نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 258095
«جمهوری علوی»؛ وحید قاسمی؛ آرام دل
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۱۴
جمهوری علوی
(پژوهشی در سیره حکومت‌داری امیرالمؤمنین علیه‌السلام)
نویسنده: وحید قاسمی
ناشر: آرام دل، چاپ اول، ۱۳۹۳
۱۲۶ صفحه ۴۵۰۰ تومان

این کتاب را در تهران فروشگاه اینترنتی شهر کتاب و در شهرستان‌ها پاتوق کتاب فردا تا یک هفته پس از معرفی، با ۱۰% تخفیف ویژه عرضه می‌کنند، در صورت تمایل در تهران اینجا و در شهرستان‌ها اینجا کلیک کنید

****

درباره زندگی و حکومت امیرالمؤمنین (ع) بسیار نوشته‌شده، درباره فضایل فردی حضرت در خانواده و اجتماع، درباره سیره سیاسی ایشان و شیوه حکومت‌داری‌شان و...

ابعاد وجودی و جنبه های گوناگون حیات پر برکت آن حضرت آن‌چنان گسترده است که به عنوان منبعی پایان ناپذیر همچنان می‌توان بدان پرداخت؛ اما باید پذیرفت که گفتن حرف تازه در این باب نه آسان که درعین‌حال بسیار دشوار نیز هست.

نویسنده کتاب حاضر (وحید قاسمی) کوشیده تا از منظری نو به حکومت آن بزرگوار بپردازد. او در مقدمه‌ی کتاب اذعان دارد دل‌بسته‌ی حکومت به سبک جمهوری اسلامی است و در دنیای امروز حکومت جمهوری یکی از مشروع‌ترین انواع حکومت‌هاست. حکومتی که متکی به مردم بوده و توسط آن‌ها مشروعیت می‌یابد. قاسمی کامل‌ترین و البته مهجورترین حکومت جمهوری در طول تاریخ را حکومت حضرت امیر (ع) برشمرده و از آن به‌عنوان جمهوری علوی یادکرده است. حکومتی که مشروعیت الهی و مقبولیت مردمی‌اش غیرقابل‌انکار بود.

او در این کتاب به سیره حکومت‌داری امیرمومنان را در شش فصل با عناوین زیر پرداخته است: پیدایش دولت علوی، صفات رهبری دولت علوی، سیاست اقتصادی دولت علوی، سیاست قضایی دولت علوی، سیاست نظامی و امنیتی دولت علوی و  شاخص‌ها و دستاوردهای دولت علوی.

این کتاب با ماجرای خلافت حضرت امیر (ع) بعد از مرگ عثمان (با پیشنهاد مردم و عدم پذیرش ایشان) آغاز می‌شود. قاسمی ضمن ارائه روایت های تاریخی پیرامون حکومت‌داری حضرت امیر و ابعاد گوناگون آن، این حکومت را  یک جمهوری معرفی کرده مورداشاره  و با واکاوی آن، دلایل برتری جمهوری علوی به‌عنوان بهترین نوع حکومت را برمی شمرد.
 
منصور
۱۳۹۳-۱۱-۱۱ ۲۲:۴۴:۱۹
سلام این کتاب رو خوندم عالیه (2653374) (alef-10)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
«جمهوری علوی»؛ وحید قاسمی؛ آرام دل