توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 463592
ضرورت استفاده از گیاهان سنتی برای تولید نوشیدنی سالم
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۳
یک کارشناس با اشاره به زیان‌های استفاده از نوشیدنی‌های گازدار برای سلامتی مردم، گفت:‌ با توجه به پتانسیل جغرافیایی ایران باید از استعداد موجود در گیاهان دارویی برای تولید نوشیدنی‌های سلامت استفاده شود.

عطیه احمدی پرتا در توضیح مهم‌­ترین آسیب شکر موجود در نوشیدنی­‌ها اظهار کرد:میزان بالای شکر نوشیدنی­‌ها، موجب بروز بیماری­‌های بسیاری شده و ما به بیماران توصیه می­‌کنیم الگوی مصرف خود را اصلاح کنند و در اولین قدم به جای نوشابه‌های ناسالم، قندهای طبیعی را جایگزین کنند که سرشار از آنتی‌اکسیدان است.

این کارشناس تغذیه ادامه داد: نوشابه‌ها ترکیباتی دارند که برای فیزیولوژی مضر است و مشکلات گوارشی ایجاد می‌کند. مهم‌ترین صدمه این نوشیدنی‌­های مضر، تخلیه کلسیم استخوان‌ها و ایجاد بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان است. متاسفانه برخی از مردم هنوز از آسیب‌های واقعی نوشابه‌های گازدار آگاهی ندارند. اگر نوشیدنی­ سلامتی گیاهی را جایگزین نوشابه‌­های آسیب‌­رسان کنیم و فرهنگ استفاده از این نوشیدنی‌ها را در مردم ایجاد کنیم، می‌توانیم بگوییم مصرف‌کنندگان را از نوشیدنی­‌های مضر نجات دهیم و به سمت نوشیدنی سلامتی سوق دهیم.

وی با انتقاد از تبلیغ نوشیدنی‌های گازدار، خاطرنشان کرد: دلیل اصلی این موضوع تبلیغات وسیع برای ترویج نوشابه‌ها و نوشیدنی ناسالم است. حتی یک هزارم این تبلیغات برای یک نوشیدنی سلامتی گیاهی و طبیعی مانند بابونه و الوئه­ورا انجام نمی‌ شود. در سبک زندگی  باید آگاهی را افزایش دهیم، به نظرم کمی و کاستی مسئولان است و به عنوان کارشناس تغذیه موافق این هستم که به گذشته بازگردیم و از این گیاهان سنتی و بومی کشورمان در نوشیدنی ترکیبی استفاده کنیم.

این کارشناس تغذیه در تشریح خصوصیات نوشیدنی کارکردی یا نوشیدنی سودمند، گفت: آنتی‌اکسیدان‌ها و املاح مفید موجود در یک نوشیدنی سلامتی گیاهی می‌تواند برای بدن انسان مفید باشد، البته اینکه این نوشیدنی‌ها کاملا طبیعی و حاوی املاح موجود در میوه‌ها و گیاهان باشد خیلی موثر است.

احمدی پرتا افزود: در یک برنامه تلویزیونی نوشیدنی تبلیغ شد که با وجود ادعای واهی سلامتی و نداشتن مجوز، خانم‌های چاق به دلیل ناآگاهی به آن محصول روی آوردند. در این فضا تولیدکننده‌­ای که با خلوص نیت اصل محصول نوشیدنی سلامتی را به دست مردم دهد، قطعا به سلامت مردم و جامعه کمک کرده است.

ترکیب میوه و گیاه برای تولید نوشیدنی سلامتی
این کارشناس تغذیه متذکر شد: برخی گیاهان و میوه­‌ها در طب سنتی ما استفاده شده که خواص طبیعی و واقعی دارند. اگر تولیدکننده‌ای از این منابع طبیعی استفاده کند و بتواند مردم را به سمت گیاهان سنتی و میوه‌­ها سوق دهد، قطعا در اصلاح الگوی مصرف عمل کرده است زیرا اکثر گیاهان سنتی ما مانند بابونه و هل و گل سرخ، خواص دارویی دارند و اگر این گیاهان با ویتامین موجود در میوه­های طبیعی ترکیب شود مسلما نتایج مفیدی به همراه خوهد داشت. مثلا دارچین برای از مقابله دیابت مفید است و موجب افزایش انسولین می‌شود یا دانه هل که هم هضم کننده غذاست، هم شادی آور است و برای درمان افسردگی استفاده می شود.

احمدی پرتا با تاکید بر اینکه اگر نوشیدنی های سلامتی به دلیل کیفیت مناسب، مشتری‌شان را پیدا کنند خوب است، ادامه داد: البته فرهنگ استفاده از نوشیدنی سلامتی به مرور و طی زمان ایجاد می‌شود بنابراین سه اصل مهم کیفیت، مشتری‌مداری و زمان در اینکه نوشیدنی‌های سلامتی در ذهن مردم جای بگیرد، موثر است.
 
کلمات کلیدی : جوانه گیاهان ، نوشیدنی ها
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.