توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 489792
آخوندی: ۱۹ میلیون نفر در بافت‌های فرسوده و مناطق حاشیه‌ای زندگی می‌کنند
بخش اقتصادی الف؛ 16 تیر 96
تاریخ انتشار : جمعه ۱۶ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۰
وزیر راه و شهرسازی گفت: جمعیت شهری ایران حدود ۵۹ میلیون نفر است و میزان حاشیه نشینی و بدمسکنی در بافت های فرسوده و سایر بافت ها حدود ۱۹ میلیون نفر در سطح کشور است.

به گزارش روابط عمومی استانداری سیستان و بلوچستان، عباس آخوندی عصر امروز در نشست ستاد بازآفرینی پایدار شهری سیستان و بلوچستان در زاهدان، اظهار داشت: وضعیت زندگی شهروندی در کشور نامناسب است و این تنها به سیستان و بلوچستان اختصاص ندارد.

وزیر راه و شهرسازی افزود: جمعیت شهری ایران حدود 59 میلیون نفر است و میزان حاشیه نشینی و بدمسکنی در بافت های فرسوده و سایر بافت‌ها حدود 19 میلیون نفر در سطح کشور است. یعنی حدود 35 درصد جمعیت کشور در وضعیت نابسامانی زندگی می‌کنند که تا 41 درصد هم متغیر است.

آخوندی خاطر نشان کرد: آمار سال 95 در مقایسه با سال 90 نشان می دهد که جمعیت روستایی 2 درصد کاهش و شهری 2 درصد افزایش یافته است و جمعیت روستایی به صورت ملی نزول دارد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در برنامه ریزی مسکن در حوزه شهری باید روی بافت حاشیه نشینی متمرکز شد تا منابع به درستی هزینه و بهره وری داشته باشد.

وی گفت: حاشیه نشینی یک مسئله ملی است و به همین علت برگزاری جلسات ستادهای بازآفرینی شهری در استانداری ها و فرمانداری ها پیش بینی شد.

آخوندی تصریح کرد: نیاز به یک نوع همگرایی افقی و همراهی بین وزارتخانه ای و در سطح شهرستان ها نیز ایجاد هماهنگی بین نیروهای محلی برای رفع معضلات حاشیه نشینی در بخش های مختلف وجود دارد.

وزیر راه و شهرسازی افزود: برش افقی برنامه ریزی با همراهی و مشارکت دستگاه های اجرایی مختلف در حاشیه شهرها در جهت افزایش کیفیت زندگی مردم و حتی در حوزه مسکن این روش کارآمدتر و ارجح تر است.

وی با اشاره به اینکه بزرگترین مشکل بافتهای حاشیه نشین نداشتن هویت محله ای است، ادامه داد: رویکرد وزارت راه و شهرسازی تعریف محله است و این محلات ساختار خودش را از حیث امکانات از جمله مدرسه، مسجد ،بازار و روابط اجتماعی می خواهد و تنها روی نقشه نیست.

آخوندی با اشاره به اینکه سیاست محله محوری باید محور تمام برنامه ریزی ها تعریف شود، افزود: پیشنهاد ما این است که هرجا زمین دارید چه از محل اراضی خالصه  و چه سازمان ملی زمین و مسکن، افراد متقاضی با دریافت وام با نظارت نظام مهندسی نسبت به بهسازی و ارتقاء سکونتگاه ها اقدام کنند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: نیاز به ایجاد مدارس در مناطق حاشیه نشین بسیار جدی و ضروری است که در صورت انعکاس جدی آن ، در سطح مرکز از طریق رئیس جمهور پیگیری خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: نکته بسیار مهم برای پیوستن حاشیه به متن اینکه سازمان اجتماعی را بپذیریم بنابراین در ابتدا باید فضای عمومی و شاکله شهری را ایجاد کنیم زیرا مکان فاقد خیابان ، ساختار اجتماعی و هویت هیچ ارزشی ندارد.

آخوندی تصریح کرد: وزارت راه و شهرسازی برای ایجاد فضای عمومی با تمام امکانات اعم از خانه سلامت، بهداشت، مدرسه و تامین قیر برای آسفالت معابر در سکونتگاه های غیررسمی، حاضر به هر نوع همکاری و کمکی است.
 
کلمات کلیدی : عباس آخوندی+وزارت راه و شهرسازی+بافت‌های فرسوده +حاشیه‌ نشینی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.