توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 507421
سرنوشت مصوبه جنجالی داروسازان چه می‌شود؟
تاریخ انتشار : جمعه ۱۰ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۸
"دارو رقابت‌پذیر نیست"؛ جمله‌ای که دست‌اندرکاران حوزه داروسازی کشور بر آن تاکید دارند و معتقدند که نمی‌توان به داروخانه‌ گفت هر چه داروی بیشتری بفروشی، مقبول‌تر است؛ چراکه در حوزه دارو با مشکلاتی چون مصرف بی‌رویه دارو، مصرف خودسرانه و تجویز بی‌رویه مواجهیم.

به گزارش ایسنا، چندی پیش شورای رقابت مصوبه‌ای مبنی بر "حذف استانداردهای تاسیس داروخانه" به تصویب رساند تا در جهت رفع مشکل بیکاری داروخانه‌داران گام بردارد، اما به عقیده داروسازان، شورای رقابت با این اقدام برای حل یک مشکل، 10 مشکل دیگر را به وجود می‌آورد. بر این اساس بود که این مصوبه با انتقاد زیاد داروسازان مواجه شد.

از سوی دیگر چند روز قبل هم معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با دفاع از مصوبه شورای رقابت در رفع انحصار تاسیس داروخانه‌ها، از داروخانه به عنوان یک بنگاه اقتصادی یاد کرد و از داروسازان خواست به رای صادره تمکین کنند؛ چراکه در غیر این صورت کل آیین‌نامه در هیات مقررات‌زدایی مورد بازنگری قرار می‌گیرد.

حال باید پرسید طبق قانون آیا اساسا شورای رقابت می‌تواند به حوزه سلامت و بویژه دارو، ورود کرده و در این زمینه مصوباتی ارائه دهد؟ آیا دارو حوزه‌ای رقابت‌پذیر است؟.

در این زمینه برخی از دست‌اندرکاران حوزه دارویی کشور با اشاره به سیاست‌های کلی سلامت که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است، معتقدند که طبق این سیاست‌ها شرح وظایف حوزه سلامت باید از سوی وزارت بهداشت ساماندهی شود و سیاستگذاری و نظارت کارآمد بر تولید، مصرف و واردات دارو را هم از جمله اختیارات وزارت بهداشت می‌دانند و اعلام می‌کنند که بنابراین اصلا ورود شورای رقابت در این حوزه معنا ندارد. زیرا با رقابتی کردن دارو، کشور به سمت مصرف القایی و بدون تجویز می‌رود و این در حالی است که در سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری بر موضوع ممانعت از افزایش تقاضای القایی تاکید شده است.

بر این اساس دکتر شهاب‌الدین جنیدی، عضو انجمن داروسازان تهران چندی پیش درباره این مصوبه اعلام کرد که در قانون تشکیلات وزارت بهداشت، آیین‌نامه‌های اجرایی این وزارتخانه معادل قانون دانسته شده و ضوابط اداره داروخانه‌ها نیز به پیروی از این قانون در اختیار وزارت بهداشت است و تنها دو نهاد یعنی دیوان عدالت اداری و مجلس می‌توانند آن را تغییر دهند.

وی افزود: کارشناسان وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو طی ۳۰ سال گذشته دسترسی به دارو را به طور موثری افزایش داده‌اند، اما با این مصوبه شورای رقابت ما نگرانیم که در خیابان شهری مانند تهران قدم به قدم داروخانه تاسیس شود و کار وزارت بهداشت در توزیع دسترسی مردم به دارو ضایع شود و در صورتیکه این مصوبه اجرا شود در کلان شهرها با انفجار داروخانه مواجه خواهیم بود.

با بالا گرفتن اختلاف نظرها درباره مصوبه شورای رقابت مبنی بر حذف استانداردهای تاسیس داروخانه، مسوولان انجمن داروسازان علیه این مصوبه شورای رقابت در دیوان عدالت اداری طرح دعوا کردند و بر همین اساس فعلا این مصوبه متوقف شده است.

دکتر مهدی سجادی، دبیر انجمن داروسازان در این زمینه به ایسنا، گفت: شورای رقابت برای حذف استانداردهای تاسیس داروخانه از جمله معیارهای جمعیتی و .... مصوبه‌ای داشت، اما از آنجایی که ورود شورای رقابت در حوزه سلامت قانونی نیست و ضوابط مربوط به تاسیس داروخانه‌ها از سوی وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو تدوین می‌شود، این مصوبه مورد مخالفت بسیاری از همکاران قرار گرفت.

وی افزود: بر این اساس علی‌رغم مکاتباتی که با شورای رقابت داشتیم، به نتیجه مطلوبی در این باره نرسیدیم و مجبور شدیم که بابت مصوبه شورای رقابت در دیوان عدالت اداری طرح دعوا کنیم. حال این شکایت به صدور رای دستور موقت منجر شده است و موقتا با رای دیوان عدالت اداری جلوی اجرای این مصوبه گرفته شده تا مراحل قانونی دیگرش طی شود.

سجادی با بیان اینکه باید توجه کرد که تاسیس داروخانه از جمله وظایف سازمان غذا و دارو است و این سازمان باید ضوابط و شرایط تاسیس داروخانه را مشخص ‌کند، ادامه داغد: ما معتقدیم که  باید تسهیلاتی در زمینه تاسیس داروخانه‌ها به داروسازان ارائه شود، اما با ورود شورای رقابت و ارائه مصوبه از سوی آنها کاملا مخالفیم.

با این وجود عده‌ای هم مخالفت داروسازان با این مصوبه را به دلیل وجود حاشیه سود در حوزه دارو می‌دانند. حال باید دید سرانجام مصوبه جنجالی حذف استانداردهای تاسیس داروخانه به کجا می‌رسد. آیا این مصوبه به معنی رشد قارچ‌گونه داروخانه‌ها در کشور است یا تمهیدی جهت اشتغال‌زایی برای داروسازان محسوب می‌شود؟.
 
کلمات کلیدی : دارو + بیماری + سلامت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.