توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 509528
برای اولین بار بعد از بحران چهار ماه اخیر؛
گفتگوی تلفنی امیر قطر و محمد بن سلمان/ عربستان: به علت درج تحریف‌آمیز محتوای این مکالمه، تمام تماس‌ها با دوحه تعلیق می‌شود
بخش خبری الف، ۱۸ شهریور ۹۶
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۰
تنها ساعتی بعد از تماس تلفنی رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا با رهبران قطر، عربستان و امارات، امیر قطر و ولیعهد عربستان برای اولین بار بعد از بحران چهار ماه اخیر با هم تلفنی صحبت کردند.

براساس بیانیه کاخ سفید، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا درباره بحران قطر با کشورهای عربی روز جمعه با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی، شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر و شیخ محمد بن زائد آل نهیان ولیعهد امارات متحده عربی به طور جداگانه گفت و گو کرد.

ترامپ یک روز بعد از دیدار با امیر کویت که میانجی بین قطر و چهار کشور عربی در واشنگتن با این رهبران کشورهای عربی تماس گرفت.

طبق این گزارش، دونالد ترامپ در تماس تلفنی روز پنجشنبه، از امیر قطر خواسته است که برای حل بحران کنونی در شورای همکاری خلیج‌فارس، بر مقابله با ایران متمرکز شود به‌عبارتی دیگر در اردوگاه عربستان سعودی، مصر، امارات و بحرین برای رویارویی با ایران قرار بگیرد.

برخی رسانه های خبری به نقل از خبرگزاری رسمی قطر از مکالمه تلفنی بامداد شنبه ۱۸ شهریور شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی بعد از وساطت آمریکا خبر دادند.

چهار کشور عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر از سه ماه پیش ارتباط خود را با قطر قطع کردند و خواستار قطع ارتباط با ایران و قطع کمک به گروههای که به اعتقاد این کشورها تروریستی هستند، شدند. قطر این خواسته ها را رد کرد و کویت از زمان این اختلافات، نقش میانجی بین دو طرف را دارد.
 
خبرگزاری عربستان: ریاض هرگونه گفت و گو با قطر را به حالت تعلیق درآورد
به گزارش «رای‌الیوم»، جمعه‌شب دقایقی پس از تماس تلفنی «شیخ تمیم بن‌حمد آل‌ثانی» امیر قطر با «سلمان بن‌عبدالعزیز» ولیعهد عربستان سعودی، انتشار روایت‌های مختلف از محتوای این گفت‌وگو، جنجالی تازه میان دوحه و ریاض ایجاد کرد و هرگونه امید برای حل و فصل بحران میان قطر و چهار کشور تحریم‌کننده را از بین برد.

خبرگزاری رسمی قطر در گزارش خود از این گفت وگو اعلام کرد، امیر قطربه دنبال گفت و گو با دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا و به بنابر در خواست او با ولیعهد عربستان تماس گرفت.

خبرگزاری قطر همچنین گزارش داد که در این گفت وگوی تلفنی ،دو طرف بر ضرورت حل بحران اخیر از طریق نشستن بر سر میز مذاکره برای تضمین ثبات و یکپارچگی شورای همکاری خلیج فارس توافق کردند.

خبرگزاری قطر اضافه کرد: شیخ تمیم با پیشنهاد محمد بن سلمان برای تعیین دو نماینده (از طرف هرکشور) برای حل مسالی اختلافی به نحوی که مغایر با حاکمیت ملی کشور ها نباشد، موافقت کرد.

جمعه‌شب خبرگزاری رسمی قطر( قنا) گزارش داد، تمیم بن‌حمد طی تماسی تلفنی با بن‌سلمان، از تمایلش برای رایزنی درباره درخواست‌های چهار کشور( عربستان سعودی، بحرین، امارات متحده عربی و مصر) سخن گفته است و شاهزاده بن‌سلمان نیز با این درخواست موافق کرده است.

چنین گزارشی با خشم گسترده عربستان سعودی مواجه شد و اعلام کرد که به علت درج تحریف‌آمیز محتوای این مکالمه در رسانه‌های قطری، تمام تماس‌ها با دوحه تعلیق می‌شود.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی نیز با اعلام خبر گفت‌وگوی تلفنی امیر قطر و ولیعهد سعودی، گزارش داد که جزئیات این گفت‌وگو پس از تفاهم طرف عربستانی با امارات، بحرین و مصر اعلام خواهد شد.

یک منبع در وزارت خارجه عربستان سعودی در این‌باره متذکر شد: «از آنجا که تلاش قطر برای تحریف محتوای این گفتگو نشان از جدی نبودن این کشور برای حل بحران دارد، تمام گفت‌وگوها میان ریاض و 3 کشور عربی دیگر و دوحه معلق خواهد شد تا زمانی که قطر رسما و در بیانیه‌ای علنی از موضع خود سخن بگوید.»

این منبع افزود، این گفت‌وگوی تلفنی به درخواست قطر و همچنین درخواست آن برای گفت‌وگو با چهار کشور عربی درباره فهرست شروط، انجام شد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد، آنچه خبرگزاری رسمی قطر منتشر کرده است، به‌هیچ وجه با واقعیت ارتباطی ندارد و گزارش خبرگزاری قطر ادامه سیاست قطر برای تحریف حقایق است.

این در حالی است که خبرگزاری قطر گزارش داد که تماس تلفنی شیخ تمیم با بن‌سلمان به درخواست «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا انجام شد.
 
کلمات کلیدی : امیر قطر، محمد بن سلمان، عربستان، مذاکره، گفتگوی تلفنی، ترامپ، امریکا، امارات
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.