توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 435827
بیانیه کاخ سفید در سالگرد برجام
برنامه هسته‌ای ایران به جای توسعه با محدودیت‌های شدید مواجه شد/برجام تنها بین ایران و آمریکا نیست
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۵۴
کاخ سفید در بیانیه ای به مناسبت یک سالگی اجرای برجام گفت که توافق هسته ای آمریکا و جهان را امن تر کرده است.
 
به گزارش تسنیم، کاخ سفید در بیانیه‌ای به مناسبت یک سالگی برجام تاکید کرد که ایران به تعهدات خود براساس توافق عمل کرده است.

در این بیانیه آمده است؛ برجام برنامه هسته ای ایران را به عقب رانده است و به طور قابل توجهی از دستیابی ایران به سلاح اتمی جلوگیری کرده است. 

کاخ سفید در بخش دیگری از این بیانیه تصریح کرده که برجام توافقی صرفاً بین ایران و آمریکا نیست. 

در این بیانیه آمده است: «ایالات متحده بایستی به خاطر داشته باشد که این توافق محصول سال‌ها تلاش است و توافقی بین قدرت‌های جهانی است، نه صرفاً بین ایران و آمریکا.»

کاخ سفید، به علاوه تصریح کرده که توافق هسته‌ای با ایران را بایستی در برابر دیگر گزینه‌های موجود مورد ارزشیابی قرار داد. 

«راه حل دیپلماتیک که مانع از دست‌یابی ایران به توافق هسته‌ای می‌شود به برنامه هسته‌ای مهار‌نشده ایران یا جنگی دیگر در خاورمیانه ارجحیت دارد.»

این بیانیه می‌افزاید: «برنامه هسته‌ای ایران به جای توسعه، با محدودیت‌های شدید مواجه است و در معرض شدیدترین اقدامات بازرسی و راستی‌آزمایی که تا کنون از طریق مذاکرات برای نظارت بر یک برنامه هسته‌ای به دست آمده، قرار دارد.»

کاخ سفید در بخش دیگری از این بیانیه به موضوعات غیرهسته‌ای پرداخته و گفته که واشنگتن «با سرسختی» با آنها مقابله خواهد بود.

«در حالی که این توافق با هدف حل موضوع هسته‌ای ایران طراحی شده بود، کماکان در مقابله با تهدیدهای ایران علیه اسرائیل و شریکانمان در خلیج (فارس) و حمایت این کشور از نائبان خشن خود در مناطقی مانند سوریه و یمن، سرسخت خواهیم بود.»

اوباما از آنچه به گفته وی «بازداشت غیرمنصفانه شهروندان آمریکایی در ایران» خوانده نیز ابراز نگرانی کرده و خاطرنشان کرده تحریم‌های وضع شده به بهانه حقوق بشر، تروریسم و برنامه موشکی کماکان ادامه خواهند یافت. 
 
کلمات کلیدی : برجام+کاخ سفید
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.