توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 427925
مذاکرات چینی‌ها با توتال و شل برای حضور مشترک در ایران
تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۳
تسنیم نوشت: شرکت های چینی در جلساتی مشترک با نمایندگان شرکت های شل و توتال، اعلام آمادگی کردند تا با تشکیل کنسرسیوم های مشترکی با این شرکت های اروپایی، در مناقصات جدید نفتی ایران حضور یابند.

پس از اینکه شرکت ملی نفت ایران با شرکت های شل انگلیس و توتال فرانسه تفاهم نامه هایی را به منظور انجام مطالعات توسعه ای برخی میادین نفتی و گازی کشور امضا کردند، شرکت های چینی در جلساتی مشترک با نمایندگان شرکت های شل و توتال، اعلام آمادگی کردند تا با تشکیل کنسرسیوم های مشترکی با این شرکت های اروپایی، در مناقصات جدید نفتی ایران حضور یابند.

«غلامرضا منوچهری» معاون مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت ایران در این خصوص به تسنیم گفت: شرکت های چینی منابع مالی خوبی در دسترس دارند و این موضوع می تواند همواره مورد توجه شرکت های دیگر برای ایجاد کنسرسیوم ها باشد.

وی افزود: بر اساس اخباری که رسیده شرکت سینوپک چین پیشنهاد مشارکت به شرکت شل و شرکت سی‌ان‌پی‌سی چین پیشنهاد مشارکت به شرکت توتال داده است تا در مناقصات جدید نفتی ایران به صورت مشارکتی حضور یابند.

مدیران شرکت شل، شرکت سینوپک را یکی از شرکت های عظیم نفتی آسیا و شرکتی موفق در گرفتن پروژه های نفتی می دانند. شرکت شل 6 روز پیش در گزارشی که از توافق جدید با شرکت ملی نفت ایران برای مطالعه میادین نفتی و گازی منتشر کرد، نوشت: "غول نفتی چین - سینوپک - در حال حاضر در میادین آزادگان و یادآوران در حال تولید نفت است و به دنبال توسعه فعالیت های خود در آن منطقه است. این دو میدان همراه با هم، حدود 15 درصد از ذخایر درجای نفت امریکا را در دل خود دارند."

«علی کاردر» مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نیز در پاسخ به اینکه "آیا ایران از مشارکت شرکت های چینی و اروپایی در پروژه های نفتی کشور استقبال می کند؟"، به تسنیم گفت: به طور قطع ایران از حضور تمامی شرکت های نفتی جهان در مناقصات نفتی و همچنین ارائه طرح هایشان برای توسعه میادین نفتی کشور استقبال می کند و راه ورود برای هیچ کس بسته نیست.

وی افزود: در صورتی که شرکت های چینی و اروپایی به صورت مشترک کنسرسیوم هایی تشکیل دهند که طرح های قابل توجیهی از نظر اقتصادی و فنی برای توسعه میادین نفتی کشور ارائه کنند، می تواند همکاری مفیدی را در این زمینه با شرکت ملی نفت ایران داشته باشند و با تشکیل کنسرسیوم های قدرتمند از نظر فنی و مالی، در مناقصات نفتی ایران نیز برنده شوند.

معاون وزیر نفت خاطرنشان کرد: با این حال، این شرکت ها از حضور شرکت های ایرانی در کنار خود بی نیاز نخواهند بود و هر شرکت یا هر کنسرسیوم خارجی باید شریکی ایرانی در کنار خود داشته باشد.
 
کلمات کلیدی : قراردادهای نفتی + نفت + توتال + شل
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.