توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 438491
رئیس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی ایران: رکود همچنان در بنگاه‌های اقتصادی حاکم است
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۳
نایب رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین با بیان اینکه آثار رشد اقتصادی در کاهش رکود، افزایش اشتغال و رونق بنگاه‌های اقتصادی مشهود نیست، گفت: رکود در بنگاه‌های اقتصادی پایدار شده است.

مجیدرضا حریری در گفت‌وگو با فارس در مورد رقم 7.4 رشد اقتصادی که در سخنرانی اخیر رئیس جمهور اعلام شد، گفت: مرکز آمار ایران رشد اقتصادی امسال را 6.4 و بانک مرکزی این رقم را 7.4 اعلام کرده است. 

رئیس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی ایران افزود: با توجه به 2 برابر شدن صادرات نفت و افزایش قیمت آن از سال گذشته تاکنون در صورت تحقق هر کدام از دو عدد مذکور در رشد اقتصادی، بخش قابل ملاحظه‌ای از این رشد مدیون نفت است.  

* صحت آمار رشد جای بحث دارد
وی تصریح کرد: هر چند جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در سخنرانی اخیر خود در مراسم اعطای نشان امین‌الضرب گفت که نباید راجع به آمار بحث کرد، اما بنده معتقدم که باید راجع به صحت آمار در این مملکت بحث شود. 

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با بیان اینکه در همه جای دنیا آمار اقتصادی می‌تواند دستاویز مسایل سیاسی قرار بگیرد، گفت: اتفاقا به همان دلیلی که جهانگیری آمار زمان دولت‌های قبل را نقد می‌کنند، به همان دلیل هم باید اجازه بدهند، آمار اعلامی توسط دولت فعلی زیر سوال برود. 

حریری بیان داشت: اینکه مراکز آماری ما آمارهایی را که اعلام می‌کنند، در جهت امیال دولت‌ها است، جای نقد دارد. 

وی افزود: اگر آمارها آنقدر موثق و غیرقابل نقد است، چرا هیچ وقت در دولت دهم رشد اقتصادی منفی 5.8 اعلام نشد.

رئیس کمیسیون واردات اتاق ایران بیان داشت: بنابراین به همان دلیلی که آماری‌های دولت احمدی نژاد نقد می‌شود و به درستی هم نقد می‌شود، این حق برای دیگران هم باید وجود داشته باشد. 

حریری افزود: درست است که موضوع آمار یک علم است، اما تمام افرادی که نگاه اقتصادی دارند، حق دارند که صحت آمار و شواهد عینی که مبتنی بر آمار باشد و تضاد با یکدیگر داشته باشد را نقد کنند. 

رئیس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه به نظر می‌رسد رقم 6.4 درصد رشد اقتصادی که توسط مرکز آمار ایران اعلام شده رقم واقعی است، گفت: براساس اعلام مرکز آمار ایران نرخ رشد در بخش معدن تقریبا منفی 10 بوده است. 

وی تصریح کرد: در صنعت فولاد و خودرو هم اندکی رشد اقتصادی محسوس است و در کشاورزی به دلیل سیاست‌های وزارت جهاد و همچنین اوضاع مناسب جوی رشد اقتصادی مشاهده می‌شود. 

حریری با بیان اینکه این اتفاقات نشان می‌دهد که رشد اقتصادی صورت گرفته است گفت: اینکه رشد اقتصادی چه عددی است مهم نیست، بلکه مهم آن است که نرخ رشد اقتصادی پایدار بماند. 

رئیس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه نرخ رشد اقتصادی امسال تا حد زیادی وابسته به نفت بوده است، تصریح کرد: تأثیر نفت در اقتصاد ما آن قدر زیاد است که با کاهش یا افزایش صادرات آن، نرخ رشد اقتصادی به شدت تکان می‌خورد. 

وی افزود: بخش زیادی از نرخ رشد اقتصادی منفی 5.8 سال 91 ناشی از تحریم‌ها، افت صادرات نفت و کاهش قیمت نفت بود. 

حریری با بیان اینکه سیاستمداران در راستای دستیابی به اهداف خود از این ارقام استفاده می‌کنند، گفت: اما ما دست‌اندرکاران امور اقتصادی به دلیل اینکه بهره‌مندی سیاسی از آمارها نداریم، به آمارها نگاهی واقع‌بینانه داریم و با این اعداد به دنبال بزرگ و کوچک کردن دولت‌ها نیستیم. 

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با تدکید بر اینکه نرخ رشد اقتصادی 6.4 درصد یا 7.4 درصدی باید منجر به رونق عینی شود گفت: وقتی مشاهده می‌شود که مردم در تنگنای معیشتی قرار دارند، این آمار خیلی هم ارزشمند نیست. 

وی گفت: در سطح بنگاه‌های کوچک و متوسط شرایط نه تنها بهبود نیافته، بلکه بدتر شده و رونقی در این بخش مشاهده نمی‌شود. 

* رکود همچنان در بنگاه‌های اقتصادی حاکم است
حریری تصریح کرد: رکود در سطح بنگاه‌های خرد و متوسط هنوز مشاهده می‌شود و تغییری در این بخش مشهود نیست و آمارهای رشد اقتصادی در این بخش‌ها دیده نمی‌شود. 

رئیس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی ایران افزود: آمار رشد اقتصادی در اشتغال، رشد و رونق بنگاه‌های کوچک و متوسط دیده نمی‌شود. 

* کاهش واردات نشانه رکود است
وی با بیان اینکه واردات در سه سال گذشته کاهش یافته است، گفت: کاهش واردات حاکی از آن است که بنگاه‌ها طی این مدت به دلیل اینکه فروش ندارند نیازی هم به ماشین آلات، مواد اولیه و کالاهای واسط  ندارند تا تولید کنند.
 
کلمات کلیدی : رکود اقتصادی، رکود
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.