نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 437195
صندلي شورا ارث خانوادگي كسي نيست
بخش تعاملی الف - عبدالسلام معروفی
تاریخ انتشار : شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۲۱


 پنجمين دوره انتخابات شوراي اسلامي شهر  به همراه دوازدهمين  انتخاب رييس جمهور در پيش است و حدود دو ماه ديگر عده اي براي سياست گذاري و هدايت و برنامه ريزي شهري ثبت نام خواهند كرد و 29 ارديبشهت قرار است خود را در محك آزمايش عموم بگذارند.

اين روزها تا حدود زيادي فضاي مجازي و شبكه هاي اجتماعي مملو از تشكيل گروه ها و كانال هاي انتخاباتي شده؛ مساله اي كه در چند سال به يك عرف معمول تبديل گرديده و البته خاصيت اين روزها و ايام است، ناگفته نماند نقش شبكه هاي اجتماعي در خط دهي و تغيير مسير و سمت و سوي افكار عمومي در چند سال اخير بي نظير بوده و گاها باعث تغيير رويه انتخابات و چهره ها و نگرش ها شده اند.

اما دو تا موضوع مهمي كه اين روزها با آن سر و كا داريم كه در هفته قبل هم  به يك مورد آن اشاره كردم با عنوان « خيزش نهضت كانديداتوري در كشور »  “خيزش نهضت كانديداتوري در كشور / معايب و محاسن ” است كه گفتم معايب اين مهم به محاسنش مي چربد و پيشنهاد شد رهبران سياسي و فكري و جريان ها طوري اين مساله را هدايت كنند كه بار رواني، سياسي، اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي و حاشيه اي اين بخش كمتر از نقش و تاثير آن بر نهادينه سازي مشاركت مردمي و مردم سالاري ديني باشد و افراد در حد معقول و لازم وارد اين گردونه شوند كه ديگر تعداد كانديداها بيشتر از جمعيت يك شهر نباشد!

اما دغدغه ديگر اين روزها ورود بسياري از اشخاص ذينفوذ و صاحب مسند و قدرت و جايگاه به اين عرصه است و اينكه احساس مي كنند صندلي شورا و يا حتي مجلس موروثي است كه اگر خودشان نيستند و يا در جايگاه ديگري فعاليت دارند حتما بايد از بستگان درجه يك خود يا ليست و تيم و گروهي وابسته را وارد اين گردونه بنمايند، البته هيچ گونه مخالفت قانوني و شرعي بر اين مهم نيست و هر شخصي در هر جايگاه و مقامي كه هست و اگر احساس مي كند توانايي و كارايي لازم دارد را مي تواند ثبت نام كند اما اينكه كساني در حال حاضر در مسندهاي مديريت، حوزه شهري، اجرايي، نمايندگي مجلس و غيره هستند و در صدد اعمال فشار بر افكار عمومي  باشند و اقدام به تهيه ليست و يا معرفي وابستگان خود بنمايند ظلم مضاعفي بر پيكره مديريت شهري و اين نهاد مردمي و آينده شهرها و استان خواهد داشت.

متاسفانه در چند سال اخير در برخي از شهرهاي بزرگ كشور، استان و از جمله اروميه باب شده كه انگار مديران شهري و يا برخي از جريان هاي ذينفوذ، نمابيندگان مردم در مجلس اقدام به تهيه ليست و يا حمايت از جريان خاصي مي نمايند، به نظر مي رسد اين مساله هم باعث فساد اداري مي شود و هم باعث فساد مالي و تغيير عملكرد و كارآيي و توانايي و وعدم ورود نخبگان و توانمندان است و يك عرف غلطي است كه باعث ايجاد آسيب بر جان و روح مديريت شهري خواهد شد.

چون طبيعتا قدرت، مسووليت، لابي و صندلي ذاتا فسادآور است و از طرفي خودشان كه چون در مسووليت و جايگاه ديگري هستند باعث مي شود بر قدرت تصميم گيري اين نهاد تاثير بگذارند و همچنين باعث تغيير در نگرش افكار عمومي و سمت و سوي شورا خواهد شد.

مهم ترين بخش اين پازل گم شده؛ برخي ها احساس مي كنند اين صندلي ها ارث خانوادگي و يا متعلق به جريان فكري و كاري ان ها است كه اگر خودشان نيستند حتما از افراد وابسته به خود حمايت كنند تا در اين جايگاه و كرسي باقي بمانند و افرادي وابسته به يك جريان را وارد اين ميدان بكنند.

همانطور كه بزرگان گفته اند ؛ ” انقلاب ارث پدري كسي نيست ” بايد تاكيد كرد صندلي شورا هم ارث پدري و خانوداگي كسي نيست كه بخواهند همانطور كه دلشان مي خواهد آن را در اختيار بگيرند و يا اينكه به دلخواه آن ها اين افراد جابجا شوند.

البته مقصر اين عرف غلط چند سال اخير كه تا حدود زيادي منبعث از نبود احزاب قوي و راديكال و تشكل هاي سازماندهي شده نشات مي گيرد خود مردم هستند و نهادهاي حاكميتي و نظارتي كه در سكوت كامل اجازه هرگونه كار و برنامه اي را به اشخاص ذينفوذ و صاحب قدرت و جايگاه و البته رسانه هاي گروهي و كم كاري نخبگان و خواص و اقشار روشنفكر جامعه است؛ ناگفته نماند چون اين افراد با قدرت، پول، لابي و يك سابقه ديرينه وابستگي و… به اين مهم مي رسند باعث ايجاد فساد و عدم تقسيم قدرت و از همه مهم تر عدم فعاليت چرخشي نخبگان و صاحب نظران خواهند شد و از نظر علم مديريتي هم به نفع شهر و مردم نخواهد بود.

ناگفته نماند همچنين برخي از افراد كه توانايي و كارايي خود را در عرصه هاي مختلف و حتي حوزه مديريت شهري امتحان كرده اند و هر آنچه در توان داشتند تاكنون براي خدمت به مردم انجام داده اند بايد اجازه بدهند اين رويه غلط باب نشود و ميدان براي ساير افراد مهيا شده و مردم با يك تصميم عقلايي و اصولي وارد ميدان شوند.

حال كه انتخابات پنجمين دوره شوراهاي شهر در راه است و اين نهاد مردمي 18 سال از عمر خود را پشت سر گذاشته است و اوضاع مالي و مديريتي شهرداري ها و شوراها زياد مساعد نيست و احساس مي شود چرخه مديريت شهري در اكثر شهرها و استان ها نياز به يك تغيير اساسي دارد و اين تغيير را بايد از همين امروز با شيوه حمايت، راهبري، تبليغات، حمايت، ثبت نام، ورود و راي عمومي مي توان به سرانجام بهتري رساند.
 
کلمات کلیدی : عبدالسلام معروفی
 
Romania
۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۰۹:۰۳:۵۰
شورای شهر باید جای متخصصین ترافیک و شهرسازی و زلزله شناس و ... باشد.
نه جای ورزشکاران و سیاست بازان . وگرنه منتظر ترافیک بیشتر و الودگی بیشتر و پلاسکوهای دیگر باشیم (4128497) (alef-11)
 
Canada
۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۱۱:۵۳:۲۰
فعلا كه شده ارث خانوادگى اونى كه .... هست! (4128817) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.