توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 417890
نروژ درخواست اسنودن را رد کرد
تاریخ انتشار : شنبه ۶ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۵
ایرنا نوشت: دادگاه عالی نروژ درخواست افشاگر سابق آژانس امنیت ملی آمریکا مبنی بر تضمین عدم بازداشت وی و استردادش به آمریکا پس از ورود به این کشور جهت دریافت جایزه "اوسیتسکی" را رد کرد.

به گزارش پایگاه اینترنتی راشاتودی، این آخرین شانس ادوارد اسنودن ۳۳ ساله، مقاطعه کار سابق و افشاگر ملی آمریکا برای درخواست ورود به این کشور اسکاندیناوی بدون ترس از استرداد بود.

شکایت وکلای اسنودن علیه دولت نروژ در خصوص مساله استرداد که در آوریل سال جاری میلادی تنظیم شده بود پیشتر توسط دادگاه منطقه اسلو و دادگاه تجدیدنظر رد شد.

شرکت حقوقی "Schjoedt" در همان زمان از طرف اسنودن از دادگاه اسلو خواست تا به صورت قانونی اعلام کند که نروژ حقی برای استرداد اسنودن به آمریکا ندارد.

دادگاه عالی نروژ حکمی در خصوص اینکه آیا اسنودن را به محض ورود به نروژ به آمریکا مسترد خواهد کرد یا خیر صادر نکرد.

اسنودن که در روسیه پناهنده شده قصد داشت برای دریافت جایزه "کارل فون اوسیتسکی" از سوی گروه بین‌المللی "قلم" به خاطر تلاش‌های صریح برای آزادی بیان به نروژ سفر کند.

گروه بین‌المللی قلم پس از آنکه نروژ درخواست اولیه را رد کرد مجبور شد تا مراسم اهدای جایزه را از نوامبر به ژوئن سال آتی به تعویق اندازد.

ویلیام نایگارد، رئیس گروه بین‌المللی قلم به دنبال این تصمیم دادگاه عالی گفت: ما واقعا از این مسال ناامید و متاثر شدیم. اسنودن احتمالا این جایزه را در روسیه دریافت خواهد کرد. گروه بین‌المللی قلم به نهایت تلاش‌ها برای برجسته‌تر کردن نقش افشاگران ادامه خواهد داد.

پیشتر مقامات آمریکایی اعلام کرده بودند که اگر اسنودن به نروژ سفر کند درخواست استرداد وی را تنظیم خواهند کرد.

انتظار می‌رود اسنودن در آمریکا با اتهامات جاسوسی مواجه شود که وی را به ۳۰ سال حبس محکوم می‌کند.

ادوارد اسنودن، مقاطعه کار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا که از سال 2013 میلادی پس از افشای جاسوسی‌های گسترده آمریکا در تبعید خودخواسته در روسیه به سر می‌برد.
 
کلمات کلیدی : نروژ + اسنودن
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.