نظر منتشر شده
۱۱۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 284096
ظریف در صحن علنی مجلس:
در مذاکرات باج ندادیم/ برنامه موشکی و تسلیحاتی ایران به هیچکس ارتباطی ندارد
بخش خبری الف، 30 تیر 94
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ تير ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۲۱
وزیر امور خارجه با تأکید بر اینکه ایران با ۶ کشور به ظاهر قدرتمند دنیا مذاکره می کند اما باج نمی دهد گفت: در مذاکرات اخیر هسته ای طرح صهیونیستی امنیتی سازی ایران فرو پاشید.

به گزارش خانه ملت، محمدجواد ظریف در نشست علنی امروز (سه شنبه ۳۰ تیر) مجلس شورای اسلامی در توضیح مذاکرات اخیر هسته ای میان ایران و ۱+۵ گفت: با سلام و درود خدمت ملت مقاوم و هوشیار ایران و نمایندگان بزرگوار این مردم و با سلام و درود به روان پاک بنیانگذار انقلاب اسلامی، شهدای انقلاب و جنگ تحمیلی و به ویژه شهدای گرانقدر هسته ای، ایثارگران و خانواده های معظم این بزرگواران و با تبریک عید سعید فطر و آرزوی قبولی طاعات و عبادات همه مردم و پیش از همه با تشکر و سپاس از همه دعاهایی که در ماه مبارک رمضان و در هر روز و هر ماه این دو سال مذاکره برای خدمت گزاران خود فرموده اید.

وزیر امور خارجه ادامه داد: یک هفته پیش در چنین روزی توافقی تاریخی میان ایران و ۶ کشور به ظاهر قدرتمند دنیا به سرانجام رسید توافقی که موجب توجه گسترده دنیا قرار گرفت طرح صهیونیستی، امنیتی سازی ایران فرو پاشید و جهانیان از این توافق به عنوان پیروزی عقلانیت و منطق بر جنگ طلبی استقبال کرده و آن را نقطه عطفی در تاریخ روابط بین الملل در دهه های گذشته برشمردند. به اعتراف دوست و دشمن آنچه در این میان به اثبات رسید عزت، خودباوری، اقتدار و سربلندی توأم با حکمت مردم ایران و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی است.

وی تأکید کرد: در این مذاکرات طولانی و نفس گیر با توکل به خدا و پشتوانه مردم بر همگان ثابت شد که جمهوری اسلامی ایران با ۶ کشور به ظاهر قدرتمند دنیا مذاکره می کند اما باج نمی دهد.

مذاکرات نشان داد ایران از خواسته ها و خطوط قرمز اصلی خود عدول نمی‌کند

وزیر امورخارجه تأکید کرد : در مذاکرات اخیر هسته‌ای ثابت شد جمهوری اسلامی ایران در سخت‌ترین شرایط تحریم و فشار حاضر است سال ها مقاومت و دو سال مذاکره را ادامه دهد ولی در برابر فشار مقاومت نماید و از خواسته ها و خطوط قرمز اصلی خود عدول نکند و بالاخره یک بار دیگر بر آمریکا ثابت گردید که به تعبیر مقام معظم رهبری باید تسلیم ایران را مگر به خواب ببیند. فرزندان شما ملت بزرگوار ایران در این مذاکرات برای ۶ کشور به ظاهر قدرتمند دنیا و نماینده عالی اتحادیه اروپا عنوان نمودند که هیچ کس هرگز نباید ایرانی را تهدید کند.

ظریف افزود: البته روشن نمودند که غنی سازی ما و تحقیق و توسعه مرتبط با آن و اصولا هیچ یک از تأسیسات هسته ای هیچگاه تعطیل نخواهد شد و همچنین روشن نمودند به صراحت که برنامه موشکی ایران به هیچ کس صرف نظر از قدرت ادعایی اش ارتباطی ندارد و البته روشن نمودند که اگر کسی در منطقه باید پاسخگو باشد این آمریکا و غرب است که در فلسطین و یمن و سوریه با سلاح هایش مردم بی گناه را به خاک و خون می‌کشاند.

وزیر امور خارجه کشور با بیان اینکه رژیم صهیونیستی در فلسطین و یمن و سوریه با سلاح‌هایش مردم بی‌گناه را به خاک و خون می‌کشد، گفت: شدت عصبانیت معاندین جمهوری اسلامی و در رأس آنها رژیم صهیونیستی به خوبی نشان‌دهنده تثبیت و تحکیم اقتدار منطقه‌ای و جهانی جمهوری اسلامی ایران است. جای تعجب ندارد شاهد جیغ و دادهای نخست‌وزیر این رژیم و توسل او به کنگره آمریکا برای رأی منفی به توافقی هستیم که از دید او حاضر است خودش را بکشد که جلوی این توافق که برای رژیم صهیونیستی خطری جبران‌ناشدنی را به دنبال دارد، بگیرد.

ظریف با تاکید بر اینکه رژیم صهیونیستی هیچگاه در میان متحدان خود تا این حد منزوی نشده بود، ادامه داد: عجیب نیست که ای‌پک بزرگترین لابی صهیونیستی تبلیغات چندمیلیون دلاری به راه انداخته است که از تصویب این توافق که برای آنها بسیار خطرناک است، جلوگیری کند.

وی تصریح کرد: جناب آقای رئیس؛ در اینجا افتخار دارم براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی متن کامل برجام را تقدیم مجلس محترم کنم. خواهران و برادران گرامی؛ توافق هسته‌ای را در سطوح مختلف می‌توان تحلیل کرد. می‌توان در سطوح بین‌المللی، منطقه‌ای و داخلی آن را ارزیابی کرد. می‌توان از زاویه راهبردی به آن نگاه کرد. می‌توان از زاویه تحریم‌ها آن را بررسی کرد و می‌توان از زاویه برنامه بلندمدت هسته‌ای به ارزیابی آن پرداخت.

هر توافقی یک بده‌بستان است
وزیر امور خارجه کشورمان افزود: ولی از هر سطحی تحلیل می‌کنیم،‌ نباید فراموش کنیم که هر توافقی یک بده‌بستان است. هر طرف بخشی از خواسته‌های خود را به نفع بخش مهمتری صرف‌نظر می‌کند. مذاکرات تا آنجا ادامه می‌یابد که داده‌ها و ستانده‌های دو طرف کم و بیش متعادل گردد. با این توضیح سوال این است که در این تصمیم بزرگ داده‌ها و ستانده‌های ما و ۱+۵ در این مذاکرات نفسگیر چه بوده است؟

ظریف گفت: اهداف کلیدی که برای رسیدن به آنها پافشاری کردیم و اکنون در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ستانده‌های جمهوری اسلامی به شمار می‌رود عبارتند از: حفظ عزت و اقتدار جمهوری اسلامی ایران، تثبیت برنامه هسته‌ای به‌ویژه غنی‌سازی و رآکتور آب سنگین اراک و شناسایی بین‌المللی آنها، رفع تحریم‌ها و پایان دادن به ۶ قطع‌نامه تهدیدآمیز که تحت فصل هفتم منشور ملل متحد نه تنها تحریم بر ملت ایران تحمیل می‌کردند، بلکه برنامه هسته‌ای ایران را ممنوع کرده و جلوگیری از تقویت توان دفاعی و موشکی کشور را به یک وظیفه بین‌المللی با استفاده از تمام ابزارها تبدیل کرده بودند.

جمهوری اسلامی ایران هیچگاه دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و نیست

وی ادامه داد: برای طرف مقابل خواسته کلیدی در مذاکرات این بود که از عدم دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای از طریق محدودیت‌ها و نظارت‌ها اطمینان پیدا کند. آنچه که طرف مقابل به دست آورده علی‌رغم تمام رجزخواهی‌ها در حقیقت تحصیل حاصل است. براساس آموخته‌های دینی و انسانی که در فتوای مقام معظم رهبری تجلی پیدا کرده است، جمهوری اسلامی ایران هیچگاه دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و نیست. بنابراین ایجاد اطمینان از این امر بدیهی امتیاز خاصی به حساب نمی‌آید که برای تحقق آن برخی محدودیت‌ها و نظارت‌ها در قالب توافق‌های بین‌المللی پذیرفته شود، آنهم محدودیت‌هایی که برای یک دوره زمانی مشخص بوده و تاریخ انقضای معینی دارد، ضمناً هیچیک از نیازهای کشور به واسطه آن تعطیل نخواهد شد.

اطلاعات مهم امنیتی کشور در دسترس بیگانگان قرار نمی گیرد
ظریف ادامه داد: اطلاعات مهم امنیتی کشور در دسترس بیگانگان قرار نمی گیرد و علاوه بر تثبیت عزت جمهوری اسلامی باید سوال کرد ستانده عملی ما در این مذاکرات چیست؟ بزرگترین دستاورد ما این است که شورای امنیت به غنی سازی جمهوری اسلامی ایران مهر تأیید زده که اصولا چنین امری در تاریخ ۷۰ ساله شورای امنیت بی سابقه است.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشور افزود: شورای امنیت در ۶ قطعنامه خود که تحت فصل ۷ منشور صادر شده برنامه غنی سازی را به عنوان تهدیدی علیه صلح بین الملل شناسایی و ممنوع کرده حال همان شورای امنیت با تصویب قطعنامه که در کلیت خود تحت فصل ۷، نه تنها برنامه هسته ای ایران را به عنوان برنامه مشروع و قانونی پذیرفته بلکه همه کشورها را برای توسعه همکاری با ایران تشویق کرده و از آن مهمتر اینکه آینده تجاری صنعتی برنامه هسته ای ایران به رسمیت شناخته شده است.

وی ادامه داد: برنامه غنی سازی ایران بدون یک روز توقف ادامه خواهد یافت و ایران براساس طرح مدون علمی و فنی در ۸ سال نخست به برجام با پذیرش برخی از محدودیت ها نه تنها برنامه هسته ای خود را تثبیت می کند بلکه تمام پایه های کاربردی و علمی را با یک برنامه تحقیق و توسعه پیشرفته برای حرکت به سمت غنی سازی به سمت جلو ادامه می دهند، با بهره برداری از بهترین سانتریفیوژهای خود و در اقتصادی ترین شکل ممکن و با بهره وری بالا برنامه خود را برقرار می سازد.

ظریف همچنین افزود: در برنامه هسته ای ایران نه تنها از توان دانشمندان غیور ایرانی بهره می گیرد بلکه از پیشرفته ترین دستاوردهای علمی جهان نیز بهره مند می شوند و نهایتا در یک طراحی علمی ۱۵ ساله که کارشناسی شده است به ظرفیت مورد نیاز خواهد رسید که برای استفاده ۵ نیروگاه کافی است.

وی ادامه داد: امتیازاتی که برای بسیاری از کشورهای دنیا تنها آرزوی دست نیافتنی بود امروز برای ایران ممکن شده، اجازه ندهید از کشورهای بسیار نزدیک آمریکا نام ببرم که تنها برای ساخته شدن یک نیروگاه از حق غنی سازی خود صرف نظر کردند و امروز با غبطه به نتیجه پایداری های مردم دلاور ایران اسلامی می نگرند و جالب این است که برای جمهوری اسلامی این همه ماجرا نبوده بلکه ستانده دیگر آن این است که همه تحریم های هسته ای شورای امنیت، آمریکا و اروپا به طور یکجا در روز اجرایی شدن توافق رفع و بقیه تحریم ها نیز در قالب محدودیت موقتی در فاصله چند ساله برداشته می شود یعنی ایران برای گرفتن امتیاز حتی امتیازات مضاعف نیز گرفته و آن رفع تحریم های ظالمانه است که البته از ابتدا غیر قانونی و غیر مشروع بود و نباید وضع می شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: هیچگاه ادعا نکرده و نمی کنیم که برجام کاملا به نفع ایران است و باز هم تأکید می کنم که مذاکره بده و بستان است و تا زمانی که در دو طرف به میزان قابل توجه به خواسته های خود دست نیابند توافقی شکل نمی گیرد مسلما برای دستیابی به خواسته های خود انعطاف و نرمش هایی داشته ایم اما همه این انعطاف ها هدفمند و با محاسبه صورت گرفته مانند کشتی گیری که در مثال مقام معظم رهبری برای بردن مسابقه در زمان و مکان مناسب امتیازات کوچکی از دست می دهد اما همه می دانند نتیجه نهایی مهم است و همچنین دستی که به علامت پیروزی بالا می رود.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: یکی از خبرنگاران مشهور آمریکایی در مصاحبه اختصاصی از رئیس جمهور آمریکا می‌پرسد ۶ قدرت جهان در یک طرف میز مذاکره بودند و ایران به تنهایی در طرف دیگر بود، پس چرا ما نتوانستیم از این اهرم طوری استفاده کنیم که توان ایران را برای تبدیل شدن به کشوری در آستانه قدرت اتمی در ۱۰ سال آینده از بین ببریم؟ چرا نتوانستیم زیرساخت‌های غنی سازی ایران را به طور کامل از بین ببریم و این سوالی است که امروز در دنیا مطرح می‌شود.

