نظر منتشر شده
۴۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 450794
آخرین اخبار انتخابات ۹۶؛
ورود بقایی به انتخابات و دفاع اطرافیان احمدی نژاد از وی/ روحانی هنوز تصمیم قطعی برای ورود نگرفته/ زمزمه‌های حضور کاندیدایی دیگر غیر از روحانی را در جبهه اصلاحات
بخش سیاسی الف، 13 اسفند 95
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۲
برگزاری همایش سراسری مجریان انتخابات با حضور رئیس‌جمهور، رئیس مجلس، معاون اول رئیس‌جمهور، وزیر کشور و تعدادی از مسئولین برگزاری انتخابات به علاوه نشست پرسش و پاسخ اسفندیار رحیم‌مشایی درباره کاندیداتوری حمید بقایی از مهم‌ترین اخبار انتخاباتی این هفته بودند. ضمن اینکه نام‌نویسی از کاندیداهای انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس هم در این هفته آغاز شد.

حضور حمید بقایی در صحنه انتخابات ۹۶ کمی معادلات را به هم ریخته است. یاران نزدیک احمدی‌نژاد از جمله اسفندیار رحیم‌مشایی با دفاع تمام‌قد خود از بقایی، باعث شد تا وی اعضای ستاد انتخاباتی خود را هم انتخاب کند.

از طرفی صحبت‌های حسین مرعشی درباره برنامه آیت‌الله هاشمی در انتخابات ۹۶ که معتقد بوده باید در کنار روحانی کاندیدای در سایه هم وجود داشته باشد زمزمه‌های حضور کاندیدایی دیگر غیر از روحانی را در جبهه اصلاحات بلندتر کرده است هر چند هنوز مشخص نیست این برنامه عملیاتی می‌شود یا خیر.

از سوی دیگر نزدیکان رئیس‌جمهور همچنان می‌گویند که روحانی هنوز برای حضور در انتخابات 96 تصمیم نگرفته است. به نظر می‌رسد دولتی‌ها تلاش دارند با مردد نشان دادن رئیس‌جمهور، همچنان در حال وزن‌کشی رقبای احتمالی باشند.

*همه آن‌چه در همایش سراسری مجریان انتخابات مطرح شد

سخنرانان و شرکت‌کنندگان در همایش سراسری مجریان برگزاری انتخابات ۹۶ بر لزوم صیانت از آرای مردم و برقراری امنیت و پرهیز از شایعات و بداخلاقی‌ها تاکید کردند.

همایش سراسری مجریان برگزاری انتخابات ۱۳۹۶، صبح و عصر شنبه در سالن اجتماعات وزارت کشور برگزار شد. در این همایش، رئیس‌جمهور، رئیس مجلس شورای اسلامی، معاون اول رئیس‌جمهور، وزیر کشور، رئیس ستاد انتخابات، معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور، مدیرکل انتخابات وزارت کشور و فرمانده نیروی انتظامی صحبت‌هایی درباره انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای شهر و روستای ۹۶ مطرح کردند و از اقدامات صورت گرفته و تمهیدات پیش‌بینی شده در این زمینه سخن گفتند.

*روحانی: انتخابات نباید رقابت جناح‌ها، احزاب و گروه‌ها بلکه باید رقابت بین برنامه‌ها باشد

رئیس‌جمهور با بیان اینکه برای انتخابات سال آینده وظیفه سنگینی بر عهده داریم، گفت: اولین وظیفه ومسئولیت این است که مردم را نه با زبان بلکه با عمل خود به حضور در پای صندوق‌های رأی تشویق کنیم، چنانچه احساس کنند که اگر حضور نیابند، مغبون شدند و این حضور برای سرنوشت و عظمت ایران در سطح جهان بسیار مهم است، لذا همه باید تلاش کنیم که مشارکت وسیعی با امنیت و آرامش کامل در پای صندوق‌های آراء صورت بگیرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی تصریح کرد: همه باید مراقبت باشیم که در جریان انتخابات از امکانات عمومی و دولتی به نفع فرد، گروه و جناح خاصی استفاده نشود، چرا که این حرام و ممنوع است.

وی خاطرنشان کرد: امکانات دولتی به معنای عام کلمه، همه قوا، نیروهای مسلح و همه دستگاه‌هایی که از بیت‌المال اداره می‌شوند را شامل می‌شود و هیچ‌کس حق ندارد از تریبون‌های عمومی و رسانه ملی و روزنامه‌ها و سایت‌هایی که از بیت‌المال اداره می‌شوند، نسبت به تبلیغ فرد یا جناح خاصی استفاده کند و این موضوع ممنو ع است و مسئول آن هم وزارت کشور و مسئولین این وزارتخانه هستند.

روحانی ادامه داد: در این موضوع نمی‌پذیرم که کسی اعلام کند  شورای نگهبان مسئول است، شورای نگهبان مسئولیت نظارت بر انتخابات را بر عهده دارد؛ لذا چنانکه یک نیروی نظامی، مسلح و امنیتی تخلف کند باید در مقابل آن بایستیم و اعتراض کنیم. هرکس اختیار دارد از اموال شخصی خود در زمینه انتخابات هزینه کند اما از بیت‌المال عمومی نباید استفاده شود.

وی پرهیز از قطبی شدن انتخابات را مورد تأکید قرار داد و گفت: نباید بگذاریم، انتخابات قطبی شود، چرا که این موضوع دردسر ساز است و تجربه آن را هم مشاهده کردیم که وقتی انتخابات قطبی شد، چه گرفتاری‌هایی ایجاد می‌کند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه قطبی شدن انتخابات موجب فضای احساسی و شعاری می‌شود، گفت: انتخابات نباید رقابت جناح‌ها، احزاب و گروه‌ها باشد، بلکه باید رقابت بین برنامه‌ها باشد و با پرهیز از ایجاد دو قطبی، در فضایی سالم رقابت انجام شود و آنچه انتخاب مردم است را همه روی چشم گذاشته و بپذیریم.

