توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 448094
درخشان: دولت کلید رفع مشکلات اقتصادی را به‌عکس چرخاند
استاد دانشگاه امام صادق(ع) گفت: کلید حل بسیاری از مشکلات و تنگناها در دست دولت است اما در موارد زیادی این کلید را به‌عکس چرخانده‌اند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۱
به گزارش تسنیم، مسعود درخشان در همایش اقتصاد مقاومتی، پیوند فرهنگ، سیاست و اقتصاد که صبح امروز در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد با بیان اینکه در آینده مسئله اصلی ایران تعارض میان نظام‌های اقتصادی و سیاسی کشور خواهد شد، اظهار کرد: نظام استکبار جهانی به‌سرکردگی آمریکا این حقیقت را درک کرده که برای نابودی نظام سیاسی ایران باید نظامات اقتصادی کشور را هدف قرار دهد تا از طریق ایجاد نظام تعادل در نظام اقتصادی اهداف خود در حوزه‌های سیاسی را به دست آورد.

استاد دانشگاه امام صادق(ع) با بیان اینکه رهبری معظم انقلاب با ارائه الگوهایی مانند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، سبک الگوی اصلاح مصرف و اقتصاد مقاومتی نه‌تنها پرچم مبارزه با این خدعه دشمن را برافراشته بلکه زمینه‌های تبدیل تحریم و تهدید را به فرصت فراهم کرده است، تأکید کرد: متأسفانه دولتمردان دستگاههای اجرایی و دستگاههای برنامه‌ریزی ظرفیت‌های لازم را برای اجرای رهنمودهای رهبری دارا نیستند. برای اثبات این مدعا باید نگاهی به فعالیتهای انجام شده در سال‌های گذشته بیندازیم و از خود بپرسیم که؛ آیا الگوی مصرف اصلاح شده است؟ آیا سبک زندگی در راستای نظام اسلامی تغییر یافته است یا آنکه نتایجی کاملاً به‌عکس آنچه هدفگذاری شده محقق شده است؟

وی افزود: به‌عنوان مثال در حوزه‌های نفت و گاز از شرکت‌های خارجی برای حضور در ایران دعوت شده است. نکته جالب آنجاست که اتفاقاً این دعوت در حوزه‌ای انجام شده است که دانش و توان مهندسان ایرانی برای برطرف کردن نیازهای داخلی کفایت می‌کرد.

استاد دانشگاه امام صادق با اشاره به اینکه در کارنامه عملکرد سال جاری دولتمردان موضوع دعوت از شرکت‌های خارجی در حوزه‌هایی مثل نفت و گاز نمره منفی می‌گیرد، گفت: کلید حل اکثر مشکلات و تنگناهای اقتصادی در دست دولت‌هاست اما به نظر می‌رسد در بسیاری از موارد این کلید را به‌عکس چرخانده‌اند به‌نحوی که منجر به تشدید موانع و تنگناهای قبلی شده است.

درخشان در خصوص واردات کالاهای لوکس، تغییر سبک زندگی به‌سمت غربی شدن، وجود انواع رانت‌ها در مدیریتهای اقتصادی و غیراقتصادی، اختلاف طبقاتی رو به رشد، ناکارآمدی در نظام اداری، تضعیف سرمایه‌های اجتماعی، کم‌توجهی به ظرفیت‌های داخلی و دلبستگی‌های غیرمنطقی به شرکت‌های خارجی،‌ تقویت خام‌فروشی و افتخار به آن، کم‌توجهی به بحران زیست‌محیطی، بی‌توجهی به مسئله مهم آینده‌پژوهی گفت: همه این موارد از جمله مسائل اصلی کشور است و دولت باید برای آنها چاره‌اندیشی می‌کرد.

وی با ابراز اینکه هیچ سازوکار خودکاری برای رفع این تنگناها به‌غیر از عمل خود دولتمردان وجود ندارد تأکید کرد: سؤال این است که؛ کدام جنس از دولتمردان و با کدام ویژگیها می‌توانند در راستای رفع این تنگناها برای نظام اسلامی قدم بردارند؟

درخشان ادامه داد: به نظر می‌رسد پاسخ این است که تنها افرادی می‌توانند در این حوزه موفق باشند که به ظرفیت‌های داخلی تکیه کرده، محرومیت‌زدایی را راه و رسم زندگی خود قرار داده، شجاعانه مقابل نظام سلطه ایستاده و از ظرفیت‌های نظام اسلامی به‌صراحت دفاع می‌کنند.

استاد دانشگاه امام صادق در پایان تصریح کرد: این دولت‌ها هستند که باید از اقتصاد مقاومتی،‌ فرهنگ مقاومتی و سیاست مقاومتی در مقابل هجمه‌های بیرونی دفاع کنند.


 
۱۳۹۶/۰۶/۰۵ ۱۱:۴۶
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۷ ۱۱:۲۶
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۶ ۱۵:۵۵
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۱ ۰۹:۵۴
 
۱۳۹۶/۰۲/۰۶ ۰۶:۴۶
 
۱۳۹۶/۰۱/۱۵ ۱۲:۱۷
 
۱۳۹۶/۰۱/۰۷ ۱۰:۴۲
 
۱۳۹۵/۱۲/۰۵ ۱۱:۲۳
 
۱۳۹۵/۱۱/۲۳ ۱۰:۲۷
 
۱۳۹۵/۱۱/۰۳ ۱۱:۳۰
 
 
کلمات کلیدی : اقتصاد مقاومتی+مسعود درخشان+اقتصاد ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.