ظریف ادامه داد: امروز در دنیا هیچ کس نمی‌گوید که جمهوری اسلامی ایران تسلیم شد اگر صحبت از تسلیم است تسلیم قدرت‌های بزرگ در برابر خواست این مردم بزرگ و دلاور است و برای نتانیاهو و تندروهای آمریکایی کابوس وحشتناکی است که نه تنها طرح اسلام هراسی، شیعه هراسی و ایران هراسی‌شان به یکباره مفتضح گردیده است بلکه تمامی زیرساخت‌های برنامه هسته‌ای ایران حفظ می‌شود و مسیر حرکت هسته‌ای ایران با روندی معقول ادامه پیدا می‌کند و با توجه به ضرورت‌های علمی و اقتصادی برنامه‌ هسته‌ای ما پیگیری شده و به یک کشور دارای فناوری هسته‌ای تبدیل می‌شویم و جالب آنکه در همین مسیر از شورای امنیت خارج شده و تحریم‌های ظالمانه را فرو می‌شکنیم.

تحریم‌ها در ابتدای توافق به طور کامل لغو و متوقف می‌شود

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه برادر عزیز و بزرگوارم جناب آقای دکتر صالحی که بنده و تمام هیات مذاکره کننده مدیون تلاش‌ها، تخصص و بزرگواری وی هستیم، توضیحات عالمانه در مورد بخش فنی در مورد مذاکرات را ارائه خواهد کرد و اجازه بدهید بنده به موضوع تحریم‌ها و برخی نکات مبهم دیگر که در چند روز گذشته مطرح شده است اشاره کنم.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: تحریم‌های اقتصادی و مالی در حوزه‌های بانکی، مالی، نفتی، گازی، پتروشیمی، بیمه و حمل و نقل که به بهانه برنامه هسته‌ای توسط اتحادیه اروپایی و آمریکا بر علیه ایران بوده است در ابتدای توافق به طور کامل لغو و متوقف می‌شود.

تحریم تحصیل دانشجویان ایرانی در رشته‌های مرتبط با انرژی هسته‌ای که به صورت غیر متمدنانه بر ضد مردم این مرز و بوم تحمیل شده بود به طور کامل لغو می‌شود و پس از سه دهه تحریم غیر عادلانه در ممنوعیت خرید هواپیماهای مسافربری مرتفع شده و امکان بازسازی ناوگان هوایی کشور و ارتقای ایمنی پروازهای جمهوری اسلامی ایران فراهم خواهد شد.

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: ده‌ها میلیارد دلار از درآمدهای نفتی و سایر درآمدهای ایران که در چند سال گذشته به دلیل تحریم‌های ظالمانه و غیر قانونی ایالات متحده آمریکا در خارج از کشور مسدود شده است، به خزانه این مرز و بوم باز خواهد گشت و محدودیت فروش نفت ایران منتفی می‌شود و بار دیگر صادرات فرش و خشکبار ایران در بازارهای جهانی پا خواهد گرفت و نقل و انتقالات و خدمات مالی و فعالیت‌های بانکی و بیمه و خدمات فاینانس و خدمات مالی مربوط به تجارت با ایران و وام‌های بلاعوض و فلزات گرانبها، الماس، اسکناس و صنایع کشتیرانی، صنعت حمل و نقل و دیگر صنایع کشور از زیر یوغ تحریم‌ها خلاص می‌شوند و صادرات و واردات آزاد می‌گردد.

ظریف افزود: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، کشتیرانی جمهوری اسلامی، شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی نفت کش و شرکت‌های تابعه ایران ایر و سایر نهادها، بانک و موسسات کشورمان و در مجموع حدود ۸۰۰ شخصیت حقیقی و حقوقی از شمول تحریم‌ها خارج خواهند شد البته دسترسی بیشتر ایران به حوزه‌های تجاری، فناوری و مالی تسهیل خواهد شد و برای اولین بار آمریکا ممنوعیت شعبات خارجی شرکت های آمریکایی در ایران را لغو خواهد کرد و به علاوه آمریکا و اتحادیه اروپا متحد شدند از اعمال تحریم‌های جدید مرتبط با موضوع هسته ای علیه ایران اجتناب کنند و از اعمال تحریم‌های گذشته تحت عناوین جدید نیز خودداری کنند حتی در حوزه همکاری‌های بین المللی در زمینه انرژی صلح آمیز هسته ای قطعنامه شورای امنیت که تا دیروز این همکاری‌ها را غیر قانونی می‌دانست امروز کشورها را به همکاری با ایران تشویق و ترغیب می‌کند و نیروگاه‌های هسته ای و راکتورهای تحقیقاتی مدرن همراه با فناوری مربوطه، تولید سوخت هسته‌ای از جمله سوخت‌های جدید بلکه حوزه‌های همکاری با ایران اعلام شده است.

وی افزود: براساس برجام، روز گذشته کلیه قطعنامه‌های شورای امنیت علیه برنامه هسته‌ای ایران رفع شد و تنها برخی محدودیت‌ها به جای ممنوعیت‌های قبلی طی یک سند ضمیمه قطعنامه که از سوی ۱+۵ صادر شده است اعمال شد که نه تنها در مقایسه با تحریم‌های گذشته موشکی و تسلیحاتی ناچیز است، بلکه پس از ماه‌ها مذاکره توانستیم این محدودیت‌ها حتی جزئی از توافق ما با ۱+۵ به حساب نمی‌آید و لذا رعایت نشدن آنها به معنای نقض توافق نیست.

ظریف گفت: بندهای تند الزام‌آور قطعنامه ۱۹۲۹ مبنی بر ممنوعیت فعالیت موشکی کشورمان همراه با وظیفه کشورها برای ممانعت از سازوکار عریض و طویل راستی‌آزمایی و پیگیری مندرج در این قطعنامه به یک درخواست غیرالزام‌آور برای خودداری از فعالیت در حوزه موشک‌های بالستیک که برای توانمندسازی حمل سلاح‌های هسته‌ای طراحی شده،‌ تبدیل خواهد شد.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچگاه به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و نیست و این روی برنامه موشکی ما تاثیری نخواهد داشت. همچنین تحریم شدید تسلیحاتی ایران لغو و با برخی ممنوعیت‌ها جایگزین خواهد شد. به نحوی که واردات و صادرات اقلام دفاعی به صورت مورد فراهم می‌شود و رعایت نشدن آن تاثیری در پایبندی بر برجام نخواهد داشت، این محدودیت‌ها پس از ۵ سال به طور کامل لغو می‌شود.

وی گفت: ممنوعیت خرید اقلام با کاربرد دومنظوره لغو و تامین نیازها از طریق کمیسیون مشترک که ایران نیز از اعضای آن محسوب می‌شود، تسهیل می‌شود. به دنبال مذاکرات نفسگیر تامین نیازهای دفاعی حتی از این مراحل نیز مستثنی شده است.

ظریف با بیان اینکه برادران و خواهران گرامی زمانی به این تغییرات اساسی و ماهوی قطعنامه‌های ثابت پی خواهیم برد که تنها تا چند ماه قبل اکثریت ۱+۵ به دنبال حفظ تمامی تحریم‌های ۳۵ گانه اشاعه‌ای و تسلیحاتی و موشکی با حفظ عبارات خطرناک در ۶ قطعنامه قبلی است ولی با مقاومت و منطق فرزندان انقلابی به این حد آن هم خارج از چارچوب توافق رضایت دادند.

شاخص توافق خوب رعایت خطوط قرمز و چارچوب‌های ترسیم شده مقام معظم رهبری است

این عضو کابینه دهم تصریح کرد: ما مواضع خود را در موارد مذکور به صورت شفاف و صریح در بیانیه جمهوری اسلامی که روز گذشته پس از تصویب قطعنامه صادر و به‌عنوان سند شورای امنیت ثبت گردید، اظهار داشتیم. شاخص یک توافق خوب از نظر همه ما رعایت خطوط قرمز و چارچوب‌های ترسیم شده از سوی مقام معظم رهبری است. تیم مذاکره‌کننده مفتخر است که در طول دو سال گذشته همواره خطوط قرمز را رعایت کرده است و پذیرش غنی‌سازی در ایران، حفظ آب سنگین اراک، عدم تعطیلی تاسیسات، عدم نظارت بر سیستم‌های تسلیحاتی و موشکی ایران، عدم ورود به موضوعات غیرهسته‌ای، لغو فوری تحریم‌های اقتصادی و مالی، لغو قطعنامه‌های دیگر در دنیا پذیرفته شده است.

وی افزود: در طول چند ماه گذشته با نزدیک شدن به پایان مذاکرات که مباحث دقیق‌تر بررسی می‌شد، خطوط قرمز نظام نیز دقیق‌تر مشخص شدند و ما با جدیت پیگیری کردیم و بحمدالله امروز می‌توانم خدمت شما گزارش دهم همانگونه که قبلا در محضر مبارک مقام معظم رهبری عرض کردم، در حد توان و اکثریت و یا تمامی خطوط قرمزها رعایت شده است.

ظریف با بیان اینکه تمام تحریم‌های هسته‌ای در روز توافق به طور کامل لغو و در روز اجرایی شدن، عملاً به صورت اتوماتیک برداشته خواهند شد، افزود: تحریم تسلیحاتی و موشکی از ابتدا به محدودیت تبدیل شده و بعد از مدت معینی برداشته خواهد شد و نقض این تحریم‌ها نقض توافق نخواهد بود. تحریم‌های اشاعه‌ای مربوط به کالاهای دومنظوره لغو ولی در عمل از طریق یک کانال با عضویت ایران انجام خواهد شد.

وی گفت: در زمینه همزمانی لغو تحریم‌های اقتصادی و مالی با امضای توافق و متناظر بودن اقدامات ایران و طرف مقابل که یکی دیگر از اقدامات برجسته و راهگشای مقام معظم رهبری بود، ابتدا شورای امنیت کلیه قطعنامه‌های خود را قبل از اینکه کوچکترین اقدامی از سوی جمهوری اسلامی ایران انجام شود،‌روز گذشته لغو کرد. این کار علی‌رغم کنگره آمریکا و تلاش آنها برای جلوگیری از آن و بنا بر اصرار جمهوری اسلامی و برخی اعضای ۱+۵ انجام شد تا هیچ اقدامی از سوی ما قبل از لغو تحریم‌ها صورت نگیرد. این به معنی کاستن از اختیارات جمهوری اسلامی برای طی مراحل قانونی تصویب نیست.

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: پیش از شروع هرگونه اقدامی قبل از اینکه یک پیچ و مهره باز شود، طرف آمریکایی تحریم‌های خود را قانوناً و کتباً لغو یا متوقف خواهند کرد. اثربخشی این اقدامات همزمان با اثربخشی اقدامات ایران صورت خواهد گرفت. همزمان با اقدامات هسته‌ای ایران طرف مقابل اقدامات قانونی، تدوین مقررات اجرایی، آماده‌سازی، توجیه بنگاه‌های اقتصادی در همین زمان که ما اقدام می‌کنیم را انجام می‌دهند و براساس برجام تدوین مقررات رفع تحریم‌ها با هماهنگی جمهوری اسلامی ایران صورت خواهد گرفت. همانگونه که آژانس یک رشته اقدامات مشخص را برای ایران تعیین می‌کند که با توجه به اینکه ناظر بر قضاوت محتوایی از سوی آژانس نیست، مورد مخالفت مقام معظم رهبری قرار ندارد، ایران نیز اقدام متناظر برای راستی‌آزمایی رفع تحریم‌های طرف مقابل در روند مشورت با آنها انجام می‌دهد.

ظریف تصریح کرد: اصل تناظر حتی در زمانبندی لغو کامل و نهایی تحریم‌ها توسط کنگره و ارائه پروتکل الحاقی به مجلس شورای اسلامی جهت بررسی و تصویب نیز رعایت شده است. در بحث راستی‌آزمایی اقدامات ایران قبل از برداشته شدن عملی تحریم‌ها همانگونه که اشاره شد خطوط قرمز رعایت شده و نقش آژانس کمی است، همانگونه که دو سال گذشته در مورد توافق ژنو اجرا کرده است.