وی انتخابات را بزرگترین قدرت کشورمان در برابر دشمنان دانست و گفت: اینکه کشورمان علیرغم همه مشکلات روی پای خود استوار و پابرجا ایستاده، بخاطر انتخابات و حضور مردم پای صندوق آراء است.

روحانی افزود: انتخابات امید مردم را از نو زنده می‌کند و کل روند انتخابات یک امانت الهی است و گوهر گرانبهایی است که به واسطه آن سرنوشت و امنیت کشور بر عهده یک فرد قرار می‌گیرد؛ لذا همه باید تلاش کنیم که این فرمان و امانت الهی به خوبی و با دقت برگزار شده و این امانت بر عهده یک فرد صالح گذاشته شود.

رئیس جمهور با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب مبنی بر حق‌الناس دانستن رأی مردم، اظهار کرد: همه باید مراقبت و دقت کنیم تا این تأکید رهبر معظم انقلاب رعایت شود.

*نجفی: روحانی تصمیم قطعی برای کاندیداتوری در انتخابات سال آینده نگرفته است

مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما تقاضا داریم آقای روحانی وارد انتخابات ریاست جمهوری شود، عنوان کرد: تاکنون روحانی صراحتا در مورد تصمیم خود درباره ریاست جمهوری صحبتی نداشته است.

محمدعلی نجفی در پاسخ به این سوال که آیا رئیس جمهور تصمیم قطعی خود را برای حضور در انتخابات ۹۶ گرفته است اظهار کرد: ما امیدواریم و تقاضا هم داریم که آقای روحانی وارد انتخابات شود، چون دولت اقدامات و زیرساخت هایی را ایجاد کرده که برای به نتیجه رسیدن آن ۴ سال زمان نیاز است، بنابراین لازم است دولت دوم آقای روحانی هم تشکیل شود.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که دیدگاه شما در مورد حضور چند کاندیدای جانبی در کنار روحانی چیست؟ تصریح کرد: عده ای معتقدند تا زمان انتخابات ممکن است هزار اتفاق بیفتد و مسائل پیش بینی نشده ای رخ دهد، بنابراین در کنار آقای روحانی که گزینه اصلی است باید گزینه جانبی هم داشت. دیدگاه دیگر می گوید حضور آقای روحانی به تنهایی کفایت می کند. الان استراتژی رقبای روحانی تخریب دولت است. کاندیداهای احتمالی انتخابات تاکنون حتی یک جمله درباره آنچه می خواهد انجام دهد نگفته است. فقط دنبال تخریب دولت هستند که من معتقدم آقای روحانی به تنهایی می تواند پاسخ همه انتقادها را بدهد. در واقع یکی مرد جنگی به از صد هزار. فکر می کنم نظر آقای روحانی هم همین باشد که یک نفری بیاید.

نجفی همچنین در پاسخ به این سوال که شما در ستاد انتخابات حسن روحانی چه سمتی دارد گفت: هنوز ستادی ایجاد نشده است.

*معاون اجرایی رئیس‌جمهور: اطلاعی از تشکیل ستاد انتخاباتی روحانی ندارم

معاون اجرایی رئیس‌جمهور در واکنش به برخی اظهارات درباره انتصاب او به عنوان رئیس ستاد انتخابات روحانی در انتخابات ۹۶، گفت: بنده اطلاعی ندارم که آیا قرار است آقای رئیس‌جمهور ستاد انتخاباتی تشکیل دهد یا خیر.

محمد شریعتمداری در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا جنابعالی به عنوان رئیس ستاد انتخاباتی روحانی انتخاب شده‌اید؟ اظهار کرد: مهمترین ستاد انتخابات برای رئیس جمهور وقت‌، خدمت همکاران او به مردم است.

وی خاطر نشان کرد: بنده اطلاعی ندارم آیا قرار است آقای رئیس‌جمهور ستادی تشکیل دهند یا خیر اما معتقدم مهمترین کاری که یک رئیس‌جمهور مستقر می‌تواند  در جهت تبلیغات انتخاباتی انجام دهد این است که تکیه گاه مردم باشد.

شریعتمداری در پاسخ به این سوال که آیا دولت تدبیر و امید برنامه‌ای برای تشکیل ستاد انتخاباتی دارد؟ یادآور شد: این را آقای رئیس‌جمهور باید اعلام کند.

معاون اجرایی رئیس‌جمهور همچنین درباره انتصاب علی‌اصغر احمدی در وزارت کشور و موضوع انتخاب جانشین برای او در ستاد کاروان تدبیر و امید اظهار کرد: آقای احمدی با حفظ سمت و نه به عنوان فردی دو شغله، با کاروان تدبیر و امید کماکان همکاری می‌کنند.

*مشایی: اگر بقایی رد صلاحیت شود دوقطبی خطرناکی شکل خواهد گرفت

رئیس دفتر دولت احمدی نژاد با بیان اینکه هیچ دلیلی برای رد صلاحیت بقایی وجود ندارد گفت: اگر بقایی رد صلاحیت شود دوقطبی خطرناکی شکل خواهد گرفت

اسفندیار رحیم مشایی در «نشست پرسش و پاسخ درباره کاندیداتوری حمید بقایی» اظهار کرد: ما اینجا هستیم که اعلام کنیم راه دکتر احمدی نژاد را ادامه میدهیم و این راه را بدون حضور دکتر احمدی نژاد به رسمیت نمی‌شناسیم.

مشایی ادامه داد:آقای بقایی بر اساس ضوابط قانونی جزو رجال سیاسی هستند. من آمده‌ام که با همه وجود و تمام قد فریاد بزنم که بقایی، احمدی نژاد است.

وی تصریح کرد: اگر از بیانات مقام معظم رهبری دریافت می‌کردیم که دکتر احمدی نژاد کلا حضور نداشته باشد هیچ فعالیتی شروع نمی‌کردیم.

مشایی با بیان اینکه هیچ دلیلی برای رد صلاحیت بقایی وجود ندارد، گفت: اگر بقایی رد صلاحیت شود دوقطبی خطرناکی شکل خواهد گرفت.

