توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 398324
سربازان تخت جمشید، پول سازان بی جیره و مواجب!/ میراث هخامنشیان نشست می‌کند؟
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۹
نماینده مرودشت در مجلس با تشریح مشکلات تخت جمشید، از دولت درخواست کرد درآمدهای گردشگری تخت جمشید به تخت جمشید برگردد تا مشکلات این اثر ثبتجهانی شده برطرف شود.

به گزارش خبر جنوب، محمدمهدی برومندی، با تاکید به اینکه تخت جمشید هرگز فرونشست نخواهد کرد افزود: تخت جمشید به عنوان مهمترین اثر ثبت جهانی جمهوری اسلامی ایران و به عنوان مهمترین اثر تاریخی که در بین آثار داخلی کشور، بیشترین بازدیدکننده داخلی و خارجی را دارد، از اهمیت بالایی برخوردار است.

او ادامه داد: در سالهایی که گذشت، تخت جمشید در قالب یک ردیف بودجه ای که آثار ثبت جهانی در آن قرار داشتند دیده می شد. همه این آثار یک ردیف داشتند و این مبلغ بین همه آنها تقسیم می شد. ما از آقای نوبخت و رئیس سازمان میراث فرهنگی دعوت کردیم به تخت جمشید آمدند، نهایتا برای نخستین بار در بودجه سال ۹۴ ردیف مستقلی برای تخت جمشید و پاسارگارد اختصاص پیدا کرد.

وی گفت: متاسفانه به دلیل فقر منابع بودجه ای کشور و کسری شدید بودجه، ۱۰ میلیارد تومانی که برای تخت جمشید درنظر گرفته شده بود، در سال ۹۴ تحقق پیدا نکرد و نزدیک به دو میلیارد تومان را اختصاص دادند، در بودجه ۹۵ هم ۹ و نیم میلیارد تومان دیده شده که هنوز اختصاص پیدا نکرده است.

برومندی متذکر شد: الان زیرساخت های لازم برای گردشگری تخت جمشید فراهم نیست؛ اثری که مهمترین اثر کشور است و باید زیرساختهای گردشگری فراهم باشد. تخت جمشید یک موزه باز است اما زیرساختهای گردشگری اش فراهم نیست. ما از دولت درخواست داریم درآمدهای گردشگری تخت جمشید را به خود تخت جمشید برگردانند. میزان درآمدهای گردشگری استان فارس، مبلغ قابل توجهی است. درآمدهای گردشگری استان فارس در سال گذشته حدود ۲۰ میلیارد تومان بوده ولی متاسفانه این پول را به استان فارس برنگرداندند. اگر همین پول را به ما برگردانند، بسیاری از مسائل و مشکلات تخت جمشید حل و فصل می شود.

نماینده مردم مرودشت اضافه کرد: مساله دیگر، درآمدهای مالیاتی استان فارس است که به خزانه پرداخت میشود. در قانون داریم که اگر مالیات بیشتری از عدد تعیینشده به خزانه رود، باید برای توسعه عمرانی آن استان هزینه شود. علیرغم اینکه ما همواره مالیات بیشتری از سقف تعیین شده پرداخت کرده ایم در این مهم هم به استان فارس توجه نمیش ود و تخت جمشید همواره با غفلت مواجه شده است.

او با اشاره به تشکیل هیات امنای تخت جمشید نیز گفت: هیات امنای تخت جمشید مشخص است، دو سال است که جلسه هیات امنا میخواهد تشکیل شود، اما دولت توجه نمیکند که اگر هیاتامنا تشکیل داده، جلسه آنها هم باید تشکیل شود. هنوز اختلاف وجود دارد که چه کسی باید رئیس هیات امنا باشد و آیا حکم رئیس هیات امنا را معاون رئیس جمهور امضا کند یا رئیس جمهور؟ سر اختلافات این چنینی در کشور گرفتار شده ایم و ادعا داریم که باید درهای کشور را به روی گردشگران باز کنیم و درآمدهای گردشگری، صنعت بدون دود را افزایش دهیم. وقتی دو سال است هیات امنای تخت جمشید تشکیل نشده، چگونه می توانیم به مسائل میراث فرهنگی کشور توجه کنیم و چقدر باید نسبت به این مسائل بی توجه باشیم؟ چقد اختلافات باید باعث شود که تخت جمشید مورد بی توجهی قرار گیرد؟

برومندی در مورد مسائلی که درباره فرونشست تخت جمشید مطرح می شود توضیح داد: تخت جمشید هرگز فرونشست نخواهد کرد. تخت جمشید بر روی کوه قرار گرفته. یعنی هخامنشیان کوه را تراشیده اند و این اثر ماندگار را روی کوه ساخته اند. لذا تخت جمشید دچار نشست نخواهد شد. اما دغدغه ای که وجود دارد این است که اطراف تخت جمشید زمین های بسیار مرغوب کشاورزی است که سالیان سال، متعلق به افراد این منطقه است و از طریق آن ارتزاق می کنند. به دلیل خشکسالی هایی که در کشور و استان فارس حاکم است و عمق چاه ها پایین رفته، منابع آب به شدت پایین رفته است. پایین رفتن سفره های زیرزمینی می تواند موجب فرونشست زمین شود. منطقی ترین کار این است که دولت، زمین های اطراف تخت جمشید را خریداری کند و در راستای توسعه گردشگری از این زمین ها استفاده کند.
 
کلمات کلیدی : میراث فرهنگی + تخت جمشید
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.