این عضو کابینه دولت یازدهم گفت: برای حصول اطمینان از صحت عملکرد آژانس در موضوع موارد اختلافی گذشته که به غلط به آن PMDمی‌گویند جدول زمانی اجرای توافق به گونه‌ای طراحی شده است که قبل از کسب اطمینان لازم هیچ اقدامی در حوزه هسته‌ای توسط ایران انجام نمی‌شود.

ظریف تصریح کرد: در مراحل بعدی نیز دوره‌های زمانی معین درنظر گرفته شده است و هیچ چیز منجمله پایان رسیدگی شورای امنیت، رفع محدودیت‌های تسلیحاتی و یا رفع محدودیت‌های موشکی موکول به گزارش محتوایی آژانس نخواهد شد. علی‌رغم تاکید دو طرف‌ مذاکره‌کننده است. البته توانسته‌ایم این نکته را بگیریم که اگر آژانس زودتر توانست به نتیجه‌گیری در مورد عدم وجود فعالیت‌های اعلام نشده در ایران برسد، محدودیت‌ها زودتر برداشته شود، به نفع ما می‌توانند اقدام کنند، به ضرر ما اجازه نداده‌ایم.

وی ادامه داد: در رابطه با خط قرمز رعایت امنیت و حرمت اماکن نظامی و دانشمندان در توافق امضاشده اخیر بین ایران و آژانس برای حل و فصل موضوعات باقیمانده که با نظارت دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی انجام شده است، به گونه‌ای اقدام شده است که تمامی ملاحظات ایران رعایت می‌شود.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: در آینده نیز تمام نظارت‌ها طبق روش‌های معمول بین‌المللی و در قالب پروتکل الحاقی خواهد بود و در برجام به صراحت ذکر شده که درخواست‌ها با درنظر داشتن حقوق حاکمیتی ایران و در حداقل ضرورت خواهد بود و هدف دخالت در فعالیت‌های نظامی و دیگر فعالیت‌های مرتبط با امنیت ملی ایران را دنبال نمی‌کند.

وی تاکید کرد: در بحث دوران محدودیت‌ها تاکید بر خط قرمز مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه محدودیت غنی‌سازی و به ویژه تحقیق و توسعه باید زیر ۱۰ سال باشد، اصلی‌ترین محور مورد اختلاف و از دعواهای عمده در آخرین دوره‌های مذاکره بود که تا آخرین لحظات نیز ادامه داشت.

ظریف تصریح کرد: همانطور که در متن برجام ملاحظه می‌فرمایید دوره ۸ ساله برای محدودیت غنی‌سازی صراحتاً ذکر شده است و پس از آن برنامه ایران سیر طبیعی خود را به سمت تجاری و صنعتی شدن با شیب معقول طی خواهد کرد.

وی با بیان اینکه برای رعایت نگرانی‌های مقام معظم رهبری و مردم بزرگوار ایران در تمامی این دوره تحقیق و توسعه ادامه خواهد یافت، افزود: پیشرفته‌ترین سانتریفیوژهای ما مراحل منطقی تحقیق و توسعه خود را ادامه خواهند داد.

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: دو مورد که با سروصدای زیاد به‌عنوان دوره‌های ۲۰ و ۲۵ ساله از سوی کاخ سفید مطرح می‌شوند، محدودیت نیستند که خلاف خطوط قرمز تعیین شده باشند، بلکه صرفاً اقدامات شفافیت‌ساز مانند نظارت بر معادن است که پس از بررسی کارشناسانه نه تنها مشکلی برای کشور ایجاد نمی‌کند، بلکه از بسیاری از اتهامات در آینده که می‌تواند به درخواست‌های غیرمنطقی برای دسترسی منجر شود، جلوگیری کند.

ظریف در رابطه با خطوط قرمز مربوط به فردو افزود: ۶ زنجیره سانتریفیوژ یعنی ۱۰۴۴ ماشین، کلیه زیرساخت‌ها در فردو باقی خواهند ماند که از این میان دو زنجیره به فعالیت بدون گاز ادامه خواهند داد و ۴ زنجیره با تمام امکانات در جای خود باقی خواهند ماند و در این زمینه خط قرمزها تا حد ممکن رعایت شده و به مقام معظم رهبری نیز گزارش شده است.

ماهیت آب سنگین اراک در جریان مدرن‌سازی به طور کامل حفظ خواهد شد
وی ادامه داد: در مورد خط قرمزها در اراک می‌توان گفت که تمامی خطوط قرمز به طور کامل رعایت شده است. نخست اینکه ماهیت آب سنگین اراک در جریان مدرن‌سازی به طور کامل حفظ خواهد شد و بدین منظور طراحی مفهومی رآکتور جدید توسط دانشمندان کشورمان صورت گرفته و عیناً ضمیمه توافق شده است. ثانیاً در ضمیمه ۵ که مربوط به جدول زمانبندی است صریحاً قید شده که هر اقدامی در اراک برای خروج قلب رآکتور پس از انجام توافق بین ایران و چین و دیگر اعضای علاقه‌مند گروه ۱+۵ صورت می‌گیرد تا این نگرانی مقام معظم رهبری نیز مدنظر قرار گرفته باشد. مجوز این اقدام که قبل از این دارای محدودیت شدید در قطعنامه‌های قبلی شورای امنیت بود، براساس ماده ۴۱ منشور ملل متحد در قطعنامه‌ای که دیروز صادر شد، داده شده است.

وی گفت: نگرانی مقام معظم رهبری درباره تولید سوخت در داخل کشور در متن اصلی و ضمیمه شماره ۱ توافق ذکر و تصویب شده که ایران بر اساس آن امکان تولید و ساخت در داخل خاک خود را خواهد داشت و باید کمیسیون مشترک در این زمینه به ایران کمک کند و در توافق آمده که سوخت رآکتور اراک بعد از سوخت اولیه در ایران ساخته شود و تاکید شده سوخت ساخته شده در ایران با کمک کشورهای بین‌المللی دارای استاندارد لازم باشد و از محدودیت ۳۰۰ کیلوگرمی خارج است.

ظریف افزود: ذخایر مواد غنی‌شده از بین نمی‌رود و در داخل کشور به اورانیوم تبدیل و یا در مقابل دریافت اورانیوم طبیعی فروخته می‌شود. به این ترتیب نه تنها ایران وارد بازار انحصاری فروش مواد غنی شده می‌شود، بلکه تحریم‌های ۳۵ ساله فروش مواد هسته‌ای به ایران نیز با دستور شورای امنیت برداشته می‌شود. به همین دلیل در یک بند از قطعنامه مصوب ذیل ماده ۴۱ این مجوز صادر شده است. اما برخی از تکرار ماده ۴۱ ذکر شده ناراحت هستند. تمامی موارد ذکر شده برای رفع تحریم‌ها از روز توافق هسته‌ای یعنی از دیروز امکان خرید و فروش اورانیوم یا امکان بازسازی در اراک فراهم شد و دیگر منتظر روز اجرایی شدن توافق نیستیم. بنابراین این امتیازات را به ضرر خود ما تفسیر نکنید.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشور تصریح کرد: برخلاف خواسته‌های طرف مقابل هیچیک از سانتریفیوژها از کشور خارج و یا منهدم نمی‌شود و قلب اراک پس از خروج در کشور نگهداری می‌شود و خط قرمز بعدی خودداری از پذیرش یا قبول ممنوعیت در حوزه دفاعی و موشکی بود که به صورت کامل در توافق حاصل شده و حتی قطعنامه شورای امنیت بسیار قابل قبول تامین شده که با مقاومت بسیار شدید تیم مذاکره‌کننده طرف مقابل خواسته‌های اولیه خود را مبنی بر نظارت بر برنامه موشکی به طور کامل کنار گذاشت.

ظریف افزود: از قطعنامه ۲۲۳۱ ممنوعیت شدید هرگونه برنامه موشکی از یک اقدام اجباری قابل پیگیری و حتی قابل پیشگیری با اقدامات قهر‌آمیز ذیل فصل ۷ منشور سازمان ملل در قطعنامه ۱۹۲۹ خارج شده و به صورت محدودیت غیرالزام‌آور تبدیل شده و کلیه سازوکارهای نظارتی تا روز قبل از توافق برجام که بر حفظ آن اصرار داشته‌اند، حذف شده است.

وی بیان کرد: من از دوستان و کارشناسان دعوت می‌کنم برای یک‌بار بند ۹ اجرایی و بند ماقبل آخر مقدماتی قطعنامه ۱۹۲۹ را با دقت مطالعه نمایند و آن را با بند ۳ ضمیمه ۲ قطعنامه ۲۲۳۱ مقایسه کنند. آن زمان متوجه می‌شوند چه تحول مهمی در این زمینه حاصل شده است. همچنین به نحوه اشاعه موشک‌های بالستیک به صورت محتوایی اشاره شده و به جای اشاره به موشک‌های بالستیک دارای قابلیت حمل سلاح هسته‌ای که در همه قطعنامه‌های قبلی مثل قطعنامه ۱۵۴۰ و ۱۸۸۷ ذکر شده است با تلاش خدمتگزاران شما به عبارت موشک‌های بالستیک که برای قابلیت حمل سلاح هسته‌ای طراحی شده‌اند، تبدیل شده است.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: همانطور که در بیانیه آمده توانمندی نظامی ایران از جمله موشک بالستیک منحصراً برای دفاع مشروع است، این تجهیزات برای قابلیت حمل سلاح هسته‌ای طراحی نشده‌اند، بنابراین خارج از حیطه قطعنامه شورای امنیت و پیوست‌های آن می‌باشد و به علاوه موضوع خرید و فروش سلاح صراحتاً خارج از توافق و تنها جزئی از قطعنامه است که عدم اجرای آن تخلف محسوب می‌شود.

ظریف ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران تدابیر لازم برای تقویت توانمندی‌های دفاعی خود به منظور حراست از استقلال و مقابله با هرگونه تجاوز و همچنین مقابله با تهدید تروریست در منطقه را ادامه خواهد داد.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه خطاب به نمایندگان گفت: دیروز قطعنامه جدید شورای امنیت ملل متحد در رابطه با موضوع هسته ای ایران صادر شد؛ قطعنامه ای که حاصل بده بستان زیاد است ولی برجام را مورد تأیید قرار داده و بدین وسیله برنامه غنی سازی ایران را مورد شناسایی قرار می دهد لذا این یک قطعنامه منحصر به فرد در تاریخ شورای امنیت به شمار می رود که دارای ویِژگی های ذیل است.

وی در ادامه با بیان اینکه این نخستین بار در تاریخ شورای امنیت است که کشوری با مذاکره و بدون جنگ و بدون اجرای الزامات ۶ قطعنامه فصل هفتم منشور از زیر بار تحریم ها و نهایتا از زیر بار نظارت شورای امنیت آزاد می شود، عنوان کرد: بر خلاف ۶ قطعنامه قبلی،‌ این قطعنامه تحت ماده ۲۵ منشور و نه تحت ماده ۴۱ از فصل ۷ صادر شده است البته به دلیل اعمال تحریم ها در قطعنامه قبلی،‌ قطعنامه های قبلی ذیل ماده ۴۱،‌ لغو آنها و مقررات مربوط به لغو آنها نیز لاجرم می بایست در قالب ماده ۴۱ در متن قطعنامه شکل بگیرد اما این بدان معنا نیست که برنامه هسته ای ایران ذیل فصل ۷ و ماده ۴۱ به عنوان تهدیدی علیه صلح و امنیت بین المللی شمار رود؛ همانطور که در بند ۷ مقدمه قطعنامه آمده است این قطعنامه نمایانگر یک تغییر بنیادین در رویکرد شورای امنیت نسبت به جمهوری اسلامی ایران است.

ظریف همچنین با بیان اینکه برای نخستین بار در تاریخ شورای امنیت است که کشور هدف در تدوین قطعنامه مورد مشورت و مذاکره قرار گرفته است که چنین اقدامی در تاریخ شورای امنیت سابقه ندارد،‌ اظهار کرد: با ضمیمه شدن برجام و قطعنامه شورای امنیت،‌ این شورا رسما برنامه هسته ای ایران و غنی سازی کشورمان را علیرغم همه قطعنامه های گذشته خود می پذیرد و آن را تأیید می کند و دیگر چیزی به نام تحریم در قطعنامه و حتی در ضمیمه آن وجود ندارد.