رئیس دفتر دولت احمدی نژاد افزود: اینها که می‌گویند بر اساس توصیه رهبری احمدی‌نژاد نباید از کسی حمایت کند، اگر ایشان از نامزد موردنظر آنان حمایت کند باز هم این حرفها را خواهند زد؟

مشایی با بیان اینکه در بین رجال کسی را نمی‌بینم که جرات شوخی با بقایی را داشته باشد، گفت: عدم تایید صلاحیت بقایی هم محبوبیت بقایی را افزایش خواهد داد هم به محبوبیت دکتر احمدی‌نژاد خواهد افزود.

وی در ادامه تصریح کرد: برخی می پرسند آیا بقایی رای می‌آورد؟ بنده می‌گویم بقایی در این انتخابات اصلا رقیبی ندارد.

رئیس دفتر دولت احمدی نژاد همچنین بیان کرد: ما از نظر نظامی قوی هستیم اما قدرت ایران به قدرت ملت ایران است. احمدی نژاد قدرت ملی ایران را در دولت نهم و دهم به نمایش گذاشت.

مشایی اضافه کرد: ما برای بعد انتخابات تحلیل داریم و برنامه‌های دشمنان برای ما مثل روز روشن است. اتفاقات امروز را هم از سالها قبل پیش بینی می‌کردیم.

*شیخ الاسلامی رییس ستاد و جوانفکر سخنگوی ستاد انتخاباتی بقایی

عبدالرضا شیخ الاسلامی به عنوان رئیس ستاد انتخاباتی حمید بقایی معرفی می شود. در همین زمینه و با توجه به اعلام کاندیداتوری حمید بقایی در انتخابات ریاست جمهوری و تاکید محمود احمدی نژاد مبنی بر ممنوعیت فعالیت انتخاباتی اعضای  شوراهای تبیین مبانی انقلاب و بازخوانی آرمانهای امام(ره)، عبدالرضا شیخ الاسلامی،  علی ذبیحی، سیدحسن موسوی و علی اکبر جوانفکر، استعفای خود از شورای مرکزی تبیین مبانی انقلاب و بازخوانی آرمانهای امام(ره) را تقدیم دکتر احمدی نژاد کردند تا در فعالیتهای انتخاباتی حمید بقایی کمک و یاری رسانند.

از طرفی علی اکبر جوانفکر به عنوان سخنگوی ستاد انتخاباتی حمید بقایی معرفی می‌شود. همچنین علی ذبیحی به عنوان مسئول هماهنگی استانها و سیدحسن موسوی به عنوان مسئول پشتیبانی ستاد انتخاباتی حمید بقایی معرفی خواهند شد.

*محسن رضایی وحدت نیروهای انقلاب را بر کاندیداتوری خود ترجیح می‌دهد

اداره کل ارتباطات و اطلاع رسانی مجمع تشخیص مصلحت نظام خطاب به جبهه مردمی انقلاب اسلامی بیانیه‌ای صادر کرد. متن این بیانیه به این شرح است :

«شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی
با سلام وتحیت ضمن آرزوی مزید توفیقات برای اعضای محترم نخستین مجمع نیروهای انقلاب نکاتی چند را به استحضار می رساند:

۱- نظر به این که جبهه مردمی انقلاب اسلامی، جناب آقای دکتر محسن رضایی، دبیر محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام را در ردیف  کاندیداهای  انتخابی برای ریاست جمهوری  برگزیده است، تأکید می‌گردد ایشان وحدت نیروهای انقلاب را بر  کاندیداتوری خود در انتخابات آینده ریاست جمهوری ترجیح داده  و از هر نیروی انقلابی که مورد وحدت همه نیروهای انقلاب باشد حمایت خواهد کرد.

۲- ایشان معتقدند که مشکلات کشوروفرصتهای بی نظیر  وانتظارات به حق ملت ایران ونظام اسلامی آنچنان مهم وجدی وبزرگ است که‌ بدون وحدت همه نیروهای انقلاب وایجاد یک نهضت بزرگ فرهنگی واقتصادی قابل حل نیست.   از منظر دبیر محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام به خصوص هرسه ارکان اقتصاد وپیشرفت ومعیشت مردم یعنی اقتصاددولت، بانکها وبنگاهها نیاز به نجات دارند و نجات اقتصادی  باید مهمترین برنامه کشور باید باشد.

۳- بدیهی است دولت آینده با هر رییس جمهوری که در رأس آن قرار گیرد،   بدون  داشتن یک تیم انقلابی متخصص  و برخورداری از پشتوانه وحدت همه نیروهای انقلاب نخواهد توانست چنین گام بلندی بردارد.    بنابراین نه تنها نیروهای انقلابی بلکه همه مردم ایران را باید وارد صحنه کرد.

۴- دکتر محسن رضایی به عنوان سرباز رهبر انقلاب وخدمتگزار ملت ایران درکنار تمامی نیروهای انقلاب خواهد ماند و به کوری چشم دشمنان نظام اسلامی،   فتح سنگرهای آنها درمنطقه را که درمقابل پیشرفت و سیاست خارجی ما تشکیل شده است، وجهه همت خود قرار خواهد داد.»

*رونمایی از برنامه "آیت‌الله هاشمی" برای انتخابات ۹۶

فاطمه هاشمی چندی پیش درگفت‌وگو با ایسنا، از وجود برنامه انتخاباتی آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی خبر داد و عنوان کرد که برخی از نزدیکان از آن اطلاع دارند و جزئیاتش توسط آیت‌الله با آن‌ها مطرح شده است، بنابراین به سراغ حسین مرعشی، از نزدیکان دیرین آیت‌الله هاشمی رفتیم و جویای این برنامه انتخاباتی شدیم. مرعشی نیز این برنامه انتخاباتی را تشریح کرد و گفت که آقای هاشمی در این رابطه با حسن روحانی هم مذاکره داشته است.

