشان در عمل هیچ جا از حقوق شهروندی ملت حمایت نکرده . در حالی که سوگند خورده که پاسدار حقوق ملت باشه .
فقط در کلام و این اواخر هم در قالب پیامک تبلیغاتی انتخاباتی از حقوق شهروندی سخن به میان آورده (4122582) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۱۴:۵۶:۴۴
دفاع از حقوق شهروندی که تخصص احمدی نژاد بود (4123985) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۰:۲۸:۵۸
در خوشبینانه ترین حالت ایندفعه 6 میلیون رای داره (4122584) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۰۰:۰۷:۲۵
کارشناس امور انتخابات هستید؟؟؟؟ (4122860) (alef-13)
 
Netherlands
۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۰۸:۲۵:۲۰
البته در صورتی که میزان مشارکت 10 میلیون باشد! (4123046) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۰۸:۵۱:۳۵
شما احتمالا خودت رو 14 میلیون ادم حساب کردی (4123093) (alef-3)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۸:۱۶:۵۳
خراب کردن اسونه درست کردن زمان میبره دوستان پس شکیبا باشید
شما در عرض 1 ثانیه می توانید یک اسمان خراش را نابود کنید ولی ساختن آن ممکن است سالها زمان ببرد (4122302) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۸:۱۷:۴۵
مردم در انتخابات پیش رو پاسخ صحیح را خواهند داد . (4122306) (alef-3)
 
جواد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۸:۱۹:۳۱
بسم الله الرحمن الرحیم الذین ضل سعیهم فی الحیاه الدنیاوهم یحسبون انهم یحسنون صنعا ایه 104 سوره مبارکه کهف (4122309) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۰:۰۳:۰۱
بسم الله الرحمن الرحیم کل حزب بما لدیهم فرحون آیه 32 سوره مبارکه روم (4122526) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۰۸:۵۴:۳۰
بسم الله الرحمن الرحیم

صُمٌّ بُكْمٌ عُمْيٌ فَهُمْ لاَ يَعْقِلُونَ

آيه 170 سوره بقره (4123100) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۸:۲۳:۱۱
lمن به روحانی اعتماددارم (4122316) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۹:۴۱:۳۵
من به جیب خودم اعمتماد دارم که هر روز خالی تر میشه (4122489) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۳:۴۰:۵۷
نگران نباش تو نارمك همه چي ارزونه يا ميتوني مهاجرت كني به انگليس كه جزيره اي در غرب آفريقاست! (4122836) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۰۹:۳۱:۲۹
به روحانی چه همین که کشورورشکست نکرده بااون وضعی که تحویل گرفت آفرین داره اگه بجای (4123153) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۰:۱۷:۳۱
اعتماد مثل برگه کاغذ است که اگر مچاله شود دیگر به حالت اول باز نمیگردد (4122554) (alef-3)
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۹:۲۱:۰۰
درسته همه در مشکلات هستیم ولی بیام انصافا فکر کنیم چقدر دکتر روحانی در ایجاد این مشکلات و بحرانها دست داشته ؟ اقای روحانی انشالله و حمایت خردمندان و مردم بزرگ ایران در دوره بعد با یک کابینه شادابتر و پر انرژی تر ببینمتون . (4122439) (alef-3)
 
م
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۰۶:۳۸:۴۸
یعنی اعضای کابینه با اینهمه حقوق و اموال منقول و نامنقول و معاملات خارجی جور و واجور شاداب نیستن ...پس من رفتم خودمو بکشم...چون با هیچی زنده ام (4122959) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۹:۳۳:۰۶
منم فقط یک رای دارم (4122466) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۹:۳۴:۴۹
به جای خرید عینک رای درست میدم این پنجاهمین صفتی بود که به منتقدین میچسبونه (4122467) (alef-3)
 
بهزاد از کرمانشاه
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۱۹:۵۹:۵۵
آمار رسمی بیکاری شهر تاریخی ومظلوم من؛کرمانشاه 34درصد است .آمار غیر رسمی بیش از 50 درصد.حتی کارگری یا کار ساختمانی نیست که کارگران انجام دهند چه بررسد به دانش آموخته ها.
شهرهای شما رو نمی دانم. (4122524) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۱:۰۹:۰۶
روحانی صادقانه در سخنرانیش در کرمانشاه جواب شما کرمانشاهی را داد، گفت با شعر درست نمیشه !!!!!! با شعار درست نمیشه!!!!!!!! روحانی هم غیر از شعر و شعار کاری دیگه نداره. (4122660) (alef-13)
 
حسين
Sweden
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۰:۴۰:۰۱
اسكناس كاغذي بيش نيست نفت هم فروش نمي رفت هيج اتفاقي نمي افتاد (4122611) (alef-3)
 
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۱:۰۴:۳۵
کاغذ پاره (4122655) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۰۷:۳۱:۳۰
؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ کاش همون فروش نمی رفت تا شما ببینی اسکناس اعتبار پشتشه. (4122982) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۰:۴۳:۴۴
همین که وارد یه جنگ خانمانسوز نشدیم ، برای من بس است .این دید ایدئولوژیک و بدون انعطاف برخی مسئولین منتهی به یک جنگ می شد .روحانی با دیدگاهش جلوی این فاجعه رو گرفت .بقیش دیگه تعارفه . (4122623) (alef-13)
 
از روستای سار کاشان
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۱:۱۲:۳۱
اگر برجام نبود کشور نابود نابود شده بود
عده ای عوام فریب به توافق حمله می کنند (4122665) (alef-13)
 
