توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 243596
نگاهی به فیلم آتش بس 2
بخش تعاملی الف - محمد سجاد عمران
اشاره: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های بینندگان الف است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. بینندگان الف می توانند با ارسال یادداشت خود، مطلب ذیل را تایید یا نقد کنند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۳۶
تجربه ي نسبتا خوبي که از تماشاي فيلم آتش بس ۱ داشتم مرا بر آن داشت که قسمت دوم اين فيلم را هم ببينم. اما متاسفانه آن تجربه هرگز تکرار نشد.

آتش بس ۲ - همچون قسمت نخست - فيلمي است که قصدش روايت اختلافات يک زوج نسبتا جوان است اما اين که چقدر در اين امر موفق است خود جاي بحث دارد که در ادامه به آن خواهيم پرداخت.

داستان فيلم از آن جا شروع مي شود که اين زوج قصد دارند پس از چند سال اولين سفر خارج از کشور را با هم تجربه کنند. آن ها در فرودگاه روان شناسي را که مدتي مشکلات خود را با او مطرح مي کرده اند مي يابند. فيلم اساسا صحبت هاي اين زوج با اين روان شناس و يادآوري خاطرات و اتفاقات گذشته است.

مشکل فيلم - که در واقع مشکل فيلمنامه است - در اين جا است که اتفاقات فيلم که به صورت کاملا پراکنده روايت مي شود هيچ گونه وحدتي نمي يابند و در آخر فيلم هم بدون رسيدن به هيچ نتيجه معيني رها مي شوند. به نظر مي رسد مقايسه آتش بس ۱ با اين فيلم تا حدي اين موضوع را روشن تر کند. زوج آتش بس ۱ که همانند زوج فيلم مورد بحث، اختلافات عمده اي با هم دارند با مراجعه به روان شناس رفته رفته و در نهايت با جدا شدن موقتي از هم و تماشاي فيلم صحبت هاي روان شناس مشکلاتشان را تا حد زيادي حل مي کنند. گرچه به بخش هاي پاياني آتش بس ۱ هم انتقاداتي دارم اما آن چه روشن است اين است که آن فيلم توانايي اين را دارد که قصه ي خود را به سرانجام معيني برساند.

نکته ی دیگری که باید درباره آتش بس ۲ مطرح کنیم بازی بازیگران این فیلم است که هرگز انتظارات را برآورده نمی کند و صرفا تکرار بازی های آتش بس ۱ و البته به شدت ضعیف تر از آن است. به طور کلی تصور می کنم انتخاب بهرام رادان و میترا حجار برای این فیلم اشتباه است و این دو نمی توانند از پس اجرای نقش خود برآیند ؛ این نکته را هم در نظر داشته باشیم که بازی نه چندان دلچسب این دو بازیگر ناشی از ضعف در شخصیت پردازی است. هیچ بازی خوبی بدون شخصیت پردازی درست و دقیق حاصل نمی شود.

نقش روان شناس فیلم هم جز گفتن حرف هایی که در مجله ها فراوان یافت می شود کار دیگری ندارد و بر خلاف آتش بس ۱ در این فیلم کاری را به پیش نمی برد.

در پایان باید عرض کنم آتش بس ۲ فیلم ضعیفی است که نه فیلمنامه خوبی دارد و نه بازیگران از پس بازی بر می آیند. شوخی های فیلم عمدتا کلامی و سطحی است و جز یک خنده ی لحظه ای حاصل دیگری برای تماشاگر ندارد.
 
کلمات کلیدی : محمد سجاد عمران