وزیر امور خارجه در ادامه تصریح کرد: آن دسته از تحریم های غیر اقتصادی و مالی هم که قرار بود در فاصله معقولی لغو شود،‌ تنها به برخی محدودیت های موقت تبدیل شده اند که تاریخ انقضا دارند و هیچ سازوکاری برای ضمانت اجرای آن همچون کمیته تحریم و پانل کارشناسی که در قطعنامه های گذشته ایجاد شده بودند دیگر وجود نخواهد داشت؛ فی الواقع قطعنامه جدید،‌ رژیم تحریمی شورای امنیت را به کل بر می‌چیند.

برجام بین مفاد قطعنامه و مفاد برجام تفکیک قائل شده و برجام جزئی از قطعنامه نیست
وی افزود: نکته مهم دیگر که در روزهای اخیر به صورت ناقص و مخاطره آمیز مطرح شده و باید اصلاح شود و من اینجا مجددا تکرار می کنم این است که به صراحت برنامه جامع اقدام مشترک یا همان برجام بین مفاد قطعنامه و مفاد برجام تفکیک قائل شده و قطعنامه را جزئی از برجام نمی داند و لذا نقض احتمالی قطعنامه را،‌ نقض برجام محسوب نمی کند.

ظریف همچنین ادامه داد: این بدان معناست که همچنان که مقام معظم رهبری فرمودند تمام قابلیت های دفاعی و حریم امنیت کشور حفظ خواهد شد و سیاست های منطقه ای جمهوری اسلامی ایران نیز دستخوش تغییر نخواهد شد و ما به سیاست حمایت از متحدین خود در منطقه برای مقابله با افراط و تروریسم ادامه خواهیم داد.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه با بیان این مطلب که نهایتا قطعنامه ۲۲۳۱ دارای یک نقشه کامل راه از ابتدا تا انتهاست و همه گام ها تا زمان حتی لغو خود و خاتمه بررسی در شورای امنیت را پیش بینی کرده است،‌ یادآور شد: به عبارت دیگر این آخرین قطعنامه شورای امنیت در خصوص موضوع هسته ای ایران خواهد بود و به همین دلیل است که برخی مفاد آن پیچیده و یا حتی برای برخی از دوستان نگرانی ایجاد کرده است لذا من از دوستان خواهش می کنم که به تلاش ها و دست و پا زدن های برخی کشورها برای جلوه دادن شکل دیگری از این وضعیت توجه نکنید چرا که قطعنامه صریح بوده و نامه ها بی ارزش است.

وی در ادامه با اشاره به این مطلب که یکی از این نکات بحث برگشت پذیری تحریم ها و به عبارت دیگر بازگشت قطعنامه های قبلی است،‌ اذعان کرد: اولا لازم است توجه شود که بازگشت پذیری صرفا در قطعنامه مطرح نشده و موضوع بازگشت پذیری یکی از موضوعات برجام است که در دو صفحه آخر آن آمده و یک وضعیت دو طرفه است که جمهوری اسلامی به همان میزان از آن می تواند بهره مند شود و از نگرانی های جمهوری اسلامی بکاهد البته چون قطعنامه با تحریم ها سر و کار دارد که از قبل علیه ما وضع شده بودند و این قطعنامه آنها را رفع می کند به ناچار بحث بازگشت پذیری در قطعنامه با تحریم ها سر و کار دارد اما این بدان معنا نیست که بازگشت پذیری منحصر به تحریم ها باشد.

در صورت بازگشت تحریم ها ایران تعهدات داوطلبانه خود در برجام را رعایت نخواهد کرد

ظریف اضافه کرد: در روند و مکانیزم و سازوکار بازگشت پذیری روند جدی و قابل توجه و نسبتا زمان بری تعیین شده که این اقدام را از امکان بهانه گیری توسط اعضا مصون می دارد؛ نهایتا جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که در قطعنامه هم به آن اشاره شده در صورتی که به هر دلیلی تحریم های شورای امنیت به شکل کامل یا ناقص برگردد جمهوری اسلامی ایران خود را موظف به اجرای تعهدات داوطلبانه خود در برجام نخواهد کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: در متن بیانیه جمهوری اسلامی ایران اضافه کرده ایم که در این صورت جمهوری اسلامی ایران نسبت به همکاری خود با آژانس بین المللی اتمی تجدید نظر خواهد کرد این در حالی است که یک نشریه آمریکایی روز گذشته مدعی شد که این اقدام هزینه بازگرداندن تحریم ها را بسیار بالا برده و قدرت بازدارندگی بالایی در برابر بازگشت پذیری در مقابل تخلفات ساده ایجاد کرده و آن را محدود به موارد نقض گسترده برجام کرده است.

وی در ادامه با بیان اینکه این روند به خصوص برای بازگرداندن تحریم های شورای امنیت روند آسانی نیست و برای کشوری که قصد داشته باشد بدون نقض فاحش توافق از سوی ایران،‌ تحریم ها را بهانه گیری برگرداند هزینه سیاسی سنگینی به دنبال خواهد داشت، تأکید کرد: نتیجه آن بی توجهی جامعه بین المللی،‌ بی اعتبار شدن قطعنامه و عدم اجرای آن توسط کشورها خواهد بود.

ظریف در ادامه با بیان اینکه سیل ورود بنگاه های اقتصادی به ایران برای سرمایه گذاری بزرگ ترین مانع برای چنین اقدامی خواهد بود که دولتمردان آمریکایی به شدت از آن نگران بوده و هستند،‌ عنوان کرد: البته آن چه که مانع واقعی این بهانه جویی هاست قدرت و اقتدار جمهوری اسلامی ایران است، مهم این است که ظرفیت بازگشت پذیری در برنامه هسته ای ایران بسیار بالاست و حتی برخلاف تصور عمومی منتقدین آمریکایی توافق ادعا می کنند که سرعت بازگشت ایران به برنامه قبلی خود به مراتب بالاتر از سرعت توان آمریکا برای بازسازی ساختمان در هم ریخته تحریم هاست که ۱۲ سال است برای ساختن آن تلاش کرده اند و روزی که این ساختمان در هم بپاشد دیگر بنای آن ممکن نخواهد بود.

وزیر امور خارجه ادامه داد: البته باید تأکید کنم که این موضوع حتما خواسته ایران نبوده است طرف مقابل لغو یک جای قطعنامه های شورای امنیت مخالف می کرد و تنها حاضر به تعلیق کوتاه مدت قطعنامه ها بود نهایتا در یک مذاکره طولانی و نفس گیر در برابر تصمیم غرب در مقابل خواست راهبردی ما برای لغو یکباره همه قطعنامه های شورای امنیت این روش آن هم به صورت متقابل و دو طرفه با تعمیم بسیاری از نیازها و ضرورت های ما مورد قبول قرار خواهد گرفت از طرفی هر مذاکره ای بده بستان است و باید ببینیم چه می گیریم و چه می دهیم.

برجام قدرت ایران را در منطقه تثبیت کرده است

وی در ادامه با بیان اینکه برجام به اعتراف جامع تحلیلگران منطقه ای و جهانی جایگاه ایران را به عنوان بزرگ ترین قدرت منطقه تثبیت تحکیم کرده است، مطرح کرد: قدرتی که در عین پیگیری سیاست های اصولی خود در مقابله با نظام سلطه می تواند یکی از بزرگ ترین و طولانی ترین بحران های بین المللی را به شیوه مذاکره و از طریق مسالمت آمیز حل و فصل کند و در عین حال همه ظرفیت ها و توانایی های برنامه هسته ای خود را حفظ کرده و با برخورداری از همکاری های بین المللی به مسیر منطقی برای رسیدن به یک ظرفیت تجاری و صنعتی با آخرین استانداردهای بین المللی با نشاط و آرامش ادامه دهد.

ظریف ادامه داد: ما از این پس و در صورت طی مراحل قانونی تصویب به دقت رفتار طرف مقابل را هم رصد خواهیم کرد و در برابر هرگونه تخلف و زیاده طلبی همانگونه که در طول ۳۶ سال و ۲۲ ماه گذشته ایستادگی کرده ایم، ‌ایستادگی خواهیم کرد؛ مردم بزرگوار ایران، آنچه به دست آمده حاصل کار گروه مذاکره کننده نیست بلکه این توافق نتیجه و تجلی عزت و اقتدار ملی است.

وزیر امور خارجه کشورمان به تعبیر مقام معظم رهبری در نماز عید سعید فطر اشاره و بیان کرد:‌ حدود ۱۲ سال است،‌ ۶ کشور بزرگ جهان تلاش می کنند ایران را از پیگیری صنعت هسته ای کشورش باز دارند و همانگونه که برخی ها گفته اند پیچ و مهره های هسته ای کشور را باز کنند امروز به گفته رهبری مجبور شده اند گردش چند هزار سانتریفیوژ و ادامه تحقیق و توسعه در ایران را پذیرفته و تحمل کنند و این معنایی جز اقتدار ملت ایران ندارد.

وی در حال حاضر مهم ترین وظیفه را حفظ وحدت و انسجام ملی دانست که خمیرمایه اقتدار و صلابت کشور است و گفت: آنچه ما را در این مسیر دشوار ۱۲ ساله پیش برده و برای ما اقتدار آفریده است،‌ مقاومت و صبوری مردم قهرمان و دلاور ایران در برابر تمامی فشارها، تهدیدها و تحریم ها و تکیه به ظرفیت ها و استعدادهای ملی و تقویت خودباوری عمومی در کنار هدایت های داهیانه مقام معظم رهبری و فضل و کرم الهی عنایت ویژه معصومین(ع) و بقیه الله الاعظم(عج)‌است.

وزیر امور خارجه کشورمان در پایان خاطرنشان کرد: آنچه در آینده ما را با صلابت خواهد کرد حفظ همین مولفه هاست و رهبری در دیدار مسئولان نظام در عید فطر چه حکیمانه فرمودند که ملت ایران باید متحد باشد و قضایای هسته ای نباید زمینه ساز دودستگی در کشور شود. بیاییم در شرایطی که دنیا ایران را مقتدر و رهبر فرزانه ما را پیروز بزرگ این نبرد تاریخی می داند و دوستان ما مقاومت اسلامی در منطقه همگی شاد و مشعوف از این اقتدار و قدرت اند و بدخواهان این ملت عذاب و ماتم گرفته اند ما نیز یک دل و یک زبان،‌ گفتمان غلبه اراده مردم بر فشار و تحمیل را تقویت کنیم و بیاییم فارغ از همه دسته بندی های سیاسی با تمام توان عزت و خودباوری این مردم بزرگ و دلاور را پاسداری کنیم.
 
علی اصغر
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۰۹:۳۰:۵۱
تحریم ها فقط یک امضا می خواهد، حتی نیازی به رای گیری هم نیست ویعنی امید وتو هم نداریم ولی در عوض ایران راکتور اراک را تغییر دهد چطوری می خواهد به حالت اول برگردد؟ وقتی اطلاعات دفاعی ایران رفت چطوری می خواهد بر گردد؟ (3058209) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۳:۵۰:۲۲
خدارو شکر توافق شد. کاردرست وعقلانی همین توافق است. تیم مذاکرات هم تصمیمات صحیح ولازم راگرفته، اما...اما نیازی نیست ازگفتن برخی واقعیت های مربوط به ضرورتها ونرمش ها ابائی داشته باشند، مردم حامی وخواهان تعامل وتوافق هستند، نیازی به ... نیست. (3058915) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۴:۳۸:۵۶
شما دارید در مورد برگشت صحبیت میکنید
اولا بازگشت تحریم ها زمان بر هست تغییر در قلب راکتور هم زمانبر هست اما شدنی
دوم، تغییراتی که قرار هست در قلب راکتور اراک انجام بشه باعث میشه پلوتونیم کمتری نسبت به قبل تولید کنه در حدی که قابل استفاده در سلاح هسته ای نباشد، جمهوری اسلامی ایران هم که از ابتدا دنبال سلاح هسته ای نبوده ،پس نیازی به بازگشت نیست (3059070) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۵:۳۷:۲۳
آفرین به هوش و ذکاوت شما در تحلیل ساده مسائل پیچیده کشور (3059248) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۶:۲۹:۳۱
افرین به تو که ادم شناس پیچیده ای هستی (3059392) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۱ ۰۱:۲۹:۴۸
عزيزجان ، قلب رآكتور رو قبلاً يك بار ساختيم و دانش فني اش رو داريم . اگر طرف هاي غربي بدعهدي كردند ما دوباره قلب رآكتور رو ميسازيم اصلاً ده تا ميسازيم. اگر هم بدعهدي نكردند كه دانش به روز تر و جديدترش رو كسب مي كنيم و صاحب يك قلب پيشرفته تر ميشيم. ضمناً يكي از خطوط قرمز ما برگشت پذير بودن محدوديت ها مان بود ، اون هايي هم كه اون بالا نشسته اند حالي شون هست ، شما نگران نباش.
انبه پاكستاني ميل بفرماييد. (3060356) (alef-13)
 