منوچهر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۱:۱۴:۵۰
بایدفکر کنیم تحریمها چه دستآوردی برای مملکت داشته که برجام آنها را بباد داده ماکه بدنبال سلاح هسته ای نیستیم اگر اورانیم هم صددرصد غنی سازی بشود دست آورد آن برای ما چیست در کدام قسمت از اقتصاد میخواهیم استفاده کنیم به کدام کشور میخواهیم بفروشیم همین که اجماع جهانی علیه ایران شکسته شده وقعطنامخه های شورای امنیت ِلغو شده کار بزرگی است کسانی که با دخالت در کشورهای دیگر وایجاد هزینه های مادی ومعنوی برای کشور خسارات جبران ناپذیری به کشور وارد کرده اند با تحقیر برجام ناتوانی خود را در دیپلماسی منطقی پنهان میکنند وبا ترس از تاریخ که رفتار نسنجیده اشان منجر به گسترس جنگ شیعه وسنی وتضمین امنیت اسرائیل کردیده فرا فکنی میکنند (4122667) (alef-13)
 
الف ر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۱:۲۷:۱۶
بنده شاهدم كه پرژه جاده بين زيراب و شيرگاه در سوادكوه سالهاي گذشته لاك پشتي حركت ميكرد در چند شب گذشته ديدم پيمانكار شبها هم كار ميكنند اين بدليل تزريق پول به پيمانكار است كه اينقدر سريع كار ميكند همه آنهائيكه از مسير سوادكوه به تهران در زمان پيك ترافيك آمد وشد ميكردند شاهد مصيبت ترافيك اين قطعه مسير بودند خوب اينها نتيجه برجام است بي انصافي تا چقدر (4122685) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۱:۲۸:۴۳
مثل این که جناب رییس جمهور عینک دودی به چشم دارند که مشکلات مردم را نمی بینند.ظاهرا ایشان باید عینکشان را در بیاورند. (4122688) (alef-13)
 
ب
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۲۱:۵۷:۴۶
یشون از مردم بدورند (4124766) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۱:۳۴:۵۰
ایشان ترامپ رو هم نصیحت فرمودند
باشد که هدایت شود (4122692) (alef-13)
 
منصف
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۲:۰۶:۱۳
رکود کشور ومردم را فلج کرده انوقت میگویند از رکود خارج شده ایم ..در انتخابات ۹۶ مردم پاسخ روحانی را میدهند ...دیگه گول قول های روحانی را نمیخوریم....متاسفانه از برادر رییس جمهور سوال نشده...جالب است (4122726) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۸ ۲۳:۴۸:۱۹
شغل کحا بود جناب (4122841) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۰۰:۴۹:۲۳
ملت همه عینک میخواهند و مسوولان عینک نمیخواهند که قیمت دلار و ورشکستگی و تعطیلی کارخانجات رو ببینند. دولتمردان عینک نمیخواهند که گورخوابی ها رو ببیند. دولتمردان عینک نمیخواهند که حقوق ها معوقه چندماهه کارگران کارخانه های مختلف رو ببیند. فقط به فقط این ملت بیچاره هستند که عینک میخواهند!!!!!!!!1 (4122888) (alef-13)
 
سپهر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۰۱:۲۲:۴۳
انصافاً با « زمين كاملاً سوخته اى » كه محموت به دولت فعلى تحويل داد بهتراز اين كارى نميشد كرد. (4122907) (alef-13)
 
K
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۰۶:۳۶:۲۶
داشتم فکر میکردم با این هواپیمای خریداری شدم امسال تابستون بریم اتریش یا جزایر قناری یا هاوایی که صدای زنگ ساعت بلند شد با خودم گفتم کاش امروز بتونم چهار تا مسافر بیشتر سوار کنم ..یکساله که کارفرمام کارخونه رو تعطیل کرد و بیکار شدم میگفت جنس چینی،نوسان ارز،اجناس قاچاق ,مالیات ...نمیگذارن کار کنه من که نمیفهمم بلند شم شاید تو اینهمه ماشین شخصی و غیر شخصی دو تا مسافر هم گیر من بیاد .... (4122958) (alef-13)
 
حسین از میانه
۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۰۸:۱۴:۲۰
الحق نه حرف تازه داشت ونه حرف راست!!!!!!!!!!!!!! (4123032) (alef-3)
 
م
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۰۹:۳۲:۴۸
می‌ترسم عینک بزنیم بقیه آسیبهای اجتماعی ،بیکاری ،الودگی هوا،فقر،فقدان مدیریت ترافیک،اخبار اختلاس و رانت و اموال باد آورده برخی از حقوق نجومی و اموال نجومی تر را هم که بدلیل ضعف چشم نمی‌بینیم ،ببینیم و بیایم بگیم ،بعدش بگن عینک بد بینی و بزرگنمایی زدید والا موندیم آخرش عینک بزنیم با نزنیم شما بگید ... (4123156) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۱۰:۱۴:۵۹
به نظرم امریکا و فرانسه مستعمره ما شده اند که ریس جمهور از تاثیر خرید هواپیما بر اشتغال صحبت میکند (4123240) (alef-3)
 
سیدعباس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۱۰:۴۳:۲۳
نمره 16 تقدیم روحانی
نمره 6 نصیب احمدی نژاد (4123311) (alef-3)
 
س
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۲۱:۵۶:۴۱
تفاقا برعکس (4124765) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته