توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 108325
نرخ كرايه اتوبوس، مترو و تاكسي افزايش يافت
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ تير ۱۳۹۰ ساعت ۰۹:۱۳
معاون حمل و نقل ترافيك شهرداري تهران گفت: بر اساس مصوبه شوراي اسلامي شهر تهران نرخ كرايه اتوبوس، مترو و تاكسي از امروز افزايش يافت.

سيدجعفر تشكري هاشمي در گفت‌وگو با فارس در خصوص افزايش نرخ كرايه سيستم حمل و نقل عمومي كه از امروز اجرايي شده است، گفت: با توجه به مصوبه شوراي اسلامي شهر تهران و هماهنگي‌هاي صورت گرفته بين دولت و شورا اين اقدام صورت گرفت.

*حداكثر افزايش نرخ در مترو 50 تومان است

معاون حمل و نقل ترافيك شهرداري تهران در خصوص افزايش نرخ‌ها در مترو، گفت: از صفر ريال تا حداكثر 50 تومان افزايش نرخ داشته‌ايم؛ ميانگين افزايش نرخ 157 ريال يعني كمتر از 16 تومان بوده است.

وي بيان كرد:‌ اين 16 تومان نيز ميزان افزايش برق به ازاي هر مسافر بوده است.

تشكري هاشمي با اشاره به اينكه براي افزايش نرخ فقط هزينه برق را ديده‌ايم، اظهار داشت: ساير هزينه‌ها لحاظ نشده است.

وي تاكيد كرد: اين عدد تقريبا 11.2 درصد نرخ بليت را افزايش داده است.

*30 درصد هزينه‌ها افزايش يافت

معاون حمل و نقل ترافيك شهرداري تهران درخصوص نرخ كرايه تاكسي گفت: در سال گذشته همزمان با تغيير نرخ سوخت افزايش هزينه‌ها را به ازاي هر مسافر برآورد كرديم.

وي بيان كرد: به ازاي هر مسافر تقريباً 30 درصد هزينه‌ها افزايش يافت و برابر توافق صورت گرفته 15 درصد در سال گذشته و 15 درصد در سال 90 نرخ‌ها افزايش يافت.

به اعتقاد تشكري هاشمي، تغيير نرخ‌ها در سال 90 با سه ماه تاخير اجرايي شد.

وي در خصوص تغيير نرخ كرايه اتوبوسراني گفت: برابر توافق ديده شده مبلغ 25 تومان به ازاي هر واحد بليت افزوده شود.

معاون حمل و نقل ترافيك شهرداري تهران بيان كرد: پايه بليت 25 تومان است و به 42 تومان افزايش يافته است.

وي اضافه كرد: به دليل اينكه سيستم دريافت نرخ الكترونيك است مي‌توانيم رقم خرد را دريافت كنيم.

*3 ماه تاخير در افزايش نرخ‌‌ها

وي ادامه داد: نرخ‌ها بليت اتوبوس قاعدتا بايد همزمان با اجراي هدفمندي يارانه‌ها افزايش مي‌يافت اما شهرداران كلانشهرها توافق كردند به منظور همراهي با طرح هدفمندي نرخ‌ها را در سال 90 افزايش دهند.

معاون حمل و نقل ترافيك شهرداري تهران اضافه كرد: قرار بود اين كار اجرايي شود اما به دليل مخالفت‌ها با سه ماه تاخير انجام شد.

وي با بيان اينكه تا امروز سوخت اتوبوسراني را شهرداري با قيمت150 تومان خريداري مي‌كرد و 16.5 تومان به رانندگان واگذار مي‌كرد،‌گفت: از امروز كه نرخ‌ها اصلاح شده اين هزينه‌ها نيز اصلاح خواهد شد.

به گفته تشكري هاشمي، افزايش نرخ‌ها به ميزان افزايش نرخ سوخت به ازاي هر مسافر بوده است.

*افزايش نرخ بر اساس افزايش سوخت

تشكري‌هاشمي اضافه كرد: در سال‌هاي گذشته افزايش نرخ بر اساس تورم بوده اما امسال به ازاي نرخ سوخت بوده است و با 5 تا 6 ماه تاخير اين كار را اجرايي كرديم.

*هزينه‌ها بر اساس طول خطوط دريافت مي‌شود

معاون حمل و نقل ترافيك شهرداري تهران در پاسخ به اين پرسش كه در برخي از خطوط اتوبوسراني نرخ كرايه‌ها 125 تومان بوده وامروز 225 تومان از مسافرين دريافت كرده‌اند، گفت: در بخش خصوصي بر اساس مصوبه شورا بر اساس طول خطوط هزينه‌ها دريافت مي‌شود.

*50 تا 100 تومان نرخ‌ كرايه اتوبوس افزايش يافت

وي اضافه كرد: لذا بر اساس طول مسافت و جداول محاسباتي شورا به ازاي هر كورس 25 تومان اضافه شده است و تقريبا بين 50 تا 100 تومان نرخ‌ها افزايش يافته است.

تشكري‌هاشمي در پاسخ به اين پرسش كه قرار بود بر اساس مسافت طي شده در اتوبوس از مسافران هزينه دريافت شود؛ ولي اين امر اجرايي نشد، گفت: سيستم دريافت نرخ در مترو و اتوبوسراني متفاوت است. در مترو به دليل اينكه عبور و مرور قابل كنترل است مي‌توان بر اساس مسافت هزينه‌ها را دريافت كرد اما در اتوبوسراني به دليل اينكه ورود و خروج‌ها قابل كنترل نيست نمي‌توان اين اقدام را انجام داد.

معاون حمل و نقل ترافيك شهرداري تهران در خصوص دريافت بسته‌هاي حمايتي گفت: مبالغي كه افزايش داده‌آيم با اين پيش فرض است كه صد در صد يارانه بخش اتوبوس ومترو از سوي دولت پرداخت شود.
Share/Save/Bookmark
 


 
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته