توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 486993
هکرها بعد از اروپا و روسیه رایانه های استرالیا را نیز مختل کردند
بخش دانش و فناوری الف،7 تیر96
'بدافزار' موسوم به 'پتیا' که سرورها و رایانه های مختلف جهان را مورد حمله قرار داده است، دفاتر تجاری و مراکزی در استرالیا را نیز تحت تاثیر قرار داد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۳
این ویروس روز سه شنبه با تحت تاثیر قراردادن بزرگ ترین شرکت نفتی روسیه، عملیات بانک های اوکراینی رار مختل کرد و باعث اختلال در کار رایانه های شرکت های تبلیغاتی و حمل و نقل بین المللی شد و دولت استرالیا روز چهارشنبه ورود به بدافزار به رایانه های این کشور را تایید کرد.

به نوشته تارنمای 'ای.بی.سی' استرالیا، این بدافراز با حمله به برخی از فایل های رایانه ای درخواست باج به صورت نرخ مجازی می کند تا پس از دریافت باج، این فایل ها را آزاد کند.

شرکت 'دی.ال.ای پیپر' به کارمندان استرالیایی اعلام کرد که سه شنبه شب قربانی 'حمله سایبری جدی' بوده است.

کارمندان استرالیایی صبح چهارشنبه از طریق پیام هایی مطلع شدند همه سیستم های این شرکت به منظور بررسی مشکل قابل دسترسی نیست و هشدار داده شد کارمندان رایانه های خود را روش نکنند و به حساب کاربری اشان وارد نشوند.

این شرکت استرالیایی اعلام کرد: بسیار غیرمحتمل است که سیستم های 'آی.تی' در روز کاری فعلی در منطقه آسیا و اقیانوس آرام قابل دستیابی مجدد باشند.

مقامات این شرکت اعلام کردند همانند بسیاری دیگر از شرکت ها در تلاش برای رفع این مشکل هستند.

علاوه بر این شرکت، یک کارخانه تولید شکلات در 'هوبارت' استرالیا نیز هدف این حمله سایبری قرار گرفته است.

این شرکت که سه شنبه شب شاهد از کار افتادن رایانه های خود بود، در حال حاضر فعالیتش متوقف شده است.

برخی شرکت های نفتی فعال در استرالیا و خطوط تلفن از جمله دیگر مراکزی هستند که هدف حملات سایبری قرار گرفته اند.

متخصصان امنیت سایبری براین باروند کسانی پشت این حملات قرار دارند که پیش از این در ماه مه سال جاری حملات باج خواهانه 'وانا کرای' را مورد استفاده قرار داده بودند.

نیروگاه آسیب دیده هسته ای چرنوبیل در اوکراین نیز پس از حمله بدافزار پتیا از شبکه رایانه ای خارج شد که به صورت دستی پایش می شود و همچنین پلیس سایبری این کشور هدف هجوم بدافزاری قرار گرفته است.

براساس اطلاعات انتشار یافته، ویروس رایانه ای پتیا با آدرس تماس wowsmith123456@posteo.net که 9 روز پیش خودنمایی و شروع به حمله سایبری کرد، دسترسی به فایل ها را محدود و برای رفع مشکل 300 دلار باج درخواست می کند.

منبع: ایرنا

 
 
کلمات کلیدی : دانش و فناوری+ حمله هکرها
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.