توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 436899
بخش مسکن از این به بعد توجیه اقتصادی خواهد داشت
تحلیل‌گر بازار مسکن با بیان اینکه از سال 65 تا سال 90 مردم مستأجرتر شده‌اند، گفت: بیشترین نرخ رشد مسکن در 35 سال گذشته مربوط به سال 86 بوده و بازار مسکن در سال 96 از لحاظ خرید و فروش بهتر از سال 95 است و سال 97 بهتر از سال 96 خواهد بود.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۱۰
به گزارش فارس، بهروز ملکی در گردهمایی مشاوران املاک و سامانه آلونک با اشاره به اینکه چرا بخش مسکن این همه برای ما مهم است، گفت: حدود 33 درصد هزینه خانوارهای ایرانی مربوط به حوزه مسکن است یعنی یک سوم هزینه خانوارهای ایرانی در بخش مسکن صرف می‌شود و 40 درصد از سرمایه‌گذاری در کشور به بخش مسکن و 80 درصد از ثروت خانوار متعلق به مسکن است. 

ملکی با اشاره به اینکه 35 سال گذشته به طور متوسط بورس سالانه 25 درصد رشد داشته است و بعد از بورس زمین و مسکن بیشترین رشد قیمت را داشته‌اند،‌ گفت: اگر چه هزینه خانوار در بخش مسکن در حال حاضر 33 درصد است اما این عدد در دهه 70، 26 درصد بوده است پس هر چقدر که زمان گذشته است مسکن سهم بیشتری از هزینه خانوارها را به خود اختصاص داده است.

این تحلیلگر بازار مسکن با اشاره به اینکه طبق سرشماری صورت گرفته در سال 65 حدود 78 درصد مردم در خانه‌های ملکی سکونت داشتند و این عدد در سال 90 به 62 درصد کاهش یافته است و در سال 65، 11 درصد مردم ایران اجاره‌نشین بودند که این عدد در سال 95 به 27 درصد رسیده است.

وی با بیان اینکه این آمار نشان می‌دهد تعداد مستأجران و افراد فاقد واحدهای مسکونی بیشتر شده‌اند، گفت: در سال 95 دهک یک که همانا افراد کم‌درآمد نامیده می‌شوند سالانه 8 میلیون تومان درآمد یک خانوار آن از این قشر بوده است و دهک 10 که جزو پردرآمدترین‌ها محسوب می‌شوند سالانه 120 میلیون تومان؛ پس اگر اقشار کم‌درآمد بخواهد یک واحد مسکونی 240 میلیون تومانی خریداری کند اگر هیچ هزینه‌ای دیگر انجام ندهند و قیمت مسکن رشد نداشته باشد 30 سال بعد می‌تواند صاحب این واحد مسکونی شود.

ملکی با اشاره به اینکه دسترسی به خرید مسکن در ایران سخت است، گفت: بررسی‌های آماری نشان می‌دهد که بیشترین رشد مسکن در تهران در سال‌های گذشته مربوط به منطقه یک با 118 برابر و سپس منطقه 2 با 111 برابر است. 

وی ادامه داد: بیشترین نرخ رشد قیمت مسکن در سال‌های گذشته مربوط به سال 86 بود و پس از آن مربوط به سال 92 و سپس سال‌های 74 و 77 بود. اما اینکه چرا بازار مسکن مدام حرکت‌های سینوسی دارد مربوط به صدور پروانه‌های ساختمانی و رونق و رکود مسکن است. 

ملکی ادامه داد: با شروع افزایش قیمت مسکن در سال 89 و 90، چون سود ساخت‌وساز بیشتر بود تمایل مردم نیز به گرفتن جواز ساختمانی افزایش یافت پس وقتی تقاضا برای پروانه‌های ساختمانی افزایش می‌یابد عرضه مسکن نیز بعد از دو سال افزایش می‌یابد. این موضوع باعث می‌شود که بازار مسکن از عرضه اشباع شود. در نتیجه افزایش قیمت مسکن متوقف می‌شود و این می‌شود که سه سال و نیم بازار مسکن وارد رکود شده و صدور پروانه ساختمانی کاهش می‌یابد. 

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه سونامی ساخت‌وساز در سال 90 و 91 رخ داد گفت: افت صدور پروانه‌های ساختمانی مقدمه‌ای برای رونق بازار مسکن است پس اوایل رونق زمان مناسبی برای ورود به بازار مسکن است. 

به گفته وی، متوسط قیمت مسکن در 14 ماه گذشته در تهران مترمربعی است و بیش از 2 میلیون تومان رشد داشته است.

این تحلیل‌گر بازار مسکن با اشاره به اینکه با تحلیل سیمای بازار مسکن در سال 96، گفت: ورود به بخش مسکن از این به بعد توجیه اقتصادی خواهد داشت و تقاضای سرمایه‌ای اندک و تقاضای مصرفی رو به بهبودی خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه رشد قیمت و اجاره مسکن در حول و حوش تورم عمومی خواهد بود،‌گفت: در سال 96 معاملات مسکن نسبت به سال 95 و در سال 97 نسبت به سال 96 بهتر خواهد شد پس دو سال آینده را برای بازار مسکن بازار خوبی پیش‌بینی می‌کنیم اما این دو سال مشابه افزایش‌های سال 86 نخواهد بود.
 
کلمات کلیدی : مسکن مهر+اقتصاد+ اقتصاد مسکن+دولت یازدهم+حسن روحانی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.