حسین مرعشی درخصوص برنامه آیت‌الله هاشمی برای انتخابات ۹۶، گفت: آقای هاشمی در آخرین صحبتی که با هم داشتیم به من گفتند که با آقای روحانی صبحت کردند و ایشان قول داده که کاندیدای ریاست جمهوری آینده ایران شود. آقای هاشمی از این امر راضی بود و گفت که توافق کلی بر این است که در کنار آقای روحانی، افراد دیگری نیز به عنوان کاندیدای در سایه وارد عرصه شوند تا دست این جبهه نیرومند مردمی در هیچ شرایطی بسته نباشد. تأکید آقای هاشمی این بود که در انتخابات پیش رو، در کنار آقای روحانی، افراد دیگری هم باشند که به ایشان در مسائل تبلیغاتی و در اختیار گرفتن فضاهای رسمی کمک کنند. از سویی بهتر است با یک برگ بازی را شروع نکنیم که خدایی ناکرده به هر دلیلی پشیمانی بیاورد.

این نماینده پیشین مجلس در رابطه با افراد احتمالی حاضر در کنار آقای روحانی نیز اظهار کرد: آقای هاشمی در این رابطه بحثی نداشت. هر چند اشاراتی کردند اما اکنون همه ما تصمیم گرفتیم آقای دکتر روحانی درباره این مسائل تدبیر کند چون بعد از ارتحال آقای هاشمی، آقای روحانی محور تصمیم‌گیری برای انتخابات ریاست جمهوری است.

وی همچنین با تاکید بر اتحاد گروه‌های اصلاح‌طلب برای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، افزود: اکنون در حال تدوین برنامه‌ها و سیاست‌ها برای این انتخابات هستیم، بعد از آن وارد تعیین مصادیق خواهیم شد. آقای هاشمی هم در این رابطه تأکید داشت که همه با هم باشیم و شورای نیرومندی شکل بگیرد اما درباره مصادیق صحبتی نکردند.

این عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران با اشاره به برگزاری اولین انتخابات بدون حضور آیت‌الله هاشمی پس از پیروزی انقلاب، تصریح کرد: خوشبختانه آقای هاشمی درباره انتخابات ۹۶ حرف‌های خود را زدند، حتی گاهی ما فکر می‌کردیم این بحث‌ها کمی زودهنگام است اما گویا مقدر بود که قبل از رحلت حرف‌هایشان را بزنند. امیدواریم مردم همچنان آن پیام را پی بگیرند. البته اکنون جریان کلی حاکم در جامعه متکی بر خرد، واقع‌گرایی، دوری از احساسات، دوری از منافع فردی و توجه به منافع ملی و توجه به حفظ کلیت نظام جمهوری اسلامی است. جریانی که چراغ آن خاموش نخواهد شد.

*آیت‌الله مکارم: اگر تمام اصولگرایان به کاندیدای واحد برسند امیدی به نتیجه انتخابات هست

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی گفت: اگر تمام اصولگرایان یک نفر را معرفی کردند امیدی به نتیجه انتخابات هست اما اگر کاندیداهای متعددی معرفی کنند، مطمئن باشید که در شرایط فعلی موفقیتی حاصل نخواهد شد.

این مرجع تقلید در دیدار جمعی از اعضای شورای مرکزی موتلفه اسلامی اظهار کرد: ما همواره شما را دعا می‌کنیم و امیدواریم که بتوانید یک ائتلاف خوبی را میان اصولگرایان شکل دهید.

وی همچنین اظهار کرد: اگر تمام اصولگرایان یک نفر را معرفی کردند امیدی به نتیجه انتخابات هست اما اگر کاندیداهای متعددی معرفی کنند، مطمئن باشید که در شرایط فعلی موفقیتی حاصل نخواهد شد.

*میرسلیم: بعد از مناظره‌ها یا در مرحله دوم انتخابات اجماع می‌کنیم

رئیس شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی گفت: تصمیمات اخیر جبهه پیروان خط امام و رهبری در خصوص انتخابات ریاست‌جمهوری بدون مشورت با اعضای این جبهه از جمله موتلفه اسلامی اعلام شده است.

مصطفی میرسلیم در پاسخ به این پرسش که با توجه به اعلام حمایت جبهه پیروان ار نامزد نهایی «جبهه مردمی نیروهای انقلاب»، موتلفه نیز از این نامزد نهایی حمایت خواهد کرد؟ اظهار کرد: این کار را دبیرکل جبهه پیروان انجام داده است که بهتر بود با هماهنگی اعضا این کار صورت می‌پذیرفت. برخی اعضای جبهه پیروان اعلام کرده‌اند که با آنها مشورت نشده است. با موتلفه هم مشورتی نشده است.

نامزد پیشنهادی حزب موتلفه برای انتخابات دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری همچنین تاکید کرد: «جبهه مردمی نیروهای انقلاب برای فعالیت سیاسی و انتخاباتی ابتدا باید مراحل قانونی تاسیس خود را طی کرده و رسمی و قانونی فعالیت کند.»

این فعال سیاسی همچنین درباره استراتژی اصولگرایان برای ورود به انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: تا زمان مناظره‌های انتخاباتی، نامزدهای اصولگرایان در صحنه می‌مانند و بعد از اینکه در مناظره‌ها این افراد به مردم شناسانده شدند، گفت و گو برای ائتلاف باید صورت بگیرد.» البته وی همچنین از حضور تعداد زیاد نامزدهای اصولگرایان استقبال می‌کند چون معتقد است که در این شرایط انتخابات به دور دوم خواهد رفت و اصولگرایان می‌توانند با اجماع بر یک نفر ، روحانی را شکست دهند. اتفاقی که در انتخابات ۸۴ رخ داد و اصولگرایان در مرحله دوم پیروز شدند ولی تعداد زیاد نامزدهای اصولگرا در انتخابات ۹۲ موجب شکسته شدن آرای خود آنها و در نهایت پیروزی حسن روحانی شد. به نظر می‌رسد تنها امید اصولگرایان کشاندن انتخابات به مرحله دوم باشد.