مرتضی میبدی
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۰۹:۳۴:۱۵
ممنون که این قدر خوب همه رو پیچوندید! (3058216) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۱:۵۳:۰۱
خجالت بکش از فردی که رهبری اینهمه ازش حمایت کرده با بی ادبی انتقاد نکن. پیچیاندن کار رفیقتان احمدی نژاد بود (3058587) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۳:۱۴:۵۴
دلار کی میشه 1000 تومان (3058801) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۵:۳۹:۱۰
دلار هاتو بفروش داداش ، میشه 100 تومنا ! (3059257) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۱ ۰۹:۱۱:۱۰
اون موقع که دلار به حدود 4000 تومن رسید ار معجزه هزاره سوم سوال نکردی ، حالا دنبال 1000 تومنی میگردی؟ (3060693) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۳:۳۱:۳۳
شما مشکلاتان جای دیگری است آقای مرتضی میبدی. الان هم دارید به نام «طرفدار نظام» کامنت می گذارید و نعل وارونه می زنید. مشکل امثال شما این است که خیال می‌کردید در بحران هسته‌ای، ایران در انزوا قرار می‌گیرد و خواب شما نیز در باره ایجاد بحران برای نظام تعبیر می‌شود. این آرزو را به گور به خواهید برد انشاءالله. (3058849) (alef-13)
 
تئو
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۳:۵۱:۳۰
دوستان که اینقدر جناحی برخورد میکنند من استدعا دارم فقط یک مورد از خطوط قرمزی را که رهبری ترسیم کردند بفرمایند که در توافق رعایت شده .بدون تعصب بینی و بین اللهی (3058923) (alef-13)
 
هموطن ایرانی
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۵:۳۸:۱۵
" کافر همه را به کیش خود پندارد " خیلی ببخشید آقای میبدی که از این ضرب المثل استفاده می نمایم . بطور یقین ، افرادی که در مذاکرات شرکت نموده اند به تمام ترفندهای سیاسی آگاه بوده و کارشناسان حرفه ای و متخصص در رشته خود هستند . اینجا باید خدمتتان عرض کنم که " هر سخن جایی و هر نکته مقامی دارد " بنابر این ، اول در مورد مطلبی که می نویسید فکر کنید ( در ضمن ، شما تقصیری هم ندارید چون بعضی فکر می کنند تمام دنیا ، مثل ارازل و اوباش سر گذر ، از ادبیات آمیانه و سخیف لذت می برند ) (3059251) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۵:۴۰:۵۱
شاهد لحظه تاریخی هستیم که دلواپسان در ایران (که بیشتر از همه ادعای اسلام و مبارزه با آمریکا و اسراییل داشتند) امروزه نظریاتشان در تخریب توافق انجام شده دقیقا مشابه نظریات نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل است.

خداوند همه ما را از شر دشمنان آسایش مردم ایران حفظ بفرماید. (3059264) (alef-13)
 
محمدتقی
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۰۹:۵۰:۳۷
بنده دیشب که صحبت های دکتر عراقچی و امروز صحبت های دکتر ظریف رو گوش کردم سجده ی شکر کردم به این خاطر که فرزندان نظام اگر در مداکرات الجزایر ناپتختگی به خرج دادند درین مذاکرات خدارو صدهزارمرتبه شکر تلافی کردند.یک تمونه که شاهکار بود فسمت تسلیحاتی و موشکیه که نقض آن موجب نقض توافق(نه قطعنامه) نمی شود و به همین دلیل نمیتواند موجب بازگشت تحریم ها شود.دکتر عراقچی صریحا گفت ما هیچ وقعی به قطعنامه نمی گذاریم و مهم برجام است. (3058251) (alef-13)
 
احسان
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۰:۰۸:۱۹
منتشر که نمی کنید:
بنده اصلا کاری ندارم توافق خوب است یا بد
موضوع مهم دروغ گویی اقای دکتر روحانی و ظریف می باشد که نشان دهنده مشکلات و ضعف ایشان در داخل هست
آقای امیرکبیر و مصدق چرا به صورت واضح دروغ می گوید
مسئله بازرسیهای نظامی و محدودیتهای موشکی به صراحت در برجام می باشد
چرا با شجاعت نمیگی که اگر این موارد نبود امریکا توافق نمی کرد همان طور که کری سه بار مذاکرات را ترک کرد. به همین دلیل مصلحت این بود که توافق شود
چرا اقای دکتر عراقچی مسئله بازرسی از مراکز نظامی را به صورت بچه گانه توجیه میکند میگه فقط دسترسی بعد شم فقط یک دستمال میکش انگار میخواد بچه ها را گول بزنه . این گونه رفتار ها باعث تحقیر کل مردم ایران چه موافق و چه مخالف توافق

تیم مذاکره کننده باید با شجاعت اعلام کنننه که به این دلایل باید با این موارد هم برای توافق پذیرفته می شد.

نه اینکه در وین و لوزان با طرف مقابل در برجام بر اساس یه چیزی دیگه توافق کننه(به صراحت موارد ذکر شده در برجام است) و در مجلس ایران یه چیزی دیکه بگه لاف بیاد هیجانی موضع گیری کننه
یا مانند دکتر عراقچی به صورت مضحکانه توجیه کننه

طرف مقابل حداقل با خودشون شفاف هستند رسما به کنگره امتیازها داده شده به ایران را از جمله پذیرفتن حق غنی سازی محدود را اعلام می کننه در حالیکه اکثریت کنگره مخالفند با این امر ولی به صورت منطقی دلایل براش میارن
نمیان دروغ بگند (3058283) (alef-13)
 
سعید
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۸:۱۰:۲۱
برادر عزیز مشکل از شما می باشد که، با وجود اعتماد رهبری، شما ظریف را دروغگو می نامید، برو خدا روزیت رو یه جای دیگه بده، مردم و رهبری به صداقت دکتر ظریف ایمان دارند. (3059651) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۰:۰۸:۵۵
درود بر دکتر روحانی وظریف . مردم ایران تا آخر پشت ریاست محترم جمهوری وتیم مذاکره کنندگان هستند . نمیندگان مجلس هرچه می خواهند بگویند . (3058285) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۰:۱۴:۱۶
متاسفانه حسابی هم باج دادید و عزت و استقلال کشور را برای یک مشت دلار و وابستگی بیشتر از دست دادید. (3058294) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۰:۱۹:۵۹
افرین بر غیرت ومنطق ایرانی (3058315) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۱:۳۴:۰۱
در قطعنامه از ایران خواسته شده که فعالیت موشکی برای حمل کلاهک هسته‌ای ممنوع است .اونا بدون بازدید چطور میفهمند که موشکی که داریم تولید میکنیم قادر به حمل کلاهک هسته ای نیست یا هست؟حتما باید بازدید کنند که بفهمند ما در زمینه موشکهایی که قابلیته حمل کلاهک هسته ای دارند فعالیت نمیکنیم... بازدیدم از مراگز نظامی و موشکی نه خطوطه قرمز ما بود این که رعایت نکردیم (3058526) (alef-13)
 
حیدر
۱۳۹۴-۰۴-۳۱ ۱۸:۵۲:۱۵
آفرین داداش، لذت بردم از استدلال کوتاه و خیلی دقیقت. (3062431) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۲:۲۷:۰۶
اگر میشود دولت یک رزمایش درست و حسابی راه بیاندازد و بعد ببیند واکنش طرف مقابل چیه (3058676) (alef-13)
 
مشکین نقاب
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۲:۴۷:۱۳
این دولت دروغگو نیست...!!! (3058721) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۴:۳۵:۰۳
راستی کی دلار میاد ۹۰۰ تومان؟! (3059060) (alef-13)
 
میرزاده
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۰:۲۱:۱۰
دم ظریف و عراقچی و روانچی و صالحی گرم. به خواب هم نمی دیدیم اینجوری حل کنن مساله رو. (3058317) (alef-13)
 
حسین
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۰:۲۵:۵۰
ولی متن برجام و پیش نویس قطعنامه این رو‌نمیگه و همچنین از همین الان دبه شروع شد ۵+۱ نامه زده گفته ما برگشت پذیری رو از ده سال میخوایم پانزده سال کنیم
انوقت ما کارهامون رو منوط کردیم به اجرای تعهدات وراستی آزمایی
آژانس در همین دوسال هم قبول نکرده ما به سمت بمب نمیریم و گفته که ایران انحراف نداشته ولی نمیشه تضمین کرد سمت بمب نمیره من‌نمیدونمچرا ما باید به اینها اعتماد کنیم
نمیخوام متن طولانی تر بشه وگرنه میگفتم‌کجای صحبتها با متن برجام وقطعنانه نمیخونه (3058329) (alef-13)
 
صادق
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۰:۲۶:۱۵
از مجاهدت های دکتر ظریف و تیم هسته ای تشکر می کنم و مطمئنم عمده مردم که سیاست زده نشده و دنبال منافع جناحی نیستند خالصانه دعا گوی این عزیزان هستند و نام این عزیزان به نیکی دئر تاریخ جمهوری اسلامی می ماند. (3058331) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۱:۵۱:۲۵
اتفاقا عمده مردم سیاست زده هستند (3058581) (alef-13)
 
تبریزی
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۰:۲۷:۵۶
"او (نتانیاهو) حاضر است خودش را بکشد تا جلوی این توافق که برای رژیم صهیونیستی خطری جبران ناشدنی را به دنبال دارد را بگیرد."

جناب دکتر ظریف این چه حرفیه که می زنید؟! در واقع دارین حرف های نتانیاهو رو که میگه این توافق برای اسراییل خطرناکه رو تایید می کنید اون هم در صحن علنی مجلس!!! و باز بهانه دستشون می دین. یه کم سیاست داشته باشین. (3058333) (alef-13)
 
نادر
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۱:۴۱:۱۷
برادر با دقت بخون، از دید خود او.... (3058545) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۲:۰۵:۳۰
خطر جبران نشدنی که دیگر نمی تواند از ابزارت تبلیغاتی که دولت قبل دو دستی تقدیمش کرد استفاده کند!!
دولت قبل ناخواسته کلی کار اسرائیل را برای تبلیغات منفی علیه ایران جلو انداخت ! ولی الان دست اسرئیل خالی شده ... در خود امریکا هم کسی دیگر اهمیتی به ناتانیهو نمی دهد ! (3058623) (alef-13)
 
مریم
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۴:۰۵:۵۳
آهسته تر برو ما هم بیایم. صبر کن جانم... اگر فکر کردی آمریکا اسرائیل رو به ما می فروشه خام اندیشی. امروز کری گفت این توافقنامه به نفع اسرائیله و راست هم گفت. وقتی توان نظامی ما محدود شه بیشترین سودشو اسرائیل می بره. آینده بهتون ساده اندیشی تونو نشون خواهد داد. (3058964) (alef-13)
 
مهدیار
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۵:۴۶:۴۸
این حرف که نتانیاهو حاضر است خودش رابکشد اظهار نظر ظریف نیست
روزنامه هاآرتص اسراییل به نقل از سخنگوی نتانیاهو این گفته را منتشر کرده یعنی نتانیاهو این حرف را خودش زده!! (3059282) (alef-13)
 
علي
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۰:۴۴:۰۱
درسته كه ما هم امتيازاتي داديم و در برخي مسائل مثل بحث تسليحات همچنان تحريميم اما بايد اين سوال رو پيش رو پيش رو داشته باشيم كه اگر اين مذاكرات به نتيجه نمي رسيد تا چند سال ديگه بايد تو اين مورد و همه موارد ديگه تحريم رو تحمل كنيم؟ (3058380) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۴:۰۶:۲۴
کافی بری مصاحبه اوباما بخونی در مورد تحریم ها (3058966) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۱:۰۲:۰۹
خیلی جالبه این جمله هیچگاه یک ایرانی را تهدید نکنید را همه شنیده اند ولی هیچکس صحبت های داخل اتاق مذاکرات را نشنیده (3058413) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۳:۵۰:۴۵
بله هیچوقت یک ایرانی مانند شماها رو نباید تهدید کرد، چون اگر تهدید شوید،‌ باجهای بسیار بیشتری به طرف مقابلتان خواهید داد !!!!!!!!!!! (3058919) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۲۲:۰۷:۱۲
آقا دمت خیلی گرم. یعنی چند وقت بود اینطوری از ته دل نخندیده بودم. (3060019) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۶:۳۶:۴۶
صحبتها همون متن توافقه جناب باهوش خان
گرفتی
حالا دنبال چه حرفی هستی؟؟؟؟ (3059416) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۱:۰۳:۰۸
اگر 10 سال بعد طرف غربی دبه کرد بعد اون موقع ایا این اقایان هنوز در قید حیات هستند که پاسخگو باشند؟؟ (3058419) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۲:۰۸:۰۷
تا اخرین روز حیات کره زمین در تحریم زندگی کنیم که اگر و شاید ؟!!! در ثانی وقتی تحریم ها برداشته شده با سیستمی که الان به وجود امده تحریم ها را دیگر نمی توانند برگردانند! مگر تحریم های یک طرفه امریکا که خیلی اهمیت در کل ندارد! مهمترین مشکل تحریم ها تحریم های شورای امنیت است! (3058629) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۴:۵۸:۱۶
عزیزم ولی در شورای امنیت حتی اگر یک عضو بخواهد می تواند تحریم ها را برگرداند اینو حتی اقای ظریف هم گفتند، در ثانی مهمترین تحریم ها تحریم های یکطرف امریکا بود عزیزم (3059133) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۵:۰۳:۵۶
اتفاقا بیشتر تحری مهای یک جانبه امریکا بوده که تاثیر گذار بوده است خواهشا اینقدر چشم و گوش بسته نظر نده خودتم برو یک مطالعه بکن بد نیست (3059153) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۶:۳۷:۴۴
باشه میرم اطلاعاتی از جلیلی میگیرم (3059418) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۲:۴۲:۴۹
اگر دست طرف غربی بود، همین فردا دبه می کرد، شک نکنید از روز امضای برجام هم به دنبال پیدا کردن راه دبه برای اعمال فشار به ایران هستن و ده سال هم صبر نمی کنن.

نکته مهم اینه که ما باید با هوش و ذکاوت و تدبیر برخورد کنیم و در این ده سال کشور رو به نقطه ای ببریم که دیگه امکان تحریم کردنش نباشه.

اگر به 50 تا بانک خارجی در ایران فعال باشن، اگر به جای دو تا قرارداد نصفه و نیمه، 50 تا قرارداد سرمایه گذاری مشترک در پروژه های نفت و گاز داشته باشیم، اگر خط لوله صادرات گاز به اروپا رو راه بندازیم، اگر تراز تجاریمون رو با کشورهای عضو اتحادیه اروپا بالا ببریم و ... تحریم ناپذیر میشیم!

همین پاکستان که تازه هیچکدوم از این کارها رو هم نکرده، فقط از لحاظ امنیتی آمریکا رو به همکاری با خودش وابسته کرده و بمب اتم هم ساخته، تحریم هم که نشده هیج تازه میلیاردها دلار در سال کمک مالی هم از آمریکا می گیره! (3058712) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۲:۴۶:۱۳
مطمئن باشید اگه لحظه ای اونا نقض کنن توافق رو ایران به برنامه خود بازخواهد گشت و نیازی به پاسخگو نیست
زنده باد دکتر ظریف (3058718) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۲:۴۶:۴۰
دکتر ظریف عزیز انشالله زنده باشید و موفق (3058719) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۳:۱۹:۴۶
راه حل شما چیه؟ (3058817) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۴:۰۱:۳۷
راه حل اگه داشتن که 8 سال تحریم پشت تحریم نمی شدیم با همه دنیا دشمن نمی شدیم! اینا فقط حرف می زنند که نگند ..... !! (3058952) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۳:۵۱:۲۹
ده سال دیگه را ول کن. مگر همین الان احمدی نژاد با این افتضاحی که به بار آورده پاسخ گوست؟ (3058922) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۵:۴۲:۴۳
آفرین بر این منطق!!!

اگر همین فردا از خانه رفتی بیرون با ماشین تصادف کردی چه؟
پس تا آخر عمر در خانه بنشین (3059269) (alef-13)
 
سارا
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۱:۱۳:۰۵
محدویت تسلیحاتی ما بزرگترین اشتباه این توافق است نه یک سال بلکه هشت تا پانزده سال سلاح نظامی موشکی چه ربطی به مذاکرات هسته ای داشت ظریف توجهان خیلی بانفوذه شاید بهترین وزیر خارجه جوان باشه تو ایران وزیر به این زیرکی نداشتیم هر چند. بنده برای ظریف خیلی احترام قائلم واقعا ایشان توسیاست خارجی پرنفوذ کاربلد هستش ایشالا تحریم هاهمه برداشته بشه مطمعنم ایران صد برابر پیشرفت میکند چشم مرتجعان عرب کاسه لیسهای منطقه از ریشه در بیاد (3058449) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۲:۱۰:۲۸
بخونید متن را بعد اظهار نظر کنید ! تیتر های فارس نیوز و رجا نیوز همه هدف دار است تا واقعیت را بپوشاند. باز هم باور ندارید حرف های ظریف در مجلس در مورد برنامه موشکی را بخوانید! تا ببینید اشتباهی نبوده ! (3058634) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۴:۰۸:۲۹
متن قعطنامه چیز دیگه ای میگه (3058971) (alef-13)
 
مریم
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۴:۰۸:۴۱
سخنرانی های کری و اوباما و بقیه ی مقامات آمریکا چی؟ اونا رو چی می گی؟ تحلیلت از بیانیه ی دیروز وزارت امور خارجه در مورد موشکهای بالستیک چیه؟ یا قطعنامه ی دیروز سازمان ملل چی؟ اونام تحلیلای فارس و رجا نیوز و ... هست؟ (3058972) (alef-13)
 
عاطفه
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۶:۳۹:۳۳
ما خودمون الان داریم موشک میسازیم ونیازی به غرب نداریم
سجیل وشهاب1و2 و.... (3059425) (alef-13)
 
لیلی
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۲:۳۵:۰۶
به هر حال باید یجوری جلوی تندروی داخلی ها گرفته بشه ، کی میدونه 10 سال دیگه داخلی ایران کی رییس جمهوره با چه تزی (3058692) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۳:۴۹:۵۴
بعد آمریکا و اسرائیل چی ؟؟؟؟؟؟؟ یعنی آنها که هر روز بمب و موشک میریزند رو سر مردم، قابل اعتمالد هستند ؟ (3058913) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۱:۱۴:۱۹
کی دلار میشه 1000 تومان؟ (3058453) (alef-13)
 
محمد رضا
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۱:۲۱:۵۳
زهی خیال باطل... (3058485) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۱:۲۵:۴۶
زمانی که نرخ رشد اقتصادی بشه 8 درصد برای 3 فصل
زمانی که رقم GDPما بشه 3برابر
زمانی که پولهای چپاول شده در دولت قبل پیدا بشه
زمانی که صادرات ما 4برابر بشه
اونوقت دلار میشه 1000 تومن (3058505) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۱:۴۷:۱۴
مطمئنا چیزی ارزان نمیشود (3058563) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۱:۵۰:۲۵
وقتی دوباره دکتر ریئس جمهور شه (3058573) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۱:۵۰:۳۴
این افرادی که دارن میگن کی ارزون میشه کی دلار میشه 1000 تومن از بازماندگان دولت قبل هیستند و می خواهند القاء کنند که توافق منجر به ارزونی نشد
برادر عزیز ما دنبال ارزونی نیستیم ارزونی هم رخ نخواهد داد بلکه اقتصاد شکوفا می شود و تورم (سرعت گران شدن قیمتها) کمتر میشود دنبال جوسازی نباشید
دوستان یه سری به سایت اینها یعنی دولت بهار بزنید و با تفکراتشون اشنا بشید بد نیست. (3058575) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۱:۵۴:۰۲
ديگه هرگز به آن زمان باز نخواهيم گشت . (3058596) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۲:۱۸:۱۰
جناب اقتصاد دان هیچ وقت، ولی قدرت خرید مردم بالا خواهد رفت. نمی دانم چرایک نفر همه در همه سایت ها این نوشته کلیشه ای را انتشار می دهد؟ (3058661) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۴:۰۳:۵۷
اینا میخان القاء کنن که توافق ارزونی باید بیاره بعدا که نیاورد بگن دیدین گفتیم و.. اینا همونایی هستن دلار رو از 960 به 4160 رسوندن. (3058955) (alef-13)
 
سامری
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۲:۳۴:۲۹
برید از اونی بپرسید که میگفت تحریم ها کاغذپاره ان (3058690) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۲:۵۵:۲۰
احتمالا هیچ وقت (3058743) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۳:۰۷:۴۴
سال 1384!!! (3058780) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۳:۵۳:۲۳
این سئوال را از اونی بپرس که دلار 1000 تومنی را 4000 کرد تازه از ملت طلبکار هم بود و می خواست جهان را هم مدیریت کند (3058930) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۶:۴۰:۳۱
دلار کاهش نداره چون خیلی ها ورشکسته میشن (3059428) (alef-13)
 
کاوه
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۱:۵۴:۱۶
جناب ظریف با سلام
من که شخصا مخلص شما هستم و از زحمات و تلاش خالصانه تان بسیار ممنون هستم و اعتقاد دارم کشور به نقطه ای رسیده بود که دیگر راهی جز این نبود و ادامه وضعیت گذشته ناممکن بود و اقدام صورت گرفته توسط شما و تیم تان به غایت درست بود و در بهترین حالت ممکنه صورت گرفت. میدانم که شما مجبور هستید از این حرفها بزنید که " باج ندادیم" و .... اما بهتر است خجالت و رودر بایستی را کنار بگذاریم و با خودمان صادق باشیم. لازم نیست چیز ها را بزک کنیم و قلب واقعیت کنیم که نبادا کسی احساس کنفی کند. البته که باج دادیم !!! اگر باج ندادیم، پس چه دادیم؟ ما کاری کردیم که به لحاظ و از چشم قلدران دنیا نباید می کردیم، آنها ما را ( بقول خودمان "ظالمانه") تحریم کردند و گفتند که نباید از این کارها بکنیم. ما هم به کارمان ادامه دادیم و روی موضع مان پافشاری کردیم و انها را تنبیه ما را تشدید کردند. نهایتا ما بریدیم و خسته شدیم و فهمیدیم که تنبیهات آنها کاغذ پاره نیست و موثر است و دارد دمار از روزگارمان در می آورد. حال اگر ضعف مدیریت و ندانم کاری های خودمان هم باعث تشدید فشار تنبیهات بود ، تاثیری در اصل مطلب نمی گذارد. در این مذاکرات ما خودمان را بیشتر با خواسته های گردن کلفت ها منطبق کردیم و آنها هم قبول کردند که تنبیات را کم کنند و یا لغو کنند. ما از این مذاکرات چه چیزی عایدمان شد؟ 6000 سانتریفوژ که حتی برای تامین سوخت یک نیروگاه هم کافی نخواهد بود. از آن جاه طلبی های هسته ای مان کوتاه آمدیم، بی خیال فردو شدیم. تولید پلوتونیم را در راکتور اب سنگین اراک منتفی کردیم و فردو هم باید برود سراغ ایزوتوپ های پایدار و به عبارت دیگر " نخود سیاه" ولی غربیها این قدر منصف بودند که چیزی برای ما باقی بگذارند که خودمان به دروغ به خود بگوییم که حق هسته ای مان را به رسمیت شناختند.!!!. آنها چیزی بدست نیاوردند فقط از شذت تنبیهاتشان کم کردند. مثلا آنها باید چه چیزی بدست می آوردند؟ اجازه نگهداری ده هزار کلاهک اتمی شان را؟؟؟؟!!!
همه میدانند و اگر نمی دانند ، بهتر است خود را به خریت نزنند و بفهمند که ادامه شرایط گذشته حتی امنیت ملی را به مخاطره می انداخت و اکنون از هر نظر زندگی راحت تری خواهیم داشت هرچند عده ای متحجر بگویند که ما برای راحتی انقلاب نکردیم.-- من که صد در صد برای راحتی انقلاب کردم و آن روزی که کشف کنم خودم و فرزندم و اخلافم برای ابد به دلیل این انقلاب باید دایم سختی و محرومیت بکشیم، همان روز از کرده خود پشیمان خواهم بود.
شاید عده ای دوست نداشته باشند که این واقعیت ها را بشنوند اما همه این ها واقعیت است- چه دوست باشید و چه نداشته باشید (3058598) (alef-13)
 
یاسر
۱۳۹۴-۰۴-۳۱ ۱۱:۰۳:۲۸
احسنت
حرف دلمو خیلی قشنگ بیان کردی کاوه (3060889) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۲:۰۱:۴۰
موشکی که قادر به حمل کلاهک هسته ای هست ممنوع هست . معنی این حرف یعنی چه؟ یعنی بازدید از سایت های موشکی و نظامی (3058618) (alef-13)
 
کاوه
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۲:۱۰:۵۰
جناب ظریف
برنامه هسته ای مان هم به هیچکس ربطی نداشت اما ربط پیدا کرد. مسایل موشکی هم به همین منوال است و آن هم می تواند به همه ربط پیدا کند. غربی ها می گویند که به ایران اعتماد ندارند . فیوز هسته ای و ازمایشات مربوطه در پارچین را مطرح می کنند و این که یک بخشی از پارچین با لودر و بولدوزر صاف شده است. بنده به عنوان یک ایرانی شریف و در عین حال نا محرم!!!! هرگز توضیح ایران را در این خصوص نشنیدم و یا نشنیدم که ایران بگوید به دستور کدام شیر ناپاک خورده ای 18 سال فعالیت هسته ای را از چشم آزانس مخفی کردیم. حالا شما هی تشریف ببرین در اتاق ها ختل کوبورگ و پشت درهای بسته مذاکره کنین. بنده می پرسم این چه مذاکره ای است و مدام جنبه از مذاکره است که باید از چشم جهانیان مخفی بماند ؟ مگر در این مذاکرات چه حرف هایی ممکن است زده شود که باید محرمانه بماند؟ پس لابد بده بستانهایی دارد صورت میگیرد که باید مخفی بماند!!! به هر تقدیر مسائل موشکی و دفاعی و تهاجمی ایران هم زیر ذره بین غربیها خواهد بود چون زمینه بی اعتمادی به ایران وجود دارد و کم هم نیست (3058638) (alef-13)
 
خان عمو
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۲:۱۴:۳۲
امریکا و متحدانش گزینه ی دیگه ای بغیر ازمذاکرهو تفاهم نداشتن وگرنه رو میکردن؟ مطمئنم اگه عرضه و توانش رو داشتن حتی یک ثانیه هم معطل نمیکردن.
این اقتدار رو مدیون آدمهایی امثال شهید دکتر شهریاری و سردار شهید تهرانی مقدم{پدر صنعت موشکی) و سردارانی همچون سرلشگر قاسم سلیمانی و تلاشهای تمامی مذاکره کنندگان بویژه دکتر ظریف و تیم همراهشون هستیم.
باید دست و بازوی تک تک این انسانهای آزاده ومیهن پرست مسلمون رو بوسید. من به بوسیدن دستاشون افتخار میکنم. (3058647) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۲:۲۸:۰۰
زنده باد دکتر ظریف قهرمان ملی و امیر کبیر ایران که نشاط و روح امید و شادی را به ایران اسلامی برگرداند و به جهانیان ثابت کرد که مردم غیرتمند و متمدن ایران صلح طلب هستند نه خونریز. زنده باد ظریف و تیم مذاکره کننده خسته نباشید خدا پشت و پناهتون که دل مردم را شاد کردید و یه عده قلیل افراطی غیر منطقی تند رو دلواپس را دلواپس تر کردید . زنده باد ظریف که با شاد کردن دل مردم جواب دندان شکنی به عربده کشان مجلس و بی تربیتان که شما را خائن صدا کردند دادید . آقای توکلی شما نماینده تهران هستید الحق و الانصاف تحت هر پوششی که می خواهید وارد جامعه و بازار شوید و ببینید که مردم از توافق خوشحالند یا ناراحت ؟ لذا به همکارتون شیخ دلواپس بگین که در هوای گرم تابستون گذاشتی رفتی فنلاند با پول مردم حرومت بشه (3058677) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۳:۴۸:۳۱
از طرف مردم صحبت نکنید، از طرف خودتان صحبت کنید،‌ چون اتفاقا ما اصلا شاد نیستیم بلکه ناراحت هم هستیم، از باجی که داده شده. (3058904) (alef-13)
 
سیمین
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۵:۰۸:۳۰
واقعا براتون متاسفم که اینطور راحت توهین میکنید
واسه بعضی از اصطلاح طلب ها متاسف باش همانند اعراب که میخوان عروسک خیمه شب بازی آمریکا باشند توایران فقط دوس دارند بگویند آمریکا کدخدا ازحرکت بعضیا که زود جوزده میشند که میگن بازشدن سفارت آمریکا توایران غیرممکن نیست
باید به حال اینا گریه کرد هنوز که هنوزه شیطان نشناختند یادسخن
امام خمینی افتادم اگه آمریکا تمامش مسجد محراب گلدسته بشه بازهم اعتماد نکنید
رسایی مرد واقیه حداحفظش کنه امثال شما که به رسایی توهین میکنید جاهل کوتاه فکر هستید (3059166) (alef-13)
 
ناشناس
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۲۰:۰۷:۲۰
در زمان امام هم مک فارلین به ایران امد. (3059865) (alef-13)
 
لیلی
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۲:۳۴:۰۰
اگه چند سال بعد یه شخص تند رو اومد در راس امور ایران که راحت برگرده بگه قطعنامه بدین تا قطع نامه دونتون ... چی ؟ نباید نیروی بازدارنده ای برای اون وجود داشته باشه ؟ فقط غربی ها دبه میکنن مگه ؟ (3058688) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۵:۲۹:۴۵
به اندازه کافی نیروی بازدارنده گذاشتن تو توافق. به سرعت تحریم ها را بر میگردانند و کوچکترین حرکتی از طرف ما چون این دفعه دیگه همه چی را پذیرفته بودیم تبدیل به اجماع جهانی می شود (3064077) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۲:۴۸:۵۸
دکتر ظریف عزیز
خداوند نگهدار شما باشد (3058725) (alef-13)
 
حسن
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۳:۴۹:۱۶
ظریف جان تشکر تشکر (3058907) (alef-13)
 
جمال
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۴:۳۴:۴۹
با عرض سلام و خسته نیاشید به تیم مذاکره کننده و تمام نقدکنندگان عزیر
توافق یعنی بده بستان، یعنی معامله
قطعا باید پول پرداخت کرد تا چیزی به دست آورد
بهتر بود از اول داشته هامون را در دولت نهم و دهم نابود نمی کردن که حالا مجبور باشیم برای به دست آوردن آنها هزینه ای پرداخت کنیم
خوب نیست آدم مصداق ضرب المثل کنگش کن باشه
به قول شاعر گر تو بهتر میزنی بستان بزن (البته توی هشت سال گذشته که نشده)
از توضیح واضحات بالا که بگذریم شاید انتقاداتی به توافق انجام شده وجود داشته باشد ولی در مجموع کار بسیار بزرگی انجام شده و باعث غرور ملی است. (3059059) (alef-13)
 
طارمی
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۴:۵۴:۴۴
حیف شد کاسبان تحریم دیگه نمیتونن رو یه خودرو صدملیون بخورن (3059120) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۴:۵۵:۲۹
فرض کنیم قلب راکتور اراک رو دراوردیم وداخل کشور خودمان هم نگهداری کردیم.بعد سانتریفیو ها رو هم به تعداد گذاشتیم کنار.بعد عدم پایبندی از اون طرف شروع شد.تحریمها طبق گفته دولتمردان ما حداکثر 60 روزه بر می گرده.اونوقت ما چقدر طول می کشه راکتور وسانتریفیوز رو راه بندازیم!!!!؟؟؟؟؟فکر کنم خیلی نا متوازن باشه. (3059123) (alef-13)
 
دکتر یاری
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۵:۰۰:۳۸
توان موشکی ایران با این توافقنامه افزایش یافت. چرا که در قطعنامه ای که زمان محمود علیه ایران تصویب شد هرگونه فعالیت موشکی ایران ممنوع شد. ولی الان فقط محدود شده اونم در بعد بالستیک با توان حمل کلاهک هسته ای که اصلا ما نداریم! (3059141) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۱ ۰۲:۰۶:۴۹
خیلی متخصصی که داری نظر میدی
داریم خوبشم داریم اتفاقا بیشتر موشکهای با برد بیش از 200 کیلومتر توان حمل کلاهک رو دارن که ما از این موشکا فراوون ساختیم
حالا باید همه اینا تا 8 سال محدود بشن و این یعنی تیشه زدن به ریشه توان دفاعی کشور
2 سال دیگه هم که حستبی ضعیف شدیم آماده باشین آمریکا میخواد حمله کنه (3060387) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۱ ۱۷:۱۵:۵۰
شما که به ارزوت میرسی!! (3062168) (alef-13)
 
حسین
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۵:۱۸:۵۹
بعضیها فقط یه سری جملات رو در تایید تیم مذاکره کننده‌میگن و یه عده هم مثبت میدن بی هیچ منطقی البته ما هم خسته نباشید میگیم بهشون وولی عملکردشون قابل قبول نبوده
تایید تیم مذاکره کننده و‌مثبت دادن نشه مثل قضیه جشن که از طرف میپرسن برای چی خوشحالی مگه میدونی متن توافق چیه بعد میگه نه حالا من از دوستان میپرسم برای چی تایید میکنید عملکرد رو
۱- در موضوع تحریمها که زمانی برداشته میشه ما همه ی اقداماتمون رو انجام بدیم آژانس تایید کنه اونم مرحله به مرحله تمامی تحریمها ده سال دیگه زمانی که از فصل هفتم منشور ملل متحد خارج شیم برداشته میشه پس تحریمها همانطور که آقای ظریف ادعا میکنه یکجا و در روز اجرای توافق برداشته نمیشه
۲- در مورد اینکه ایران از فصل هفتم منشور ملل متحد خارج میشه آقای نهاوندیان خودش اعتراف کرد گفت ده سال دیگه آقای عراقچی هم در گفتگوی خبری شبکه ۲ گفت رو کاغذ میتونند ما رو مشمول استفاده از گزینه نظامی یعنی بند ۴۲ کنند وگفت ده تا از بندهای قطعنامه جدید ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل متحده
۳- آقای ظریف و عراقچی میگویند محدودیتهای موشکی و خرید و فروش سلاح جزء قطعنامه هست ولی ما انجام نمیدیم پس برگشتیم به زمانی که قطعنامه کاغذ پاره بود خب پس چرا به رییس جمهور قبلااعتراض میکردید و میگید که همه ی مشکلات به خاطره اینه که ایشون قطعنامه هارو کاغذ پاره میدونست پس الان فرقشون درچیه
۴- طبق بند سوم قطعنامه ما باید با آژانس همکاری کامل جهت حل مسایل باقی مانده داشته باشیم
دوستان بدانند که آژانس برای حل مسایل باقی مانده از ما بازدید از مراکز نظامی و مصاحبه بل دانشمندان رو خواسته بود
۵- لغو قطعنامه های شورای امنیت هم منوط به انجام اقدامات توسط ایران و راستی آزمایی شده توسط آژانس دوستان مگر قطعنامه متن برجام رو تایید نمیکنه در متن برجام آمده است قطعنامه های قبلی زمانی لغو میشوند که ایران به تعهدات خودش عملکرده و راستی آزمایی صورت بگیرد
الان یکی منطقی جواب بده برای چی تعریف و تمجید میکنید و یه عده هم مثبت میدن
متاسفانه روزنامه های حامی دولت و جریان اصلاحات بر خلاف ادعایی که دارن دارن با نگاه کردن جناحی به قضیه و متهم کردن مخالفان به جناحی رفتار کردن بدون هیچ دلیلی به امنیت و‌منافع ملی خدشه وارد میکنند
من سعی کردم در حرفام فقط از صحبتهای تیم مذاکره کننده و متن برجام و قطعنامه استفاده کنم (3059186) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۹:۴۵:۱۰
انگلیسی بلدی؟
Simultaneously میدونی یعنی چی؟
یعنی مرحله ای؟ (3059833) (alef-13)
 
مهديار
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۲۰:۲۱:۳۰
به جاى رجانيوز برو متن توافق را بخون ، از نوشته ات اينطور به نظر مى رسه كه متن توافق را نخوندى!!
١-تحريم ها همه در روز اجراى توافق لغو ميشه فقط تحريمهاى كنگره تعليق ميشه اونم بخاطر اينكه كنگره ديت جمهورى خواهان هست و غيرممكنه حذف تحريمهاش الان ولى ايران هم تا وقتى زيرساخت تحريمهاى كنگره لغو نشه پروتوكل الحاقى را امضا نمى كنه پس متوازنه!
٢-تحريمهاى كنگره تعليق بشن اثرش براى ما با لغو فعلن يكسانه چون اجرا نميشن
٢- ايران از زير فصل هفت به عنوان تهديد عليه صلح دراومده اينكه قطعنامه به فصل ٧ اشاره كرده واسه اينه كه چون تحريمها بنابر اون فصل وضع شده با اشاره به همان فصل هم ميتونه لغو بشه ، اين فصل هفتى كه الان هست با فصل هفت قبلى از زمين تا آسمان فرق ميكنه
٣-قطعنامه الان كاغذ پاره نيست چون ما به اون بندهايى از آن كه توافق را تضمين و اجرايى ميكنه پايبنديم ولى بحث موشكى تو توافق نيست پس اگر بنابر ضرورت احتياج به اقدام موشكى داشتيم ميتونيم بدون نقض توافق اون بند را پايبند نباشيم
٤-بازديد از سايت پارچين فقط مورد درخواست آژانس هست كه ابن بازديد در دولت گذشته هم بصورت مديريت شده انجام شده پس چيز جديد يا ترسناكى نيست!!!
٥-قطعنامه هاى شوراى امنيت لغو شده همين الان هم اجرايى شدنش منوط به گزارش آژانسه و چون گزارش آژانس كمى و نه كيفى خواهد بود نمى تونه چيزى جز واقعيت را بياره!!

