توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 439797
نقش حمل و نقل در توسعه پايدار
بخش تعاملی الف - حمید نجف
تاریخ انتشار : شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۲


امروزه بر كسي پوشيده نيست كه راه رسيدن به فرايند توسعه اقتصادي تنها با عبور از پل مستحكمي به نام حمل و نقل امكان پذير است؛ از اينرو مي توان با اطمينان گفت كه حمل و نقل يكي از اصلي ترين اركان زير بنايي كشورهاي پيشرفته و درحال توسعه به شمار مي آيد؛ ركني كه همواره مورد توجه خاص است.

حمل و نقل چون شرياني است كه سايراجزاي خدماتي؛ بازرگاني؛ صنعتي  و كشاورزي  را در دو سطح ملي و بين المللي به هم پيوند مي دهد و تاثيرات عميقي بر رشد و توسعه اين بخش ها بر جا مي گذارد؛ بخش هايي كه در حقيقت پيشرفت و پس رفت اقتصاد يك كشور بستگي مستقيم به عملكرد تك تك آنها دارد.

به عبارت ديگر يك اقتصاد ايده آل از پيوستن حلقه هايي ساخته مي شود كه  پيوند و استحكام آنها توسط حمل و نقل صورت مي گيرد؛ هر چه اين بخش بهتر عمل كند شاهد زنجيره مستحكم تري خواهيم بود ؛ از اين رو تقويت زير ساخت هاي ارتباطي در حوزه هاي مختلف حمل و نقل مي تواند به سادگي راه توسعه اقتصادي كشورها را هموار نمايد.

خوشبختانه پس از توافقات برجام و رفع نسبي تحريم ها؛ زمينه هاي تقويت؛ نوسازي و توسعه بخش هاي مختلف حمل و نقل در حوزه هاي جاده اي؛ هوايي؛ ريلي و دريايي به نوعي مهيا شد؛ زمينه هاي كه مي بايست بدون توجه به حاشيه سازي هاي موجود با حداكثر توان از آن بهره برد.

باز سازي و افزايش شبكه هاي جديد ارتباطي و نوسازي ناوگان جزو امور بسيار مهمي است كه دولت اهتمام ويژه اي نسبت به آن دارد؛  همچنانكه در مرور اخبار روزانه شاهد اقدامات موثري دراين حوزه هستيم؛ اقداماتي كه آخرين آن طي چند روز گذشته درخصوص نوسازي ناوگان حمل و نقل جاده اي كالا به وقوع پيوست؛ اقدامي كه در صورت اجراي صحيح و مشاركت جدي رانندگان حرفه اي كشور مي تواند طي چند سال دستاوردهاي مثبت و بي نظير خود را در اقتصاد كشور به نمايش بگذارد.

در حقيقت اين اقدام علاوه بر محاسن عديده براي راننده از جمله؛ كاهش هزينه هاي ناشي از مصرف سوخت و تعمير و نگهداري؛ افزايش توان؛ قدرت و سرعت ناوگان و همچنين راحتي و ايمني بيشترراننده؛ با حركت به سمت بهينه سازي مصرف سوخت به صرفه جويي ملي؛ پاكيزگي محيط زيست و در نهايتا استحكام  بخش هاي زير بنايي اقتصاد كشور هم كمك شاياني خواهد كرد.

هر چند ممكن است اين طرح ملي در ظاهر نگراني هايي را از نظر باز پرداخت بدهي براي جامعه زحمتكش رانندگان حرفه اي به دنبال داشته باشد اما قطعا با تدبير دولت سود سرشار اين پروژه علاوه بر كشور اين قشر تلاشگر را هم منتفع خواهد ساخت.

به هر حال موقعيت استراتژيكي و سوق الجيشي كشور ؛ ما را قادر خواهد ساخت كه با سرمايه گذاري و ايجاد سيستم حمل و نقل كارآمد ضمن ارتقاء جايگاه خود در منطقه ؛ رشد و توسعه اقتصادي كشور را با شتاب بيشتري پيش ببريم   .
 
کلمات کلیدی : حمید نجف
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.