*نظر باهنر درباره کاندیداهای جبهه مردمی

محمدرضا باهنر با اشاره به اعلام اسامی کاندیداهای اصولگرایان در مجمع جبهه مردمی نیروهای انقلاب، اظهار کرد: قرار است که بلافاصله نتایج انتخاب ده کاندیدای نهایی اصولگراها از بین بیست و یک نفر باقی مانده، رسانه‌ای نشوند تا در نهایت در اجلاس آینده جبهه مردمی نیروهای انقلاب در فروردین ماه از میان آن ۱۰ نفر، پنج نفر به صورت نهایی اعلام شوند و پس از آن ان‌شاءالله از میان آنان، یک نفر کاندیدای اصولگرایان باشد که در کنارش هم یک کاندیدای رزرو در نظر گرفته شود

*چمران: در انتخابات آینده نباید از موضوع شوراها غفلت کرد

 رئیس شورای شهر تهران با اشاره به عملکرد شورای شهر تهران در سال‌های اخیر، گفت: ما از سال ٨٢ که وارد شورا شدیم با یک نگاه متحولانه کار را پیش بردیم. اقدامات شورای شهر در دوره اول باعث سرخوردگی مردم شد اما در آن فضای سرد همه لیست ما رأی آورد و کار سنگینی را با همبستگی و مطالعه خوب آغاز کردیم.

مهدی چمران افزود: مایه افتخار ما بود که توانستیم در شورای شهر دوم اقدامات مفیدی را صورت دهیم چون در شورای اول یا دعوا بود یا اختلاف و کمتر به مشکلات مردم پرداخته می شد.

وی با اشاره به انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در سال آینده، اظهار کرد: در انتخابات آینده نباید از موضوع شوراها غفلت کرد چراکه این انتخابات خصوصا در جایی مثل شهر تهران اهمیت بالایی دارد

*ممنوعیت فعالیت انتخاباتی با استفاده از امکانات کمیته امداد

رئیس کمیته امداد با ابلاغ بخشنامه‌ای هرگونه دخالت و فعالیت انتخاباتی کارکنان کمیته امداد را ممنوع اعلام کرد.

مهندس سید پرویز فتاح با توجه به نزدیک شدن انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، نخستین انتخابات میان دوره‌ای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا طی بخشنامه‌ای از کارکنان رسمی، پیمانی و غیر رسمی خواست تا از  هرگونه دخالت  سازمانی و رقابت انتخاباتی  به نام کمیته امداد پرهیز کنند.

بر همین اساس کارکنان کمیته امداد به هیچ وجه حق دخالت در انتخابات را ندارند و همکاران رسمی، پیمانی و غیر رسمی که مایل به نامزدی در انتخابات پیش رو هستند موظفند تا پایان سال ۹۵ درخواست کتبی خود را برای تعیین تکلیف ادامه همکاری با کمیته امداد به مدیران شهرستان ها و مدیر کل استان اعلام کنند.

*پورمحمدی: با کینه‌ورزی نباید انتخابات را به میدان تسویه‌حساب سیاسی تبدیل کنیم

وزیر دادگستری گفت: پیروزی یا شکست یک فرد یا گروه در انتخابات نباید باعث شود عده‌ای دست به تهمت زدن، دادن نسبت های ناروا و یا خدای ناکرده، دروغ پردازی و شایعه پراکنی بزنند؛ نباید با کینه ورزی و بغض و بدبینی، انتخابات را تبدیل به میدان کشمکش و تسویه حساب سیاسی و جناحی کنیم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مصطفی پورمحمدی در جمع مسئولان و کارکنان وزارت دادگستری و سازمان تعزیرات حکومتی با اشاره به در پیش بودن ایام انتخابات و لزوم احترام به قانون و اخلاق‌مداری از سوی همگان اظهار کرد: گاه در ایام انتخابات، برخی فکر می‌کنند که رفع القلم است و حساب و کتابی در کار نیست؛ این در حالی است که اتفاقاً برعکس، به دلیل حساسیت بالا، رعایت ضوابط، اصول اخلاقی و شرعی در مسایل اجتماعی در این ایام، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

وی افزود: در برخی موارد ممکن است سخت گیری کمتری اعمال شود، اما در زمان انتخابات به هیچ عنوان مسامحه جایز نیست؛ چرا که حساسیت موضوع بالا و صحنه بسیار حساس است.

*برگزاری همایش انتخاباتی خانه احزاب در اردیبهشت

رئیس خانه احزاب ایران اعلام کرد که همایش انتخاباتی خانه احزاب ۷ اردیبهشت برگزار می‌شود.

قدرت‌علی حشمتیان در آخرین جلسه شورای مرکزی خانه احزاب که با حضور معاون اجرایی رئیس‌جمهور برگزار شد، اظهار کرد: بر اساس مصوبه ی شورای مرکزی، هفتم اردیبهشت سال آینده و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری همایشی با موضوع انتخابات و احزاب از سوی خانه احزاب برگزار می‌شود.

*سازمان عدالت و آزادی به شورای هماهنگی جبهه اصلاحات پیوست

یک عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها گفت: در آخرین جلسه شورای هماهنگی جبهه اصلاحات چند دستور کار مورد بررسی قرار گرفت که از میان آن‌ها سه موضوع تصویب شد. سازمان عدالت و آزادی به شورای هماهنگی پیوست.

علی‌محمد حاضری اظهار کرد: سازمان عدالت و آزادی که تاکنون عضو ناظر شورای هماهنگی بوده با رای گیری حداکثر اعضا به عضو رسمی این شورا تغییر وضعیت داد. در واقع می‌توان گفت یک گروه اصلاح طلب رسما به مجمع شورای هماهنگی جبهه اصلاحات افزوده شد.

*آغاز ثبت‌نام از نامزدهای انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس
ثبت‌نام از نامزدهای انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی از صبح یک‌شنبه ۸ اسفند در چهار حوزه انتخابیه آغاز شد.

ثبت‌نام انتخابات میان‌دوره‌ای دهمین دوره مجلس شوراس اسلامی از صبح امروز آغاز شد و تا پایان روز اداری چهاردهم اسفند ادامه می‌یابد.

انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی همزمان با انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در چهار حوزه اصفهان، مراغه، اهر و بندرلنگه در روز ۲۹ اردیبهشت ۹۶ برگزار می‌شود.

نامزدهای این انتخابات تا پایان روز چهاردهم شهریور فرصت داشتند که از سمت‌های اجرایی خود استعفا دهند.