اين استدلال مسخره اى هست كه بعضى مى گويند آژانس باز گزارش خلاف ميده ، اونا بيكار بودن دوسال به اين شدت مذاكره كنند كه بعد بيان به عمد گزارش خلاف بدن همه چيز را خراب كنند؟!

براى چه تعريف ميكنيم؟!
١-حق غنى سازى ايران به رسميت شناخته شد
٢-تحريم ها لغو شد
٣-جهان قدرت ايران را به رسميت شناخت
٤-براى اولين بار چنين پرونده اى بدون تغيير رژيم يا جنگ حل شد
٥-ممنوعيت موشكى و تسليحاتى ايران كه قبلن كاملن ممنوع بود الان فقط براى ٥و٨ سال ممنوعه و بعد عادى ميشه
٦-فروش تسليحات به ايران الان با موافقت شوراى امنيت ميتونه انجام بشه يعنى به زودى بعد از اجرايى شدن توافق ايران ميتونه مثلن سامانه دفاعى از روسيه تحويل بگيره
٧-تمام كشورهاى اروپايى به سوى بازار ايران سرازير شدن
٨-اسراييل منزوى تر شد و موضع ايران در نزد افكار عمومى تقويت شد
٩-قطعنامه شوراى امنيت قبلن خواهان نابودى كامل برنامه هسته اى ايران شده بود و حال نه تنها ما مى توانيم برنامه هسته اى داشته باشيم بلكه تحريم ها هم لغو ميشن
١٠-در صورت حفظ وضعيت پيشين اسراييل مى توانست دنيا را مجاب به حمله به ايران كند ولى ابن آرزويش الان منهدم شد!!

در مورد توافق بايد آن را با يك ديد بلند مدت و ايتراتژيك ديد ما چند سال محدود مى شويم ولى بعد براى هميشه به كشورى نرمال تبديل مى شويم
هم برنامه هيته اى امان را نامحدود مى توانيم ادامه دهيم بعد از ١٥سال هم بعد از ٨ سال هيچ گونه محدوديت تسليحاتى هم نخواهيم داشت
در اين مدت هم آنقدر سرمايه گذارى از جانب اروپا و روسيه و چين در ايران مى شود كه بازگشت تحريمها و دل كندن از اين سرمايه ها علنن ناممكن خواهد شد براى آنها!!

جالبه اونايى كه امروز به قطعنامه و متنش ايراد ميگيرن چندسال پيش وقتى ٦ تا از ابن قطعنامه ها صادر شده بود اونا را كاغذپاره ميدونستن حالا واسشون اهميت دار شده ، ايران هم قطعنامه را امضا نكرده اين قطعنامه از طرف ٥+١ بوده و جز مواردى از اون كه حاوى توافق هست بقيه اش هيچ الزامى براى ايران نخواهد داشت (3059882) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۸ ۱۶:۵۹:۳۶
ببخشید یک سوال دارم اگر ما با به تولید موشک های حال حاضرمان ادامه دهیم نقض قطعنامه بازم محصوب میشه (3081748) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۵:۵۲:۳۶
یک بار نشد که صداو سیما به این پرسش میلیون ها ایرانی پاسخ دهد که این برنامه هسته ای که اینقدر سنگش را به سینه می‌زنید و در 12سال گذشته از بودجه بهداشت و درمان و آموزش و راه سازی و جاده سازی و عمران و آب برق زدید و در این چاه ویل هسته ای ریختید چه منفعت و سودی برای کشور داشته است؟ بگویید چه کمکی به بالا رفتن رشد اقتصادی مملکت کرده است؟ اما دریغ از کوچک ترین پاسخ به این پرس (3059300) (alef-13)
 
کفن پوش
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۷:۰۳:۳۰
ما مردم ستم کش تن به این ذلت هرگز نخواهیم داد
هیهات منه ذله
شانس اوردین که رهبر عزیز گفتند دو دستگی ایجاد نشه وگرنه درس خوبی به ترسو میدادیم (3059489) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۲۱:۱۹:۱۳
اخه موقع ساخت یک پروژه می توان گفت چون سودی ونفعی در حال ساخت ندارد باید تعطیل وکنار گذاشت معلومه هرپروژه ای بعداز اتمام کامل قابل بهره برداری است بعدهم اگر انرژی هسته ای نفعی ندارد چرا قدرتهای بزرگ دنیا وغرب همه سرمایه گذاری کلانی تواین قضیه کرده اند والان دارند بهره اش را می برند وبرای کشورهاشون هم به نوعی باز دارندگی ایجاد کرده اندادم تاصبرنداشته باشد ودر برابرمشکلات مقاومتی از خود نشان ندهدپیشرفتی نخواهدداشت عاقل باشیم یه کمی (3059951) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۱ ۱۷:۱۷:۵۴
هزینه های ساخت و همچنین نرخ بازگشت یک پروژه رو قبل از اغاز یه براوردی می کنن!! در طول ساخت هم گزارش میدن! خب این گزارش ها کجاست بگید منم بخونم (3062171) (alef-13)
 
علي
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۷:۲۷:۱۳
سلام
وقتي تلوزيون نگاه نمي كني و وقتي براي تحقيق نمي گذاري پس لطفا انتقادهم نكن.
بطوركلي اي كاش خيلي ها كه فقط حرف مي زنند يك كم انگليسي بلد بودند يا بلد مي شدند و سايتهاي cnn وtimes و.. را مي خوندند بعد دهان بازمي كردند؟
امان ازجهل مردم كه درطول تاريخ ضربه به اسلام و كشور زده حضرت علي مي گفت من قرآن ناطقم اما جهل مي گفت قرآن سرنيزه قرآن است و... (3059547) (alef-13)
 
امیرحسین
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۷:۳۲:۱۷
یک نکته ی ظریفی بین صحبت های آقای دکتر صالحی بود و اون این بود که گفتند"در آینده خواهید فهمید که این توافق زمینه ساز چه خدمت بزرگی برای کشور خواهد بود"واقعا هم همین طوره دولت تدبیر و امید به خصوص تیم هسته ای برای کشور و مردم سنگ تمام گذاشتند دست مریزاد آقای دکتر روحانی درود بر تدبیر و شجاعتت (3059563) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۸:۰۱:۱۲
متن جمع بندی وین خالی از اشکال نیست و نقطه‌ضعف‌هایی دارد/ سیاست‌های ایران به هیچ وجه تغییر نمی‌کند/ تهران اجازه بازرسی از اماکن نظامی را نخواهد داد

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل گفت: به هیچ وجه ایران نه اجازه می‌دهد که آنها از مراکز نظامی ما بازدید بکنند و نه اجازه می‌دهد در اینکه چه نوع سلاح دفاعی ایران داشته باشد دخالت کنند. (3059623) (alef-13)
 
غلامحسین خورشیدی
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۸:۱۶:۴۵
به نام خدا
این که ما باج ندادیم را هیچ عاقلی نمی پذیرد!بهتر بود ایشان می گفتند که: مجبور بودیم و باج دادیم!واقعیت این است که هزینه رسیدن کشور به آنچه دستآوردهای هسته می خوانند چند صد میلیارد دلار بوده است که با این توافقنامه بخش عمده و بیشتر آن را باید نابود شده دانست!امیدوارم آقای ظریف این حرف ها را که برخی می زنند و ایشان امیر کبیر دوران می خوانند باور نکنند!تاریخ به زودی قضاوت خواهد کرد که با این توافقنامه چه به سر ملت آمده است!اگر خوب گوش کنیم صدای بشکن زدن های امریکا و اسرائیل و ... را علی رغم برخی مخالف خوانی های محافل صهیونیستی، که یا رد گم کردن و یا از سر باز هم بیشتر خواهی آن هاست، می شنویم! (3059665) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۱ ۰۱:۰۶:۳۰
الان كنكره امريكاتباين فكره كه اگر ما بعد از بيست وبنج سال بعد دبه كرديم چه كنه كم كم ف
كر ميكنم هر روز كه ميكذره نكرانيها از نظر زماني طولاني تر ميشود نه عزيزم شما بگوييد اكر تمام تعهدات را ما انجام داديم وبلافاصله انها اعلام كردند ما نقض توافق داريم وهمه چيز بروز اول بركشت راهش جيست (3060336) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۱ ۰۶:۲۹:۰۰
متن این مثلا توافق بیان میکند. ایران برای مدت طولانی از خرید و فروش تسلیحات متعارف هم منع شده. این دیگر چیست!؟ مگر نقشه بعدی دارند که میخواهند توان نظامی ما را فلج کنند؟! (3060476) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۱ ۱۰:۲۵:۰۷
اكر بلافاصله بعد از اينكه همه مراحل توافق انجام شد وايران همه تعهدات خود را انجام داد ولي بلافاصله يكي از اعضا ٥+١ اعلام نمود كه ايران توافق را نقض نموده ودر عرض دو ماه اعتراض خود را پس نگرفت طبق توافق همه قطع نامه ها وتحريم ها به قبل بر ميگردد وضع ما كه همه مراحل را انجام داده ايم چه ميشود (3060806) (alef-13)
 
زینب
۱۳۹۴-۰۵-۰۲ ۰۲:۵۴:۲۳
کاسبان توافق چه کسانی هستند ؟! توافقی که نه سه به دو .. بلکه صدو پنجاه به یک است!! صد وپنجاه صفحه امتیاز به دشمن خونی .... صد وپنجاه باج در ازای رفع تحریم ها پس از هشت تا ده سال !!! رفع تحر.یم های که به هزار اما واگر وصل شده !!بعد از راستی ازمایی؟ کاسبان توافق چه کسانی هستند !!! (3064985) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۲ ۰۳:۵۳:۰۰
کاسبان توافق!!!!!!!! (3065005) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۲ ۲۰:۰۹:۰۴
مهم اینه که قطعنامه های زمان قبل رو در بحث موشکی ما قبول نداشتیم ولی قطعنامه جدید را خودمان درخواست دادیم وقبول کرده و ملزم به اجرای آن هستیم آیا این دو مقوله با هم تفاوت ندارد لطفا واقع بین باشید (3066090) (alef-13)
 
واحد
۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۱۰:۴۷:۵۹
اگر به سخنان اوباما و کری تو هفته ای که گذشت گوش میدادیم متوجه می شدیم که هر دوی آنها به این واقعیت اعتراف کردند که ادامه تحریمها با توجه به هزینه زیاد آن برای طرفهای مقابل، امکان پذیر نبود پس چرا ما باید پس از این همه مقاومت، تحمل فشار تحریم و شهادت بهترین دانشمندانمان، این همه امتیاز به آنها می دادیم؟ مگر دلیل دادن این همه امتیاز به آنها، رفع تحریمها نبود، تحریمها که به خودی خود داشت رفع می شد. به نظر من، این مذاکرات فقط بهانه ای بود برای شکستن تابوی مذاکره با آمریکای جنایتکار ( این موضوع را از لابه لای سخنان اصلاح طلبان و خوشحالی پنهان و آشکار آنها، به راحتی می توان فهمید ). (3067019) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۶ ۱۲:۵۷:۳۴
قهرمان ملی ایران دکتر ظریف شایسته جایزه صلح نوبل جمعی از فارغ التحصیلان شریف (3075504) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.