توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 381926
ماجرای مرگ و میرهای تلخ کنار پل‌ها
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۰
اینجا هر ۳ ساعت و یا به عبارتی هر روز ۸ نفر قربانی می‌شوند که همگی به یک علت جان باخته‌اند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، همین چند روز پیش بود که در مسیر هر روزه از منزل به محل کار، از کنار فردی عبور کردم که روی کارتن دراز کشیده بود.

فردای آن روز هم که از آن محل گذشتم همان فرد به همان شکل همانجا افتاده بود. سر و صورت دودی داشت و لباسهای کهنه و پاره به تن داشت.

همیشه صبح اول وقت در کنار همین پیاده رو روی کارتن در حال چرت زدن بود. بعضی اوقات او را در حال مصرف شیشه و بعضا تزریق هروئین دیده بودم اما آن روز برای دومین روز بود که هیچ تکانی نخورده بود، ۴۸ ساعت بدون هیچ حرکتی افتاده بود. یکی از رفقایش چند متری آن طرف تر در حال تزریق بود. آهسته به او نزدیک شدم و گفتم رفیقت حالش خوبه؟» نگاهی کرد و همچنان که چشمانش نشئگی لحظه به لحظه را نشان می داد گفت «خووووب».

به عقب بازگشتم و تکانی به آن مرد دادم. با تکان از حالت دَمَر به پهلو تغییر وضعیت داد. چشمانش باز بود و سرنگی در دست چپش. نفس نمی کشید.

*مرگ روزانه ۸ نفر به علت سوء مصرف مواد

هر ۳ ساعت یک نفر به مانند او در گوشه و کنار شهر و روستاهای نقاط مختلف کشور جان می دهند.

بعضی در خانه هایشان می میرند و جنازه بعضی هم زیر پل ها، وسط یا حاشیه بزرگراه ها، پارک ها و پاتق های معتادان بعد از چند روز از مرگ کشف می شود.

ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت در این ارتباط در آخرین نشت خبری خود گفت: بر اساس آمار پزشکی قانونی روزانه ۸ نفر به دلیل مصرف مواد مخدر در کشور جان خود را از دست می‌دهند.

وی افزود:‌ اعتیاد در کل کشور رتبه ۴ از لحاظ بار بیماری‌ها را پس از حوادث و تصادفات، قلبی و عروقی و افسردگی داراست .

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: ۵۰ درصد ورودی زندان‌ها مصرف کنندگان مواد مخدر هستند و ۶۵ درصد کسانی که تاکنون عفونت HIV در آنها شناسایی شده عموما معتاد تزریقی هستند.

حریرچی گفت: همچنین ۵۰ درصد معتادان تزریقی هپاتیت c و ۱۴ درصد آنها اچ ای وی دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت اظهار داشت: بر اساس آمار پزشکی قانونی روزانه ۸ نفر به دلیل مصرف مواد مخدر در کشور جان خود را از دست می‌دهند.

وی افزود: درمان جایگزین برای معتادان به طور مثال با متادون شیوع هپاتیت و اچ و ای وی و آسیب‌های ناشی از اعتیاد را به شدت کاهش می دهد و وزارت بهداشت هم به دنبال گسترش این مراکز است.

*مرگ ۴۳۷ نفر بر اثر سوءمصرف مواد مخدر در دو ماهه امسال

آمار پزشکی قانونی نشان می دهد که در دو ماهه نخست امسال ۴۳۷ نفر به دليل سوءمصرف مواد مخدر در كشور جان خود را از دست دادند، اين رقم در مقايسه با مدت مشابه سال قبل كه آمار تلفات ۴۳۲ نفر بود،‌ ۱.۲ درصد افزايش يافته است.

از كل تلفات سوءمصرف مواد مخدر در دو ماهه ابتدايي سال جاري ۳۹۴ نفر مرد و ۴۳ نفر زن بودند.