از ۸ اسفند نیز هیات‌های اجرایی انتخابات میان دوره‌ای مجلس نیز تشکیل می‌شود.

بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات هم در هیات‌های اجرایی از روز پانزدهم تا بیست‌و چهارم اسفند انجام شده و روز بیست و پنجم اسفند فرمانداری‌ها اسامی افراد ردصلاحیت شده را به آنها اعلام می‌کند.

*نام‌نویسی یک داوطلب در انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس در غرب هرمزگان
نام‌نویسی از داوطلبان انتخابات میان‌دوره‌ای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه غرب هرمزگان از صبح یک‌شنبه ۸ اسفند آغاز شد که در نخستین روز تنها یک نفر برای نامزدی در این انتخابات اقدام به نام‌نویسی کرد.

*گزارش دومین روز ثبت‌نام داوطلبان انتخابات میاندوره‌ای مجلس
در دومین روز از مدت تعیین شده برای ثبت نام داوطلبان شرکت در انتخابات میاندوره ای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی،‌ ۱۷ نفر ثبت نام کردند.

دبیر ستاد انتخابات کشور با اعلام این مطلب گفت: از این ۱۷ نفر،‌ هشت نفر در وزارت کشور و ۹ نفر در حوزه‌های انتخابیه شامل؛ سه نفر در اصفهان، چهار نفر در اهر و هریس، یک نفر در مراغه و عجب شیر و ۱ نفر در بندرلنگه، بستک و پارسیان ثبت نام کردند.

پورعلی مطلق همچنین در خصوص هشت نفری که ثبت نام از آنها امروز در وزارت کشور انجام شد، اظهار کرد: از این افراد؛ پنج نفر برای حوزه انتخابیه اصفهان، یک نفر برای حوزه انتخابیه اهر و هریس، یک نفر برای حوزه ‌انتخابیه مراغه و عجب شیر و یک نفر برای حوزه انتخابیه بندرلنگه، بستک و پارسیان ثبت نام کرده‌اند.

*گزارش سومین روز ثبت‌نام داوطلبین انتخابات میاندوره ای مجلس شورای اسلامی
در سومین روز از مدت تعیین شده برای ثبت‌نام داوطلبان شرکت در انتخابات میاندوره ای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی،‌ ۲۴ نفر ثبت نام کردند.

پورعلی مطلق دبیر ستاد انتخابات کشور با اعلام این مطلب گفت: از این ۲۴ نفر،‌ ۳ نفر در وزارت کشور و ۲۱ نفر در حوزه های انتخابیه و در مجموع ؛ ۱۲ نفر برای حوزه انتخابیه اصفهان، ۳ نفر برای حوزه انتخابیه اهر و هریس، ۵ نفر برای حوزه انتخابیه مراغه و عجب شیر و ۴ نفر برای حوزه انتخابیه بندرلنگه، بستک و پارسیان ثبت نام کردند.
۱۳۹۶/۰۲/۱۲ ۰۷:۳۵
 
۱۳۹۶/۰۱/۱۵ ۱۱:۰۱
 
۱۳۹۶/۰۱/۱۳ ۲۳:۰۸
 
۱۳۹۶/۰۱/۱۳ ۱۹:۰۳
 
۱۳۹۶/۰۱/۱۳ ۱۸:۵۶
 
۱۳۹۶/۰۱/۱۳ ۱۴:۴۱
 
۱۳۹۶/۰۱/۱۳ ۱۰:۵۳
 
۱۳۹۵/۱۲/۲۶ ۲۰:۳۰
 
۱۳۹۵/۱۲/۲۶ ۱۹:۲۳
 
۱۳۹۵/۱۲/۱۲ ۱۵:۴۵
 
 
کلمات کلیدی : انتخابات 96+انتخابات ریاست جمهوری+روحانی+بقایی+کاندیدای اصلاح طلبان+اصولگرایان
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۳ ۱۷:۳۴:۴۲
زنده باد احمدی نژاد و یاران او (4184646) (alef-3)
 
بنذه خدا. اصل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۳ ۱۷:۴۱:۱۵
بعید میدانم شورای نگهبان صلاحیت ایشان را تایید کند. چون وی بجز سابقه حبس که دارند رجل سیاسی و مدیر و مدبر درسطح ریاست جمهوری نیستند. (4184664) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۱۴ ۰۸:۲۶:۱۶
چرا اینقدر میترسید از تایید صلاحیتش
ادعای ازادی بیانتون گوش فلک را پر میکنه علیه شورای نگهبان و صلاحیتها شاکی هستید ولی نوبت احمدی نژاد و یارانش میشه بدو بدو اویزان شورای نگهبان میشین برای رد صلاحیتش؟ (4185334) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۴ ۱۰:۴۰:۴۱
بعید نیست
اگر صلاحیت روحانی با آن سوابق و این عملکرد تایید شد
بقایی هم تایید میشود (4185562) (alef-3)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۵ ۰۸:۳۱:۳۵
..انصافا حداقل.8 سال معاون اجرایی رییس جمهور ، آنهم در دوران پر افت و خیز ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد ، آیا مصداقی از رجل سیاسی و مدیر و مدبری نیست؟ (4187378) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۳ ۱۷:۴۲:۱۲
وی احمدی نژاد رییس جمهور میشود بقایی هم بخود حق میدهد که رییس جمهور شود!!!! (4184666) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۳ ۱۷:۴۹:۲۴
مردم از اصولگرا واصلاح طلب عبور کرده اند دنبال افراد کارآمد هستند..افرادی میخوان که با رهبری که به مشکلات کشور و راههای برون رفت از آن احاطه کامل داره در هماهنگی کامل باشه..افرادی میخوان که کارآمد باشن و وضعیت رفاهی و درآمدی مردم را ظرف دوسه سال بتونه به طور کاملا محسوس ارتقا بده...افرادی میخوان که کمتر دست در جیب مردم به نام مالیات و عوارض و کارمزد بکنه..افرادی میخوان با دنیا دنبال رابطه معقول و نه افراط و تفریط باشه..افرادی میخوان خطوط جاده ای و ریلی را گسترش بده..افرادی میخوان رونق اقتصادی رو با نگاه به داخل دنبال کنه که با حوادث و تغییر و تحولات سیاسی و اقتصادی در جهان دلشون نلرزه ویکشبه بدبخت نشن...کاندیداها در این دوره باید تیمشان را هم برای بعد از به قدرت رسیدن اعلام کنند که مردم خدای ناکرده رکب نخورن و با چشم بازتر رای بدن.. (4184673) (alef-13)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۳ ۱۸:۱۵:۵۵
مشایی آمده است تا تمام قد از بقایی حمایت کند و بگوید بقایی یک احمدینژاد است. ترا به خدا توجه کنید که یک رد صلاحیت شده آمده تمام قد از یک به زندان رفته و کسی که در تمام فجایع دوران سیاه احمدینژاد شریک و سهیم بوده حمایت کند.
واقعا که احمدینژادیون پر رو, خود شیفته, قانون شکن و متوهم و فراموشکار هستند. (4184714) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۳ ۲۲:۱۴:۱۴
مرحوم هاشمی هم رد صلاحیت شده بود ولی از روحانی حمایت می کرد. رد صلاحیت شده در این مورد که جرم نیست. این اقا هم زندان رفت اما تبرئه شد (4185012) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۳ ۲۲:۱۵:۴۷
شما نگران نباش، اگر مردم عملکرئ روحانی رو قبول داشته باشن باز بهش رای میدن. نیازی به توهین به بقیه هم نیست. (4185013) (alef-13)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۳ ۱۸:۴۷:۰۷
روحانی وبقایی فینالیسن (4184778) (alef-13)
 
