نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 480494
جزییات قانون بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۲۲
معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی بخشنامه جدید سازمان تأمین اجتماعی در مورد قانون بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت را تشریح کرد.
محمد حسن زدا گفت: سال ٨٥ قانون بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت تصویب شد.

در این قانون افراد مذکور با ٢٥ سال سابقه با ٣٠ روز حقوق بازنشسته می‌شدند. وی با بیان اینکه ملاک پرداخت مستمری در سازمان تأمین اجتماعی داشتن ٣٠ سال سابقه خدمت است، افزود: براساس قوانین تأمین اجتماعی، اگر شخصی بخواهد زودتر از موعد بازنشسته شود، باید هزینه‌هایش را بپردازد. زدا افزود: به محض ابلاغ قانون بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت در سال ٨٥، افرادی درخواست بازنشستگی دادند و تصور می‌کردند هزینه ٥سال زودتر از موعد بازنشستگی را دستگاه پرداخت کرده است که این چنین نبود.

وی با تأکید بر اینکه ملاک محاسبه میزان مستمری بر اساس بیمه‌پردازی ٢ سال آخر خدمت است، گفت: بر اساس قانون تأمین اجتماعی، معیار برای مستمری ٣٠ سال خدمت سال‌های ٢٩ و ٣٠ است اما برای کارکنان دولت که متقاضی بازنشستگی پیش از موعد بودند سال‌های ٢٤ و ٢٥ خدمت محاسبه شد که مورد مخالفت این افراد بود.

معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی اظهار داشت: در مورد بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت دیوان عدالت اداری به نفع سازمان تأمین اجتماعی رأی داد و در مجلس در این سالها ٣ مرتبه مطرح شد که در هر سه مورد رد شد. شورای نگهبان نیز ٢ بار آن را رد کرد.

زدا گفت: در برنامه ششم توسعه دوباره ملاک عمل قرار گرفتن سال‌های ٢٩ و ٣٠ در مورد محاسبه مستمری برای کارکنان دولت که متقاضی بازنشستگی پیش از موعد شده بودند مطرح شد که این فرآیند با محاسبات بیمه‌ای مغایرت داشت و در چند سال گذشته سازمان تأمین اجتماعی نظر خود را اعلام کرده بود. وی تصریح کرد: البته مخالفت سازمان تأمین اجتماعی تا قبل از تصویب این قانون بود به محض تصویب برای اجرا و ترمیم ایرادهای آن اقدام کردیم. وی با اشاره به تصویب این قانون در ماده ٢٨ قانون برنامه ششم توسعه توسط مجلس و تأیید شورای نگهبان گفت: بر این اساس، سازمان تأمین اجتماعی بخشنامه جدید را ابلاغ کرد.

معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی افزود: به سیستم و دستگاه‌هایی که کارکنان دولت را برای بازنشستگی پیش از موعد معرفی کردند اعلام می‌کنیم می‌توانند این افراد را معرفی و هزینه ٥ سال زودتر از موعد بازنشستگی را به سازمان تأمین اجتماعی بپردازند تا محاسبه جدید برای مستمری آنها بر اساس سال‌های ٢٩ و ٣٠ خدمت انجام شود.

زدا خاطرنشان کرد: حدود ١٢ هزار نفر از کارکنان دولت پیش از موعد بازنشسته شدند و در حال حاضر مستمری می‌گیرند و بخشنامه جدید شامل آنها می‌شود. مهلت این قانون در سال ٩٥ به پایان رسید و برای سال ٩٦ بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت نداریم.
منبع: روزنامه ایران
 
کلمات کلیدی : بازنشستگی، سازمان تأمین اجتماعی
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۸ ۰۹:۲۰:۰۸
در این دوره که مشکل اشتغال وجود دارد بازنشستگی پیش از موعد یکی از راهکارهها می باشد ضمن اینکه بسیاری از کارمندان حاضر هستند مبلغ بیمه برای 5 سال باقی مانده برای رسید به 30سال را خود پرداخت کنند .
زیرا یکسری مشاغل وجود دارد که بیشتر از 25سال نگه داشتن نیروی انسانی به ضرر سازمان است چون واقعا دیگر بهره وری لازم را ندارند. (4417762) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.