توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 340895
رابطۀ انفجارهای بلژیک با پرداخت نخستین کرایۀ تاکسی!
تاریخ انتشار : شنبه ۷ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۰۰
پس از انفجارهای اخیر بروکسل، ترس و نگرانی را در میان رانندگان و شهروندان عرب تبار این شهر می‌دیدم. این بار راننده‌ها حتی حاضر نبودند با من به زبان عربی حرف بزنند و برخلاف گذشته، کرایه را هم به طور کامل از من دریافت کردند!

به گزارش العالم، تحلیلگر مشهور جهان عرب با اشاره به حال و هوای این روزهای پایتخت‌های اروپایی نوشت: شاید مبالغه‌آمیز نباشد اگر بگوییم بلژیک و پایتخت آن، بروکسل، یکی از خاستگاه‌های اصلی هواداران گروه تروریستی داعش در میان کشورهای اروپایی بوده است.

عبدالباری عطوان، تحلیلگر مشهورعرب با ذکر این نکته، در یادداشتی با عنوان "آیا گروه تروریستی داعش به کشورهای اروپایی اعلام جنگ کرده است" در روزنامه رأی الیوم نوشت: بلژیک نسبت به جمعیت خود، بالاترین آمار پیوستن شهروندان خود به گروه تروریستی داعش را دارد. به عبارتی از ۱۱ میلیون جمعیت این کشور، ۴۰۰ نفر به این گروه تروریستی پیوسته اند. تبار اغلب این افراد، به کشورهای غرب جهان اسلام می رسد و آنها از طریق خاک ترکیه وارد سوریه و عراق شده اند.

عطوان در بخشی از یادداشت خود با اشاره به حال و هوای پایتخت های اروپایی پس از انفجارهای بروکسل، می افزاید: بد نیست در اینجا به تجربه ای که در روزهای اخیر برای خودم پیش آمد اشاره کنم. در طول بیست سال گذشته که برای شرکت در سمینارها و کنفرانس های مختلف به بروکسل سفر می کردم، به ندرت اتفاق می افتاد که حتی یک یورو "کرایه" به راننده تاکسی داده باشم، چون رانندگان تاکسی در بروکسل اغلب از کشورهای مغرب عربی بودند و بارها مرا در تلویزیون دیده بودند و می شناختند و احوال پرسی می کردند و حاضر نمی شدند از من کرایه بگیرند. اما در سفر اخیر که پس از وقوع انفجارهای پاریس به بلژیک داشتم، به وضوح، ترس و نگرانی را در میان رانندگان و شهروندان عرب تبار می دیدم. این بار راننده ها حتی حاضر نبودند با من به زبان عربی حرف بزنند و آنها بر خلاف گذشته، از بحث سیاسی درباره اوضاع منطقه خودداری می کردند و کرایه را هم به طور کامل از من دریافت کردند!

عطوان ادامه داد: منظور من از پایگاه و خاستگاه بالقوۀ گروه تروریستی داعش در بروکسل، حجم انبوه مهاجران عرب و مسلمانی است که در این شهر زندگی می کنند و بخشی از آنها هوادار "داعش" هستند. هر چند اکثریت آنها انسانهای میانه رو و صلح جویی هستند و هیچ میانه ای با خشونت و تروریسم و سازمانهای تروریستی ندارند، اما به عنوان نمونه، به یاد داریم که صلاح عبدالسلام، جوان عرب متهم به طراحی حملات پاریس به مدت چهار ماه در حومه بروکسل خود را از پلیس بلژیک مخفی کرد. پلیس در این مدت منازل دوستان و آشنایان او را در حومه شهر "مولنبیک"، که عربها و مسلمانان اکثریت ساکنان آن را تشکیل می دهند، بازرسی و این منطقه را منطقه بسته اعلام کرده بود.

در این مدت هیچ کس از اهالی این منطقه، جای او را به پلیس نگفته بود بلکه پلیس، خود پس از شنود مکالمات تلفنی او با یکی از دوستانش، وی را دستگیر کرد. دیگر سرکرده های "القاعده" همچون خالد شیخ محمد، رمزی بن الشیبه و ابو مصعب السوری هم به این ترتیب دستگیر شده بودند.
 
کلمات کلیدی : انفجار، تروریستی ، بروکسل، عبدالباری عطوان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.