جانباز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۳ ۲۱:۰۳:۱۱
جز روحانی صد البته (4184919) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۴ ۰۰:۱۶:۳۹
به همین خیال باش مردم به هردوتاشون رای نمیدن ،هردوشون از آخر اول میشن (4185128) (alef-3)
 
شاهین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۳ ۱۹:۲۳:۲۴
با آنکه با برخی عملکردهای آقای روحانی موافق نیستم اما با هر مترو میزانی میسنجم انتخاب مجدد ایشان به نفع کشورم و هموطنانم میدانم . (4184821) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۳ ۲۱:۰۱:۰۵
میشه بگی با چه متر ومعیاری سنجیدی؟ (4184914) (alef-3)
 
جانباز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۳ ۲۱:۰۲:۴۸
خواهشا مطالعه شما با عملکرد روحانی یه مقدار بیشتر کن بی اهمیت ترین مورد جدید را می گم بد نیست بدانید اینکه کشاورزان سیب زمینی کیلویی 300 تومانی را دولت نخرید و حمایت نکردند انوقت از هندوستان سیب زمینی وارد می کنند ...حقوق 24 میلیونی مقایسه کنید با کارمند بازنشسته (4184918) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۳ ۲۰:۰۸:۲۸
امیدورام جناب روحانی وارد انتخابات بشوند تا متوجه بشوند چقد در بین مردم از محبوبیت کمی برخوردارند (4184865) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۳ ۲۰:۰۸:۵۹
روحاني كانديد ميشود و با ارايي بيشتر از قبل برنده دور اول انتخابات خواهد شد (4184867) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۱۳ ۲۲:۳۶:۰۵
هزاران منفی (4185039) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۴ ۰۷:۳۰:۳۰
میلیونها مثبت! (4185267) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۳ ۲۰:۵۲:۰۸
دوباره می مانی روحانی (4184905) (alef-3)
 
Spain
۱۳۹۵-۱۲-۱۳ ۲۱:۰۹:۰۸
هیچ دلیلی برای رد صلاحیت بقایی وجود ندارد؟!!! یعنی کسی که میندازندش زندان به جرم فساد اقتصادی این هیچ سوء سابقه ای محسوب نمیشه؟! البته شایدم عادی باشه در این شرایط اختلاس و ارتشا و ...! (4184927) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۳ ۲۱:۵۲:۳۳
همه بلااستثنا میدونید بقایی کاندید بشه رای اکثریت خاکستری که همیشه برنده انتخابات را تعیین میکنه و به اونه

بخاطر همین رد صلاحیت میشه و توسط اصلاحطلب و اصولگرا تمسخر و ترور رسانه ای میشه
اگرنه پس تاییدش کنید (4184978) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۳ ۲۲:۲۶:۴۸
رای روحانی حداقل بیست و چهار میلیون کسی میتونه باهاش رقابت کنه ؟ (4185031) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۴ ۰۶:۴۸:۱۲
اون سری اینقدر رای که میگی روحانی نیاورد. این سری که قاعدتا مقداری ریزش رای داره (4185238) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۱۴ ۰۸:۱۸:۳۹
بقایی را تایید کنید تا ببینید ۱۸ میلیون رایتون میپره
البته در همین انتخابات که دست خودتونه باز بعد میگین تقلب شده
رای چشم بسته اصلاحطلب و اصولگرا هر کدوم فقط ۴ میلیونه بقیش مال اکثریت خاکستریه که بستگی داره کدوم کاندید دغدغه اونها را خوب طرح کنه (4185315) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۴ ۰۹:۰۹:۰۰
این عدد ها رو از کجاتنون در میارید دوستان.
به گفته مرحوم هاشمی، روحانی فقط 4 درصد رای داشت و الان اگه همه قبلی ها حمایت کنن باید تلاش کنه از اون 50 درصد رای 4 سال پیش رای های کم شده تو این 4 سالو جبران کنه. که .... (4185407) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۳ ۲۳:۲۱:۲۴
روحانی بدون رقیب (4185076) (alef-3)
 
Moldova, Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۳ ۲۳:۴۹:۰۰
اخه بقایی کیه که بتونه رای بیاره (4185103) (alef-3)
 
Moldova, Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۳ ۲۳:۵۱:۵۰
روحانی دیگر رای کارمندان دولت را ندارد بخاطر تبعیض بیجا (4185104) (alef-3)
 