در اين مدت ،استان های تهران با ۱۰۲، كرمانشاه با ۳۲ و اصفهان و كرمان هر كدام با ۲۶ فوتي بيشترين و استان‌هاي مازندران و خراسان جنوبي هر كدام با يك، مركزي و گلستان با دو و ايلام با سه فوتي كمترين آمار تلفات سوءمصرف مواد مخدر را داشته‌اند.

همچنین آمار تلفات اعتياد در استان بوشهر طي اين مدت صفر گزارش شده است.

بر اساس اين گزارش از كل تلفات اعتياد در دو ماهه امسال ۲۶۴ نفر بر اثر مسموميت حاد، ۱۳۲ نفر به دليل مصرف طولاني مدت و ۴۱ نفر به دليل مصرف روانگردان‌ها جان باخته اند.

*کاهش ۱۸۰۰ نفری جان باختگان

آمارها همچنین نشان می دهد که تعداد جان باختگان بر اثر سوء مصرف مواد مخدر کاهش چشمگیری داشته است و از تعداد ۴۷۴۰ مورد در سال ۸۴ به ۲۹۲۰ مورد در سال ۹۵ (با احتساب آمار مرگ روزانه ۸ نفر) رسیده است.

در این میان توزیع سرنگ و وسایل پیشگیری نقش بسیاری در کاهش تعداد مرگ و میرها داشته است اما از طرفی با ورود مخدرهای صنعتی به بازار، شاهد تغییر سبک مرگ و میرهای ناشی از مواد مخدر هستیم.

مصرف کنندگان مخدرهای صنعتی نه به علت اوردوز بلکه به علل گوناگون که ناشی از توهم است جان خود را از دست می دهند و یا جان دیگران را می گیرند.

آمارها نشان می دهد که مرگ روزانه ۸ نفر در کشور به علت مسمومیت حاد، مصرف روانگردان و مصرف طولانی جان خود را از دست می دهند.

ضمن اینکه نباید فراموش کرد که اخیرا اغشته بودن تریاک به سرب نیز روند مرگ و میر معتادان را دچار تغییر کرده است.

*فوت ۸ نفر بر اثر مسمومیت با ناخالصی سرب در تریاک

محمد رضا قدیرزاده، عضو گروه مطالعات اعتیاد مرکز تحقیقات پزشکی قاونونی گفت: در پی اعلام هشدارهای مکرر مبنی بر وجود ناخالصی های سرب در مواد مخدر مصرف شده در معتادان به تریاک، شاهد فوت ۸ نفر در اثر مسمومیت با سرب در شهر تهران بوده ایم.

قدیرزاده افزود: این در حالی است که به علت عدم امکان تشخیص صحیح مسمومیت با سرب در سایر شهرهای کشور، امکان تعیین علت فوت دقیق بر اثر این مسمومیت وجود نداشته و آمار کشوری آن قابل احصاء نیست. در نتیجه به نظر می رسد که آمار فوتی های ناشی از مسمومیت با سرب موجود در تریاک بیش از فوتی های تهران باشد.

به گفته این عضو گروه مطالعات اعتیاد مرکز تحقیقات پزشکی قانونی، تابلوی فوت بیشتر این افراد آنسفالوپاتی ناشی از مسمومیت با سرب است.

وی در خصوص علایم مسمومیت این نوع مسمومیت اظهار داشت: علائم مسمومیت مزمن با سرب به صورت غیراختصاصی و شامل کم خونی، ضعف و بی حالی، درد شکم، یبوست مزمن، دردهای استخوانی و مفصلی و حتی ضعف عضلانی است.

قدیرزاده در خصوص تشخیص قطعی این مسمومیت گفت: تشخیص قطعی مسمومیت با سرب با انجام آزمایش تعیین سطح سِرُمی سرب در خون است. بیماران با مشاهده چنین علائمی باید حتما به مراکز درمانی و بیمارستان ها مراجعه و تحت درمان تخصصی قرار گیرند.
 
کلمات کلیدی : اعتیاد+مرگ+سرب+تریاک
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.