نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 439490
بیش از 70 درصد کودکان کار ایرانی نیستند
تاریخ انتشار : جمعه ۸ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۹
رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: براساس برآوردهای ما بیش از 70 درصد کودکان کار از اتباع خارجی هستند.

به گزارش ایسنا، انوشیروان محسنی بندپی، در نشستی خبری در جمع خبرنگاران استان کردستان، اظهار کرد: مسئله آسیب‌های اجتماعی فقط مختص به ایران نیست و تحولات جوامع، تغییرات محیطی، صنعتی شدن زندگی‌ها، کم شدن گفت‌وگو در خانواده‌ها و دیگر عوامل سبب افزایش آسیب‌های اجتماعی شده است.

وی افزود: این مسئله دغدغه مقام معظم رهبری و سایر مسئولان هم هست و در طول دو سال گذشته چهار بار سران سه قوه و دستگاه‌های اجرایی مرتبط با آسیب‌های اجتماعی در حضور رهبری ارائه گزارش‌هایی را در این زمینه داشته‌اند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور عنوان کرد: سازمان بهزیستی هم به عنوان تخصصی‌ترین نهادی که در حوزه آسیب‌های اجتماعی کار می‌کند در حوزه طلاق، اعتیاد، حاشیه نشینی، جلوگیری از خودکشی، کودک آزاری، همسر آزاری و ... اقداماتی را انجام داده است.

وی بیان کرد: طرح سلامت اجتماعی در برنامه ششم توسعه با نقش محوری سازمان بهزیستی درنظرگرفته شده است که این سازمان هم با بهره گیری از نیروهای متخصص و کارشناسی خود سعی می‌کند در مهار، کنترل و جلوگیری از گسترش آسیب‌های اجتماعی اقدامات اثربخشی را داشته باشد.

استقرار اورژانس‌های اجتماعی در 140 شهر کشور 

محسنی بندپی در ادامه از توسعه کمی و کیفی اورژانس‌های اجتماعی در 140 شهر کشور در سال 96 خبر داد و گفت: این اورژانس‌ها در استان کردستان هم در شهرهای قروه، بیحار، دیواندره و دهگلان مستقر خواهند شد.

وی اثرگذاری اورژانس‌های اجتماعی را بسیار بالا دانست و ذکر کرد: از طریق اورژانس‌های اجتماعی در سال گذشته، حدود 4240 نفر را از انجام عمل خودکشی باز داشته‌ایم.

وی در ادامه گفت: همچنین در جاهایی که نیاز هست نسبت به استقرار پایگاه خدمات اجتماعی و سلامت اجتماعی هم اقدام خواهیم کرد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در بخشی دیگر از سخنان خود به طرح اجباری شدن غربالگری ژنتیکی ازدواج اشاره و در این باره عنوان کرد: در سال 94 در تمامی استان‌های کشور یک شهرستان را برای اجرای این طرح پایلوت کردیم و همچنین تمامی شهرهای دو استان یزد و کرمان را هم به صورت اجباری برای اجرای این طرح تعیین کردیم.

وی افزود: در اجرای این طرح، شواهد بسیار خوبی را بدست آوردیم و این طرح در ارتقای آگاهی‌های اجتماعی نقش بسیار خوبی داشت.

محسنی بندپی تصریح کرد: دولت موافق این طرح است و امیدواریم که مراکز مشاوره و آزمایشگاه‌ها افزایش پیدا کنند تا همه شامل این طرح شوند.

طرح مراقبت در منزل در دستور کار

وی در ادامه به طرح مراقبت در منزل هم اشاره و بیان کرد: این طرح یکی از راهبردهای مورد قبول سازمان بهزیستی است که در دستور کار قرار دارد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور همچنین در ارتباط با پشت نوبتی‌های دریافت خدمات سازمان بهزیستی عنوان کرد: در برنامه ششم تلاش ما بر این بوده که در بحث توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در حوزه اجتماعی هرسال 10 درصد را توانمند و خارج ‌کنیم و 10 درصد جدید را هم اضافه کنیم اما در حوزه توانبخشی این مسئله امکان ندارد.

وی ادامه داد: این طرح به مجلس پیشنهاد شده که مجلس تصویب کرده است و منتظر نظر نهایی شورای نگهبان هستیم.

محسنی بندپی در ادامه بیان کرد: باید از سیاست‌های صدقه‌ای دور شویم و به سمت توانمندسازی گروه‌های هدف برویم.

وی افزود: ما این آمادگی را داریم که در تمامی مهدکودک‌های روستایی استان کردستان یک وعده غذایی را برای جلوگیری از سوءتغذیه در برنامه بگنجانیم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور به طرح تامین مالی خرد هم اشاره و اعلام کرد: در استان کردستان 700 گروه همیار را که حدود 12 هزار را تحت پوشش خود قرار خواهند داد برای اجرای این طرح درنظر گرفتیم.

وی با اشاره به اینکه در کل کشور 2 هزار گروه برای اجرای طرح تامین مالی خرد تعیین شده‌اند، گفت: با توجه به اینکه 700 گروه از این آمار در استان کردستان هستند حدود 30 درصد گروه‌های ما در این استان استقرار خواهند یافت.

محسنی بندپی به مسئله مناسب سازی معابر هم اشاره و تصریح کرد: در گزارشی که تهیه کردیم بسیاری از دستگاه‌ها نسبت به مناسب سازی معابر اقدام نکرده‌اند؛ در سازمان بهزیستی حدود 60 درصد و مابقی دستگاه‌ها کمتر از 50 درصد و حتی 20 درصد مناسب سازی داشته‌اند.

وی بیان کرد: در روزهای 25 و 26 بهمن ماه جاری برای اولین بار همایشی را در کشور جهت ارتقای فرهنگ آحاد جامعه و حساس سازی دستگاه‌ها برای مناسب سازی معابر برگزار خواهیم کرد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه در مورد کودکان کار هم خاطرنشان کرد: سازمان بهزیستی نسبت به پذیرش کودکان کار اقدام خواهد کرد و حمایت، ساماندهی، اجتماع پذیری و آموزش این کودکان را انجام می‌دهد.

وی عنوان کرد: براساس برآوردهای ما بیش از 70 درصد کودکان کار از اتباع خارجی هستند که اگر به حال خود رها شوند زمینه‌های ارتکاب جرم هم افزایش می‌یابد.

وی گفت: آمار دقیقی از تعداد کودکان کار در دست نیست اما در تهران 2640  کودک کار را پذیرش کرده‌ایم.

محسنی بندپی تصریح کرد: اگر زمینه برگشت به تحصیل این کودکان فراهم شود سازمان بهزیستی هزینه تحصیل آنها را تقبل می‌کند تا به محیط مدرسه و درس برگردند.
 
کلمات کلیدی : کودکان کار + آسیب های اجتماعی
 
۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۱۳:۳۴:۵۹
خوب بود می گفتید چند درصد مال چه کشورهایی هستند. (4138655) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.