توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 413290
طرح اتحادیه آفریقا برای حل بحران لیبی
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۱
رئیس جمهوری چاد در نشست سران کشورهای همسایه لیبی، از طرح اتحادیه آفریقا برای حل بحران لیبی با کمک همسایگان این کشور، سازمان ملل و اتحادیه عرب خبر داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه خبری الجزیره، ادریس دبی، رئیس جمهور چاد در نشست سران کشورهای همسایه لیبی و کمیته عالی آفریقا که در شهر آدیس آبابا برگزار شد، از طرح اتحادیه آفریقا برای حل بحران لیبی خبر داد و گفت: آفریقا تحت تاثیر شرایط داخلی لیبی است، اتحادیه آفریقا طرحی را برای حل بحران لیبی با همکاری کشورهای همسایه، سازمان ملل و اتحادیه عرب ارائه کرده که براساس آن هر سه طرف در راستای دستیابی به راه حل برای تحقق آشتی ملی در لیبی تلاش می‌کنند.

دبی تاکیدکرد، هدف از طرح پیشنهادی اتحادیه آفریقا مشارکت گسترده همه طرف‌های لیبیایی، آغاز دوباره مذاکرات و خروج از بحران داخلی این کشور است.

طبق اظهارات رئیس جمهوری چاد، در این طرح تاکید شده که وفاق مل باید شامل همه طرف‌ها باشد و در آن با هرگونه اقدامی که یکی از طرف‌ها را به حاشیه می‌راند،‌ مخالفت شده است و پایه اصلی آن توافقنامه مراکش است.

وی با اشاره به تلاش اتحادیه آفریقا برای گردهم آوردن همه طرف‌های لیبیایی در روند سیاسی لیبی تاکید کرد که طرف‌های لیبیایی باید از دخالت‌های خارجی دوری کرده و مسئولیت‌های خود را برای تشکیل دولت وفاق ملی بپذیرند.

عقیله صالح، رئیس پارلمان لیبی نیز در این نشست ضمن تاکید بر اصول دموکراسی، حاکمیت ملی و استقلال از پارلمان آفریقا خواست با تایید مشروعیت پارلمان و دولت موقت از مردم لیبی حمایت کند.

صالح در ادامه از تمامی کشورهای آفریقایی خواست اتحادیه آفریقا را برای ارائه نظرات و راه حل‌های  استراتژیک جهت حل مشکلات پیش روی قاره آفریقا به کار اندازند.

همچنین عبدالمنعم بوصفیطه، مشاور رئیس پارلمان لیبی در امور آفریقا و اتحادیه این قاره از تشکیل کمیته‌ای عالی برای این اتحادیه درباره لیبی خبر داد و از اتحادیه آفریقا خواست به خواسته مردم لیبی در انتخابات پارلمانی احترام گذاشته و از هیچ یک از طرف‌ها علیه دیگری جانبداری نکند.
کلمات کلیدی : اتحادیه آفریقا + بحران لیبی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.