Moldova, Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۳ ۲۳:۵۵:۰۴
روحانی قبل از انتخابات باید از بعضی وزرا مانند نعمت زاده و نوبخت و حجتی و اخوندی خدا حافظی کند وگرنه رای تمی اورد (4185107) (alef-3)
 
Moldova, Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۳ ۲۳:۵۶:۵۳
اگه سود سهام عدالت قبل از انتخابات بحساب مردم واریز شود روحانی برنده است (4185108) (alef-3)
 
علي وارنا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۴ ۰۰:۰۹:۱۸
دكتر روحاني فرمودند از جيب خودشان حق هزينه دارند نه از بيت المال!؟ سوال اينست كه يك مدير ارشد ماهي ٢٥ ميليون حقوق بگيرد ساليانه ميشود ٣٠٠ ميليون و اگر تو ٣٠ سال كاري خرج نكند ميشود ٩٠٠٠٠٠٠٠٠٠ ميليارد(٩ ميليارد تومان) خب چگونه ميشود در كل كشور با اين همه تبليغات جور واجوري كه مشاهده كرديم، هزينه تبليغات خودشان رو تامين كنند؟؟؟؟؟ مگر در اين ٣٠ سال كاري شان زندگي نداشته مدير ارشد ، پس چنين مبلغي رو طبيعتا نخواهند داشت، سوال پس هزينه امتخاباتي شان از كجا تامين ميكنند؟؟؟؟؟؟ يك سوال ديگر همين تبليغات پيامكي كه از طرف رييس جمهور محترم ميايد روي گوشي ملت توسط چه نهادي تامين ميشود ؟؟؟؟ و لازم است در اين شرايط ركود اقتصادي كه واقعا مردم دچار بحرانهاي مالي هستند؟؟؟؟؟؟ مردم فكر ميكنم فراتر از دو جناح اين سري رفته و يك كانديداي مستقل از اين دو جناح رو انتخاب خواهند كرد، نامزدي كه از قبل برنامه هاشو و تيم وزاري همكارش را به مردم معرفي ميكند تا مردم با اگاهي از همكاران رييس دولت جديد و فرصت شناختن كامل انها و نوع نظر و انديشه انها رو داشته ، و انوقت يك انتخاب شايسته رو خواهند كرد ، چنين فردي حتما راي بالاي از سوي ملت خواهد گرفت،، و اين دو جناح ديگر حناي شان رنگي ندارد، و ملت فقط از نامزدي كه يك كارنامه خوب و درخشان و پيرو خط امام و رهبري عزيزمان باشد ، حتما راي بالاي خواهد اورد بيش از ٤٠ ميليون راي دهنده خواهند امد و رييس دولت اينده نزديك به نصف خواهد راي مياورد اگر داراي شرايط بالا باشد ، در شرايط موجود منطقه و جهان پيروي از رهبر عزيزمان يك اصل مهم ميباشد ، چون ثابت شده كه حضرت اقا در شرايط خاص با ان حس دور انديشي شان و ارامش خاص كه فقط مختص به حضرت اقا ميباشد ، و با رهنمودهاي خود كشور و دولت را به ساحل ارامش و امنيت برده ، نمونه اش مسله منا، كه دولت نتوانست تصميم قاطع بگيرد ، حضرت اقا با ان سخنراني طوفاني و قاطع ، ال سعود رو وادار به همكاري با دولت نمود و يا مسله برجام، در تمام مراحل به دولت گوشزده كرد كه غرب خصوصا امريكا قابل اعتماد نيست و نبوده و.... پس پيروي از رهبر يك اصل ميباشد در انتخاب رييس دولت اينده براي ملت و .... (4185123) (alef-13)
 
محمدامین حیات مقدم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۴ ۰۴:۳۲:۱۱
نه اصلاح طلبان و نه اصولگرایان خوب عمل نکردند.اقتصاد ایران از بین رفته است.
دولتها فقط آمار و رقم های بیهوده داده اند. (4185212) (alef-3)
 
دلسوز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۴ ۱۰:۳۵:۰۸
بنظر من کسی که به روحانی مجدداً رأی بده از چند حالت خارج نیست: یا آدم خودشونه-یا وضعیت اسفناک کشور براش مهم نیست-یا اینکه جوون بیکار تو خونه نداره-یا محتاج نون شبش نیست و نفسش از جای گرم بلند میشه و وضع بد مردم کشورش براش مهم نیست. (4185550) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۴ ۱۰:۴۹:۴۴
برای تحریک احساسات روحانی از نیامدنش می گوید و وقتی آید در آخرین پیام انتخاباتی می گوید مثل همه ریاست جمهوری های قبل مردم به من دوبار فرصت دهید و... (4185584) (alef-13)
 
یک باستان شناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۴ ۱۲:۵۲:۱۳
ایشان به دلیل انهدام و تخریب و سرقت مدارک و میراث فرهنگی و بسیاری از اشیای موزه باید محاکمه شود
ما اهالی میراث فرهنگی، باستان‌شناسان و پژوهشگران این حوزه انتظار داریم دستگاه قضایی کشور رسیدگی به تخلفات آقای بقایی را تنها محدود و معطوف به تخلفات مالی وی نکنند و آسیب‌های جبران‌ناپذیری را که به حوزه‌ی میراث فرهنگی و باستان‌شناسی کشور وارد شده نیز با دقت نظر مورد رسیدگی قرار داده و نتیجه را به اطلاع عموم مردم، کارشناسان و فعالان این حوزه برساند. (4185796) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۴ ۱۳:۴۶:۰۶
میخاین باور کنید میخاین نکنید. اما بقایی رییس جمهور بعدی هست. اگه واقع بین و جامع نگر باشین میتونید ببینید که مردم در شهرهای مختلف همچنان احمدی نژاد رو قبول دارن و بقایی هم یعنی احمدی نژاد (4185891) (alef-13)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۴ ۲۲:۲۴:۲۳
فقط دکتر توکلی (4186954) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۷ ۰۹:۳۷:۵۸
بنظر بنده روحانی رای نمیاره ، چون گرفتاری مردم کشور نان است و نان و روحانی و تیمش اصلا کارنامه قابل قبولی در این مدت نداشتند. (4190646) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.